Pierwsza wiatrówka

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

piecho1910
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-13, 10:36

Pierwsza wiatrówka

Post autor: piecho1910 »

Cześć wszystkim !
Trafiłem na to forum, ponieważ poszukuję swojej pierwszej wiatrówki 🙂
Moje doświadczenie ze strzelaniem jest bardzo skromne, około 10 lat miałem na wypożyczeniu wiatrówkę wujka. Nie wiem jaki to był model, nie miał lunety, jedyne co pamiętam to śrut Tomitex 😁. Postrzelalem z niej parę dni i musiałem oddać.
Bardzo mi się spodobało, ale z braku czasu i funduszy nie kontynuowałem tej drogi.

I oto stoję przed wyborem, jaki karabinek wybrać jako mój pierwszy. Mnogość modeli i producentów nie ułatwia decyzji. Czego oczekuję od wiatrówki ? Myślę że na moim etapie, będzie to na pewno dobry stosunek jakości do ceny - nie chcę byle czego, nie chcę się od razu zrazić, a z drugiej strony, nie chcę wydawać ponad 1500 zł na starcie, skoro nie mam konkretnych wymagań ani doświadczenia.
Postawiłem na wiatrówki łamane, ale mówiąc szczerze, dlatego żeby jakkolwiek zawęzić sobie poszukiwania.
Nie wykluczam innych rodzajów wiatrówek.
Ok, trochę się rozpisalem, więc napiszę do czego doszedłem - oglądam i zastanawiam się obecnie nad 3ema wiatrówkami - Crosman Summit Nitro Piston, Gamo Replay 10 ( ze sprężyną gazową lub zwykłą) oraz nad HW30s.
Pierwsze dwa kuszą, bo mają już w zestawie lunetę, natomiast HW30s zdaje się być legendą i dobrą bazą do późniejszych modyfikacji, choć nie jest najmocniejszy.
W Gamo ciekawy jest również ten magazynek.

Dodam, że będę strzelał głównie na swoim podwórku, więc będzie to dystans 15-45 metrów.
Do której z tych wiatrówek byście się skłaniali na moim miejscu ? A może warto rozpatrzeć coś innego ?

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Ślubek »

Wybór między Gamo, Crosmanem i HW nie jest wyborem. :^)

Weź HW30s - w wiatrówkach nie moc jest najważniejsza, ale celność. To, że wiatrówka sprężynowa nie ma dużej mocy, działa właśnie na jej korzyść.
Wiatrówki HW to sprzęt sprawdzony przez wielu strzelców.

A lunety dostarczane z innym sprzętem nie są, delikatnie mówiąc, wysokiej jakości i nie należy się tym kierować przy wyborze wiatrówki, szczególnie sprężynowej.

Rozłóż zakup na etapy - najpierw najlepsza wiatrówka w Twoim budżecie, żeby szybko zaczęła dawać fun ze strzelania. Na celowniki optyczne przyjdzie czas później. Te lepsze potrafią kosztować tyle co wiatrówka - to nie jest tanie hobby, jak już się wkręcisz :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
piecho1910
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-13, 10:36

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: piecho1910 »

Szczerze mówiąc, też się skłaniałem do tego Weihraucha 🙂
Twoje argumenty są bardzo rozsądne, zwłaszcza co do optyki i rozłożenia kosztów. Nie będę ukrywał, że żona trochę sceptycznie patrzy na moją chęć wydania tylu pieniędzy na "pukawke" 😁 stopniowo będzie łatwiej to przeboleć 😋
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Ślubek »

Żona to klasyczny problem wielu hobbystów. :mrgreen:

Ja swojej wytłumaczyłem się kryzysem wieku średniego i że taki np. motocykl kosztuje więcej, a kabriolet do podrywania małolat to już wogóle... :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 906
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Yurko »

HW30S to śliczna wiatróweczka, ale taka trochę dziecinna. :mrgreen: Czy zastanawiałeś się nad wiatrówkami używanymi? Asortyment sklepowy na klasyczne wiatrówki jest ostatnio coraz słabszy. Gamo i Hatsan mnoży co prawda swoje modele bez opamiętania, ale z rynku znikają różne sprzęty, które cieszyły się uznaniem przez lata. Tak jak trudno teraz znaleźć w sklepie sprężynowe wiatrówki Air Arms a Walthery to już ostatnie niedobitki - magazynowych leżaków. Taki kultowy sprzęt, który bym Ci polecił, gdybyś chciał dorosłą wiatrówkę to Walther LGV:

Obrazek

Ja miałam model, niestety już bez otwartego celownika:

Obrazek

Byłem z tej wiatrówki bardzo zadowolony, mimo że trochę mnie fizycznie męczyła. Ale strzelała rewelacyjnie. Może być szansa na kupienie względnie tanio takiej używanej wiatrówki ponieważ ostatnie egzemplarze były wyprzedawane w cenach ok 1300-1500 zł.

Jest chyba jeszcze coś podobnego, ale z plastikową osadą:

Obrazek
https://www.combat.pl/001001219-karabin ... wiatr.html

Ciekawostką jest, że jest to wiatrówka z linii tańszych wiatrówek Classus/Terrus - czyli z uproszczoną konstrukcją tłoka (nie jak w LGV) ale ma kostkę lufy podobną (albo identyczną, nie wiem) blokadą jak w lepszym modelu.

Nie będę się na razie rozpisywał, ale tak czy inaczej wiatrówka jest w tej samej cenie jak Gamo Replay a na pewno jest od Gamo dużo lepsza. Kłopot to brak celownika... :/
piecho1910
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-13, 10:36

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: piecho1910 »

Wiatrówki używane odrzucam głównie dlatego, że nie znam się za bardzo i obawiam się, że mógłbym kupić bubla. A to w końcu mój początek, chciałbym coś nowego, żeby złapać bakcyla - aczkolwiek niewykluczone, że mógłbym łatwiej się zajarać strzelaniem z czegoś dobrego ale używanego, niż nowego średnio/nisko półkowego.
Niewykluczone, że kiedyś popatrzę pożądającym wzrokiem na takiego Waltera - widzę, że to bardzo ładna wiatrówka. Trochę ponad budżet, ale kto wie, może kiedyś 🙂
I tak, brak celownika to kolejny problem, bo dochodzą dodatkowe koszty.
Dariusz
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-15, 16:18

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Dariusz »

Cześć, także zastanawiam się nad kupnem pierwszej wiatrówki. Zależy mi na totalnej budżetówce (np. do 400-500zł) do rekreacyjnego, popołudniowego strzelania do puszek. Przeglądałem fora tematyczne, poczytałem opinie i zastanawiam się nad kupnem Perfecty Mod. 45 od Umarexa a Crosmanem Copperhead. Jak to będzie wyglądało w przypadku celów oddalonych o dobrych kilkadziesiąt metrów - czy w tym przypadku początkowa prędkość wylotowa (175m/s Perfecty vs deklarowane 300m/s Crosmana ma znaczenie?). Czytałem, że Crosmany z pudełka trzeba oddawać od razu do tuningu, gdyż oscylują w granicach 19-21J.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 906
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Yurko »

Nie koniecznie od razu z pudełka każdy Crosman Copperhead będzie ponad limit. Czasami z pudełka mają tak pociętą uszczelkę, że bez problemu trzymają się pod limitem. Dopiero po poprawieniu ostrych krawędzi, innych niedoróbek i założeniu nowej uszczelki okazuje się, że jeszcze trzeba coś ze sprężyną zrobić:

Obrazek

Ale gdybym miał wybierać, czy lepiej trafić wiatrówkę do lekkich poprawek ale z dobrą lufą, czy taką dobrze wykończoną ale lufą do niczego, to nie miałbym wątpliwości.

Obrazek
Dariusz
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-15, 16:18

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Dariusz »

Yurko pisze: 2022-03-15, 18:17 Nie koniecznie od razu z pudełka każdy Crosman Copperhead będzie ponad limit. Czasami z pudełka mają tak pociętą uszczelkę, że bez problemu trzymają się pod limitem. Dopiero po poprawieniu ostrych krawędzi, innych niedoróbek i założeniu nowej uszczelki okazuje się, że jeszcze trzeba coś ze sprężyną zrobić:

Obrazek

Ale gdybym miał wybierać, czy lepiej trafić wiatrówkę do lekkich poprawek ale z dobrą lufą, czy taką dobrze wykończoną ale lufą do niczego, to nie miałbym wątpliwości.

Obrazek
Dzięki za opinię! Wezmę Crosmana. W sieci znalazłem droższą o dwie stówki wersję RS, która zawiera "usunięcie pofabrycznych zadziorów i ostrych krawędzi, "poprawne smarowanie" i inne potrzebne obróbki. Waszym zdaniem warto zainwestować czy kupić z pudełka za te 400zł i potem się nad tym głowić?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 906
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Yurko »

To zależy od tego, czy jesteś w stanie sam sobie z tymi rzeczami poradzić albo masz w okolicy "własnego" fachowca. W tych tanich, prostych wiatrówkach większość rzeczy które trzeba ogarnąć może zrobić każdy posiadający minimum zdolności manualnych i jakieś podstawowe wyposażenie. Tzn. bez jakieś szlifierki i solidnego imadła może czasami być raczej trudno (np. gdy ma się sprężynę gazową), ale nie znaczy że się nie da... Oczywiście, do tego warto sobie uzupełnić wiedzę - np. przeglądając internet.

Ja osobiście, mam niezły warsztat i raczej wolałbym mieć możliwość wybrania sobie konkretnego egzemplarza karabinka... A co do robienia poprawek to je też można to traktować jako zabawę.

Obrazek Gamo Hunter 440 (stara "metalowa" wersja) w osadzie od BMK
1endriu990
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-20, 12:12

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: 1endriu990 »

Cześć chciałbym się dopiąć do tematu.
Wiem ze z tych wiatrówek które tu są wypisane to hw30 jest wyborem pierwszym, ale poza limitem moim na tak chwile.

I tak:

1.Mam pytanie co oznaczają odpowiednie numery przy modelach hatsan (jest tak jakaś prawidłowość jeśli chodzi o numery)

2. Proszę o poradę nad kilkoma modelami:

Crosman shockwave nitro pistol elite z bieda luneta za 550zl
Crosman vantage nitro pistol z bieda luneta za 650

Tu chyba różnica jest tylko drewno a polimer


hatsan 90mod vortex (bez lunety) 630zl

I crosman summit nitro pistol za 900 (z chyba lepsza luneta dostępna na m…pl.

Narazie sugeruje się nad tym shockwave bo miałem w rękach i całkiem lekka jest i przyjemnie mi się ją trzymało i jest cenowo atrakcyjna.
summit trochę ciężkawy jest ale tez spoko się trzyma, wykonanie zdecydowanie na plus no i luneta takiej lepszej jakości ale nie strzelałem, i cena wyższa sporo

Z hatsana kupiłem tg 1100x na zwykła sprężynę i oddałem w ten sam dzień po tym jak strzeliłem sobie z sprężyny gazowej od kumpla i trochę mniej wygodnie mi się strzelało z tego tg 1100x i nie wiem czy z tego 90 mod vortex będzie tak samo.
piecho1910
Posty: 7
Rejestracja: 2022-03-13, 10:36

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: piecho1910 »

Dzięki Wam za porady. Po przespaniu się z wyborem 2 razy, ostatecznie zamówiłem HW30S 🙂
W niedzielę udało mi się postrzelać.
Wrażenia z wiatrówki - bardzo podoba mi się wykonanie.
Bardzo się cieszę że zdecydowałem się na drewno ☺️

A co do strzelania... 10 lat temu było łatwiej 😁
Z 10 metrów był spory rozrzut, trochę ręka się trzęsła.
Zszedłem do 5 metrów i udało się mi się wyregulować przyrządy, co przełożyło się już na strzelanie tam gdzie mierzyłem. Na koniec postrzelalem jeszcze z leżącej z 10 metrów i wynik był zbliżony do tego z 5 metrów.

W weekend kolejne strzelanie.

Ogólnie co najważniejsze - podoba mi się, jest zajawka żeby ćwiczyć i udoskonalać :)
Ale chyba lunetę dokupie szybciej niż zakładałem 😜
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3691
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Pierwsza wiatrówka

Post autor: Ślubek »

Crosman shockwave nitro pistol elite z bieda luneta za 550zl
Crosman vantage nitro pistol z bieda luneta za 650
Ja akurat mam sentyment do Crosmana - moje pierwsze wiatrówki to właśnie produkty tej firmy.

Na Twoim miejscu jednak poszukałbym sprzętu bez tych "bieda lunet" - wiatrówki sprężynowe stanowią spore wyzwanie dla trwałości lunet, szczególnie tych najtańszych.

A co wybrać? W tym budżecie bardziej liczy się wygląd, to która wiatrówka bardziej Ci się podoba, niż to, co sobą reprezentuje, bo różnice w jakości są praktycznie żadne.

Nie oczekuj super jakości, to nie ta półka cenowa. To są wiatrówki do strzelania do puszek na 10 metrów. Strzelanie do bardziej wymagających celów będzie Cię frustrować, a to ma sprawiać frajdę.

A jak już kupisz, wypróbuj tzw. pozycję emerycką :mrgreen: (to również porada dla @Piecho1910) - strzelanie ze stolika, z wiatrówki położonej swobodnie np. na worku z piaskiem, plecaku, czy czymś podobnie stabilnym. Ręka słaba reguluje podniesienie kolby. W tej pozycji minimalizuje się błędy strzelca, a wiatrówka pokazuje, jakiego rozrzutu trafień można się po niej spodziewać.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."