Hatsan mod 90 Jule

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Roziu87
Posty: 44
Rejestracja: 2010-10-07, 09:18
Lokalizacja: Zabrze

Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Roziu87 »

Witam dawno tutaj mnie nie było :)
Znów przygoda z strzelaniem się zaczyna :D
Lat troszkę przybyło ale wiedzy tak średnio :P i tutaj moje pytanie do Was
Zakupiłem nową wiatrówkę Hatsana mod 90 STG 4.5mm
Zrobiłem przegląd zerowy i na chrono przy 0.54g wyszło 18.4J czy to normalne ?
Jeśli będę używać śrutu o wadze np 0.67g to czy będę poniżej 17j ? dobrze to rozumiem że cięższy śrut mniejsza moc na wylocie ?
Jeśli źle myślę to proszę o porady jak zejść poniżej 17j np 15j ?

https://images91.fotosik.pl/396/3cdc79b5de6428e6med.jpg
https://images92.fotosik.pl/396/6b2bcb2285b45c64.jpg

Pozdrawiam Marcin 'Roziu'
Wiatrówka: Hatsan mod 90 4.5mm + Hawke Vanatage 3x9 50 AO
Pistolet: KJW Beretta M9 GG
Karabin: Classic Army Nemesis X9
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Yurko »

Cześć :hello: I ktoś Ci zrobił ten tzw. "zerowy" przegląd i tak to zostawił? Co prawda osobiście uważam, że nie ma specjalnie sensu dostosowywać na siłę energii pod limit, nim się sprężyna nie ułoży, ale słyszałem że dobre firmy przyjmując wiatrówkę do warsztatu zobowiązują klienta, że musi się od razu zgodzić na ich "wyregulowanie", bo firma nie ma prawa oddać klientowi wiatrówki niezgodnej itd...

W sprężynie cięższy śrut może dać mniejszy wynik, ale to nie jest reguła. Z reguły w PCP cięższy śrut daje większą energię. Poza tym z reguły niższą energię uzyskuje się używając śrutu stawiającego większy opór w lufie, czyli np. ciaśniejszy i twardszy.

Np. na pewno mniejszą energię uzyskasz na H&N Baracuda Power
Obrazek https://srut.pl/pl/45-mm/11-diabolo-hn- ... -200-.html

Z tym, że ten śrut nie w każdej lufie jest celny... ;)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: marboc »

Jak myślicie, jakim śrutem wg Was "służby" sprawdzają limit wiatrówki ?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Yurko »

Oztay?

Obrazek

... tym to może wyjść nawet i 20!
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Hiszpan63 »

marboc pisze: 2020-07-16, 21:25 Jak myślicie, jakim śrutem wg Was "służby" sprawdzają limit wiatrówki ?
... zazwyczaj exactem , ale bywało drzewiej , że i zapyziałym Tomitexem.
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Ślubek »

marboc pisze: 2020-07-16, 21:25 Jak myślicie, jakim śrutem wg Was "służby" sprawdzają limit wiatrówki ?
Jakim by nie sprawdzali, nie ma prawa wyjść więcej niż 17 J, bo to oznacza kłopoty.

Poza tym, to zależy nie tylko od masy i twardości śrutu - jeśli np. przed testem zostanie on nasmarowany (zmniejszą się opory tarcia o lufę) wynik pomiaru energii wylotowej będzie inny.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: marboc »

Ta wiatrówka ma potencjał. EXAcCT 0.457 to około 245 m/s a to jest około 16,5 J Exact jest dobrym śrutem, dobrze się układa ma ma bardzo małe odchylenie wagi od 0,543 do 0.552. To nie jest dużo ale zrobi różnicę rzędu około 0,4 J. Posmarowanie dołoży 0,03 J bo picowanie za dużo nic nie daje ale dobre wpasowanie śrutu w port ładowania potrafi dodać 0,1÷0,3 J. Zbierając to wszystko balansujemy przy FACu.
Co do służb to różnie to wygląda z reguły badania zlecane są koncesjonowanenu rusznikarzowi (jak to robi to już jest inna bajka) w poważniejszych przypadkach zlecane jest do biegłego sądowego a w bardzo poważnych do CIK. Badanie robione jest jednym śrutem, w orzeczeniu podawany jest rodzaj śrutu, max/min i średnia. Inne śruty traktuje się wg wzoru. W praktyce odchylenia są rzędu 0.5+1 J. Zdarza się, że zlecenie lotrzymuje też jakiś wiarygodny serwis wiatrówek. Hiszpan, wygrałeś, najczęściej stosowany jest Exact. Yurko też masz racje, ten śrut potrafi nieźle zaskoczyć. W normalnych przypadkach wystarczy przedstawić karte katalogową lub pokazać wynik na chrono.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Hiszpan63 »

marboc pisze: 2020-07-17, 18:20 ..... Zdarza się, że zlecenie lotrzymuje też jakiś wiarygodny serwis wiatrówek. Hiszpan, wygrałeś, najczęściej stosowany jest Exact.
... no wiem ;) ... takiego używam :rtfm:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Yurko »

Ostawiałem Oztay bo jest najtańszy. Szkoda na testy marnować dobry śrut. Ważne tylko by jako tako trzymał kaliber i ciężar. I rzeczywiście ten spiczasty wcale nie jest najgorszy. Zupełnie nie wiem, jak to jest - że Oztay sprzedaje też taką swoją kopię Exacta, który kosztuje tylko połowę ceny oryginału:

Obrazek

Pudełko podobne. To co w środku wygląda też podobnie, ale to nie jest "exactly" to samo. Jakby był w nich duch wolności... :mrgreen:
I ja właśnie ostatnio tego używam do swoich pomiarów. Oczywiście, jeśli tylko nie chodzi o sprawdzanie stabilności. Ale do sprawdzenia limitu Exact-a mi szkoda... ;)
Awatar użytkownika
Roziu87
Posty: 44
Rejestracja: 2010-10-07, 09:18
Lokalizacja: Zabrze

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Roziu87 »

Dzięki za odzew daliście mi do myślenia.
Chcę zrobić jeszcze jeden pomiar na bardzo zbliżonym śrucie i sprawdzić czy będzie taki sam wynik.
Żeby odrzucić błąd chrono
Myślę nad 4.52 Exact Heavy żeby na następny test sprawdzić.
Jeśli to nie pomoże co to dalej serwis jakiś i zmiana sprężyny cięcie czy się sama wyrobi ?

PS czy ktoś z was posiada albo strzelał z Hatsana 90 ? Dziwnie mi chodzi na boki spust i blokada strzału, nie wiem czy to normalne.

Pozdrawiam Marcin
Wiatrówka: Hatsan mod 90 4.5mm + Hawke Vanatage 3x9 50 AO
Pistolet: KJW Beretta M9 GG
Karabin: Classic Army Nemesis X9
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: marboc »

Yurko pisze: 2020-07-17, 19:29 Ostawiałem Oztay bo jest najtańszy. Szkoda na testy marnować dobry śrut. Ważne tylko by jako tako trzymał kaliber i ciężar. I rzeczywiście ten spiczasty wcale nie jest najgorszy. Zupełnie nie wiem, jak to jest - że Oztay sprzedaje też taką swoją kopię Exacta, który kosztuje tylko połowę ceny oryginału:

Obrazek

Pudełko podobne. To co w środku wygląda też podobnie, ale to nie jest "exactly" to samo. Jakby był w nich duch wolności... :mrgreen:
I ja właśnie ostatnio tego używam do swoich pomiarów. Oczywiście, jeśli tylko nie chodzi o sprawdzanie stabilności. Ale do sprawdzenia limitu Exact-a mi szkoda... ;)
No ten to jest wyłącznie do puszek i to dużych 8-)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Yurko »

@ marboc - są tym kalibrze jakieś śruty, których nie tykasz, czy też sprawdzasz wszystko?

Obrazek (jeśli obrazek się nie wyświetla proszę dać znać)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: marboc »

Tego bym spróbował. Poza tym to nigdy nie używałem i nie będę używał Olympia bo sam widok tych śrucin mnie odrzuca. Nie używałem nigdy Tomitex i nie będę :)
W swoim czasie testowałem różne różniste i drogą eliminacji pozostałem przy śrutach (podaje od końca) H&N, JSB, RWS i dla mnie nr 1 to QYS bo prawie zawsze wypada najlepiej i bardzo rzadko minimalnie wypada gorzej od wcześniej wymienionych.
Zapomniał bym o śrucie mojej własnej produkcji z pozostałości w kulochwytach. Tego też używam ale rekreacyjnie i mam wielką radochę jak się zbliżę do 10tki, Tarczka jest jego :mrgreen:

Dodano po 1 minucie 57 sekundach:
Oztäy Dome też już nie ruszę bo lata jak chce i gdzie chce

Dodano po 20 minutach 1 sekundzie:
Oztäay szpic na opakowaniu ma napisane 4,5/0.51 co nie nic wspólnego z tym co jest w środku. Zarówno kaliber jak i waga. Kiedyś z ciekawości wyselekcjonowałem z nich 4,5/0.50 i latał bardzo przyzwoicie.
Poza tym używam go standardowo przy każdym teście bo bardzo często potrafi być dużo bardziej energetyczny niż inne śruty a to w kontekście wiatrówek w okolicy 16J jest jak to mówi Świątek, kłopotliwe :)
Testowałem kiedyś wiatrówke PCP, która na tym śrucie przy drugiej dziesiątce od pełnego naładowania potrafiła zrobić 18,1 J a poza nią w zakresie 14,9 ÷ 16,8. Nominalnie wg katalogu miała 16 J. Dla bhp została osłabiona o 3 J. Szmoc nie jest najważniejsza 8-)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: Yurko »

Ten śrut ktoś sprzedawał przez hiszpański (chyba) serwis kolekcjonersko-handlowy. Podobne oferty nadal tam są:

Obrazek
https://en.todocoleccion.net/military-f ... ~x49750186

Obrazek
https://en.todocoleccion.net/military-f ... x182183673

Obrazek
https://en.todocoleccion.net/military-f ... ~x71388171

A śrut Olympia nie jest zły. To tylko trochę tak, jak w tej starej komedii, gdzie pani w kiosku RUCH-u sprzedawała mięso... Sprzedają to ludzie, którzy nie wiedzą "co do czego i po co" - czego dowodem jest nazywanie "ciężkim" śrutu "Domed 0,547g" !

Obrazek

Nie rozumiem tego fenomenu, bo to jest tak, jakby ktoś przypadkiem dostał coś fajnego, jakieś maszyny, czy zapas produktu zapakowany w kontenery bez nazw? A później z tym "skarbem" z dnia na dzień postanowił wejść w nowy dla siebie biznes. Tylko nie miał wiedzy o tym co sprzedaje i nie wiedział kogo się poradzić. Ale nie ważne! Zamawiamy pudełka, jakieś naklejki i pakujemy...

Nie wiem jak jest z tą firmą. Czy oni na prawdę sami robią ten śrut, czy sprzedają produkt z innego źródła?

Jaki jest z tym problem? Kupiłem 3 puszki i byłem zaskoczony i zadowolony. Oczywiście nie jest to Exact. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że kupując następne już się nie rozczaruję. Ale jest jeszcze sprawa ceny, która ten problem likwiduje. 30 zł za puszkę :shock: Czy warto tyle za to płacić ?
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Hatsan mod 90 Jule

Post autor: marboc »

Nie warto 8-)
To nie ma orawa celnie strzelac.
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=180629
Wszystko na temat tego śrutu jest tutaj. Nie lubię na swoich błędach się uczyć :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.