Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Zarodek nowego tematu. Właśnie popełniam niemoralny czyn, w postaci przystosowania 45 centymetrowej lufy od Steyr-a LG110 do wiatrówki Cometa Lynx.

Obrazek

Przy okazji opiszę jak w tej Comecie wymienia się lufę i ewentualnie transfer port (jest do niego bardzo łatwy dostęp).

To jest drugie podejście do tego tematu, ponieważ pierwszy przeszczep się nie przyjął ;) Musiałem kilka rzeczy poprawić. Na razie tylko zapowiedź. Pewnie i tak niewielu to zainteresuje...

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-06-13, 18:23 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy i dopasowanie lufy Steyr

Post autor: amigo »

Poprzednia była od HW 100?, a temat bardzo ciekawy,przynajmniej dla mnie :D
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy i dopasowanie lufy Steyr

Post autor: Yurko »

Lufy HW nie zamierzam się pozbywać. Byłem z niej bardzo zadowolony, chociaż ta moja "konwersja" była zrobiona trochę byle jak:

Obrazek

Ciekawostka, że użytą przeze mnie lufę Weihraucha, ktoś wcześniej również przerabiał i montował w karabinku Steyr:

Obrazek

Główną ideą tej przeróbki jest mały pierścień naklejony na port ładowania a la Steyr w którym jest podtoczenie dla oringu. Później w trakcie używania, okazało się, że klej do gwintów po pewnym czasie przestaje trzymać. Mimo to wszystko nadal zdawało się pracować poprawnie. Gdy jednak spróbowałem ten dodatkowy, luźny element wykorzystać z lufą Steyr,

Obrazek

okazało się, że mam dramatyczny spadek energii. Jeśli to nie specyfika tych luf, to być może pierścień z oringiem tym razem nie zapewnił szczelności. I jeszcze jedna rzecz, co zresztą widać na obrazku. Mój najnowszy nabytek, jest ze stali nierdzewnej. I chociaż to nie jest stal austenityczna, to i tak sprawiła mi "trochę" problemów w obróbce na mojej małej chińskiej tokarence. :D
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

I stało się. Poskładałem. Zrobiłem trochę zdjęć i później zrobię dokładniejszy opis dla ewentualnych właścicieli Comet. Teraz tylko kilka obrazków z końcowym efektem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(mam nadzieję, że Wasze przeglądarki nie przekręcają obrazków bo u mnie wygląda to bez sensu)

Teraz najlepsze... Podobnie jak wcześniej, przy tych samych ustawieniach mam na lufie Steyr o ok 2-3J mniej niż na lufie HW100. Powróciłem do oryginalnego transferportu (będzie o tym w późniejszym opisie) i wstępnym wyregulowaniu "energii" na 245 m/s przy śrucie Exact. (to podobno za dużo?) i kilku strzałach by ustawić na nowo lunetę, pierwsza tarcza bez kręcenia wieżami:

Obrazek

To jest 5 albo 6 strzałów (pogubiłem się, pewnie z wrażenia). Jeśli to nie przypadek, to coś mi się wydaje, że będę z tej lufy zadowolony...
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: WooDeN »

Gratulacje, sam się zastanawiałem nad tą lufą... jednak do QBy trochę było szkoda ;)
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: amigo »

Czyli stara prawda,najważniejsza jest lufa.
pierwsza tarcza
Poproszę na 42m i nie jedną :D
Gratulacje!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Strzelałem ostatnio na 38m ale nie byłm do końca zadowolony. Wczoraj trochę popracowałem i dorobiłem do tej lufy takie oto urządzenie wylotowe:

Obrazek

Obrazek

Nie przeczę, że wygląda trochę "amatorsko" ale chyba działa lepiej niż wygląda.

Obrazek

Obrazek

Tzn. jak na razie, po dopiero kilku strzałach, nie widać by przeszkadzało, a to już połowa sukcesu - bo ile razy kupujemy w sklepie jakieś urządzenie, które działa przeciwnie do oczekiwać. To już lepiej by w ogóle nie działało tylko ładnie wyglądało. Wyglądy szczególnie nie polepszę, ale może w dalszych testach się okaże, że to nie jest tylko zmarnowany czas i materiał...
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Miałem co prawda w planie opisanie różnych rzeczy, ale w międzyczasie dużo się pozmieniało. Moja Cometa teraz trochę inaczej wygląda:

Obrazek

Tutaj takie strzelanie w czasie lekkiego opadu śniegu ale bez wiatru:

Obrazek

W połowie strzelania zdemontowałem stripper i po 2 strzałach poprawiłem celownik. Później było jeszcze 10 fajnych strzałów, po których pomyślałem by może strzelić jeszcze jedną tarczę, ale później było już "normalnie"...

Obrazek

Obrazek
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: amigo »

Obrazek
Tak sobie myślę :) Yurko,że stożek powinien być 4mm-5mm od wylotu lufy.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Niby zrobiłem to tak, że powinno się to dać regulować, ale 4 mm to nie wiem, czy się uda ustawić. W ogóle mam problem z mocowaniem bo zrobiłem ten stripper z aluminium i ścianki są za cienkie, by robaczki się dobrze trzymały. Powinno być miejsce na dłuższe śrubki, albo materiał powinien być bardziej wytrzymały.

Już mi się raz stożek sam wymontował i nawet kawałek poleciał... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Filo »

Yurko pisze: 2021-01-18, 11:15 Niby zrobiłem to tak, że powinno się to dać regulować, ale 4 mm to nie wiem, czy się uda ustawić. W ogóle mam problem z mocowaniem bo zrobiłem ten stripper z aluminium i ścianki są za cienkie, by robaczki się dobrze trzymały. Powinno być miejsce na dłuższe śrubki, albo materiał powinien być bardziej wytrzymały.

Już mi się raz stożek sam wymontował i nawet kawałek poleciał... :mrgreen:


I o to chodzi, by zawsze zostało coś do zrobienia. :lol:
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Tak się zastanawiam nad tą odległością... Tu też chyba jest za duża:

Obrazek

Śrubka jakaś jest, więc chyba można regulować! :chgw:
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: amigo »

Lufa Steyr i temat podobny :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cometa Lynx - wymiana lufy, czyli jak zrobiłem sobie Steyr-a

Post autor: Yurko »

Dzięki, gdy będę poprawiał swój separator ustawię stożek tak samo. W tym pistolecie stożek fabrycznie został ustawiony też równo na 10 mm od końca lufy. :mrgreen: