Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Moderator: Hiszpan63

Waltan
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-02, 10:43

Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Post autor: Waltan »

Problem rozwiązany, wyjaśnienie ostatni mój post


Mam problem z Hatsanem 95 QT, może od początku, karabinek używany, zakupiony niedawno, sprzedawca poinformował mnie że była wymieniana sprężyna i uszczelka, ale nie potrafił powiedzieć jaka, na dowód przy zakupie dał mi stara sprężynę i uszczelkę, wiatrówka mocno kopie i potrafi z 10m przebić na wylot płytę wiórowa 10mm. ( JSB exact 4.5 )
Przy pierwszych testach wyszło że nie działa blokada spustu ( wyczytałem że może to być wina regulacji QT, trochę wyregulowałem pod siebie i zaczęła działać - ustawione dość neutralnie, nie za sztywno, nie za lekko.
W planach miałem zakup tuningowy alchemika lub Vortex, niestety po około 100 strzałach wystąpił problem, po naciągnięciu i załadowaniu nie mogę oddać strzału, język spustowy dochodzi do końca i nic, pomaga ponowne złamanie i lekkie trącenie i następuje samostrzał ( trzymam za lufę żeby się nie zamkła z pełną siłą ), próbowałem trochę pokręcić regulacja QT, ale po 2-3 normalnych strzałach sytuacja się powtarza.
I tu mam pytanie do doświadczonych użytkowników:
Czy może to być wina zużytego któregoś elementu spustu?
Dalszej regulacji QT ?
Czy być może jest włożona zbyt mocna sprężyna w stylu " tuning absolutny " ?
Proszę o poradę zanim wezmę się za rozbieranie może mnie już nakierujecie co może być przyczyną i jeżeli będzie taka konieczność to zakupie części wcześniej żeby nie robić dwa razy.
Z góry dzięki za pomoc
Ostatnio zmieniony 2020-05-06, 16:10 przez Waltan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Post autor: Yurko »

Wiesz, to nie ma wyboru, ktoś musi do tej wiatrówki zajrzeć, bo tak to tylko wróżenie z fusów. Ale jeden trop masz ciekawy. Nie wiem jak dokładnie jest zbudowany ten Twój Hatsan, ale w niektórych wiatrówkach rzeczywiście montaż za grubej lub/i za długiej sprężyny czasami powoduje zakłócenia pracy mechanizmu spustowego. Szczególnie jeśli ktoś np. w Crosmanie czy Gamo wymontuje tulejkę na prowadnicy sprężyny, gdy mu się nowa sprężyna nie chce zmieścić, albo jeśli (nowe Gamo) tulejka jest z kruchego tworzywa i się normalnie wysypie. Poza tym, możliwe są różne rzeczy...
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Post autor: WooDeN »

Do tego dobrze by było sprawdzić na chrono czy energia nie przekracza 17J bo nie wiadomo tak naprawdę co siedzi w środku.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Post autor: Yurko »

WooDeN pisze: 2020-05-02, 22:09 Do tego dobrze by było sprawdzić na chrono czy energia nie przekracza 17J bo nie wiadomo tak naprawdę co siedzi w środku.
Ja bym z tym chrono się tak nie śpieszył. Jeśli wiatrówka potrafi sama strzelić, gdy się nie wstrzyma oddechu, to lepiej w okolice chrono nie celować... :D
Waltan
Posty: 3
Rejestracja: 2020-05-02, 10:43

Re: Hatsan mod 95 SAS QT blokada strzału

Post autor: Waltan »

Pobawiłem się jeszcze regulacją QT, trzy strzały normalne, potem znów blokada, jak odstawię na godzinę-dwie to znowu trzy strzały normalne i blokada, dziwne to troszkę, no nic rozbiorę i postaram się przyglądnąć dobrze spustowi, może coś się po prostu wytarło, dam znać jak to wygląda i co to za sprężyna tam jest

Edit:
Nie dała mi spokoju ta regulacja QT, pobawiłem się nią jeszcze trochu i wszystko wróciło do normy, wniosek z tego taki ze trzeba uważać z QT i nie przeginać bagiety z regulacją ( choć wydawało mi się że tego nie zrobiłem ).