Short lista HW/FX

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Tusio
Posty: 9
Rejestracja: 2020-04-28, 22:14

Short lista HW/FX

Post autor: Tusio »

Jestem tutaj zupełnie nowy i temat wiatrówek dopiero zgłębiam w teorii.

W międzyczasie „trochę” poczytałem i na tą chwilę przymierzam się do jednego z poniższych modeli. Mam też wątpliwości czy kaliber 4,5 czy 5,5

Co do zastosowań to raczej opcja rekreacji - tarczki, trenażery metalowe etc. Pod znakiem zapytania jakieś współzawodnictwo, ale pewnie bardziej w celach zapoznawczo-rekreacyjnych.

Będę wdzięczny za fachowe komentarze - sprzęt raczej nowy, a używka tylko po przeglądzie w „renomowanym” serwisie

https://akhobby.pl/weihrauch/598--hw100 ... ikiem.html

http://sklep.incorsa.pl/fx-airguns-kara ... 70,pl.html

http://sklep.incorsa.pl/fx-airguns-kara ... 09,pl.html

http://sklep.incorsa.pl/fx-airguns-kara ... 07,pl.html
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

Zacznij może od tego, czy chcesz wiatrówkę klasyczną, czy bullpup. HW100 też można od niedawna takiego kupić :) A wiadomo, że HW100 zawsze jest dobrym wyborem, prawie niezależnie od tego, do czego chciałbyś później ją używać. Tyle, że to mało oryginalne... FX za to są oryginalne i ciekawe, ale zdania na temat ich "nowatorskich luf" są dosyć podzielone. Osobiście nie znam, ale za to dobrze znam jedną lufę od HW100 i jestem nią zachwycony. Tyle że mam ją zamontowaną w innej wiatrówce,

Obrazek

bo na całego HW100 nie starczyło... :sciana:
Tusio
Posty: 9
Rejestracja: 2020-04-28, 22:14

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Tusio »

Yurko pisze: 2020-05-01, 16:08 Zacznij może od tego, czy chcesz wiatrówkę klasyczną, czy bullpup
Tego do końca pewny nie jestem stąd się na short-liście mam różne... Jeżeli chodzi o markę to najbardziej skłaniam się do FX, ale HW też nie wykluczam (brałbym HW gdyby chodziło o klasycznego „łamańca” i gdybym chciał mieć „pseudo sztucer” ;-) )

Twój karabinek naprawdę ładnie się prezentuje - rozumiem, że to „mix„ Cometa-HW?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

Taka Cometa jest chyba tylko jedna. Zastanawiałem się, czy zamiast tłumika nie założyć z powrotem oryginalnej osłony lufy, która by wszystko zamaskowała. Ale na razie nie mogę się zdobyć nawet na wymianę zwykłej żelaznej blachy z której zrobiona została osłona spustu na blaszkę z mosiądzu. Już trochę mosiężnych elementów w tej wiatrówce bije po oczach, dlaczego kabłąk taki zrobili, to nie rozumiem.

Nie będę Cię próbował zniechęcać do kupowania FX. Jeśli zależy Ci na czymś, co mało waży, a wygląda normalnie - to wiatrówki FX są bez konkurencji. Sam się wcześniej zastanawiałem nad Wildcatem. Wcześniej też wpadł mi w oko Streamline. Dokładnie taki "elegancki":

Obrazek ... tak, tylko że to jest już nowy "DREAMLINE CLASSIC"

Jeśli coś sobie wypatrzyłeś i Cię ktoś od tego odwiedzie wmawiając, że coś innego jest lepsze, może nawet słusznie, możesz później żałować. Warto może tylko się za szybko nie decydować, chyba że stać Cię na większą kolekcję ;) (i nie chodzi mi tylko o pieniądze)
Tusio
Posty: 9
Rejestracja: 2020-04-28, 22:14

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Tusio »

Yurko pisze: 2020-05-01, 18:15 Jeśli coś sobie wypatrzyłeś i Cię ktoś od tego odwiedzie wmawiając, że coś innego jest lepsze, może nawet słusznie, możesz później żałować. Warto może tylko się za szybko nie decydować, chyba że stać Cię na większą kolekcję ;) (i nie chodzi mi tylko o pieniądze)
Raczej na dłuższy czas będzie mi musiał jeden karabinek wystarczyć i stąd takie dylematy co do typu i kalibru
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

Są tylko dwa powody by kupować coś innego niż 4,5:

1. To jeśli nie chcesz mieć możliwości postrzelania w domu tylko zamiast tego wolisz mieć dużą energię. Bo 5,5 i większe to w limicie to tak trochę jak z procy strzelać (nie wiem nawet, czy dobra proca nie jest mocniejsza)
2. Jeśli chcesz postrzelać do figurek albo (o zgrozo!) do puszek) i podobają Ci się efekty trafień. Tu rzeczywiście ta większa masa, czyli większy pęd przy tej samej energii powoduje, że wygląda to mimo wszystko "lepiej".

A poza tym, póki cywilizacja nie upadnie na polowanie z tym nie pójdziemy, a jeśli upadnie, łuk będzie lepszy :D
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Ślubek »

Yurko pisze: 2020-05-01, 20:53 2. Jeśli chcesz postrzelać do figurek albo (o zgrozo!) do puszek) i podobają Ci się efekty trafień. Tu rzeczywiście ta większa masa, czyli większy pęd przy tej samej energii powoduje, że wygląda to mimo wszystko "lepiej".
Pytanie, czy efekty trafienia w puszkę są wprost proporcjonalne do pędu czy do energii kinetycznej pocisku. :roll:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

Pewnie zależy od tego na które efekty będziemy zwracać uwagę. Ze zderzeniami zawsze miałem problemy poznawcze. Mamy tu dwie zasady według których energia i pęd muszą zostać zachowane. Energia kinetyczna może się zamienić w jakąś inną, ale pęd musi się rozdzielić pomiędzy pozostałość pocisku i celu. Wydaje mi się że pod względem fruwających odłamków, rozprysków cieczy którą wypełniliśmy puszki itp. pęd będzie miał podstawowe znaczenie. Natomiast gdy chodzi o jakąś pracę, odkształcenia czyli uszkodzenia tego w co strzeliliśmy, to inna sprawa.

No dobrze - trzeba zrobić eksperyment. Tylko co zmierzyć poza wielkością otworów? :chgw:
Tusio
Posty: 9
Rejestracja: 2020-04-28, 22:14

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Tusio »

Z Waszych komentarzy wnioskuję, że powinienem raczej skupić się na poszukiwaniu 4,5 ze względu chociażby na obowiązujący w PL limit.

Na „rozprysku” jakoś specjalnie mi nie zależy, bo wtedy pewnie bym wybrał strzelnicę i strzelanie do rzutek.

Nie muszę też co prawda mieć skupienia na 1 grosz, ale biorąc pod uwagę, że mam zamiar używać tego poza strzelnicą to nie chciałbym też mieć jakiegoś siewnika (zakładając oczywiście, że nie jestem totalnie „ślepy”)

Koledzy a jaką lupkę do takich sprzętów byście polecili? Ja myślałem o Vortex z powodu głównie ich gwarancji. To chyba taka „solidna chińszczyzna”?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

Vortex - zdaje się, że sam dobrze wiesz :D Mniej więcej do 2000zł to wyroby chińskie, później jest obszar Filipin i Japonii. Nie wiem, czy robią coś w USA. Fakt jest taki, że Crossfire i Diamondback wszystkie są chińskie. Niesamowita jest gwarancja "VIP" ale nie wszystkie wyroby to mają.
W Vortex-ie chwalą się tym, że nie obchodzi ich jak ich sprzęt zepsułeś. Mają na stronie obrazek lornetki, którą pogryzł niedźwiedź oraz resztek teleskopu wygrzebanego z pogorzeliska domu... Nie wiem, czy to do końca prawda, ale najważniejsze jest to, że gwarancja jest przechodnia i obowiązuje na całym świecie. Niektóre konkurencyjne firmy, mają dożywotnią gwarancję w USA ale obywatele EU muszą się zadowalać europejskim okresem 5 lat i to tylko wtedy gdy zachowali kwitek ze sklepu.

Chiński Vortex, który jest dobry. Może nie do końca fajny, bo jest dosyć uproszczony, ale działa jak trzeba.

Vortex Diamondback® Tactical 6-24x50 FFP
Obrazek

https://vortexoptics.com/vortex-diamond ... scope.html
https://kolba.pl/product/23861,luneta-c ... -ao-ebr-2c

Luneta ma siatkę w pierwszym planie. Moim zdaniem lepiej brać MRAD:
Obrazek


PS. Luneta na obrazku z moim karabinkiem to właśnie taki egzemplarz.
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Short lista HW/FX

Post autor: WooDeN »

Yurko pisze: 2020-05-02, 07:11 Może nie do końca fajny, bo jest dosyć uproszczony,...
Yurko co masz na myśli?
Jakaś alternatywa na sprężyne w podobnej cenie?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Yurko »

... a ja cały czas nadal na sprężynę polecam tańszego Vortex-a Crossfire ... ale nie chcę być nudny.

Co do uproszczeń w Diamondback Tactical, to chodzi o to, że ludzie kupujący lunetę za 1500-1800 zł mogli by się spodziewać jakiś bajerów na wieżach, liczników obrotów, szybkiego resetowania albo przynajmniej bolkady - a tu nic z tego. Wieża to wieża, chcesz sobie ustawić skalę na zero, to musisz odkręcić śrubkę i wieżę zdjąć i założyć w nowej pozycji. No przecież każdy powie, że takie rzeczy są w lunetach za połowę tej ceny! Vortex postępuje inaczej niż spora część innych producentów. W tym swoim tańszym produkcie upraszcza konstrukcję ale nie idzie na kompromis pod względem jakości. Mi osobiście to się podoba. To oznacza, że można ufać marce. Wiesz czego się spodziewać, gdy tylko przejrzysz parametry sprzętu w katalogu. Kupując w firmie, która sama swojej marki nie szanuje i poza dobrym sprzętem sprzedaje również typowe "produkty śmieciowe" tylko z własnym logo, musisz zawsze rozwiązywać zagadki - Czy coś w średniej cenie jest bardzo korzystną promocją czy wyjątkowo bezczelnym przekrętem.

Przykład prawdziwego śmiecia (tym razem kolimator) z logiem "poważnej" firmy:

Obrazek Hawke Sport Dot 1x30 albo Hawke Red Dot 1x30
https://www.hawkeoptics.com/red-dot-1x3 ... -rail.html na szczęście już wycofany z produkcji :upp: (to nie dla produktu tylko decyzję jego wycofania)
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Short lista HW/FX

Post autor: WooDeN »

No właśnie różnica to ok 300zł, a w opiniach jednak Diamodback niby lepszy ma obraz od Crossfire... patrząc że miało by to być szkło na lata...

Szukam czegoś co się nada na sprężynę, do tego żeby mieć powiększenie powyżej 20 i żeby też można było pobawić się w HFT.
amigo
Posty: 32
Rejestracja: 2020-04-14, 11:39

Re: Short lista HW/FX

Post autor: amigo »

Alternatywa na " spężynę"?
RV9,Burris Tmberline 4,5-14x32,może jeszcze coś z Leupolda.Ja używam od wielu lat Nitrexa produkcja Weaver (przebieg kilka ładnych tys.i nic :D ).
Na byłym LGU
Obrazek
25m
Obrazek
Jest przefokusowana przy pow 9 na 25m,na co dzień używam pow 6 .A tak to widać w niej w zabawie w HFT: odległość 25m i 40m:
Obrazek
W Crossfire denerwowała mnie siatka : dot "wychodził" pomiędzy belkami :D
Obrazek
Tusio
Posty: 9
Rejestracja: 2020-04-28, 22:14

Re: Short lista HW/FX

Post autor: Tusio »

Koledzy a z takimi wynalazkami to miał ktoś do czynienia - relatywnie niedrogie, 1 & 2 rozumiem turecka, a 3 niemiecki chińczyk?

1. https://www.bron.pl/wiatrowka-kral-punc ... s45-ekp17j

2. https://www.bron.pl/wiatrowka-kral-punc ... 45w-ekp17j

3. https://www.combat.pl/001006815-karabin ... -5-mm.html
Ostatnio zmieniony 2020-05-04, 06:40 przez Tusio, łącznie zmieniany 1 raz.