Stara szabla

Moderator: Hiszpan63

Doberman
Posty: 138
Rejestracja: 2010-08-20, 00:05
Lokalizacja: Bielsko Biała

Stara szabla

Post autor: Doberman »

Witam Wszystkich
Mam do was pytanie , ostatnio dostałem od Pradziadka szablę , którą on dostał od jego Dziadka :) Szabla jest trochę zardzewiała i nie wiem czy mam to oddać do piaskowania ?Pradziadek ma już 93 lata , jego dziadek miał 70 jak zmarł , pradziadek opowiadał historie tej szabelki , mówił mi że to była jego pierwsza szabla dostał ją jak poszedł do wojska (tego jego dziadka), więc szabla na pewno pamięta 2 Wojnę Światową . Szabla jest dla mnie bardzo cenna , nie tylko pod względem sentymentalnym , ale i materialnym , za parenaście lat to będzie kosztowało krocie i dla tego nie chcę jej zniszczyć
Poniżej link do zdjęć szabli :
http://hektor01.fotosik.pl/albumy/791741.html
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Doberman pisze: więc szabla na pewno pamięta 2 Wojnę Światową .
Pewnie również I wojnę , jak nie nawet Powstanie Listopadowe. Tyle , że to raczej szabla honorowa lub paradna bądź też herbowa czyli rodowa. Zbyt mało danych oceniam po tych zdjęciach. Na pewno nie jest to szabla "bojowa" ... zbyt wąska ... A z piaskowaniem , to nie tak na hura :/ pod rdzą , mogą być jakieś napisy wyjaśniające pochodzenie lub właściciela szabli ... na początek jakiś delikatny odrdzewiacz , ale może niech światlejsi technicznie się wypowiedzą ;)
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Doberman
Posty: 138
Rejestracja: 2010-08-20, 00:05
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Doberman »

Na rączce jest tylko litera "H" od imienia pierwszego właściciela "Henryka"
A na ostrzu jest jakiś wzorek , ale nie udało mi się go sfotografować , bo jest mało widoczny :(

[ Dodano: 2010-10-13, 08:41 ]
Ja chyba wiem jaka to jest szabla :

http://www.germanmilitaria.com/Kriegsma ... 14660.html

tylko że moja różni się trochę ostrzem
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Kolego, zapomij o piaskowaniu!!! Wejdż sobie tutaj, zadaj pytania, ludzie wiedzą pewnie
http://bron.iweb.pl/viewforum.php?f=43& ... a34ca0c7ca
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

kąpiel w coca-coli :)
najbardziej przypomina niemiecką szable oficera artylerii IWW gdyby nie to że w miejscu "herbu" brakuje skrzyżowanych armat

ps. pozdrowienia dla beskidzkiego od byłego bielszczanina ze sterniczej
Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...ale wlaśnie ten kabłąk mnie się kojarzy z taką szablą ( wojsk artyleryjskich)...bojowe, albo niższej szarży miały chyba czarne okładziny, szerszą i tęższą klingę...no, i jelec oraz cała reszta była bardziej spartańska, użytkowa...ta jest napewno paradna...
Awatar użytkownika
krzysztof
-#Kustosz
-#Kustosz
Posty: 2008
Rejestracja: 2007-10-01, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: krzysztof »

Rdzę bym potraktował naftą. Długo moczyć, potem ścierać delikatnie odmoczoną rdzę miękką szczotką i powtarzać tyle razy ile będzie trzeba. Byś się nie ważył użyć piaskowania czy papieru ściernego.
Krzysztof

Quackenbush i nowsze
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Ja czyściłem bagnet kąpielą w ciepłej wodzie soli i occie, i szorowałem szczotką drucianą. Działało. Jet też metoda elektrolizy. Z resztą moje zmagania są na forum już:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... ght=perkun
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Doberman pisze:Szabla jest trochę zardzewiała i nie wiem czy mam to oddać do piaskowania ?
http://mauser98k.internetdsl.pl/elekt.html
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Baobab
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 437
Rejestracja: 2009-10-19, 07:58
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Baobab »

Wejdź na " Wortal poszukiwaczy skarbów" . Są tam ludzie którzy reanimują dużo gorsze znaleziska. Zapytaj a na pewno Ci coś doradzą i zidentyfikują szabelkę.
Awatar użytkownika
bastek_34_WALCZ
Posty: 455
Rejestracja: 2007-10-08, 19:01
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: bastek_34_WALCZ »

najlepiej odkrywcy.pl dział identyfikacja
Osiąganie zwycięstwa w zwykły sposób nie stanowi szczytu osiągnięć. Sun Tzu
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

Królikiewicz, twierdzi że to jest : "Niemiecka szabla oficerów i podoficerów, z głowicą w postaci głowy lwa". Mam tylko zdjęcie, niestety nie ma szczegółowego opisu.
Szabla z linku który podałeś jest trochę inna, różnią się jelcem i metalowymi częściami na rękojeści.. niestety zapomniałem jak to się nazywa :/ . NA jelcu tej z linku widać niemieckiego orła na swastyce, to jest wersja twojej szabli używana przez Wermacht, wzór 1889.
Ostatnio zmieniony 2010-10-14, 12:51 przez Nelo, łącznie zmieniany 1 raz.
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Tłumacz gogle:
Założenia: Kriegsmarine szabli oficerów można śledzić jego początków do 1848 z utworzeniem pierwszego granatowy germański w składzie floty z jak dotąd nie-zjednoczony, państw niemieckich. Ten młody marynarki został zniesiony w 1852 roku w wyniku nieporozumień między niezależnymi państwami, ale szabla wzór został zatrzymany przez Königliche Marine (Royal Navy pruski), a pozostała na praktycznie niezmienionym od tego czasu aż do końca II wojny światowej.
Obrazek
Opis fizyczny: Scarce wariant przejściowy wzór Kriegsmarine oficera miecz. 29 1 / 4 "długie, lekko zakrzywione, niklu i posrebrzane ostrze wąskie, płytkie fullers z każdej strony. Blade jest nadal dość czyste, jasne i minimalnej powierzchni plamienie i jest w ogólnym bardzo dobrym stanie. Przykład nieoznaczone. Ciemnobrązowe skórzane podkładki nienaruszone. odlew, ogień złoconego mosiądzu, langets, cross straży, okucia, "P", golonka łuk, back-pasek i wyraźny głowę lwa głowica wszystkie nienaruszone. Awers zaokrąglone końcówki zapiekanka, tarcza w kształcie langet wielce wytłoczonym orłem w stylu Wehrmacht skokowa w dół skrzydła na polu lekko porowata. odwrotna langet zwykły zaokrąglony zapiekanka z końcówkami tarczy. straży Cross posiada końcówki wygięte w dół, z boku z liści wzór, i podstawy, "P", golonka łuk na drugą stronę. Ferrule , back-pasek i golonka łuk wszystkich funkcji bardzo tłoczone liście i wzory liścia dębu. Back-pasek posiada także mały panel zwykły idealny owal na napis. Lion's Head z ładnie szczegółowe Grzywa, pysk i wyraźny wkład czerwone oczy ze szkła. Tang koniec został umiejętnie ukryty w grzywę lwa. White bakelitu uchwyt z lekkim centralnego zgrubienia i dobrze skręcone nici triple mosiądzu owinąć przewód. Magnetic pochwa blacha zachowuje wszystkie jej pierwotnym niklu galwanicznego srebra i jest nadal dość jasny. Obie kopuły na czele gardła śruby nienaruszone. ring Wieszak zespół zawieszenia i pierścień zawieszenia zarówno nienaruszone. Sword kompletny ze skórzanym paskiem do wieszania. Wieszak składa się z białej skóry pasek przemyto około 3 / 4 "wide i 11 1 / 2" długo.
http://www.germanmilitaria.com/Kriegsmarine/01KM7.html
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
Nelo
Posty: 1561
Rejestracja: 2009-03-16, 10:59
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: Nelo »

:P W poprzednim poście opisałem to zdjęcie.
Hatsan85 + PP 4x32AO
Qb78 + Hawke Eclipse 4x32