Gamo RRR - poważna analiza

Moderator: Hiszpan63

Drewniak12
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-28, 23:46

Gamo RRR - poważna analiza

Post autor: Drewniak12 »

Witam. Pewnie większość z was słyszała o szynie Gamo RRR, która ma rzekomo redukować wstrząsy i chronić optykę:
https://militaria.pl/p/szyna-montazowa- ... zasy-13244

Większość ludzi była zdania, że to nie ma prawa działać i jest tylko kolejnym picem na wodę. Większość tych opinii była jednak niepoparta niczym i brakowało solidnej argumentacji... do pewnego momentu. Jakiś czas temu znalazłem film pewnego gościa z Brazylii, który postanowił sprawdzić, czy ta szyna rzeczywiście działa. Przeprowadził bardzo rzetelne, wręcz naukowe badanie z użyciem akcelerometru. Zamieścił na wykresach pomiary działających sił dla porównania z szyną i bez.
Link do filmu tutaj: https://youtu.be/nLaeE9HbpOE

Wyniki okazały się dość ciekawe. Użycie szyny wyraźnie zmniejszyło odrzut w OBIE STRONY o około połowę :shock: Nie jest to co prawda deklarowane przez producenta 99.9% ;) ale i tak wynik nadal jest bardzo obiecujący. Kluczem jest tutaj prawidłowe zamocowanie - krótsza część idzie na sztywno z kołkiem stopującym. Dłuższa część, na której siedzi luneta podczas strzału minimalnie się cofa i wpada w drgania, które tłumią gumowe tuleje. Coś jak tańszy pomysł Dampy. Byłem do tego sceptycznie nastawiony, ale jeśli rzeczywiście tak to wygląda to być może w końcu mamy niezbyt drogi montaż, który w końcu pozwoli na używanie niezbyt drogich lunet na mocnych sprężynach.

Jedyne pytanie jakie się nasuwa to jak będzie z trzymaniem zera. Jeśli po strzale wszystko wraca na swoje pierwotne miejsce, to powinno nie być problemów jak w niedolnym montażu bullseye od Diany. Jak się na to zapatrujecie? Używał ktoś z was tego i ma rzeczowe zdanie?Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 836
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gamo RRR - poważna analiza

Post autor: Yurko »

Myślę, że to urządzenie jest przereklamowane. Może nie, że całkiem nie działa, ale dużo zależy od tego jak zostanie zamocowane w fabryce i jak później zamontuje się na tym lunetę. A jest to pewne utrudnienie. Np. gdy zamocuje się lunetę w ten sposób na jednoczęściowym montażu - obie części czyli ta zamontowana na sztywno do korpusu wiatrówki praz część "ruchoma", zostają połączone razem przez zacisk montażu. Tak więc wynalazek w tym momencie nie ma prawa działać! Mimo to, w tym wypadku to nie zaszkodziło:

ObrazekWalther 6x42 AO - wytrzymała

Tak więc, by dać urządzeniu szansę, nie można wykorzystywać tego końca ze śrubką:

ObrazekLeapers UTG 3-9x32 AO - wytrzymała

Jeśli tył lunety musi być bardziej odsunięty niż na poprzednim zdjęciu, jedynym rozwiązaniem jest montaż z przesunięciem:

ObrazekValiant Lynx 3-9x40 AO - wytrzymała

Natomiast takie zamontowanie, czyli na dwuczęściowym montażu z jedną obejmą na części ruchomej a drugą na stałej, to proszenie się o nieszczęście, bo to gorzej, niż gdyby tej "amortyzacji" nie było:

ObrazekGamo 4-12X44 AO - padła!!!

I ta luneta rzeczywiście się zepsuła... :/
Drewniak12
Posty: 2
Rejestracja: 2023-05-28, 23:46

Re: Gamo RRR - poważna analiza

Post autor: Drewniak12 »

Skoro montaż lunety logicznie nie powinien być zamocowany do krótszej, nieruchomej części ze śrubą - nie rozumiem dlaczego producent zrobił na niej szynę. Żeby ładnie wyglądało? Paradoks :-?
Potem właśnie wychodzą różne kwiatki gdzie ludzie nie potrafią tego poprawnie zamontować i wychodzi jeszcze gorzej niż przed.
dokuczanin
Posty: 10
Rejestracja: 2022-08-11, 09:17

Re: Gamo RRR - poważna analiza

Post autor: dokuczanin »

Opisana przez Ciebie szyna montażowa Gamo RRR jest reklamowana jako produkt, który ma redukować wstrząsy i chronić optykę. Zrozumiałe jest, że istnieją różne opinie na temat skuteczności takich produktów, a niektóre z nich mogą być oparte jedynie na domysłach lub braku solidnej argumentacji.

Film, który podałeś, jest interesujący i przeprowadza rzetelne badanie z wykorzystaniem akcelerometru. Pokazuje on, że użycie szyny montażowej może rzeczywiście zmniejszyć odrzut w obie strony o około połowę. To jest obiecujący wynik i sugeruje, że szyna może mieć pozytywny wpływ na redukcję wstrząsów.

Jednakże, jak zauważyłeś, istnieje ważne pytanie dotyczące trzymania zera po strzale. Jeśli wszystko wraca na swoje miejsce i montaż nie traci dokładności, to powinno nie być problemów z utrzymaniem celności. Jednakże, aby mieć pewność, warto sprawdzić opinie innych użytkowników, którzy używali tej szyny i mieli doświadczenie z jej trwałością i skutecznością.

Ważne jest również, aby pamiętać, że różne modele broni mogą różnić się w swojej charakterystyce odrzutu i wpływie na montaż optyki. Co działa dla jednej konfiguracji, może nie działać tak samo dla innej. Dlatego warto wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników, którzy mieli podobne do Twoich warunki i potrzeby.

Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z innymi pasjonatami strzelectwa lub poszukaj recenzji na forach internetowych lub specjalistycznych stronach, które skupiają się na tematyce broni palnej i akcesoriów strzeleckich. To może pomóc Ci uzyskać bardziej rzeczowe i zrównoważone opinie na temat tej szyny montażowej.

Pamiętaj również, że przy korzystaniu z jakiejkolwiek modyfikacji lub akcesoriów strzeleckich zawsze należy działać zgodnie z zaleceniami producenta, przestrzegać zasad bezpieczeństwa i przepisów prawa dotyczących broni palnej.

Życzę powodzenia w znalezieniu odpowiednich akcesoriów do swojej broni i bezpiecznego strzelania!

Prosiłem, abyś nie spamował. Teksty z ChatGPT zachęcające do "poszukania recenzji na forach" są fascynujące jako zjawisko, ale nie wnoszą żadnej wiedzy.
Ślubek


_______________________________
https://pajacyk.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Optyka”