Wiatrówka do tysiaka

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Wszystkie Puncher-y są do siebie bardzo podobne ale jeśli odrzucić z Armour-a tę dodatkową obudowę, to będzie to chyba najbliższe do Breaker-a

https://www.kralarms.com/air-rifles/pun ... p/breaker/
Obrazek

Monarch oczywiście jest blisko:

https://www.kralarms.com/air-rifles/pun ... p/monarch/
Obrazek

Osobiście uważam, że taki "semi bullpup" ma dużo wygodniejszy układ oraz lepiej wygląda.

Armour to raczej pomyłka, ale jeśli się komuś podoba...

Obrazek
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Też bardzo mocno wpadł mi w oko AA S400F Classic, i teraz wytężanie szarych komórek, turek tysiaka tańszy czy brytol tysiaka droższy, najpewniej przewyższający turka, jednak pytanie to jakie Puncher ma zalety których AA nie ma...magazynek na pewno co do celności to niestety nie mam jak sprawdzić, więc zdaję się na was, co wy sądzicie o tym starciu Puncher'a Monarcha z AA S400F Classic?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Może zabrzmi to jak złośliwy żart, ale podstawową zaletą Kral-a jest to, że jeśli ktoś lubi majsterkować, to tymi wiatrówkami może śmiało eksperymentować bez obaw, że coś więcej popsuje. Wręcz przeciwnie, jeśli coś było do zepsucia, to już producent to prawdopodobnie zrobił. Ale możemy mieć szczęście i dostać wiatrówkę z prawidłowo obrobionym blokiem i właściwie zmontowaną. To i tak nie będzie żadne cudo. Wiatrówka jest prosta. Ma prymitywny spust. A z lufami bywa różnie. Ten spust to kłopot. Lufę można wymienić na jakąś markową. A z resztą można zrobić wszystko.

Druga zaleta jest taka, że turecki orzech to ładne drewno, które dostajemy bardzo tanio. Osady też bywają różnie obrobione czy głupio wystylizowane ale w dobrej marki wiatrówkach zwykły buk jest dużo droższy.

Obrazek"Poprawione" Nemesis
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Ja tam dostane bólu głowy przy majsterkowaniu w sprzęcie za 2k+ haha
jednak leci na AA, i trooche się tego spodziewałem po turku, nie wiem jakieś takie przeczucie, że coś z turcji to jest 50/50 że pan Zenek dobrze złożył takiego punchera w fabryce, jedyną wadą jaką udało mi się znaleźć na AA to cena :/ ale cóż, za jakość trza płacić ni płakać haha
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Jakieś wady by się znalazły. Np. to, że S400/410 czy S500/510 są bardzo delikatne. Oczywiste, że sama cena motywuje do właściwego traktowania. Ale gdy się wyjmuje karabinek z paczki którą się dostało ze sklepu, czy od poprzedniego właściciela, nie powinno się być zdziwionym, gdy karabinek nie będzie od razu dobrze strzelał, bo mu się np. poluzowała ósemka i lufa luźno lata. To drobiazg, ale ludzie potrafią przez coś takiego spanikować. A jak już jesteśmy blisko ósemki to ta końcówka z zaworem do napełniania też jest trochę przekombinowana:

Obrazek

Prawdopodobnie zrobiono tak tylko po to, by było oryginalnie - inaczej niż u konkurencji. ;) Inna kiepska rzecz bywa w wersjach magazynkowych.

Obrazek

Same magazynki AA są bardzo fajne i dobrą ich stroną jest to, że nie gniotą śrutu tak jak np. w Kral-u i podobnych. Ale mechanizm indeksujący zrobili słabo i po pewnym czasie przestaje to prawidłowo działać.



A przynajmniej tak było w wiatrówkach robionych kilka lat temu. Teraz może to być nieaktualne... :nieznaju:
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Z tego co zauważyłem to S400 ma konkurencję u innej Brytyjskiej firmy, BSA, konkretnie model BSA Ultra CLX, sporo ludzi opisuje CLX'a jako S400'tke ale ulepszoną, co o tym sądzisz? Jest ona minimalnie droższa, bo o nieco ponad 100zł, na internecie nie znalazłem zbyt wiele.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Z BSA znam tylko budżetowego Buccaneer-a SE:

Obrazek

który ma w sobie sporo z Gamo, ale mimo to potrafi mieć całkiem niezłe skupienie:

Obrazek

(czasami ;) )

Co do Nowe Ultra CLX znam go tylko z obrazków. Ma nowe magazynki, których nie znam. Te starsze były wielokrotnie ulepszane i były bardzo dobre. Jedyne czego nie lubiły to bardzo krótkie śruty. Taka charakterystyczna różnica w stosunku do AA, którą zauważyłem na podstawie mojej byłej wiatrówki to większa solidność wykonania. Tzn. mniej finezji. Ale ja znam tylko jeden model. Nowa Ultra może już taka nie być. Jeszcze rzecz o lufach - BSA je robi sama i jest z tego dumna. AA montuje niemieckie lufy Walther-a. Wcześniej używali również czeskich CZ, ale chyba tylko w modelu S200.
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

A co do śrutu, to czy śrut taki jak gamo lethal uszkodziłby S400?
Bo tak mi się wydaję że pozostanę przy S400, chyba że w cenie do 3,5k jest coś co ją przewyższa
Awatar użytkownika
Szycha
Posty: 21
Rejestracja: 2022-09-12, 13:00

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Szycha »

Dudus pisze: 2023-03-27, 05:12 A co do śrutu, to czy śrut taki jak gamo lethal uszkodziłby S400?
Teoretycznie nie bo ten twardy rdzeń jest osłonięty jakimś tam tworzywem, więc nie powinien uszkodzić gwintu w lufie. Ale ja mam inne pytanie. Po co ładować taki śrut do precyzyjnego karabinka PCP za kilka tysi? To jest śrut do dziurawienia puszek i innych metalowych celów, który będzie latał celnie tylko na krótkie dystanse (jeżeli można mówić o jakiejkolwiek celności przy śrucie gamo). Jeśli pytasz o karabinki tej klasy co AA S400, to domyślam się, że zależy Ci na uzyskaniu jak najlepszego skupienia na tarczy, a nie o dziurawienie puszek na 10m. Ja osobiście nie włożył bym czegoś takiego to karabinka klasy AA S400.

Jeśli już mowa o tego typu śrutach to ja czasami strzelam z pomarańczowego elko.

Obrazek

Jest nieporównywalnie tańszy od Gamo i nie ma sobie równych jeśli chodzi o penetrację twardych celów. Ostatnio dla zabawy strzelaliśmy przy grilu do różnych celów. Z mojej cherlawej B2 śrut przechodził na wylot przez maskę z rozbitej renówki meganki, która walała się gdzieś za garażem :D

Co do samego Gamo to ja bym unikał. Strzelałem ostatnio ze śrutu Gamo Pro Magnum 4,5mm i to była tragedia. Jedne śruty wpadały luzem do lufy, a inne były na tyle nadkalibrowe, że prędzej robiłem z nich placek niż wchodziły do lufy. Na 20m na tarczy miały skupienie podobne co np. Oztay Magnum. Tyle że Oztay kosztuje ułamek tego co Gamo i każdy wchodzi to lufy tak samo. Inni maja chyba podobne zdanie o Gamo i nie tylko o śrucie, ale tez o wiatrówkach.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Coś mi się pomyliło ale mimo to wspomnę zaskoczenie śrutem Gamo Magnum Energy:

Obrazek

Obrazek

Sorki, że taka brzydka tarczka, ale to sprzed 5 lat. Widać jednak, że z 25m trudno się tym zmieścić na połówce kartki A4. :chgw:

Tym "elko" też strzelałem ale na 6-10m ze słabiutkiego pistoletu HW70 i nie było źle, ale nie sprawdzałem jak przebija... ;)
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Ło kurde to sieje jak jakiś moździerz, no to teraz wiem że gamo śrutu dobrego nie robi, no cóż, cena do jakości, a co do pompki PCP, taki Umarex:
https://militaria.pl/p/pompka-pcp-umare ... ump-835032
Czy lepiej dołożyć parę stówek?
Jak patrzyłem na inne wiatrówki, to wydaje mi się że S400 nie ma konkurencji w tej cenie, co najwyżej HW97K ale to sprężyna + 4kg (pewnie dobre 4,5 z lunetą)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Niektóre śruty Gamo nie są wcale takie fatalne. Np. taki płaski https://militaria.pl/p/srut-gamo-pro-ma ... 0-szt-2021 na 10m jest całkiem przyzwoity. ;)
Ale w podobnej cenie jest nie gorszy HN Econ https://srut.pl/pl/45-mm/16-diabolo-hn- ... 21508.html ale z 2x większym opakowaniem. :upp:

Ta pompka jest chyba taka sama jak te najtańsze pompki z Aliexpressu za 250 zł (może teraz za 300) Może tylko uszczelki mają w lepszym stanie. Co do pompki i S400 to lepiej by miała jakiś osuszacz powietrza, bo AA nie lubią jak im się w kartuszu wody nazbiera. :/
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Polecasz jakiś konkretny model z osuszaczem? Tak do 600-700zł
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Yurko »

Nie polecam, bo nigdy nie używałem. Mam w awaryjnej rezerwie taką chinkę:
Obrazek

ale normalnie używam butli 6l/300bar
Obrazek

Butlę mogę polecić. Szczególnie techniczną podlegającą legalizacją co 10lat. Oczywiście, trzeba mieć do tego w pobliżu jakiś pewny punkt napełniania. Nie za drogi ale profesjonalny. Ja mam ok 1,5 km do tzw. centrum nurkowego. Wcześniej miałem butlę strażacką (legalizacje co 5 lat):

Obrazek
Dudus
Posty: 18
Rejestracja: 2023-03-05, 00:22

Re: Wiatrówka do tysiaka

Post autor: Dudus »

Ja bym właśnie wolał pompkę bo nie mam nigdzie w pobliżu żadnego serwisu który by mi to napełnił :/
No cóż, będę musiał poszukać jakiejś dobrej pompki