Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Moderator: Hiszpan63

Gitesson
Posty: 6
Rejestracja: 2023-03-07, 12:24

Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Gitesson »

Cześć,

Dołożyłem do pistoletu Zoraki HP-01 Ultra kolbę i chcę posadzić na tym lunetę Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout (jednocalowy tubus).

W necie natknąłem się na info, że najlepiej sprawdzi się montaż jednoczęściowy, wysoki, przesunięty.

Szyna montażowa w Zoraki to jakiś konstrukcyjny farmazon - niby picatinny / weaver (ca. 22mm szerokości) ale z jednym tylko rowkiem. Ale pies szynie mordę lizał - najwyżej wykonam dodatkowy rowek.

Problem który mam, to znalezienie pasującego montażu. Najchętniej z pierścieniami o średnicy tubusa czyli 1" bo redukcjom jakoś nie ufam.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam / Gites
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Ślubek »

Być może @Hiszpan63 mnie poprawi (zna się lepiej na Zorakich ode mnie), ale ja, na Twoim miejscu przemyślałbym jeszcze raz pomysł posadzenia na Zorakim lunety.

1. Jest to pistolet PCA, z naciągiem od góry. Prawdę mówiąc, nie za bardzo sobie wyobrażam naciąganie go w sytuacji, gdy na górze zamocowana jest luneta. A naciskając na lunetę, najprawdopodobniej doprowadzisz do jej uszkodzenia.
2. Samo dodanie kolby nie zrobi z niego karabinka. Z jakiegoś powodu karabinki, jako broń precyzyjniejsza, strzelająca na większe odległości, mają dłuższe lufy niż pistoletowe, prawda? Nie lepiej rozważyć zakup pełnowymiarowego karabinka?
3. Nacięcie pojedynczego slotu sugeruje, że producent nie przewiduje montowania na nim lunety, raczej jakiś lekki, pistoletowy kolimator. Podejrzewam jednak (górna szyna jest, jak napisałeś, "niby picatinny"), że bardziej chodzi o marketing i "bojowy" wygląd sprzętu. Co więcej, szyna jest niższa niż standard picatinny/weaver, więc, czego byś nie zamontował, nie będzie to się trzymało zbyt pewnie - jest tam po prostu zbyt mało materiału. Moim zdaniem, oczywiście.

Oczywiście, to co zrobisz, to Twoja decyzja. Wiatrówka ma sprawiać przyjemność ze strzelania, jeśli więc takie rozwiązanie Ci się podoba, to świetnie. :^)

BTW, w tym przypadku nie ma większego znaczenia, czy zamontujesz montaż jedno-, czy dwuczęściowy. Jednoczęściowe stosowane są gdy podczas strzału występują duże siły przód-tył (broń palna i wiatrówki sprężynowe). Jeden kołek ustalający stabilizuje wtedy obydwa pierścienie. Tu nie ma takiej potrzeby, bo to PCA.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Gitesson
Posty: 6
Rejestracja: 2023-03-07, 12:24

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Gitesson »

Ślubek pisze: 2023-03-08, 00:35 1. Jest to pistolet PCA, z naciągiem od góry. Prawdę mówiąc, nie za bardzo sobie wyobrażam naciąganie go w sytuacji, gdy na górze zamocowana jest luneta. A naciskając na lunetę, najprawdopodobniej doprowadzisz do jej uszkodzenia.
Na necie można znaleźć taką oto konfigurację HP-01:
Obrazek
Liczę na to, że wolne miejsce pomiędzy okularem a końcem "klapy" pompki wystarczy na oparcie dłoni przy domykaniu.
Ślubek pisze: 2023-03-08, 00:35 BTW, w tym przypadku nie ma większego znaczenia, czy zamontujesz montaż jedno-, czy dwuczęściowy. Jednoczęściowe stosowane są gdy podczas strzału występują duże siły przód-tył (broń palna i wiatrówki sprężynowe). Jeden kołek ustalający stabilizuje wtedy obydwa pierścienie. Tu nie ma takiej potrzeby, bo to PCA.
Tylko gdzie tu dostać w rozsądnej kwocie montaż dwuczęściowy, wysoki i przesunięty ;)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Yurko »

Rozumiem że szukasz czegoś takiego :

Obrazek

https://pl.aliexpress.com/item/1005003656798863.html (Nr 9 83,31 zł)

Mi się ten montaż nie podoba, ale niczego innego w tych parametrach (weaver, przesunięty wysoki na 25mm) nie znalazłem.
No i to Aliexpress. Do mnie dochodzi teraz co druga przesyłka... :/

PS. To jakiego montażu szukasz, dwu- czy jednoczęściowego?
Gitesson
Posty: 6
Rejestracja: 2023-03-07, 12:24

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Gitesson »

Yurko pisze: 2023-03-08, 01:24 Rozumiem że szukasz czegoś takiego :
Obrazek
Tak, coś w ten deseń.

Yurko pisze: 2023-03-08, 01:24 PS. To jakiego montażu szukasz, dwu- czy jednoczęściowego?
Po słusznej uwadze Ślubka, że przy PCA montaż dwuczęściowy też da radę, jest mi wszystko jedno, tzn. nie upieram się na jakieś konkretne rozwiązanie. Z tym że tak jak wyżej napisałem, dwuczęściowe przesunięte to rzadkość w sklepach no i zwykle kosztują krocie.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Ślubek »

Montaż przesunięty stosuje się, gdy po złożeniu się do strzału luneta zamontowana na szynie jest za blisko albo za daleko od oka, a lokalizacja szyny nie pozwala na dalsze jej przesunięcie.

Przymierz się do wiatrówki, przyłóż do niej lunetę, to zobaczysz, czy montaż przesunięty jest konieczny. Może wystarczy zwykły, dwuczęściowy:
Obrazek

Tu widać nawet więcej miejsca na dłoń zamykającą naciąg, choć założenie pierścieni montażowych po jednej stronie wieżyczki regulacyjnej jest słabe mechanicznie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Gitesson
Posty: 6
Rejestracja: 2023-03-07, 12:24

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Gitesson »

Przypominam, że ja mam lunetę typu Scout, dla której odległość oko - okular wynosi 24cm.
I tak, Przymierzałem się. Montaż przesunięty to jedyne wyjście w moim przypadku.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Ślubek »

Na Znanym Portalu Aukcyjnym wyszukaj "montaż picatinny".
Najtańsze jednoczęściowe montaże przesunięte są już za 85zł.
A jeśli przesunięcie będzie zbyt małe, możesz się zastanowić nad "podwyższenie szyny picatinny z przesunięciem".
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Gitesson
Posty: 6
Rejestracja: 2023-03-07, 12:24

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Gitesson »

Szukałem zanim jeszcze zacząłem zawracać wam gitarę. Jest sporo tego typu montaży ale dla szyny dovetail.
Myślę, że łyknę coś z ali. Czas nie gra roli bo i tak na co dzień strzelam z jednej ręki na standardowych przyrządach. Cały ten cyrk z przeróbką Zoraki na karabinek jest z czystej ciekawości. Mamy w klubie sekcję "karabinierów' ale jakoś nigdy mnie tam nie ciągnęło. Może dlatego, że ledwo widzę ich cel ;)
Dzięki za dyskusję. Temat wyczerpany na tę chwilę.

Dodano po 34 minutach 58 sekundach:
Od lewej cztery stanowiska dla karabinków.
Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pożenić Vortex Crossfire II 2-7x32 Scout z Zoraki HP-01 Ultra ?

Post autor: Yurko »

W "sklepie na m" jest taki koszmarek (129,20zł):

Obrazek
Obrazek

Wygląda mi na bardzo wysoki...
https://www.militaria.pl/vector_optics/ ... km=Kat-box