Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Można wpisywać tu rady które przydadzą sie nowym posiadaczom wiatrówek. Rady związane z użytkowaniem wiatrówki jak również z bezpieczeństwem podczas strzelania.

Moderator: Hiszpan63

Miachall
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-25, 19:08

Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Miachall »

Witam wszystkich serdecznie,
Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem wiatrówki jak w tytule. Kiedyś kupił ja mój teść ale leżała kilka lat nie używana i pewnie przydałby się jej jakiś serwis. Chciałbym ją doprowadzić do jak najlepszego stanu.
1. Co myślicie ogólnie o tym modelu? Strzelanie rekreacyjne około 30-50m
2. Co warto byłoby poprawić/wymienić aby zwiększyć kulturę pracy? (Teraz ma dość dużego „kopa”, wiem że sprężynowe tak mają ale czytałem że da się to trochę poprawić)
3. Czy znacie jakiś dobry zakład rusznikarski w Warszawie lub okolicach, który by doprowadził sprzęt do kultury.
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Michał
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Yurko »

Cześć!
1. Do tego właśnie jest ta wiatrówka. Do strzelania rekreacyjnego. W takiej formule tylko od Twojej wyobraźni zależy co sobie wymyślisz...
2. Za nim się powie co "poprawić" trzeba najpierw wiedzieć co się ma. Tzn. jaki jest bierzący stan. Czy w ogóle wiatrówka jest sprawna mechanicznie. Duży "kop" nie zawsze wynika z samej "mocy" wiatrówki ale też może byś skutkiem uszkodzenia uszczelki tłoka. Wtedy ten "kop" i "moc" wcale się nie przełoży na energię śrutu i celność... :-?
Druga sprawa jest taka, że poprawianie wiatrówki, czy używając innego, modnego słowa tuning - wcale nie musi oznaczać, że jakiś parametr, który zmieniamy jest rzeczywiście i bezwzględnie zawsze lepszy lub gorszy. Gdybyś np. chciał przystosować swoją wiatrówkę do celnego strzelania do jakiejś tarczy na 10m wtedy mógłbyś w swojej wiatrówce tak "poprawić" kilka rzeczy, że z punktu widzenia dewastowania puszek, np. odległych o 30 metrów, było by raczej "popsuciem" sprzętu.
3. Nie polecę Ci żadnego rusznikarza. Poza tym, w ogóle nie jestem pewien, czy rusznikarze zajmujący się bronią palną mają jakieś pojęcie o sprzęcie pneumatycznym. Niektórzy pewnie tak i może nawet są ekspertami, Ale to że zajęli się czymś co jest ogólnie podobne i że mają różne fajne narzędzia, które też mogą się przydać w serwisie wiatrówek - samo z siebie nic nie znaczy.

Ja np. ze swoim pistoletem PCP chętniej bym go zaniósł do serwisu pistoletów do malowania, niż do kogoś kto zna się tylko na Walther-ach P-99 (mimo, że to niby ta sama firma) ;)
Miachall
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-25, 19:08

Re: Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Miachall »

Dzięki za odpowiedz.
A moglibyście polecić jakiś konkretny śrut. Ten który mam obecnie (z ostrym łebkiem) nie jest chyba zbyt dobry do strzelania na dalsze odległości. Wiem ze lepszy będzie zaokrąglony na górze, tylko jaki? Aktualnie, nawet jak wiatrówka jest usztywniona, to rozrzut z 15m jest około 20cm-25cm. (Luneta)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Yurko »

Dla 90% wiatrówek najlepszym śrutem dla odległości rzędu 20-40 metrów jest JSB Exact:

Obrazek

i cięższa wersja Exct Heavy (ceny ok 55zł):

Obrazek

Gdy wiatrówka ma trochę więcej energii tzn przynajmniej 15J. Trochę gorszym śrutem, chociaż w niektórych lufach może być lepszy, ponieważ jest twardszy jest śrut Crosman (ok 40zł):

Obrazek

Obrazek

Ostatnio wszystkie śruty drożały i nie wynika to tylko z inflacji. Crosman również do tego dołączył, wypuszczając nowe wersje śrutów o dodatkowym określeniu "Essential". Nie sprawdzałem tego nowego śrutu, ale może być podobnie jak z nową produkcją śrutów Umarex-a, które nie mają już napisu "Made in Germany". U Crosmana i tak nie bardzo było wiadomo kto co robi, ale przynajmniej nie doszło tu do ukrycia zmiany w wyrobie.

Poza tym, tylko wersja cięższa H&N Baracuda (55-65zł za 400szt):

Obrazek

H&N robi też lżejszy śrut, ale Field Target Trophy, czy Sniper Medium z ostatnich produkcji był niepewny

Dla formalnośći - raczej trudny do kupienia na naszym rynku RWS Super Field (ok 40zł - cena może być nieaktualna):
Obrazek


Jeszcze są takie śruty jak Olympia Shot Heavy (41zł) czy (Apolo) Air Boss Domed (33zł):

Obrazek

Obrazek

Powinny raczej pozwalać uzyskać lepsze skupienie niż u Ciebie, ale zdania o tym śrucie są podzielone. Wszystko ostatecznie rozbija się o cenę...

Ostatnia rzecz - to że przy strzelając na 15 metrów można próbować jeszcze używać płaski śrut tarczowy albo np. Logo Club (21-23zł):
Obrazek

PS. Poza H&N ceny dla pudełka 500szt.
Miachall
Posty: 4
Rejestracja: 2022-08-25, 19:08

Re: Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Miachall »

[image][/image]Jsb exact kupione i postrzelane. Dokładnie to kupiłem 4,51. Po ustawieniu optyki na 10 prób z odległości 30m skupienie nie przekracza 10cm z podparciem. Dla mnie niebo a ziemia, rewelacja ten śrucik. Dzięki za pomoc

Obrazek

Obrazek
No może ciut więcej niż 10cm 😁
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hatsan 70 4.5 prośba o paradę

Post autor: Yurko »

Chyba nadal masz co poprawiać. Następną rzeczą, która mi się nie podoba, to montaż.Nie wiem, co to za luneta i czy ona się nadaje na mocną wiatrówkę sprężynową, ale ten dwuczęściowy, słaby montaż nie budzi zaufania. Lepiej by było.gdyby montaż był pojedynczy z pierścieniami na 4 śruby. Coś w tym stylu:

Obrazek

Chociaż oczywiście nie musi być koniecznie SportsMatch ;)