optyka do HW30S

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3497
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Kontakt:

Re: optyka do HW30S

Post autor: Ślubek »

Jeśli potrafisz jednakowo złożyć się do strzału za każdym razem (oko w osi lunety), regulacja paralaksy do niczego Ci się nie przyda.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 625
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: optyka do HW30S

Post autor: Yurko »

To zależy od różnych rzeczy. Regulacja "paralaksy" to tak na prawdę regulacja ostrości. Teoretycznie przy tej okazji ustawiona ostrości na konkretną odległość powinno też skutkować zmniejszeniem błędu paralaksy na tej właśnie odległości. Ale ten błąd to też nie do końca cecha lunety ale też tego, czy strzelec ustawia swoje oko na osi optycznej lunety, czy niezupełnie.

Luneta która nie ma regulacji odległości, jest wyregulowana na stałe na jakąś konkretną, typową wartość. np. 100y dla lunet myśliwskich albo 50y dla karabinków bocznego zapłonu itp. To może nie być dla Ciebie ważne, jeśli będziesz dobrze wyczuwał swoją lunetkę, czy strzelał właśnie na taką (albo większą) odległość niż odległość na którą luneta jest optycznie wyregulowana.

Czy też po prostu nie będzie Ci zależało na jakieś wyjątkowej celności. ;) Ale jest jeszcze coś takiego, że strzelając na 10 czy 15 metrów z ustawionym powiększeniem powyżej 4x możesz przez taką lunetkę mieć nawet problem z zobaczeniem swojego celu. I tu tym większe parcie na lekkie lunetki, bo to właśnie grube jasne lunety z dużymi obiektywami i dużym powiększeniem mają najmniejszą głębię ostrości i największą podatności na problem paralaksy...

Pytanie które można sobie w tym momencie zadać, skąd ta moda na wielkie jasne lunety? Powiększenie to jedna rzecz, ale nocne strzelania raczej popularne nie są. A nawet gdyby były, to ostatnio pojawiają się do tego lepsze rzeczy. A w słoneczny dzień strzelanie z lunetką bez przyciemnienia może na prawdę popsuć zabawę... :/
coyote_x
Posty: 10
Rejestracja: 2014-05-19, 12:06
Lokalizacja: Mysłowice

Re: optyka do HW30S

Post autor: coyote_x »

Z tańszych lupek jak dla mnie fajnie się sprawdza Hawke Vantage 2-7x32 AO.
Karabinki: Hatsan Flash-W + Delta Optical Entry 3-9x40 AO, Crosman 1377 Carbine + Walther Compact 4x32, IZH-60
Pistolety: Gamo PR-45, Kandar CP1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Optyka”