Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Solek221
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-26, 13:12

Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: Solek221 »

Cześć!

Na wstępie chciałbym poprosić o wyrozumiałość - temat przerabiany niejednokrotnie.

Postanowiłem, że spróbuje zacząć przygodę ze strzelectwem pneumatycznym. Po zapoznaniu się z informacjami na temat wiatrówek, zdecydowałem się na wybór wiatrówki sprężynowej.

Moim celem na początku jest strzelanie do tarcz, puszek itd. w odległości do 30-35 metrów. Zależy mi na celności i powtarzalności.

Chciałbym aby wiatrówka miała możliwość zamontowania lunety. Była gotowa do strzelania, nie chcę na początku wykonywać przeglądu zerowego lub tuning'u.

Mieszkam w Warszawie lecz takich wiatrówek jest mało w sklepach więc postanowiłem na zakup internetowy.

Zdecydowałem przeznaczyć na zakup 500 zł (jestem zaznajomiony z rynkiem wiatrówek i zdaję sobie sprawę z możliwości tej kwoty) i chciałbym się trzymać tego budżetu z maksymalnym rozszerzeniem do +100zł w przypadku znacznej różnicy w jakości lub osiągach.

Przeglądając oferty w sklepach internetowych w oparciu o wcześniej zdobytą wiedzę, poniższe egzemplarze przykuły moją uwagę:

1. Hatsan 90 STG gen. 2
2. Hammerli Firefox 500 Diabolo
3. Gamo Black Bear
4. Crosman Copperhead
5. Browning M-Blade Black

Z chęcią przyjmę informacje na temat wyżej podanych ale również inne, których tutaj nie ma a spełniają powyższe kryteria.

Wszelkie porady, wskazówki dotyczące wyboru pierwszego karabinu będą dla mnie bardzo pomocne i za które z góry wszystkim bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: Yurko »

Cześć! Odpisałem Ci już na innym forum...

Temat jest stary, ale niestety jest coraz mniej wiatrówek, które by w nim się zmieściły. Jeśli w ogóle chodzi o wiatrówki w podobnych cenach, to jeśli myślisz o nowej wiatrówki ze sklepu raczej nie ma co liczyć, że będzie od razu dobrze działała bez żadnych poprawek. Z tych , które wymieniłeś, Hatsan jest chyba najlepszy, ale za 500zł już raczej go nigdzie nie kupisz. Chyba że jakiś leżak magazynowy, może ze zwrotu z jakimś defektem. Gamo są dobrze wykonane, ale to sam plastik. Jeśli będziesz miał ochotę poprawić np. koronę lufy, będziesz musiał obcinać ten plastik w który jest wklejona. No i plastikowa kostka, która czasami się rozlatuje (rzadko ale się zdarza). Hammerli -nie wiem. Nazwa powinna do czegoś zobowiązywać. Ale to tak na prawdę ta sama firma co w przypadku tego Browning-a czyli Umarex. Umarex robi różne rzeczy. Lepsze i gorsze. Ten Browning, to raczej śmieć i nie ma w ogóle sensu o nim rozmawiać. Copperhead to porządna wiatrówka zrobiona według starego projektu Gamo (tyle że z czasów, gdy używano więcej metalu) Wiatrówka jest bardzo dobra dla ludzi, którzy potrafią o nią zadbać i poprawić fabryczne niedoróbki. Niestety wymaga tych poprawek, bo sklepowa zwykle jest wykonana fatalnie. Tutaj najlepiej było by chyba kupować taką wiatrówkę używaną, od kogoś kto już wszystko w niej ogarnął. Być może z Hatsanem to też byłby dobry pomysł. Oczywiście pod warunkiem, że nie trafi się na jakiegoś "naciągacza"... :/
Solek221
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-26, 13:12

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: Solek221 »

Tak, tak. Dziękuję bardzo za tę wyczerpującą analizę, dała mi do myślenia.

Z chęcią wysłucham doświadczeń innych użytkowników. Wykluczam z kryteriów informacje na temat przeglądu zerowego i tuningu. Podejmę wyzwanie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: Yurko »

Zrobisz jak będziesz chciał. Przegląd zerowy spełnia dwie funkcje. Nie chodzi tylko o to, że wiatrówka będzie po nim celniej strzelać. Te różne niedoróbki, oraz po prostu to, że nowa wiatrówka nie jest nasmarowana do działania, tylko jest "zakonserwowana" by, mówiąc kolokwialnie, nie zardzewiała w magazynie. Jeśli się wiatrówki nie przygotuje do używania, będzie miała też krótszą życie. Szybciej będzie wymagała jakiegoś remontu i może on też więcej kosztować. Czyli to sprawa tego, co Ci się lepiej opłaca.

Przy okazji taki paradoks, że w droższych wiatrówkach te wstępne zabiegi są mniej potrzebne, ale ryzykuje się większą stratą jeśli się ich nie zrobi. Natomiast przy tańszych, może się ryzykuje mniejszą kwotę, ale nie wiadomo, czy w ogóle z takiej sklepowej wiatrówki da się strzelać, a jeśli nawet, to pewność, że długo to nie potrwa jest bardzo duża... :/
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: Rlyeh »

Tak w ogóle to zadam może dziwne pytanie. Czy sprzęty entry-lvl typu Hatsan dalej robione są w sposób taki, że idzie po rozebraniu nówki sztuki wysypać z wnętrzności resztki po obróbce? Może nawet nie dotyczy to specyficznie Hatsanów, może chinek. Pytanie jest stąd, że nie miałem jakiś czas w ręku takiego sprzętu; natomiast dalej pamiętam rozpoznawanie gradacji papieru ściernego w praktyce ;) Niemniej, świat poszedł nieźle do przodu - ciekawi mnie, jak na tym polu się to prezentuje.
19TMB10
Posty: 2
Rejestracja: 2022-03-30, 18:48

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: 19TMB10 »

No i jak solek221 ? Co padło Twoim wyborem ? Jestem w bardzo podobnej sytuacji i ciekawi mnie na co się 'szarpnąłeś' :)
pneumatyk
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-14, 15:59

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: pneumatyk »

Kolega dostał już masę odpowiedzi na zielonym ale jego aktywność jest dosyć słaba i chyba porzucił temat bo nie udziela się już
przewagaogniowa
Posty: 9
Rejestracja: 2022-03-22, 11:30

Re: Pierwsza wiatrówka [500PLN]

Post autor: przewagaogniowa »

Ja polecam wiatrówke shadow cz 75 sp-01. Chyba że ktoś uważa że celownik tego typu rozleniwia...