Zakup wiatrówki - dylematy

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

cstwor
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-06, 12:50

Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: cstwor »

Dzień dobry wszystkim :-)
Przymierzam się do zakupu wiatrówki i po spędzeniu wielu godzin na czytaniu i kiedy wydawało mi się, że już wiem co kupić to chyba za dużo poczytałem ;-) no i niestety dalej nie wiem :-(
Proszę o pomoc i poradę.

Założenia:
1. strzelałem z kbks na strzelnicy ale tak dawno i tak niewiele, że można uznać, że nie strzelałem
2. nie zamierzam startować w żadnych zawodach ale z drugiej strony nawet jeżeli chcę tylko rekreacyjnie strzelać w tarczę to po to żeby w nią trafiać :-)
3. wyczytałem, że strzela się i na 10m ale trzymając w rękach "broń" wolałbym większe dystanse nawet kosztem większych tarcz/celów czyli zaczynając od mniejszych odległości a w przyszłości spróbować i na 50m
4. na początek z otwartych przyrządów czyli zakup bez optyki - a potem się zobaczy
5. nie chciałbym w przyszłości bawić się w sprzedawanie/kupowanie wiatrówki (co najwyżej dokupienie optyki)
6. chciałbym aby karabinek był raczej trwały i w miarę bezawaryjny, myślę, że nie będzie też mocno eksploatowany (to rzecz względna i niewiadoma)

Moje propozycje po wielu godzinach czytania ale chętnie przyjmę również inne, kolejność przypadkowa:
1. HW 50S - cena ok. 1350zł - zalety, że podobno można wyjąć z pudełka i strzelać, celny; wady - nie jestem przekonany czy chcę tyle wydać
2. Hatsan 90 - cena ok. 500zł - polecany w tej cenie ale podobno potrzebuje tuningu, jaki wówczas wyjdzie końcowy koszt? nie wiem gdzie i kto mógłby to zrobić.
3. Gamo Hunter 440 - cena ok. 700zł - polecany, czy potrzebuje tuningu? jak z trwałością?
4. Bajkał 512M - cena ok. 500zł - zalety to trwałość, wady ciężki spust i kopie, a największa chyba dla mnie to podobno mały (178cm i dość długie ręce)
5. Bajkał 513M - cena ok. 1200zł - tego w zasadzie skreśliłem ale może???
6. Diana 34 - cena ok. 1200zł - propozycja wyczytana "przed chwilą" - mało popularny ale dobre opinie o jakości

Wiem, że rozrzut cenowy jest spory ale to tak jak moje dylematy ;-)
Co do używanych - nie znam się - ktoś by musiał mi doradzić, nie znam takiej osoby.
Poproszę o doradztwo i z góry dziękuję :-)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: Yurko »

Było by trudno Ci doradzić, gdybyś nie umieścił na tej liście HW 50S... ;) Jedyna wiatrówka na tej liście, w której ten tradycyjny celownik jest jakoś przyzwoicie zrobiony. Nawet w tej Dianie, to jakieś okropne plastikowe "truglue" przeznaczone tylko do tego, by je zastąpić lunetą.

Jeśli zamierzasz trochę postrzelać z normalnym celownikiem, to ten w HW jest na tej liście najlepszy. Poza tym, że ogólnie Weihrauch nadal oferuje jakąś jakość i styl.

Jeśli wybierzesz HW i nie będziesz miał jakiegoś wyjątkowego pecha w czasie zakupu na pewno tę wiatrówkę polubisz. W tej chwili moim ulubionym Weihrauch-em jest HW100BP (o zgrozo - plastikowy!) miałem kiedyś HW77 a dzieciakom kupiłem na zeszłą gwiazdkę HW30S... :upp:
cstwor
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-06, 12:50

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: cstwor »

Tak właśnie myślałem, że w takim przedziale cenowym do tej HW50S będziecie mnie przekonywać :mrgreen: (swoją drogą to może właśnie takiego przekonania potrzebuję? ;)

Ale zawsze lubię mieć wybór - co może być alternatywą dla HW50S ? Nawet niekoniecznie z tej listy?

Oczywiście chętnie usłyszę też inne opinie :>
Awatar użytkownika
Abad
Posty: 234
Rejestracja: 2018-02-04, 17:41
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: Abad »

A to ma być koniecznie klasycznie łamana sprężyna?
Walther CG90
Anschutz LG Match 380
cstwor
Posty: 3
Rejestracja: 2021-06-06, 12:50

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: cstwor »

Absolutnie nie - lista jest wyłącznie wynikiem czytania w internecie jakichś opinii, mniej lub bardziej subiektywnych.

Wszystkie nowe Wasze opinie wezmę pod uwagę i rozważę :-)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: Yurko »

Na beżowym jest HW57 S w stanie "jak ze sklepu" za 1300zł: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?p=2010563#p2010563 :upp:
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: ninalken »

Sprzedający to bezproblemowy człowiek i pewnie da tydzień gwarancji rozruchowej. Ale jeśli chodzi o sam karabinek to tak średnio bym polecał... Poszukaj jakiegoś łamańca np. Waltera w promce albo jakąś starą, sprawdzoną, poczciwą "matchówkę" typu Haenel... Może jakaś zadbana Slavka... Wiem jestem konserwatystą, ale lubię sprawdzone i solidne rzeczy.
MaR_sc
Posty: 47
Rejestracja: 2019-03-05, 19:58
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zakup wiatrówki - dylematy

Post autor: MaR_sc »

Jesli tesknisz za kbks moge polecic Ci qb78 na co2. Nie trza sie łamac 😁 jesli bylbys zainteresowany to mam jednego na zbyciu, po poprawkach 😁
Żyj jak snajper - do wszystkiego trzymaj odpowiedni dystans...

AR2079b pcp
HW45 Black Star
QB78
QB57
Artemis CP2
Baikal MP654k Makarov