Limit PCA

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

szymeek25
Posty: 1
Rejestracja: 2020-06-27, 12:39

Limit PCA

Post autor: szymeek25 »

Witam,

Jestem zielony w temacie, i proszę o wyrozumiałość. Chcę kupić pierwszą wiatrówkę, i myślę o wiatrówce PCA. Tutaj rodzi się pytanie jak mocno można napompować taką wiatrówkę? Czy ma ona jakiś zawór upuszczający powietrze gdy jest go za dużo? Jeżeli tak, czy można go wymienić(kwestia techniczna)? W Polsce owszem limit 17j jest obowiązujący, natomiast co w sytuacji gdy mieszkaniec finlandii czy norwegi (gdzie limitów nie ma) chciałby napompować wiatrówkę troszkę bardziej?

Serdecznie pozdrawiam,
Szymon
Awatar użytkownika
Abad
Posty: 234
Rejestracja: 2018-02-04, 17:41
Lokalizacja: łódzkie

Re: Limit PCA

Post autor: Abad »

Wiele systemów PCA nie pozwala na zwiększenie energii strzału przez wielokrotne pompowanie - niezależnie od liczby ruchów dźwigni za każdym razem powietrze jest sprężane od nowa. Z drugie strony np. taki Crosman 1377 umożliwia zwiększenie energii poprzez wielokrotne pompowanie. Każdy egzemplarz trzeba więc traktować indywidualnie i sprawdzić jakie daje możliwości.
Walther CG90
Anschutz LG Match 380
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Limit PCA

Post autor: Rlyeh »

Pozwalał na to m.in. Hammerli 450. Ale jedyne dobre co było w tym karabinku, to jego diopter. Było tak w sumie dzięki wielokrotnemu sprężaniu. Konstruktor przewidział/zapomniał, technolog - nie przewidział.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Limit PCA

Post autor: marboc »

Krótko mówiąc wszystko co ma możliwość przekroczenia 17 J z uwzględnieniem konstrukcji i śrutu wymaga uprawnień :cry:
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Re: Limit PCA

Post autor: mc_iek »

Moja Daisy Powerline 901 w przypadku zbyt mocnego "przepompowania" po prostu ulegnie uszkodzeniu. Taką ma konstrukcję. Komora sprężonego powietrza od strony pompki zamknięta jest tłoczkiem mocowanym mosiężnym kolkiem. Nadmierne ciśnienie o ile nie wydmucha uszczelki, to zetnie kołek.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Limit PCA

Post autor: marboc »

Abad pisze: 2020-06-27, 22:27 Crosman 1377 umożliwia zwiększenie energii poprzez wielokrotne pompowanie. Każdy egzemplarz trzeba więc traktować indywidualnie i sprawdzić jakie daje możliwości.
Crosmana 1377 nawet po przeróbce nie napompujesz powyżej 12 J (fabryczny ma max 7,7 J)

Dodano po 40 minutach 8 sekundach:
Sheridan Blue Streak potrafi zrobić przy 8 pompnięciach dużo więcej niż limit, Ta wiatrówka wymaga jednak "autoryzacji" w organach, nie wystarczy zobowiązanie do 4 pompnięć :mrgreen:
eeepiotr
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 687
Rejestracja: 2013-10-01, 20:06
Lokalizacja: Teraz 700m od Opola

Re: Limit PCA

Post autor: eeepiotr »

Jak dobrze pamiętam to w moich obu wersjach Zoraki HP 01 był zawór bezpieczeństwa, jak za dużo chciałem napompować to zawór się otwierał ( raz to chyba spróbowałem i zadziałało ).
Jak dobrze pamiętam to w pistolecie Daisy Powerline 717 też nie można było drugi raz napompować ,a nie pamiętam co było z Marksmanem 2004.
ProSport , PP20
Awatar użytkownika
Abad
Posty: 234
Rejestracja: 2018-02-04, 17:41
Lokalizacja: łódzkie

Re: Limit PCA

Post autor: Abad »

marboc pisze: 2020-06-28, 09:16
Abad pisze: 2020-06-27, 22:27 Crosman 1377 umożliwia zwiększenie energii poprzez wielokrotne pompowanie. Każdy egzemplarz trzeba więc traktować indywidualnie i sprawdzić jakie daje możliwości.
Crosmana 1377 nawet po przeróbce nie napompujesz powyżej 12 J (fabryczny ma max 7,7 J)

Dodano po 40 minutach 8 sekundach:
Sheridan Blue Streak potrafi zrobić przy 8 pompnięciach dużo więcej niż limit, Ta wiatrówka wymaga jednak "autoryzacji" w organach, nie wystarczy zobowiązanie do 4 pompnięć :mrgreen:
Nigdzie nie pisałem, że da się napompować Crosmana 1377 powyżej 12J - chodziło mi o to, że w tym modelu da się zwiększyć energię pompując kilka razy przed strzałem, w przeciwieństwie do tych modeli, które mimo kilku "pompnięc" dają taką samą energię.
Walther CG90
Anschutz LG Match 380
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Limit PCA

Post autor: marboc »

Doprecyzowałem tylko
darecki
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-16, 19:58
Lokalizacja: Opole

Re: Limit PCA

Post autor: darecki »

Z karabinków Sharp Innova dało się wycisnąć ponad 20 Julianów. Miały w tłoczku mikro dziurkę. Wystarczyło wkręcić tam mikro wkręta i po robocie.
Obecnie w Polsce Sharpy ciężkie do zdobycia, nawet styrane używki na olx chodzą drogo.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Limit PCA

Post autor: Filo »

Każde rozwiązanie napędu ma swoje wady i zalety. Ja mam przynajmniej po jednym egzemplarzu każdego rozwiązania. Z pompek mam match'owy Hammerli 450 który, tanio kupiony, nie dał się naprawić i służy jako egzemplarz demonstracyjny /ze względu na bardzo ciekawe rozwiązanie polegające na tym, że w jednym cyklu faktycznie wykonujemy dwukrotne pompowanie/. I to jest, jak dla mnie, najoptymalniejsze rozwiązanie dla "pompki". Tzn. niskoenergetyczny sprzęt do zastosowań sportowych. Naprawiałem kiedyś zawór odcinający w Sharpie i przy okazji oddałem kilkadziesiąt, a może kilkaset strzałów. Nie modyfikowany Sharp wymaga kilku pompnięć, które po kilkudziesięciu cyklach skutkują u mnie bólem lewego uda od opierania kolby i mięśni prawej ręki. To jakie będą skutki pompowań ponad limit ?
darecki
Posty: 3
Rejestracja: 2010-03-16, 19:58
Lokalizacja: Opole

Re: Limit PCA

Post autor: darecki »

To prawda.
Skutek pompowania ponad limit był taki, że dało się przestrzelić na wylot flaszkę po wódce nie tłukąc jej. :mrgreen:
Ale coś za coś.
I te Sharpy były nawet całkiem celne.
Chętnie bym sobie takiego jeszcze sprawił.