Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Moderator: Hiszpan63

jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Witam serdecznie,

Tak się składa, że jest to mój pierwszy post i zarazem zapytanie do bardziej doświadczonych użytkowników. Przede mną zakup pierwszej wiatrówki, po miesiącach poszukiwań wybór padł na Weihrauch HW97KT kal. 4,5 mm + Hogan tune.

Teraz przymierzam się do zakupu lunety celowniczej do ww. karabinka i muszę przyznać, że jestem w kropce, dlatego zwracam się do Was o pomoc.

Szukam lunety wytrzymałej (z wiadomej przyczyny), mój budżet to ok. 800-1000pln. Szukam lunety przede wszystkim nowej o parametrach ok. 6-20x40/42/44 z AO (jestem skłonny do kompromisów w tym punkcie).

Interesuje mnie strzelanie na każdym dystansie pow. 30 metrów, aż do granic możliwości karabinka jak i lunety.

W przyszłości mam zamiar zakupić PCP (prawdopodobnie HW100 lub coś od Air Arms), i chciałbym użyc tej samej lupki w miarę możliwości (dopóki nie zainwestuje w coś lepszego).


Obecnie jestem otwarty na każde propozycje, lupki na które patrzyłem to:

- Bushnell 4,5-18x40 AR Optics DZ 223
- Hawke Vantage 6-24x50 AO IR Mil-Dot
- Hawke Vantage 4-16x44 SF
- Simmons Protarget 6-24x44 SF Mil-Dot
- Leapers 6-24x50 1’’


Jak widać troche chaotyczne wybory ale to dlatego, że kompletnie nie mam z tym doświadczenia, a produktów jest naprawdę bardzo dużo. Generalnie nie jestem przywiązany do jednej marki, po prostu chciałbym otrzymać za te pieniądze możliwie najlepszy produkt.

Do lunety dokupiony będzie montaż Sportsmatch dampa (średni lub wysoki) i tutaj też poprosiłbym o radę, który lepiej będzie pasował.


Dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam,
Darek.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Ślubek »

Nie doradzę Ci przy wyborze lunety z Twojej listy, ale mam kilka (mam nadzieję dobrych) rad:
  1. Oprócz oczywistych parametrów optycznych (powiększenie1) i średnica obiektywu2)) zwróć uwagę również na typ krzyża w lunecie, którą chcesz kupić. Raczej zrezygnuj z 30-30 (Duplex) czy BDC. Najłatwiej odkładać poprawki na krzyżu typu Mil-Dot, wyskalowanym w miliradianach. Nie daj się namówić na krzyż wyskalowany w MOA - ma on oczywiście swoje zalety, ale dla początkującego wymaga dodatkowych przeliczeń. Zwróć również uwagę, czy pokrętła są wyskalowane w jednostkach krzyża. No, chyba, że lubisz (i umiesz) mnożyć i dzielić w pamięci (przez 2.9, jeśli dobrze pamiętam). :^)
  2. Krzyż mildot można wykorzystać do obliczania odległości od celu. Łatwiej to robić, gdy luneta ma siatkę w pierwszej płaszczyźnie (FFP - First Focal Plane) niż w drugiej (SFP - Second Focal Plane). Niestety, lunety FFP są droższe.
  3. Ucywilizowana przez Hogana wiatrówka raczej nie powinna być killerem lunet. Jeśli jednak się tego obawiasz, wybierz lunetę firmy, która ma w Polsce serwis (Delta Optics) lub taką, na którą producent daje wieczystą gwarancję (np. Vortex).
  4. Regulacja AO - lepsza jest (moim zdaniem) boczna (SF - Side Focus). Można założyć wyskalowane koło do dokładnej regulacji.
  5. Montaż powinien być możliwie najniższy, żeby oś optyczna jak najmniej odstawała od osi lufy.
  6. Na początek odpuść sobie strzelanie > 30 m. Piszesz, że nie masz doświadczenia, a to nie jest tak, że kupisz super sprzęt i zaraz będziesz trafiał na 100 m. To tak nie działa. Oczywiście, dobry sprzęt pomaga, jednak najważniejszy jest tu strzelec. No i strzelając na 100 m trzeba się ponad trzy razy więcej nachodzić niż strzelając na 30 m :^). A i bezpieczne miejsce na 100 m trudniej znaleźć.
1)Powiększenie zmienne dobre jest na początek, gdy jeszcze nie wiesz, z jakiego będzie Ci najwygodniej korzystać. Potem raczej już nie będziesz go zmieniać. I raczej nie będziesz korzystać z maksymalnego powiększenia. Pamiętaj, że luneta powiększa nie tylko cel, ale i drgania Twoich rąk, bicie serca, oddech.
Moim skromnym zdaniem, 9x w zupełności wystarcza.
2)Do normalnego strzelania wiatrówkowego w zupełności wystarczy obiektyw 40 mm. Większe nie dość, że są cięższe, droższe, to i nic nie dają, chyba, że chcesz strzelać w zupełnej ciemności (np. NHFT). No i wymagają wyższych montaży, co wpływa negatywnie na odkładane poprawki.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Yurko »

Moim zdaniem najsensowniejszy na tej liście jest Hawke Vantage 4-16x44 SF tylko trochę deprymujące, że Hawke-i w calowym tubusie są dosyć delikatne.

Nie wiem, czy jest sens coś pisać o reszcie, ale warto zauważyć, że Leapers 6-24x50 ma zestawie świetny montaż, ale chyba Ci się nie przyda bo na szynę Weaver/Picatinny

Natomiast zapomnij o tych nowych Simmonsach. Ta firma robi teraz coraz gorsze śmiecie i nie należy się kierować tym, że kiedyś była jakąś marką... :/


Obrazek Weihrauch HW77 + Leapers UTG® 3-12X44 30mm
Ostatnio zmieniony 2020-09-29, 04:14 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Fantastyczna wiedza, dziękuję Wam pięknie za podzielenie się nią. Rzucę okiem na Vortexy i Delta Optics, natomiast pytanie czy owe proponują tą samą jakość co np. Hawke(?) czy Bushnell?

Swoją drogą gdybyście mieli określić Wasze top 3-5 marek lunet na które patrzycie w pierwszej kolejności to jakie by to były typy? To też pozwoli mi przefiltrować i spriorytetyzować oczekiwania, a finalnie zawęzić poszukiwania.

Jeszcze tylko dopowiadając to mam doświadczenie w strzelaniu, natomiast głównie z krótkiej broni palnej (sporadyczne przypadki z użyciem długiej). Nie mam za to doświadczenia w strzelaniu z wiatrówki, a tym bardziej z użytkowania lunety :) Zakupiłem niedawno sporą działkę i szukam po prostu hobby, jako, że za jakiś czas raczej nie będę już częstym bywalcem na strzelnicy.

Także te bezpieczne 100m nie będzie problemem, ale też nie chodzi mi o to żeby zostać snajperem :D Zresztą nadal rozmawiamy o wiatrówkach :D Po prostu szukam sprzętu na dłużej, który nie będzie za jakiś czas ograniczeniem :)

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że karabinek czy ogólnie sprzęt to tylko narzędzie/-a. Można mieć zestaw za 20k ale bez umiejętności strzeleckich będzie to tylko drewno i trochę metalu :D


Pozdrawiam,
Darek.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Yurko »

Vortex to dobry wybór. Firma bardzo dba o swoją markę. Nie sprzedają pod swoją marką byle czego, tak jak często zdarza się innym.

Obrazek Weihrauch HW77 Vortex Crossfire II 6-18x44 AO BCD

Vortex w tańszych modelach oszczędza raczej na funkcjonalności i akcesoriach niż na jakości. Mimo, że te jego "tańsze" wyroby, a w przypadku lunet chodzi o cenę do ok 2-2,5 tys zł :! to tak samo jak u wszystkich produkcja chińska. Tak więc każdy chwalony nu nas Crossfire czy Diamondback to "chinol" :shock: Z Bushnell-em jest podobnie i tania linia lunet do karabinków AR z siatką "drop zone" to też robota żółtych robotów. Nie ma czego porównywać. Niestety towaru z wyższych półek nigdy nie widziałem, ale te chińskie Vortex-y są na prawdę dobre. :upp:

PS. Gdy założyłem tego Vortex-a na HW77 (która poza długością lufy i klasycznym celownikiem jest praktycznie identyczna z HW97) bardzo brakowało mi powiększeń mniejszych od 6x... ;)
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Bardzo Ci dziękuję, super perspektywa, no i karabinek też się elegancko prezentuje 8-) Zaczynam wobec tego polować na Vortexy, rzucę okiem na Diamondbacka 4-16x42 oraz 4-12x40, a także na tego Crossfire, którego pokazałeś na zdjęciu i może coś z początkowym powiększeniem 4x. Jak się zdecyduję to nie omieszkam się pochwalić :)


Pozdrawiam,
Darek.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Yurko »

... Montaż tylko trochę przypadkowy. Na sprężynowej wiatrówce lepszy byłby jednoczęściowy.
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Zawsze możesz dokupić, wszak najważniejsze już masz :>
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Panowie, jeśli mogę zająć Wam jeszcze odrobinę czasu. Na 80% zainwestuję w lunetę Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP 30mm z siatką EBR-2C MRAD. Natomiast zdałem sobie sprawę, że montaż który wybrałem wcześniej Sportsmatch Dampa DM60 dedykowany jest do tubusu 1'', a ten Vortex ma 30mm. Czy wobec tego zakupić wysoki montaż SM Dampa DM70, który wspiera tubus 30mm czy jest jakiś inny średni, jednoczęściowy montaż którym warto się zainteresować i który będzie dobrze siedział z tym Vortexem i HW97?

Pozdrawiam,
Darek.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Yurko »

Nie wydaje mi się, by na HW97 potrzebna była Dampa do takiej lunety jak Vortex Diamondback. Warto tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz. Oba DB z FFP miały taki problem, że mają dosyć mocno rozbudowaną tę część gdzie są te wszystkie regulacje. Na niektórych jednoczęściowych montażach to poszerzone miejsce na środku tubusu się nie mieściło w montażu. Trzeba z tym uważać. Tak było na pewno ze Sportsmatch OP39C i DB 6-24x50. Więc czy zmieści się 4-16x44 można się zastanawiać...
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

O widzisz i to ma sens, dzięki - pomierzę, popatrzę i policzę i coś wybiorę wobec tego. Lupke zamówiłem, natomiast jeśli chodzi o monaż to w sklepie proponowali mi średni, jednoczęściowy montaż Leapers 30mm/11mm, który podobno będzie optymalny do tego zestawu :nieznaju:
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: Yurko »

Gdy już będziesz miał swojego Vortex-a to sprawdź wysokość tego "wybrzuszenia". W 6-24x50 to ok 5mm:

Obrazek

Może nawet troszeczkę więcej. Na pewno w 4-16x jest troszeczkę mniej, ale nie mogę tego teraz sprawdzić. Moim zdaniem, średni Leapers https://leapers.com/index.php?act=prod_ ... PM2PA-30M4
nie będzie pasował. Niby jest wyższy od OP39C ale ta część pomiędzy zaciskami też jest niestety wyższa, więc miejsca ostatecznie jest mniej. Tyle "luzu" na tym montażu ma Optisan EVX 4-16x44F1:

Obrazek

Tak więc widzisz, jakie kłopoty sprawiają lunety z dużym zakresem regulacji ;)
jazzurected
Posty: 7
Rejestracja: 2020-09-26, 17:55

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: jazzurected »

Cenne uwagi, dziękuję Ci bardzo. Prawdopodobne zrobię tak, że zamówię ze trzy montaże i zobaczę, który najlepiej będzie siedział w tej konfiguracji. Zatrzymam ten który będzie najlepszy, a resztę odeślę i po zawodach :> Najważniejsze już mam, teraz to już blisko mety i mam nadzieję, że pogoda w miarę się utrzyma do tej pory to jeszcze coś postrzelam :snipe:
marqo
Posty: 1
Rejestracja: 2021-05-18, 15:52

Re: Luneta ~6-20x40/42/44 z AO do Weihrauch HW97KT

Post autor: marqo »

jazzurected pisze: 2020-10-03, 19:19 Prawdopodobne zrobię tak, że zamówię ze trzy montaże i zobaczę, który najlepiej będzie siedział w tej konfiguracji. Zatrzymam ten który będzie najlepszy.
Hej. I co ostatecznie wybrałeś?