'SCATT' po taniości

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

'SCATT' po taniości

Post autor: soda »

Cześć!

Dawno nie pisałem bo strzelałem ;-). Trenowałem dużo a czasem więcej.
Strzelałem w piwnicy z Daisy 717 aż się popsuła ;(. Dozbroiłem się w wymarzony karabinek i dalej trenowałem. Im więcej strzelałem tym było lepiej i lepiej. Pewnego dnia zainteresowałem się urządzeniem SCATT, pomyślałem że to świetna sprawa i może bym sobie zakupił. Po zobaczeniu cen szybko mi się odwidziało. Ale pomyślałem .... psia mać, to nie może być jakieś super skomplikowane.... (może jest ale nie zdaje sobie sprawy). Postanowiłem pokombinować i postarać się zrobić przynajmniej jakieś eksperymenty. Pomysły na realizację mam 3, chciałbym przetestować wszystkie. Wspiera mnie kolega elektronik, który pomoże mi dobrać i kupić elementy.

Na pierwszy rzut w którąś niedziele, nie mając w sumie nic poza duperelami znalezionymi w domu (lub podkradzionymi dziecku ;-)) coś tam zmontowałem. Chwilowo jest to laser który pracuje w paśmie widzialnym, ale chciałbym użyć takiego który pracuje w podczerwieni, bo tak jak teraz absolutnie nie da się strzelać.

Jak czasu po nocach starczy i kasy na podzespoły będę próbował realizować kolejne eksperymenty. Marzeniem moim jest takie rozwiązanie które zadziała na 10m ale i w ogrodzie na 30m. Czy się uda... nie mam pojęcia, nie dowiem się jak nie spróbuję ;-)

Co sądzicie o takim pomyśle?

Tutaj filmiki z pierwszych podejść do tematu.


https://www.youtube.com/watch?v=IUPdH1CGoDs
https://www.youtube.com/watch?v=jceENJvKqCA

Pozdrawiam
soda
mirek123
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 398
Rejestracja: 2014-01-13, 11:45
Lokalizacja: CK

Post autor: mirek123 »

Ciekawa sprawa .
Widzę ,że kolega ma tam sprzęt PCP. A do FWB300s nie da się tego podłączyć ??
Bo wtedy byłbym zainteresowany
FEG GPM-01
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Mirku,

Na razie to faza super tajnych testów ;-)
Kamerka podprowadzona synowi, laser w długopisie i stara luneta obserwacyjna.
Ten laser tak je....ie po oczach że nie da się strzelać. Jak się uda mi to wyprowadzić na prostą, to myślę że tak jak SCATT będzie to mogło sobie pracować na każdym karabinki i pistolecie.
Przede mną jeszcze kupa pracy i testów. Jeśli jesteś zainteresowany to będę informował o postępach prac. Mam wrażenie że cały urok tego rozwiązania to dobranie dobrych podzespołów, może będą musiały być droższe niż 20zł za laser i 50 za kamerę, ale przy cenie SCATT'a to pewnie będzie i tak ułamek tej ceny.

Samo oprogramowanie pewnie udostępnimy w formule open-source na jakiejś sensownej licencji.

Trzymaj kciuki.

Pozdrawiam
soda
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Idźcie z duchem czasu. Rosjanie w nowym skacie mają zamiast lasera/czujnika kamerę. To samo konkurencyjna firma z Łotwy czy Estonii (Trace). Rosjanie do swojego pomysłu dochodzili kilkadziesiąt lat, a skoro konkurencja zrobiła to po nich w trymiga i to znacznie taniej, to... da się jeszcze taniej.
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

Rlyeh, myślałem też o przetestowaniu tego podejścia, czyli kamera na karabinku, ale ubzdurałem sobie że to gorsze rozwiązanie. Ale że nigdy nie używałem SCATT'a ani konkurencji, to mogę się tylko domyślać.

- obraz w kamerze (kadr) musi być dość czysty, znaczy czarne i odpowiednio dużo białego. Najlepiej mieć wtedy 17x17.
- nie wiem czy to rozwiązanie skaluje się dobrze w funkcji odległości. Wyobrażam sobie iż ruchy czarnego z 10m są w jakiejś sporej amplitudzie, ale ruchy czarnego na 30m strzelając z postaw podpartych.... no to pewnie mikro ruchy czarnego obszaru na matrycy kamery
- podejście z laserkiem + czujnik strzału da radę opędzić bez przewodów podłączanych do pistoletu/karabinka

Mam jeszcze jedną koncepcje ale to na razie gdybanie.
A co do produktu Trace, czy on też jest piekielnie drogi?

Pozdrawiam
soda
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Właśnie jest tani. Tak mniej więcej połowa do 1/3 wartości MX-02.
http://www.traceshooting.com/product-page
Jak znajdę czas to mogę Ci opisać, nie wiem, zdjęcia porobić jak to w skacie jest. Czujnika nie odważę się rozebrać, jednak nowy scatt to czujnik (kamera), i przewód usb. Żadnych pudełek, zasilaczy, przejściówek czy innych pierdół. Cecha charakterystyczna jest taka, że potrzebuje dużego kontrastu - bez problemu działa w świetle dziennym (odległość dowolna), ale ma problemy przy słabszym sztucznym.
soda
Posty: 253
Rejestracja: 2015-09-07, 19:31
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: soda »

No faktycznie, cena Trace'ra jest sporo lżejsza. Ja mam nadzieje iż dałoby się zamknąć w no nie wiem, najfajniej w 500zł-1000zł za sam sprzęt. Oglądałem różne filmiki w internecie z procesu kalibracji i instalacji SCATT'a, jedyne co mnie uderzyło, jest to że kąt który widzi ta kamera (w mx-2) jest baardzo mały. Z okolic 5m w kadrze znajdowała się prawie nie cała kartka a4, nie wiem czy oni mają taką ogniskową w takim małym obiektywiku czy po prostu to jest kamera dość dużej rozdzielczości i wycinają tylko środek kadru.
Mnie to podejście martwi, z przyczyn błahych i osobistych, w swojej świątyni dziurawienia nie dam rady posiadać takich warunków, tylko sztuczne światło, graciarnia niezła, kulochwyt przedziwny... mogłoby być słabo. Myślałem też nad takim podejściem, że okej, na karabinie będzie kamera, ale nie będzie wyszukiwała amplitudy ruchu czarnego, tylko że też dołożę jakiś emiter światła IR, wtedy już nie musiałbym robić rewolucji w piwnicy ;)
Choć mam nadzieje iż dam radę doprowadzić pomysł z laserem do działania.
To będzie o tyle fajne że będzie moim zdaniem baardzo dokładne, tanie, bez kabli.
Jeszcze mnie zastanawia sam czujnik strzału, u mnie w lg200 strzelanie na sucho, powoduje faktycznie drgania w systemie, ale na lufie (przynajmniej dłonią) nie jestem tego w stanie wyczuć, zastanawiam się czy nie użyli tam jakiegoś mikrofonu, może piezo....


Rlyeh, dzięki, może w późniejszym etapie poprosiłbym o fotki ekranów samej aplikacji SCATT'a, żeby nie musieć wywarzać drzwi.