Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: marboc »

Nobel to będzie z tego tematu bo jeszcze nigdy nikt nie napisał tak wiele o montażu jednoczęściowym.
Żartowałem oczywiście. Monraż podstawy to cztery śruby , które skręcają dwie szczęki obejmujące szynę. Tego nie idzie skopać. Jedynie szyna może być krzywo wyfrezowana. Takie jest moje skromne zdanie
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: kjedroska »

Dlatego też nikt nie skopał tego montażu. To jest po prostu model z mikroskosem :noniemoge:
A poważnie - przeczytaj uważnie co autor napisał. W tym wątku jakoś mało kto czyta poprzedników.

Do autora - weź kolego i zrób nam zdjęcie tego montażu założonego na karabinek. Duże zbliżenie montażu od tyłu. Tak, żeby było widać, jak szczęki opierają się o karabinek.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: Yurko »

marboc pisze: 2020-10-11, 15:32 Nobel to będzie z tego tematu bo jeszcze nigdy nikt nie napisał tak wiele o montażu jednoczęściowym.
Żartowałem oczywiście. Monraż podstawy to cztery śruby , które skręcają dwie szczęki obejmujące szynę. Tego nie idzie skopać. Jedynie szyna może być krzywo wyfrezowana. Takie jest moje skromne zdanie
Montaż to może ciężko skopać, ale ja kiedyś nie trafiłem z jednej strony szczęką w wycięcie, tylko złapałem za płaszczyznę poniżej. Taka sztuczka wydawała mi się zupełnie niemożliwa. W tym wypadku jednak było za co złapać, więc się udało. Mam gdzieś zdjęcie... Oczywiście montaż wypadł mocno przechylony, a ja przez chwilę nie wiedziałem co się dzieje, póki się dobrze nie przyjrzałem swojemu dziełu :oops:
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: marboc »

kjedroska pisze: 2020-10-11, 15:39 Dlatego też nikt nie skopał tego montażu. To jest po prostu model z mikroskosem :noniemoge:
A poważnie - przeczytaj uważnie co autor napisał. W tym wątku jakoś mało kto czyta poprzedników.

Do autora - weź kolego i zrób nam zdjęcie tego montażu założonego na karabinek. Duże zbliżenie montażu od tyłu. Tak, żeby było widać, jak szczęki opierają się o karabinek.
Tobie chyba
Faktycznie nie doczytałem tego że kolega znalazł przyczynę. Jak to mówią ślepy w karty nie gra. A tekstu było tyle że czytałem wzrokowo. Wydaje sie że też nie powinieneś grać w karty. Rozwiązanie jest podane pezez autora w tym samym poście, dlaczego więc ma robić zdjęcia i przeciągać strunę? Co to da? Wyprostujesz zdalnie?
Żartowałem oczywiście 8-)
liberwig
Posty: 22
Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: liberwig »

kjedroska pisze: 2020-10-11, 15:39 Do autora - weź kolego i zrób nam zdjęcie tego montażu założonego na karabinek. Duże zbliżenie montażu od tyłu. Tak, żeby było widać, jak szczęki opierają się o karabinek.
Mówisz i masz ...
Montaż z tą szyną blokującą w dwóch wersjach - góra na dół i dół do góry - obojętnie jaki sposób, podstawa lunety leży krzywo - przechylona w prawo.

1. [image]https://ibb.co/pXJZ0Dp[/image]
2. [image]https://ibb.co/GRPxq9v[/image]

Oba zaczepy tej blachy mocującej, są we właściwych szynach - nie złapałem za jakiś niedoszlifowany opiłek na niewłaściwej płaszczyźnie.

Jest jeszcze jedna rzecz - w podstawie lunety jest otwór ze śrubą, zaś w lufie otwór - nie wiem, co poeta miał na myśli - czy to jakiś zestaw, czy osobne wariacje na nie wiadomo jaki temat, ale w żaden sposób ta śruba w podstawie lunety nie trafia w otwór w lufie. Po prostu ze względu na to przesunięcie, nawet jeżeli podstawa lunety nie jest jeszcze zamocowana i ściśle przylega do lufy, śruba mija się z otworem o jakieś ułamki milimetra.
3.[image]https://ibb.co/Jz9X6TK[/image]

A więc tak to wygląda...
Czekam teraz na konstruktywne rady i komentarze... :takiego:
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: kjedroska »

Wydaje się niemożliwe. A jednak totalnie zwalili ten montaż. Nie wiem, czy to Polak, ale jak widać potrafi.
Pozostałe zwrot do sprzedawcy
liberwig
Posty: 22
Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

Post autor: liberwig »

    kjedroska pisze: 2020-10-11, 19:44 Wydaje się niemożliwe. A jednak totalnie zwalili ten montaż. Nie wiem, czy to Polak, ale jak widać potrafi.
    Pozostałe zwrot do sprzedawcy
    No właśnie tak się teraz zastanawiam - okazało się, że podczas otwierania opakowania i wyjmowania karabinka, złamał się jeden ze styropianów z wycięciem na lufę. Wyrzuciłem też z rozpędu kartonik, w którym była zapakowana luneta. Pojawiły się też naturalne malutkie rysy na tych szynach mocujących - w końcu kilka razy próbowałem to spasować. Wiadomo, że nic na siłę i nie walczyłem z tym młotkiem lub innymi ostro-ciężkimi narzędziami, ale po kilku otarciach metalu o metal - wiadomo, że powierzchnia w tych miejscach nie jest już tak nieskalana, jak przed próbą montażu. Nie znam dobrze przepisów konsumenckich i nie wiem, jak to wpływa na możliwość zwrotu w przypadku wadliwości towaru.
    Gdyby nie chcieli uwzględnić reklamacji, to pozostanie mi tylko pójść z tym całym kompletem do ślusarza i poprosić o właściwe dopasowanie - teoretycznie potrafiłbym to zrobić sam, ale nie mam tak specjalistycznych narzędzi, a ręcznymi to zajęłoby mi tygodnie i raczej nie osiągnąłbym choćby objawów perfekcji - czyli jeszcze kilka złotych trzeba będzie w to włożyć. Zastanawiam się od razu, czy nie dorobić jakiegoś najprostszego zestawu celowniczego - szczerbinka i muszka. Muszka, to raczej nie problem - nie wiem, jak jest ze szczerbinką - ona powinna być jakoś regulowana (wysokość), czy po prostu wariant minimum - odpowiednio wyprofilowana blaszka z wycięciem, zamocowana na lufie?
    Ostatnio zmieniony 2020-10-11, 20:54 przez liberwig, łącznie zmieniany 1 raz.
    Awatar użytkownika
    Yurko
    Posty: 901
    Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: Yurko »

    Jeśli taki montaż kosztuje 12 zł :

    Obrazek

    ... to chyba ma prawo być trochę krzywy.

    Taki 10 x droższy mógłby być lepszy:

    Obrazek ;)
    liberwig
    Posty: 22
    Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: liberwig »

    Yurko pisze: 2020-10-11, 20:52 Jeśli taki montaż kosztuje 12 zł :

    ... to chyba ma prawo być trochę krzywy.

    Taki 10 x droższy mógłby być lepszy:

    Obrazek ;)
    Wygląda na to, że ja mam ten drugi - teoretycznie lepszy - poznaję po tych zaokrąglonych górnych pierścieniach. Poza tym, nie widzę zresztą większej różnicy między nimi. :chgw:
    Zakładam, że jeżeli są robione "z metra" przez jedną maszynę - tzn. ustandardyzowane - to nie wiem, czy jest sens kupować nowe? Ciekawe, jak to w wygląda w innych modelach - czyżby to tylko w moim Crosmanie były takie problemy? Bo zakładam, że nikt nie przegapiłby takiej krzywizny montując lunetę na swojej wiatrówce...

    P.S.
    Brakuje na tym rysunku tego najważniejszego z mojego punktu widzenia wymiaru - czyli wysokości tej sztabki dociskającej.
    Awatar użytkownika
    Yurko
    Posty: 901
    Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: Yurko »

    Nie żartuj :! , Gdybyś miał montaż SportsMatch OP-25C raczej nie było by problemu nawet gdyby szyna nie mieściła się dokładnie w tolerancji +/- 1mm. Chociaż może być "podobny". Wrzuciłem obrazek tego pierwszego, najtańszego jakiego znalazłem, montażu na Aliexpress przykładowo. Niektóre z tych bardzo tanich montaży są trochę niedorobione, np. mają za wąsko, albo za szeroko wyfrezowaną część pod szynę, albo za szeroką ruchomą szczękę. I to drugie jest na prawdę bardzo częste. :! Ale dobre montaże też się Chińczykom przydarzają, tylko że to jako przypadek losowy. :mrgreen:

    Nie od razu to zauważyłem, ale ten Twój montaż wygląda, jakby brakowało mu podcięcia pod górną, ustalającą położenie część "sztabki". I masz rację, ta "sztabka", czyli ruchoma szczęka nie może wystawać więcej, niż ta druga nieruchoma szczęka... ;)
    Awatar użytkownika
    kjedroska
    Ściepnik
    Ściepnik
    Posty: 864
    Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
    Lokalizacja: Pszów

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: kjedroska »

    Gwarancja to jedno. Masz możliwość naprawy, jak coś się zepsuje.
    Tu mamy do czynienia z radą ukrytą. Choć dość widoczną :)
    Czyli raczej rękojmia. I tego się trzymaj. Czyli wymiana albo zwrot pieniędzy
    liberwig
    Posty: 22
    Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: liberwig »

    Yurko pisze: 2020-10-11, 21:42 Nie żartuj :! , Gdybyś miał montaż SportsMatch OP-25C raczej nie było by problemu nawet gdyby szyna nie mieściła się dokładnie w tolerancji +/- 1mm. Chociaż może być "podobny". Wrzuciłem obrazek tego pierwszego, najtańszego jakiego znalazłem, montażu na Aliexpress przykładowo. Niektóre z tych bardzo tanich montaży są trochę niedorobione, np. mają za wąsko, albo za szeroko wyfrezowaną część pod szynę, albo za szeroką ruchomą szczękę. I to drugie jest na prawdę bardzo częste. :! Ale dobre montaże też się Chińczykom przydarzają, tylko że to jako przypadek losowy. :mrgreen:

    Nie od razu to zauważyłem, ale ten Twój montaż wygląda, jakby brakowało mu podcięcia pod górną, ustalającą położenie część "sztabki". I masz rację, ta "sztabka", czyli ruchoma szczęka nie może wystawać więcej, niż ta druga nieruchoma szczęka... ;)
    To jednak wybiorę się do sklepu - militaria.pl - może wymienią mi to mocowanie lunety. Zakładam, że mają tam takie gadżety luzem i może to sobie potem jakoś rozliczą.
    Awatar użytkownika
    Yurko
    Posty: 901
    Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: Yurko »

    Obawiam się, że jeśli Ci to sprzedali w komplecie, to nawet jeśli by mieli same montaże, czy takie lunety "Center Point" z montażem, to i tak będą chcieli wymienić cały komplet na inny.
    Bo samego montażu chyba "reperować" nie będą... :chgw:

    PS. Sprawdź datę zakupu/otrzymania towaru. W Militari masz 30 dni na normalny zwrot i bezterminowe darmowe zwroty, jeśli kupowałeś przez KSK (Klub Stałego Klienta)
    Awatar użytkownika
    Ślubek
    Administrator
    Posty: 3688
    Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
    Lokalizacja: Janówek Pierwszy

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: Ślubek »

    Yurko pisze: 2020-10-11, 16:32 Montaż to może ciężko skopać
    Oj, nie doceniasz inwencji małych chińskich rączek. :^)

    Do konkurencji Kcz25 potrzebowałem zamontować muszkę tunelową i diopter. Nie chciałem zamawiać obejmy z gotową szyną 11mm, gdyż nie wiedziałem, jakiej ma być wysokości (lufa przy komorze, gdzie jest zamontowany diopter, jest znacznie grubsza).

    Obejmę na lufę kupiłem u Byworda, potrzebowałem jednak przejściówki Weaver>11mm, więc zamówiłem na Aliexpress. Wyszło tak:
    20201011_232406.jpg
    Krzywo? Owszem.

    Do góry nogami? Jak najbardziej. Ale otwory na śruby łączące były nawiercone niesymetrycznie i nie mogłem odwrócić.

    Trafia? Zaskakująco dobrze, jak na nieprzestrzelany sprzęt (dwie lewe dziewiątki przed korektą celownika):
    20201011_171445.jpg
    Właśnie dlatego sugerowałem, że krzywy montaż może być wynikiem odwrócenia płyty montażowej. Z późniejszych zdjęć wynika, że to jednak szyna jest krzywo nacięta.

    Ja bym reklamował z rękojmi - nie chcesz zwrócić sprzętu, ale żądasz usunięcia wad - do tego nie musisz mieć oryginalnego pudełka. Sprzedawca prawdopodobnie stwierdzi, że usunięcie wady spowoduje nadmierne koszty (musieliby naciąć nową szynę) i zapewne zaproponuje inne rozwiązanie. Szczegóły na stronie UOKIK - naprawdę warto przeczytać, choć nie wiem, czy któraś tarcza nie zmieniła tych przepisów.
    Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
    "My od lat już gawędzimy o Maryni
    i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
    Awatar użytkownika
    Yurko
    Posty: 901
    Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
    Lokalizacja: Warszawa

    Re: Temat oklepany i banalny, jak brazylijska telenowela - czyli, co kupić?

    Post autor: Yurko »

    Sorki - trochę nie na temat - ta konstrukcja wygląda niesamowicie, ale przejściówka "Weaver->11mm" to chyba jakaś luksusowa wersja :mrgreen:

    Ja kupiłem coś takiego z brzydką żelazną blaszką:

    Obrazek

    ...i o dziwo, zadowolony jestem :upp:

    Obrazek

    Obrazek