Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ślubek »

tybysh pisze: 2020-05-04, 07:12...przez niepewny spust nie mogę go wyczuć, nigdy nie wiadomo do końca kiedy strzeli, chyba że świeżo po regulacji.
To akurat nie jest takie głupie. Oczekiwanie na strzał uważane jest za jedną z przyczyn błędów trafiania.

Powinno to wyglądać tak:
- zgranie przyrządów celowniczych,
- naprowadzenie ich na cel, rozpoczęcie ściągania spustu,
- utrzymanie przyrządów w celu, zwiększanie nacisku na spust.
- w pewnym momencie pada strzał,
- podtrzymanie po strzale.

Może w wiatrówkach nie ma to tak dużego znaczenia, jak w palnej, ale warto wyrabiać sobie poprawne odruchy.

No, chyba, że faktycznie spust działa losowo...
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Tak, unormowanie spustu to konieczność, mam nadzieję że ten klej do gwintów załatwi sprawę.

Teraz zauważyłem, że luneta przesunęła się w stronę lufy o dobry centymetr, wszystkie śruby były mocno dokręcone... Chyba trzeba zainwestować w montaż jednoczęściowy albo mocną taśmę dwustronną.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-05-04, 14:03 przez tybysh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: kjedroska »

Masz kółek w tylnim montażu ?
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: WooDeN »

tybysh skąd jesteś? Nie masz w okolicy kogoś kto zerknie na te wiatrówki?
Luneta przesunęła się w montażu czy cały montaż z lunetą względem wiatrówki?
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Tak, kołek siedzi w szynie, to luneta się przemieściła w obejmach, montaż ani drgnął. Muszę ją zdemontować więc będzie okazja do postrzelania z otwartych.

Luneta była mocno dokręcona, aż się na tubie ślady zrobiły, nic to nie dało. Nie będę przecież jej na stałe kleił poxipolem:/

Jestem z okolic Słupska ale teraz trochę mi się nie widzi spotykać z ludźmi, do tego przy małym dziecku z wolnym czasem słabo.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ślubek »

Przede wszystkim wywal tą szmatkę widoczną na pierwszym zdjęciu w obejmie montażu.

Obszar styku montażu z tubusem lunety musi mieć jak największą powierzchnię. Jeśli luneta w dokręconym montażu lata luźno to trzeba wymienić albo montaż, albo lunetę - tolerancje są tak dobrane, że musi się to dać złożyć poprawnie. Chyba, że któryś z elementów jest zużyty (piszesz o wgłębieniu w lunecie!).
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Ta podkładka była już przyklejona na obejmie przez producenta, faktycznie lepiej to wywalić i umyć obejmę? Luneta siedzi ciasno, ciężko by było mocniej dokręcić śrubki bo szkoda gwintu.

Wgniecenia nie ma, jest tylko zarysowanie:

Obrazek

Trochę poczytałem i chyba od spodu obejmy dam po kropelce tego kleju do gwintów, podobno niektórzy w tym celu stosują loctite.

Teraz widzę, że z tą lunetą coś jest nie halo. Na 20 strzałów z 15 strafiam w kulochwyt na 50m z poduszki a teraz przez otwarte bez podpórki raz za razem trafiam a nawet jej nie regulowałem dokładnie.
Czyli śrut, spust i luneta do zbadania.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ślubek »

Tak, lepiej wywalić.

Zwinięta szmata nie dość że zwiększa nacisk tylko na określonym obszarze, to jeszcze nie umożliwia poprawnego przykręcenia montażu. I dlatego luneta się przesuwa.

U mnie montaż Hawke ma naklejoną specjalną warstwę antypoślizgową. Być może tu też tak było, ale sprzedawca coś przekombinował.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Czy ten montaż był w tym samym pudełku co luneta, czy jakimś oddzielnym? Bo na zdjęciach wygląda to nieciekawie. Spojrzałem na ofertę Valiant-a i nie zauważyłem, by oferowali jakieś montaże aniw zestawie, ani oddzielnie. W czeskich sklepach też luneta jest sprzedawana bez montażu. Dla mnie to wygląda tak, że nasze 2 sklepy, które sprzedają tę lunetę w zestawie z montażem, pozbywają się jakiegoś śmiecia dodając go za darmo do być może całkiem przyzwoitej lunety. Poza tym, na mocną sprężynę warto pomyśleć o montażu jednoczęściowym. Będzie to dla lunety dużo zdrowsze...

Mniej więcej coś takiego jak Leapers UTG RGPM2PA-30M4 http://www.leapers.com/index.php?act=pr ... PM2PA-30M4 Koszt 60-70 zł Chyba nie będzie za niski ?
Ostatnio zmieniony 2020-05-05, 10:03 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Tu skupienie z 10m z poduszką na otwartych, 3 pierwsze strzały na regulację przyrządów:

Obrazek

Była już 20:30 i ledwo widziałem a skupienie i tak o wiele lepsze niż miałem z lunetą...

Co do montażu to sklep dał go razem z lunetą ale już nie pamiętam czy był w jednym pudełku. Ojciec na HW50s ma z tego samego sklepu też lunetę Valiant ale max powiększenie x9 i też są te klejące pady na uchwytach.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Klejące pady są również w tym Leapersie, którego ci poleciłem. Chodzi też o to, że im tańszy montaż, tym z reguły mniej dokładnie jest zrobiony. W lepszych montażach przy dokręconych śrubach na tubusie szczeliny przy śrubach są na tyle niewielkie, że trudno w nie wcisnąć paznokieć kciuka. W tańszych, gdybyś za mocno dokręcił śruby, zgniótłbyś tubus. Poza tym, ważne by te śruby dokręcać równomiernie. Niektórzy skręcają najpierw z jednej strony do oporu, a później z drugiej ile się da - tak nie należy robić! Mam nadzieję, że Ty też tak nie zrobiłeś, ale z tego zdjęcia można tak zgadywać...
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Śruby dokręcałem równomiernie na krzyż, czyli najpierw lekko lewa górna śrubka z górnej części, następnie prawa dolna z dolnej części i tak dalej.

U mnie szczeliny przy śrubach są spore, nie da się już mocniej wkręcić śrub bo albo urwę gwint albo zgniotę tubę.

Ten montaż leapersa ma "maksymalny rozmiar okularu lunety: 45 mm", ja mam lunetę 50mm więc poszukam innego chociaż nie rozumiem jakie znaczenie ma rozmiar okularu, obejmy mają przecież pasować na tubus 30mm i tyle.
Ostatnio zmieniony 2020-05-04, 23:23 przez tybysh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Właśnie o to chodzi, Kupiłeś montaż który na wiatrówki sprężynowe się nie nadaje. Przy normalnym dokręceniu nie trzyma a przy silniejszym uszkodzi lunetę... :(
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Taki kurcze dali w zestawie:/ No nic, kupię nowy.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Tylko nie oszczędzaj 10 zł i nie kupuj Kandara. W tym Twoim sklepie chyba mają jakieś Delty...