Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Gdy mówiłem o szybkim strzelaniu to myślałem raczej o czymś takim, jak gdy w ciągu trochę ponad minutę strzeliłem 10 razy przez chrono i gdy zaczynałem od 15J w 10-tym doszedłem do 18J :shock:

Tak muszę zapytać, Ty strzelasz z podpórką czy jakimś innym ułatwieniem? Bo jeśli nie, to nie mamy o czym dyskutować. Ja bez jakiejś podpórki to z 25 metrów rzadko w tarczę trafiam.
Przed chwilą strzeliłem 10 razy z Gamo (też ze sprężyną gazową)

Obrazek H&N FTT - Sądząc po tej trójce - tu chyba mogło by być lepiej, ale jeszcze nie byliśmy dostatecznie rozgrzani :D

Obrazek Exact Heavy - wcale tak bardzo nie sieje!

Ale poważnie, takie skupienie to moim zdaniem jest taki dosyć dobry wynik na Gamo i Hatsan powinien być porównywalny, jeśli nie lepszy.
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Z okna (1 piętro, cel na wysokości około 50cm) strzelałem z pozycji stojącej, poduszka pod ręką (mam taką samochodową pod kark). Dosyć mocno mną bujało bo wcześniej 2h kopałem dołki pod winogrona. Dzisiaj jak pogoda pozwoli to postrzelam na 20m z siedzącej na punkty z ojcem. Pamiętam, że z jego HW50S na 20m jak testowałem to 3 strzały pod rząd praktycznie szły w jedno miejsce, może to też przypadek.

Ten hatsan wydaje się bardzo czuły na sposób trzymania, trochę zbyt mocno go przycisnę i leci gdzie indziej, minimalnie zbyt twardy spust i jest słabo. Szkoda, że dobrze wyregulowany spust wystarcza na kilka tarcz.

Temat dotyczył strzelania na 50m ale będę tu wrzucał swoje tarcze na 20-25m, nie żeby się chwalić bo wyniki są słabe ale żeby ktoś w przyszłości miał jakiś pogląd jak ten hatsan strzela, działa itp. Wieczorem wyzeruję lunetę docelowo na swoją odległość aby celować środkiem krzyża, zamówię nowy śrut i tyle;)

Nie sądziłem, że strzelanie mnie tak wciągnie, gdy zamykam oczy to od kilku dni widzę celownik w lunecie i nie chce zniknąć a staram się nie przekraczać 200 sztuk śrutu na dzień:)

Co do mocy wiatrówki to nie mam chrono, aplikacja ChronoConnect mi nie zlicza strzałów a tak na oko korzystając z ChairGun i patrząc po opadzie śrutu to czasem wychodziło mi 20J...
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: kjedroska »

Ten spust to właśnie objaw taniej wiatrówki. Takie rzeczy będą Ci wyskakiwały co chwilę. Dlatego osobiście wolę kupic używana renomowanej firmy. Spust koniecznie zabezpiecz mazidłem do gwintów.
A swoją drogą, to jak na 23 metry, to rozrzut jednak spory.
To kolejna rzecz, która na początku strzelania mnie gnębiła - czy to błędy strzelca, czy jednak sprzętu.
I chyba nie będziesz tego pewien aż ... nie zmienisz wiatrówki.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ślubek »

tybysh pisze: 2020-05-03, 08:04 Trochę boję się przepychać śrut przez lufę, nie mam czym i nie chcę jej porysować :(
Poszukaj grubej żyłki do kosiarki. Jak najgrubszej. Nie dość, że można ją wykorzystać do przepychania śrutu, to jeszcze przyda się na zawodach, jako flaga bezpieczeństwa :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Co do spustu to się nie zgodzę, u ojca w HW50s po dwóch puszkach śrutu spust stracił swoją pierwszą fazę i bardzo się utwardził. To mazidło do gwintów ma jakąś nazwę? Wystarczy je napchać do otworów regulacyjnych spust? Nie będzie później problemów z odkręceniem śrubek?

Strzelałem dziś na 10, 20 i 47 metrów jsb heavy aby te dwie puszki wystrzelać, zero na 10m na 47m opad aż 14 cm więc według chairgun daje to jakieś 11.5J, trochę słabawo chyba, patrząc po opadzie na 20m wychodzi ponad 17J, takie to dokładne pomiary.

Dzisiaj na 20m miałem o wiele lepsze skupienie, wieczorem wrzucę tarczki. H&N Terminator latał lepiej od exacta.
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: WooDeN »

To "mazidło" to najzwyczajniej klej do gwintów. Żeby nie mieć problemów z odkręceniem stosujesz słaby.

Co do tego spustu w HW50s to trzeba to sprawdzić bo nie jest to normalne, może gdzieś jest jakaś luźna śrubka, albo wogóle jej brak. Lub najzwyczajniej trzeba go wyregulować.

Takie pomiary na opadzie nie mają sensu... jak widzisz po wynikach... poszukaj w okolicy kogoś z chrono i wtedy pomierzysz dokładnie jak to wygląda.

Co do śrutu możesz spróbować zwykłego JSB Exact 4,52, jest trochę lżejszy niż heavy - zobaczysz jak będzie wyglądał na tarczy.

Co do samego strzelania. Weź jakiś koc zwinięty lub poduchę do strzelania, oprzyj wiatrówkę swobodnie i nie podpieraj jej swoim ciałem, ani ramieniem ani policzkiem. Ustaw ją tylko w celu i delikatnie ściągaj spust. Wtedy będziesz miał w miarę powtarzalne warunki strzału. W ten sposób sprawdzisz skupienie samej wiatrówki. Jak będzie satysfakcjonujące wtedy zacznij ćwiczyć powtarzalną i wygodną dla Ciebie postawę.
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Używam poduszki:)

Taki klej zda egzamin:

https://k2.com.pl/produkty/k2-prolok-medium-6-ml

?
Awatar użytkownika
WooDeN
Posty: 99
Rejestracja: 2018-09-02, 21:54
Lokalizacja: Pyskowice

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: WooDeN »

Powinien być OK, możesz jeszcze poszukać słabego... np: http://www.cx80.pl/nasze-produkty/kleje ... etail.html
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Tarczki wrzucę wieczorem.

Wcześniejsze 23m okazało się 25m a 50m to było zaledwie 44m.

Poniżej zdjęcie mojej nowej strzelnicy, pierwsza beczka na 25m druga na 50m (164 stopy).

https://drive.google.com/file/d/1NC7wkg ... p=drivesdk
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

Ok, wklejam tarczki z dzisiejszej sesji.
Generalnie chodziło o pozbycie się JSB Exact Heavy 4.52mm, zbyt luźno leży ten śrut w porcie ładowania Hatsana 95 oraz HW50s, mojego harnasia kosztowało to już 4 puste strzały i podniszczoną uszczelkę portu ładowania.

Na 10 metrów z pozycji siedzącej Hatsan 95, miałem powiększenie chyba x20 i bardzo spinałem się na każdy strzał, zero miałem na środku krzyża:

Obrazek
Obrazek

Na próbę wziąłem HW50s, nie wiedziałem jak było ustawione więc celowałem w 7 i strzelałem bez spiny, prawie bez celowania, z bardzo twardym spustem (tarczka trochę większa):

Obrazek

To pokazuje, którą wiatrówką się łatwiej strzela.

Zmiana dystansu na 20m i powiększenia na x8, dwie tarczki na jsb exact heavy a później zmieniłem na próbę śrut na H&N Terminator, wykluczając dwa zerwane strzały (spust mi złapał na dotyk...) to ładnie pokazuje, że więcej do Hatsana JSB nie kupię.

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Wiem, że badasz możliwości lunety, ale na bliski dystans duże powiększenie raczej przeszkadza. Przynajmniej dla mnie więcej niż 3-4x to przesada. Z 10 metrów z powiększeniem 20x ( :shock: ) nie wiem, czy potrafiłbym w ogóle znaleźć tarczę, a co dopiero się na niej utrzymać!
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Ślubek »

tybysh pisze: 2020-05-03, 23:09 Na 10 metrów z pozycji siedzącej Hatsan 95
Dziwne. Z poduszki, na 10 m, z lunetą, to Exact nie powinien "wychodzić" poza "10" takiej tarczy.

Mówisz, że luźno wchodzi? Może to nie jest Exact, tylko jakieś śmiecie w pudełku JSB? Szczególnie, że śrut 4,52 jest śrutem nadkalibrowym.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: Yurko »

Rzeczywiście :D , z poduszki to powinno wyglądać tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: kjedroska »

To mi pokazuje że więcej do JSB Hatsana nie kupię :noniemoge:
Zresztą współczesnego HW50 też nie. Mój kolega go tu zachwalał. Ale jak widać to nie jest "ten stary dobry HW50". Moje stare HW35 z lat 70. ubiegłego wieku robi przy JSB i odległości 25m dziurę trochę większą od 50 groszy.
Ale faktem jest, że przed laty mówiono mi: strzelaj, strzelaj, strzelaj ...
Może to jest więc jakaś rada i dla Ciebie. Choć jeżeli faktycznie Cię to wciągnęło, to pomyśl o oddaniu harnasia.
tybysh
Posty: 47
Rejestracja: 2020-04-26, 16:37

Re: Wiatrówka 4.5mm na dystans 50 metrów.

Post autor: tybysh »

To powiększenie to była przesada, ostatecznie zdecydowałem się na używanie na stałe x8, nawet na 50 metrów. Wyniki słabe bo pewnie strzelać nie umiemy ale takie kwestie jak spasowanie śrutu to nawet laik zauważy - jsb exact heavy 4.52mm bardzo luźno siedzi (dwie puszki kupione z różnych sklepów i tak samo wyglądają), myślałem że to wina harnasia ale w HW jest tak samo. Śrut HN lata u mnie lepiej a przecież ten terminator nie został stworzony z myślą o celności. Mamy też chyba z 5 puszek tanich śrutów i żaden tak luźno nie wchodzi.

Swoją drogą to podobne wyniki na 10m miewałem 15 lat temu z pozycji stojącej bez lunety na jakiejś slavi, minimalnie gorsze.

HW jest celniejszy ale Hatsan u mnie zostanie, mimo wszystko podoba mi się - fizycznie jest zbudowany trwalej niż HW50s - spusty w obu się rozregulowują ale ja przynajmniej nie muszę co drugi dzień dokręcać osady. Sprężynę w HW50s jest wyraźnie trudniej naciągnąć.

Dobiorę lepszy śrut i zakleję spust w Hatsanie, to przez niepewny spust nie mogę go wyczuć, nigdy nie wiadomo do końca kiedy strzeli, chyba że świeżo po regulacji.