Moja lista - wasze opinie

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Bartolome
Posty: 4
Rejestracja: 2020-04-24, 22:26

Moja lista - wasze opinie

Post autor: Bartolome »

Jest to mój pierwszy post na forum. Poza podstawowym pytaniem chciałbym wszystkich Was pozdrowić i przywitać się ;)
Nie będę zajmował dużo czasu. Zrobiłem krótką listę i chciałbym zapytać o zdanie ludzi, którzy wiedzą co z czym się je :D
Moje wybory:
-Browning X-Blade Hunter 5.5 mm 16 J
-Browning X-Blade II 5,5 mm 16 J
-SWISS ARMS HUNTER CO2 4,5 mm
-Hatsan 1000X Striker 4.5 mm
Zasadnicze pytanie brzmi:
Które z tych wiatrówek są godne uwagi pod kątem przyjemności ze strzelania, celności oraz żywotności?
Za wszelkie opinie (w tym krytykujące) dziękuję
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Ślubek »

Po pierwsze, daj sobie spokój z wiatrówkami w kalibrze 5,5 mm - pokazują pazur dopiero powyżej energii 17 J, ale wtedy to jest już broń pneumatyczna, którą nie dość, że trzeba rejestrować, to jeszcze strzelać wolno tylko na strzelnicy.

Po drugie - Swiss Arms Hunter prawdę mówiąc mnie zaciekawił. Szwajcarski, co prawda, to on jest chyba tylko z nazwy, ale nieczęsto widzę na polskim rynku wiatrówki francuskie. Może się to, niestety, wiązać z trudnościami z dostępem do części zamiennych "w razie co". Ale pomysł, aby zasilać wiatrówkę dwiema kapsułami 12g CO2 jest dobry. Co prawda zaraz się tu pewnie dowiesz, że CO2 jest do kitu, ale ja osobiście lubię ten pędnik. I mam fioła na punkcie karabinów z czterotaktowym przeładowaniem. :^)

Po trzecie - nigdy nie lubiłem produktów Hatsana. W sumie nie potrafiłbym nawet powiedzieć, dlaczego. Może dlatego, że w moim przekonaniu to masówka? Może dlatego, że jest ich pełno na Allegro i wygląda to tak, jakby nikt ich nie chciał kupić?

Ale to tylko moje prywatne zdanie, a nie jakaś opinia wyroczni. :^)

Ty kup to, co Ci się najbardziej podoba.

I jeszcze jedno, po ostatnie: mamy na forum Przywitalnię - tam możesz napisać o sobie kilka słów.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Bartolome
Posty: 4
Rejestracja: 2020-04-24, 22:26

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Bartolome »

Po drugie - Swiss Arms Hunter prawdę mówiąc mnie zaciekawił. Szwajcarski, co prawda, to on jest chyba tylko z nazwy, ale nieczęsto widzę na polskim rynku wiatrówki francuskie. Może się to, niestety, wiązać z trudnościami z dostępem do części zamiennych "w razie co". Ale pomysł, aby zasilać wiatrówkę dwiema kapsułami 12g CO2 jest dobry. Co prawda zaraz się tu pewnie dowiesz, że CO2 jest do kitu, ale ja osobiście lubię ten pędnik. I mam fioła na punkcie karabinów z czterotaktowym przeładowaniem. :^)
Zatem jest nas dwóch :mrgreen:
Mnie również spodobała się ze względu na sposób przeładowania. Aż przypomniało mi się kiedy strzelałem z KBKS na strzelnicy...
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Yurko »

A tego Swiss Arms Hunter w kalibrze 5,5 nie było? :D

Dwie zalety kalibru 5,5mm to:

1. Lepiej wykorzystują niskie ciśnienie, co przy ograniczeniach wiatrówek napędzanych CO2 i kosztach pędnika jest niebagatelne (większa energia albo większa ilość strzałów z tego samego zasobnika)
2. Większy kaliber to fajniejszy efekt w strzelania do puszek, czy różnych figurek (to chyba sprawa z reguły większego ciężaru śrutu i co za tym idzie większego pędu przy tej samej energii? :nieznaju: )

i to by było na tyle. W wiatrówkach sprężynowych pozostaje tylko pkt.2 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jarecki
Posty: 1536
Rejestracja: 2010-09-12, 19:50
Lokalizacja: Miasto-Ogród Jelonek

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Jarecki »

Po drugie - Swiss Arms Hunter prawdę mówiąc mnie zaciekawił. Szwajcarski, co prawda, to on jest chyba tylko z nazwy, ale nieczęsto widzę na polskim rynku wiatrówki francuskie.
A ten Hunter to nie przypadkiem chińczyk? http://flyingdragonairrifles.org/index. ... duct_id=55
Ostatnio zmieniony 2020-04-25, 22:32 przez Jarecki, łącznie zmieniany 1 raz.
Dwa Haenele, Kebab i coś krótkiego.
Bartolome
Posty: 4
Rejestracja: 2020-04-24, 22:26

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Bartolome »

Jarecki pisze: 2020-04-25, 12:10
Po drugie - Swiss Arms Hunter prawdę mówiąc mnie zaciekawił. Szwajcarski, co prawda, to on jest chyba tylko z nazwy, ale nieczęsto widzę na polskim rynku wiatrówki francuskie.
A ten Hunter tie przypadkiem chińczyk? http://flyingdragonairrifles.org/index. ... duct_id=55
Faktycznie bardzo podobne ;)
Ale mój model jest z Francji (Cybergun)
Tak czy siak nawet tamten zdobywa bardzo dobre opinie, a ja uwielbiam ten typ karabinków (wykonane z prawdziwego drewna+metal bez jakiegokolwiek plastiku)

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Zamierzam kupić wiatrówkę i ją przetestować a potem podzielić się swoją opinią na jej temat :D

Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Yurko pisze: 2020-04-25, 11:43 A tego Swiss Arms Hunter w kalibrze 5,5 nie było? :D

Dwie zalety kalibru 5,5mm to:

1. Lepiej wykorzystują niskie ciśnienie, co przy ograniczeniach wiatrówek napędzanych CO2 i kosztach pędnika jest niebagatelne (większa energia albo większa ilość strzałów z tego samego zasobnika)
2. Większy kaliber to fajniejszy efekt w strzelania do puszek, czy różnych figurek (to chyba sprawa z reguły większego ciężaru śrutu i co za tym idzie większego pędu przy tej samej energii? :nieznaju: )

i to by było na tyle. W wiatrówkach sprężynowych pozostaje tylko pkt.2 :mrgreen:
Z oferty katalogowej jedynie ten model ma moc poniżej 17J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Ślubek »

Yurko pisze: 2020-04-25, 11:43 Dwie zalety kalibru 5,5mm to:

1. Lepiej wykorzystują niskie ciśnienie, co przy ograniczeniach wiatrówek napędzanych CO2 i kosztach pędnika jest niebagatelne (większa energia albo większa ilość strzałów z tego samego zasobnika)
Lepiej wykorzystują niskie ciśnienie? Pod jakim względem lepiej? Przecież przy niskim ciśnieniu śrut ledwo dolatuje do tarczy? A co dopiero cięższy śrut jak 5,5 mm? Serio, jestem ciekawy. :chgw:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Yurko »

Nie chodziło mi o sytuację, gdy gaz się skończył... :mrgreen:

Ja to rozumiem tak, że przy tym samym ciśnieniu z kalibru 5,5 można uzyskać większą energię, ponieważ większe pole przekroju daje większą siłę przy tym samym ciśnieniu.

Jeśli użyjemy śrutu o tej samej masie np 0,87g: 4,5mm Exact Monster i 5,5mm Exact Jumbo RS to by miały tę samą energię (i prędkość) będzie trzeba je rozpędzać praktycznie w ten sam sposób, ale by uzyskać taką samą siłę kaliber 4,5mm potrzebuje wyższego ciśnienia.

Poza tym, dla wielu wiatrówek PCP w tym samym limicie, ilość strzałów z kartusza podawana jest większa, ponieważ ciśnienie, przy którym uzyskiwana energia spadnie poniżej jakiejś zakładanej normy jest niższe.

Przyznaję, że nie zastanawiałem się nad tym jak działa zawór strzałowy przy CO2, ale chyba ma on podobne właściwości regulacyjne jak w najprostszych wiatrówkach PCP. Więc czy w obu przypadkach nie będzie podobnie ?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Ślubek »

Lufa o większej średnicy ma większą objętość za śrutem. Nie wiem czy niższe ciśnienie zrekompensuje to zwiększenie objętości.

Trzeba by to zbadać empirycznie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Yurko »

Empiryzm wszystko psuje...

Próbowałem wczoraj poszukać informacji o wydajności sprzętów na CO2 i porównań dla różnych kalibrów i niczego nie znalazłem. Gorzej, znalazłem bardzo sprzeczne dane dla konkretnych sprzętów tego samego typu i kalibru. :/

Z praktycznych testów - to nie potrafiłem zrozumieć jak to się dzieje, że mój (sprzedany prawie 2 lata temu) Hammerli Air Magnum 850:
Obrazek

potrafił z 2x12g strzelić prawie 60 razy z energią 13-14J a pistolet Umarex RP5 z takiej samej ilości pędnika z ledwością dociąga do 40 strzałów mimo, że ma tylko 7,5J:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Ślubek »

To, że pistolet ma większe zapotrzebowanie na gaz akurat mnie nie dziwi.

Żeby nadać śrutowi energię 7,5 J, zawór musi podać znacznie więcej gazu, gdy lufa jest krótsza. Czemu? Ano, siła napędowa działa na krótszej drodze, a jak wiadomo praca (która przekłada się na energię wylotową) wykonana przez siłę to W = F * s. Gdy więc droga jest krótsza, to siła musi być większa.

Oczywiście, siła napędowa jest zmienna, więc powinniśmy tu mówić raczej o jej całce, lub sile średniej (efektywnej), ale jeśli założymy, że ciśnienie potrzebne do pokonania tarcia statycznego śrutu o lufę jest (w przypadku pistoletu i karabinu) jednakowe, oraz że tarcie dynamiczne również jest takie samo, to podwojona praca wykonywana jest na podwojonej drodze (proces jest adiabatyczny, więc straty ciepła można zaniedbać).

Lufa Hammerli Air Magnum 850 ma długość 23.62" (w/g Pyramidair), a Umarex RP5 (12" w/g GunMart).

Z teorii więc wynika, że liczba strzałów w obu przypadkach powinna być jednakowa (dwukrotnie krótsza lufa "daje" dwukrotnie mniejszą energię przy tej samej sile). Tylko, że powyższe obliczenia bazują na dużych uproszczeniach - uśrednianie siły, poprawne (oszczędne) ustawienie zaworu/transferportu, etc. Być może np. zawór Twojego RP5 wypuszcza gaz jeszcze po opuszczeniu lufy przez śrut. Być może tarcie śrutu o gwint jest inne. Być może warunki strzelania były inne. Być może... :^)

Dlatego pisałem, że dobrze by było sprawdzić to empirycznie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Bartolome
Posty: 4
Rejestracja: 2020-04-24, 22:26

Re: Moja lista - wasze opinie

Post autor: Bartolome »

Właśnie przyjechał karabinek :D
IMG_20200428_164446.jpg
IMG_20200428_164408.jpg
IMG_20200428_164316.jpg
IMG_20200428_164704.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.