Pomoc przy zakupie.

Moderator: Hiszpan63

adicz520
Posty: 4
Rejestracja: 2016-08-28, 12:11
Lokalizacja: Słupsk

Pomoc przy zakupie.

Post autor: adicz520 »

Wiatrówka: Hatsan Ranger 99, kal 4,5 (sprężynówka)
Budżet: 200-400zł
Oczekiwania: Amatorskie strzelanie na 20-30 metrów
Witam potrzebuję pomocy z wyborem lunety do mojej wiatrówki, naczytałem się dużo już o tym i dalej nie jestem w stanie podjąć decyzji bo się zwyczajnie na tym nie znam. Strzelam sobie sezonowo może z paczka śrutu na rok. Chciałbym dokupić sobie optykę żeby postrzelać na dalsze odległości lecz nie mogę się zdecydować, czytałem dużo i wiem że byle jaka luneta na sprężynówce szybko się rozleci i potrzeba coś lepszego. Doczytałem też że moja wiatrówka posiada system antywstrząsowy SAS, i teraz moje pytanie czy to by wystarczyło żeby okroić jakoś koszta na lunecie, czy to zapewni że wytrzyma ona dłużej mimo gorszego wykonania, czy tylko fajnie to tak na papierze wygląda a w rzeczywistości jest całkiem inaczej.
Na forum doczytałem że ktoś poleca Delta optical classic 3-9x40 MD, lecz oglądając jakąś opinie na YT ktoś powiedział, że luneta ostrzy dopiero od 10 metra przy x3, i od 22 metra przy x9, nie wiem czy to duża wada która przy mi przeszkodziła w strzelaniu? I jeszcze jedno pytanie czy oprócz lunety trzeba dodatkowo inwestować w jakieś mocowania? Proszę więc o jakąś radę dla laika co wybrać w tym temacie, i nie przepłacić patrząc na to, że strzelam tylko sezonowo :D

I jeszcze tam poza optyką na kolejny sezon zamierzam dokupić dwójnóg. Wiem wiem, że może i lepiej strzelać z podłożonego koca albo coś, ale myślę że dwójnóg jest bardziej uniwersalny i doda charakteru wiatrówce :D. Macie jakieś sugestie co do tego, co kupić, na co ewentualnie zwrócić uwagę?

Dziękuje za wszelką pomoc :D
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

DOC jest bardzo fajną budżetową lupką - ale jeśli chcesz strzelać na bliższe odległości, wymaga przefokusowania.
Co do bipodu (dwójnogu) - to daruj sobie na sprężynowy karabinek. Zwłaszcza na Hatsana... :chgw:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

adicz520 pisze: Doczytałem też że moja wiatrówka posiada system antywstrząsowy SAS
... ale nie doczytałeś , że od wielu lat ten "mankament" został skutecznie zaspawany ... i całe szczęście , bo niczego nie tłumił , a jedynie dokładał rozrzutu ... :lol:

Co do bipodu , to tak jak pisał Cortez , z jednym jedynym wyjątkiem ... potrzebowałbyś dwuczęściowego , mocowanego na szyny akcesoryjne , po obu stronach łoża . Mocowanie pozwala na lekki ruch przód-tył , a nie przekasza na boki . Drogi gips tak w zakupie , jak i w problemie prawidłowego montażu .

Znam tylko jeden taki karabin sprężynowy (bardzo dobrze znam :D ) i jednego takiego strzelca (nooo , może poza mną :lol: :lol: ) Filmik nie jest żadną ściemą :rtfm: ... strzelec zaliczany do nielicznego grona szkolących się na wszystkim co ma spust ... 8-) ... i korzystający z wszelkich możliwych modyfikacji a zarazem wspólnych elementów wyposażenia tak w palnej jak i wiatrówkach . Jacek jest po prostu dobry w te klocki i już ... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=Tb3yBKNKgpM
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Timmy83
Posty: 30
Rejestracja: 2016-08-09, 23:44
Lokalizacja: Pierwoszyno

Post autor: Timmy83 »

Tańsze, a z tego co słyszałem również godne polecenia są lunety Hawke Vantage 3-9x40 AO Mil-Dot z regulacją paralaksy. Plus, że ostrzą od 9 m. Sam się na taką zasadzam, ale jeszcze nie wpadła mi w łapki więc nie napiszę o wrażeniach z użytkowania. Co do DOC-a to do 400 zł ciężko będzie kupić nowy, a trzeba jeszcze pamiętać o mocowaniach :)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Hiszpan63 pisze:...Znam tylko jeden taki karabin sprężynowy....
...Przemek....przecież obaj wiemy, że ten karabinek został wcześniej przystrzelony na pokazanym dystansie.... :mrgreen:

Ale i tak szacun.... :hello:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
madraks
Posty: 88
Rejestracja: 2016-02-21, 18:37
Lokalizacja: Polska B

Post autor: madraks »

Miałem na hatsanie 95 lupkę bardzo tanią,wystrzeliłem z niego około 2tyś śrutów,lupka ku mijemu zdziwieniu nie padła,od początku do końca trzymała zero,mało tego nadal to zero trzyma tylko już teraz ma lżej,bo siedzi na iżu 61....
....a mowa tu o......uwaga......
KANDAR 4X32 R14...... :P

syfiasty krzyż,dobrze że z mildotem,
optyka jasna,przyjemna dla oka,delikatne przesunięcie barwy do niebieskiego....
MP-61 Ultra
HW 45 Black Star .22(.177)
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Hiszpan63 pisze: ... Jacek jest po prostu dobry w te klocki i już ... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=Tb3yBKNKgpM
The man with the golden gun :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Ślubek pisze:The man with the golden gun :^)
_________________
Prawie jak Saddam H. :P
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
adicz520
Posty: 4
Rejestracja: 2016-08-28, 12:11
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: adicz520 »

Czytałem dużo i chyba wybór padnie na Point-Precision 3-12x42 AO MD albo Point-Precision 3-9x40 AO MD, nie mogę się jeszcze zdecydować. Myślicie że ta lupka wytrzyma? I czy montaż do niej dołączony będzie ok czy jednak dokupić jakiś? Jednoczęściowy na szynę 22 mm czy 11?
A i jak to ktoś pisał chyba też już mnie wyleczyliście z dipoda, teraz rozmyślam żeby samemu zmontować po prostu jakąś przenośną podpórkę, myślę coś wygięte w U z porzeczką na której będzie pianka do rur PCV, da rade? :D
A i jeszcze pytanie co do śrutu, duży wpływ na celność ma taki co kupię w pierwszym lepszym sklepie a jakiś specialny? Słyszałem że z płaskim dziobkiem są celniejsze? Co polecacie jak na moje strzelanie :P
Wiem, że dużo pytań ale jestem zielony i powoli zaczynam się w to bawić. Dziękuję za wszelką pomoc :P
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

adicz520 pisze: Myślicie że ta lupka wytrzyma?
... ma duże szanse , biorąc pod uwagę sporą ilość użytkowników tejże , właśnie na Hatsanach .
adicz520 pisze:czy montaż do niej dołączony będzie ok czy jednak dokupić jakiś?
... lepiej dokupić dobry montaż . Będzie mniej problemów ...
adicz520 pisze: coś wygięte w U z porzeczką na której będzie pianka do rur PCV, da rade? :D
... zasadniczo takie patenty się sprawdzają .
adicz520 pisze:A i jeszcze pytanie co do śrutu, duży wpływ na celność ma taki taki co kupię w pierwszym lepszym sklepie a jakiś specialny?
Dobry śrut ma bardzo duży wpływ na celność . Na dzień dobry JSB exact . I nie trzeba nic więcej kombinować .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
adicz520
Posty: 4
Rejestracja: 2016-08-28, 12:11
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: adicz520 »

No i zdecydowałem się na zakup PP i się rozczarowałem, bo lupka nigdzie nie jest dostępna. Muszę teraz poszukać jakiejś alternatywy.
Co sądzicie o Hawke Vantage 4-12x40 AO Mil-Dot albo 3-9x40.
http://www.arobron.pl/luneta-celownicza ... 11425.html
Cenowo trochę drożej wychodzi ale chcę już w końcu coś zakupić. :(
Polecicie ewentualnie coś z linkiem?

Dziękuję za wszelką pomoc ^^
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Hawke Vantage 3-9x40 AO MD nowy, cienki krzyż, ja posiadam. http://www.arobron.pl/luneta-celownicza ... -9835.html .
adicz520
Posty: 4
Rejestracja: 2016-08-28, 12:11
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: adicz520 »

green_thunder pisze:Hawke Vantage 3-9x40 AO MD nowy, cienki krzyż, ja posiadam. http://www.arobron.pl/luneta-celownicza ... -9835.html .
Na sprężynie? I jak się spisuje?
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Sprężynka energiczna i energetyczna BSA SS, 15,5 J, sprawuje się mój egzemplarz dobrze.
Montaż dwuczęściowy, średni SM E-59, www.cekaus.pl/ .
Awatar użytkownika
Timmy83
Posty: 30
Rejestracja: 2016-08-09, 23:44
Lokalizacja: Pierwoszyno

Post autor: Timmy83 »

Mam taką lupkę od paru dni na bsa supersport i jak dla mnie jest bomba - krzyż faktycznie cieniutki, ostrzy z bliska (4-5 m), a w połączeniu ze średnimi montażami sportsmatch (E59) ani drgnęła przez pierwszych 100 strzałów - mniej więcej tyle mi zeszło na wyzerowanie bez imadła i pierwsze nacieszenie się czystą wizją celu. Fakt że pobawiłem się z przygotowaniami - wszystko odtłuszczałem kilkukrotnie izopropanolem, a śrubki dodatkowo zasmarowałem przed skręceniem odpowiednikiem niebieskiego locktite i dałem im 24h na złapanie. Co więcej ta luneta z ww. montażami i złapaniem poziomu przy montowaniu na lufie, kostce i lunecie za pierwszym strzałem walnęła jakieś 4 cm od 10-tki (w dół i na prawo). Taki rozstrzał na dystansie ok 9 metrów, bo tyle mam pod dachem zrobił na mnie wrażenie - dużo nie trzeba było kręcić, żeby ustawić ją w samo zero :) Teraz już tylko czekam okazji na strzelanie na większy dystans :)