Walther Rotex RM8 varmint UC

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

kostek80
Posty: 2
Rejestracja: 2020-03-26, 09:25

Walther Rotex RM8 varmint UC

Post autor: kostek80 »

Dzień dobry Szanowni!

Rozpoczynam przygodę z PCP. Udało mi się wreszcie nabyć fajny karabinek - Walther Rotex Varmint w wersji UC (skrócony RM8 w plastiku z tłumikiem). I tu pytanie do Użytkowników RM8. Wydaje mi się że kupiłem wadliwą sztukę - lub nie wiem czegoś. Podczas pierwszych przymiarek - jeszcze "na sucho", jeszcze przed doładowaniem kartusza troszkę chciałem posprawdzać. I oto po każdym pustym strzale i pełnym przedładowaniu zamka (przekręcenie magazynka itp) przeskakuje mi do tyłu blokada bezpieczeństwa z pozycji F na S. Przed oddaniem strzału muszę ją odblokować. Pytanie czy to awaria nowego PCP czy coś robię źle (strzał bez śrutu, z prawie pustym kartuszem, celem sprawdzenia). Poproszę użytkowników o wypowiedź i z góry pięknie dziękuję. Nie chcę ładować kartusza i strzelać śrutem jeśli to może być awaria.
Mam nadzieję że coś źle robię bo jechać czy wysyłać do serwisu to dziś trochę bardziej skomplikowana sprawa (epidemia ;-( )

serdecznie pozdrawiam i czekam też na opinie dotyczące samego karabinka!
Kostek80
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Walther Rotex RM8 varmint UC

Post autor: Yurko »

Tak ma być. Dlatego właśnie to się nazywa: "automatyczny bezpiecznik". Dokładnie ten bezpiecznik się wysuwa przy odciąganiu dopychacza śrutu. Bardzo oczywista konstrukcja. Można się przyzwyczaić. :mrgreen:

Obrazek

Oczywiście nie wszystkie modele wiatrówek tak mają. Firma Umarex postanowiła jednak zadbać o zdrowie swoich użytkowników...
kostek80
Posty: 2
Rejestracja: 2020-03-26, 09:25

Re: Walther Rotex RM8 varmint UC

Post autor: kostek80 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wygląda na to że Umarex wprowadził to niedawno lub nie we wszystkich modelach. Naoglądałem się filmików na Youtube z Rotax RM8 (tylko klasyczne wersje ) i nigdzie nie zaobserowałem aby strzelec za każdym przeładowaniem odbezpieczał przed strzałem. Po prostu - przeładowanie i strzał. Dlatego martwiłem się że kupiłem coś wadliwego. Dodatkowo "specjalista ze sklepu" zaproponował od razu serwis. Coś czułem, że na wiedzę i doświadczenie użytkowników Forum można liczyć Po zdjęciu widzę masz pięknie doposażoną.
Co byś polecił do przechowywania i przenoszenia tak aby mieścił się karabinek z lunetą? Muszę dokupić jakiś fajny nie za długi pokrowiec. Karabinek jest krótki ale trochę szeroki ;-)

z pozdrowieniami
kostek80
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Walther Rotex RM8 varmint UC

Post autor: Yurko »

Rzeczywiście w tych tzw. Walther-ach coś w międzyczasie kombinowali. Nie sprawdziłem. W Hammerli 850 Air Magnum z którego Rotex się wywodzi było tak od początku, a sposób działania bezpiecznika jest przez niektórych podawany jako różnica w konstrukcji tych karabinków.

Tutaj na przykładzie fragmentu schematu wiatrówki Walther 1250 Dominator:
Obrazek

Zaznaczyłem czerwoną strzałką występ w bezpieczniku. Wersja tylko manualna jest w tym miejscu płaska... tak jak tutaj (MaximaThor):
Obrazek

By teraz zorientować się które wersje Rotex-a jaki mają bezpiecznik, trzeba by się jeszcze mocniej wgryźć w temat. Tu jest filmik na którym widać, że strzelający wciska bezpiecznik po każdym przeładowaniu: https://www.youtube.com/watch?v=0DnFeEaIufw i to jest właśnie Walther Rotex RM8 Varmint UC :/

Obrazek

Niestety to nie są moje zdjęcia. Natomiast do doposażania mam w tej chwili takie małe ABC: Air Arms S510, BSA Buccaneer SE i Cometa Lynx V10 MkII. Do "U" czy "W" trochę mi jeszcze daleko ;)

Przypuszczam, że moja Cometa (gdyby odkręcić tłumik) może być gabarytowo trochę podobna:
Obrazek

Obrazek

To jest jakiś pokrowiec za ok 50 zł. Oczywiście są problemy by sobie coś takiego dopasować by mieściła się luneta. Nie ma raczej sensu kupować pokrowca poniżej 25 cm szerokości, ale dokładnie to musisz sobie sam zmierzyć w zależności jaką lunetę i na jakim montażu zamocujesz.
Obrazek

Obrazek

Oczywiście lepszy jest kuferek. A gąbka szybko się zużywa... :/