Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Post autor: Filo »

Kilka tygodni temu dyskutowaliśmy , przy okazji pytania o najlepszą , pierwszą wiatrówkę dla młodego strzelca , o wyższości różnych sposobów naciągu . Sugerowałem wówczas , by przy wyborze klasycznie łamanej wybierać te poniżej 10 J , gdyż łamanie zmienia punkt skupienia w zależności od tego czy podpieramy karabinek pod lufą czy pod łożem . Byłem za tą wypowiedź mocno krytykowany , więc obiecałem dogłębnie to sprawdzić . Według wykonanych doświadczeń miałem rację w kwestii podparcia , tyle , że dotyczy to wszystkich karabinków bez względu na moc , sposób gromadzenia energii i szczegółowych rozwiązań technicznych . Po prostu ta skubana rurka się zgina . To dlatego producenci nie przewidują mocowania bipoda na końcu lufy tylko w pobliżu łoża lub wprost do łoża . Największą różnicę w skupieniu uzyskałem w chince na CO2 , mimo stałej lufy . Zdjątko załączam .

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-06-11, 19:30 przez Filo, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Poprosiłem Michała.M , aby pokazał filmiki na których widać jak falują lufy przestrzeliwanych karabinków na ostre naboje . Filmiki sporo mówią o sztywności lufy .
Ostatnio zmieniony 2014-05-28, 14:24 przez Filo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Jeszcze raz polecam , bo filmiki pokazują także zachowanie optyki podczas strzału o dużej energii .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Dlatego wymyślono PCP.... :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Cortez pisze:Dlatego wymyślono PCP.... :P
taaaa, dmuchane lale też są fajne na swój sposób :lol:
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Post autor: Negza »

Filo pisze: Byłem za tą wypowiedź mocno krytykowany
Byłeś krytykowany za udzielanie rad bez sensu. Napisałem Ci, że blokada łamania nie ma tu nic do rzeczy i wcale nie musiałeś tego sprawdzać,dlatego pisałem też o wyważaniu otwartych drzwi i biciu piany.
Nie ma sensu sprawdzać tego, co zostało już setki razy sprawdzone i dla strzelca mającego nawet blade pojęcie o temacie, jest OCZYWISTE.
Wiatrówki różne
robertsocha
Posty: 103
Rejestracja: 2014-03-09, 22:55
Lokalizacja: Koszalin

Re: Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Post autor: robertsocha »

Wiadomość usunięta przez autora.
Ostatnio zmieniony 2015-06-01, 16:47 przez robertsocha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Post autor: Negza »

robertsocha pisze:wiele rzeczy takich było i przestawało, bo znalazł się jeden czy drugi, który nie wiedział (bo nikt mu nie powiedział), że to OCZYWISTE
Mówimy o bardzo konkretnej rzeczy, jaką jest punkt podparcia karabinka a nie o "wielu rzeczach". Jeśli chcesz, to sprawdź jeszcze raz to o czym mówimy a kiedy odkryjesz coś nowego, objaw to światu. Coś nowego a nie to, co strzelcy dawno już wiedzą i mówią Ci o tym, zanim wykonasz swoje odkrywcze eksperymenty.
Film zamieszczony przeze mnie w wątku, gdzie dyskusja o podpieraniu lufy się rozpoczęła, pokazuje dokładnie to samo, co filmy zamieszczone przez Michała. Przed tą dyskusją, podobne filmy zamieszczane były kilkakrotnie, zwykle w dyskusjach o wpływie podpierania lufy na wyniki na tarczy.
Ostatnio zmieniony 2014-06-12, 07:31 przez Negza, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Post autor: Filo »

Negza pisze: Byłeś krytykowany za udzielanie rad bez sensu. Napisałem Ci, że blokada łamania nie ma tu nic do rzeczy i wcale nie musiałeś tego sprawdzać,dlatego pisałem też o wyważaniu otwartych drzwi i biciu piany.
Nie ma sensu sprawdzać tego, co zostało już setki razy sprawdzone i dla strzelca mającego nawet blade pojęcie o temacie, jest OCZYWISTE.
Skoro świetnie wiedziałeś , że problem zmiany punktu skupienia nie zależy od łamania lufy to czemu , zamiast wytrząsać się nad niewiedzą " swieżaków ", nie napisałeś po prostu od czego zależy ? Wiatrówkami zajmuję się dopiero od ubiegłego września a dotychczas trochę na ich temat poczytałem , w żadnej publikacji nie napotkałem informacji o wpływie sztywności lufy na wynik strzelania bo dla autorów były to zapewne sprawy OCZYWISTE .
Awatar użytkownika
Negza
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 340
Rejestracja: 2007-11-07, 14:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Polecam filmiki pokazujące małą sztywność lufy .

Post autor: Negza »

Filo pisze: Skoro świetnie wiedziałeś , że problem zmiany punktu skupienia nie zależy od łamania lufy to czemu , zamiast wytrząsać się nad niewiedzą " swieżaków ", nie napisałeś po prostu od czego zależy ?
Choć to nieładnie, to muszę zacytować sam siebie z wątku rozpoczynającego tę dyskusję. Jeśli nie rozumiesz tego co tam napisałem, to nie widzę sensu dalej dyskutować na ten temat. Zwróć uwagę na słowa "w zależności". Znaczy to, że punkt podparcia jest jednym z elementów, od których zależy punkt trafienia.
Negza pisze:Punkt trafienia na tarczy zmieni się w zależności od miejsca w którym podeprzesz wiatrówkę - TO OCZYWISTE.
Wiatrówki różne
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Negza pisze:punkt podparcia jest jednym z elementów, od których zależy punkt trafienia.
To , że zależy od punktu podparcia to sam odkryłem i przypisałem to konstrukcji wiatrówki , ale ty jednym słowem nie wyjaśniłeś , że zależy od sztywności lufy , a na dodatek próbujesz " usadzić " dyskutanta .
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Negza pisze:Znaczy to, że punkt podparcia jest jednym z elementów, od których zależy punkt trafienia.
Po dłuższym :) zastanowieniu pomyślałem , że Negza pomylił postawę strzelecką i wynikającym z niej punktem podparcia z technicznymi aspektami konstrukcji wiatrówek / w tym sztywności lufy /.
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

I to właśnie jest bicie piany........... Ludkowie mili w tym cała uciecha samemu dowiedzieć się oczywistego czyli sprawdzić co sprawdzone. Mamy swoje spostrzeżenia co do naszych dmuchawek i każda opinia jest cenna. A 17 J to nie17 000 J ten temat jest bardzo szeroki siedziałem trochę w rusznikarni.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

mironTG pisze: A 17 J to nie17 000 J
W żadnym przypadku nie chciałem porównywać efektów wystrzelenia śrutu , do falowania lufy po wystrzeleniu pocisku z naboju kal. 7,62 mm. Chciałem filmikami pokazać , że mimo że nam się wydaje , że lufa to kawał sztywnego mela , to okazuje się , że ciężar karabinka , po jego podparciu na końcu lufy po prostu nieznaczne ją ugina . To " nieznacznie " ma dla punktu trafienia duże znaczenie .