Jeżyk z piwnicy - IŻ38

Iżewska (Iż) / Bajkał, wszystko o Jeżykach

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Na dno tłoka wcisnąłem krążek z ołowiu.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Nie będzie za miękki? żeby "ubity" nie "wyszedł" bocznymi otworami... Myślałem o dociążeniu takim jak w gamo hunter 440 - taki metalowy korek zamiast ertalitowego, no i trochę dłuższy - cięższy. Przy takim rozwiązaniu odpowiednio krótsza sprężyna - od slavi ma ok. 220-225 więc pozostaje parę centymetrów do zagospodarowania. ;)

Ps. Naszła mnie taka refleksja po oględzinach tłoka żeby zrobić mu rowek na pierścień ślizgowy...? Ma ktoś może takie doświadczenia ew. uwagi.
Eres
Posty: 41
Rejestracja: 2013-07-13, 18:54
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Eres »

ninalken pisze:Nie będzie za miękki? żeby "ubity" nie "wyszedł" bocznymi otworami... Myślałem o dociążeniu takim jak w gamo hunter 440 - taki metalowy korek zamiast ertalitowego, no i trochę dłuższy - cięższy. Przy takim rozwiązaniu odpowiednio krótsza sprężyna - od slavi ma ok. 220-225 więc pozostaje parę centymetrów do zagospodarowania. ;)

Ps. Naszła mnie taka refleksja po oględzinach tłoka żeby zrobić mu rowek na pierścień ślizgowy...? Ma ktoś może takie doświadczenia ew. uwagi.
Co wy z tymi sprężynami od Slavii...? Kup dedykowaną sprężynę do Iż-a, która jest z drutu 2,8 i odpowiednią uszczelkę. Ta od Slavi się nie nadaje...
Jak nie wiesz gdzie kupić to masz PW.

Co do ciężarków w Iż-ach to jest różnie, raz jest prowadnica podwójna , raz pojedyncza a czasami nie ma wcale. Z ciężarkiem energia jest zawsze trochę wyższa i jak masz taką to ją zostaw i nie kombinuj.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

IŻ38

Post autor: ninalken »

Eres napisał: "Z ciężarkiem energia jest zawsze trochę wyższa i jak masz taką to ją zostaw i nie kombinuj.[/quote]"

Tak jak pisałem wcześniej mam pojedynczą prowadnicę od strony tłoka. Tylko, że ona ma za małą średnicę i moim zdaniem oprócz funkcji dociążenia tłoka nie spełnia roli prowadnicy... Tak jak pisałem chciałem dorobić prowadnicę ertalitową od strony spustu a w tłoku ewentualnie dać lub nie metalowy korek...
Jeszcze raz zapytam o pierścień ślizgowy na końcu tłoka?
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

ninalken pisze:Jeszcze raz zapytam o pierścień ślizgowy na końcu tłoka?
Korzyść z pierścienia nie jest duża , ani pod względem stabilności energetycznej , ani redukcji hałasu . Teoretycznie nie występuje tarcie tłoka o cylinder w jego tylnej części, skoro siła sprężyny działa idealnie poosiowo . Praktycznie może wystąpić jakaś siła poprzeczna , a więc generująca to tarcie , od wyboczonej sprężyny działającej na ściankę tłoka . W oryginalnych tłokach , na ogół nie ma miejsca na sensowny kanałek .
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Pytam bo na moim tłoku wyraźne ślady tarcia po przeciwległej stronie zaczepu tłoka. Chciałem zrobić polerkę tłoka,cylindra i zabezpieczyć pierścieniem ślizgowym. Mój tłok ma na końcu wyraźne pogrubienie.
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Złe wieści: mój tokarz na chwilę obecną niemobilny :/ także z nowej prowadnicy, kapelusza i pierścienia ślizgowego na chwilę obecną nici. Postanowiłem na bazie tego co mam złożyć Iża... w spadku po siostrze Slavii634 dostał uszczelkę, prowadnicę, sprężynę z kapeluszem. Wymytego, przesmarowanego, z nowymi krótszymi sprężynkami spustu, nakarmiłem Iżyka śrutem KTK grzybek. Nie będę oryginalny jak napiszę że powtarzalność trafień na 10m bardzo mile mnie zaskoczyła - utwierdziła w tym co napisali poprzednicy. Chcę dodać że napięcie wstępne sprężyny od S634 symboliczne, bo sprężyna 4cm krótsza od nominalnej.
Jedno co mi nie przypadło do gustu to jego "polimerowe" łoże :-? Generalnie chciałbym je zachować ze względu na jego oryginalność, jedynie chciałbym poprawić jego funkcjonalność.
Tutaj pytanie czy ktoś wypełniał osadę? jeśli tak to czym i jak?
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

Mój Jeżyk dostał od Filo nową prowadnicę sprężyny z tworzywa sztucznego, za co jeszcze raz dziękuję, i sprężynę ze sklepu http://superwiatrowki.pl/sprezyna-do-wi ... -p-79.html. :) Pasują do siebie idealnie.
Nowa sprężyna była dłuższa od tej krzywej ~3cm, miałem problemy z domknięciem żelastwa. Strzał jest szybszy niż przed wymianą. Nad celnością sam muszę popracować. :D
Drewno, przekładkę i stopkę planuję przeszlifować jeszcze raz i dać więcej lakieru na drewno, bo strasznie miękkie.


Obrazek
Awatar użytkownika
ninalken
Posty: 128
Rejestracja: 2015-04-15, 20:14
Lokalizacja: Poznań i okolice..

Post autor: ninalken »

Ja mam odebrać od byłej właścicielki - spadkobierczyni karabinka oryginalną sprężynę, która była w zapasie od nowości (prawdopodobnie 1989r. bo u Pani pamięć już nie ta). Wtedy jak będzie ok. dorobię pod nią prowadnicę. Mówiła też że znalazła wg jej opisu wycior!
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

kejkej pisze:dać więcej lakieru na drewno, bo strasznie miękkie.
Aaaaa fuj, lakier. :P
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Podpisuję się pod postem Daniela,FUJJJJJ ,BLLLEEE olejowanie by wystarczyło,no chyba że osadą gwoździe wbijasz,co i lakier nie da rady.Ale to takie moje widzimisie i dyrdymały. ;)
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

kejkej pisze:sprężynę ze sklepu http://superwiatrowki.pl
Czy to przypadkiem nie kolega Eres?
Zobaczyłem fotkę razem opracowanego i przez niego wykonanego zestawu do mojej beemki 40.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2874
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Michał pisze:Podpisuję się pod postem Daniela,FUJJJJJ ,BLLLEEE olejowanie by wystarczyło,no chyba że osadą gwoździe wbijasz,co i lakier nie da rady.Ale to takie moje widzimisie i dyrdymały. ;)
Bywają drewna tak miękkie , że całość trzyma się kupie głównie na lakierze, np. Sharp Innova i Crosman Summit . Dodatkowo , niektóre wykończenia lakierowane dają ciekawą imitację usłojenia . Tak jest to zrobione we wspomnianych karabinkach . W IŻ38 jest stosowane jakieś syberyjskie drewienko, które po olejowaniu, daje zupełnie zaskakujące efekty , Co ciekawe , przed olejowaniem jest równomiernie jasne , prawie białe .
Obrazek

Obrazek
Michał , jesteś zadowolony ze swojego olejowanego Summita . Tak szczerze .
Awatar użytkownika
kejkej
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 841
Rejestracja: 2015-02-21, 20:58
Lokalizacja: Kępno/Opole

Post autor: kejkej »

JesperKyd pisze:
kejkej pisze:sprężynę ze sklepu http://superwiatrowki.pl
Czy to przypadkiem nie kolega Eres?
Zobaczyłem fotkę razem opracowanego i przez niego wykonanego zestawu do mojej beemki 40.
Dokładnie tak. ;)

Olejowanie osady odpuszczam ze względu na różne względy, jak mówi starosłowiańskie przysłowie. :)
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

Włodziu,jak najbardziej jestem zadowolony z olejowanej osady summita !!! Dodatkowo powiem że ta proteza nie wydaje się być aż tak miękka.Osobiście jakoś mam wstręt do lakierowanych osad,chociaż trzeba przyznać że w summicie warstwa lakieru kładziona była równiuteńko,ale jak dla mnie to jakieś takie "śtucne i badziewiarskie" było w dotyku,dlatego też poczyniłem kroki w kierunku olejowania protezy.Lakier nie uwydatnia tak pięknie usłojenia jak bejcowanie i olejowanie,ale to tylko moje skromne zdanie.
HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22