Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Czyli co poprawiliśmy po fabryce

Moderator: Hiszpan63

liberwig
Posty: 22
Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: liberwig »

Bawiłem się dziś starą strzelbą sprężynową, jakiś Chińczyk, którego znajomy kupił jeszcze ze dwa lata temu za śmieszne pieniądze i gotów jest ją oddać nawet za butelkę wina, bo mu się znudziła. Jak na chińskiego weterana, to prezentuje się optycznie całkiem nieźle i chyba nawet nie najgorzej wykonana, bo dość ciężka i choć chyba tylko lufa z metalu (+ może część bebechów), to zacięła mi się przy strzelaniu tylko dwa razy (podczas prawie godzinnej zabawy) - i to tylko dlatego, że zbyt niedbale przeładowałem sprężynę - to replika takiej strzelby z suwadłem do przeładowania pod lufą - do tyłu i do przodu, jak na gangsterskich filmach. Do magazynka wchodzi 14 lub 15 kulek. Pomiar w pomieszczeniu zamkniętym wykazał średnio 350 m/s - choć był strzał i 374 m/s - nie spodziewaliśmy się, że może być aż tyle. Generalnie niezła celność jak na taką taniznę, bo z ok. 30 metrów dało się trafiać w cel wielkości piłki do nogi - bez żadnych przyrządów celowniczych. Gorzej z powerem - tymi plastikowymi kulkami (6 mm) nie dało się przebić nawet puszki po piwie - nawet z 5 metrów. Owszem, po kilku kulkach złożyło ją na pół, ale nie przebiło.
Czy dałoby się z niej strzelać cięższymi kulkami - metalowymi, o takiej samej średnicy?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: Ślubek »

Dałoby się.

Ale zmiana kulek na cięższe nie spowoduje że wiatrówka będzie nadawała im większą energię kinetyczną. A to oznacza spadek prędkości wylotowej i skrócenie zasięgu.

Pokaż może jakieś zdjęcia - to zapewne ASG, skoro kulki 6mm.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
liberwig
Posty: 22
Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: liberwig »

Ślubek pisze: 2020-12-12, 23:50 Dałoby się.

Ale zmiana kulek na cięższe nie spowoduje że wiatrówka będzie nadawała im większą energię kinetyczną. A to oznacza spadek prędkości wylotowej i skrócenie zasięgu.

Pokaż może jakieś zdjęcia - to zapewne ASG, skoro kulki 6mm.
Właśnie posiedziałem trochę i znalazłem chyba taki sam model - rzeczywiście jest tani jak barszcz.
https://allegro.pl/oferta/strzelba-asg- ... 701b8c0118

Z tego, co można znaleźć, to masa tych plastikowych kulek w wersji podstawowej, to chyba jakieś góra ćwierć grama.
potem są polimerowo stalowe - o masie ok. 0.46 g i potem stalowe o masie 0.9 grama. Zamówiłem na wszelki wypadek obie wersje i sprawdzę, które mają lepszą nośność. Może rzeczywiście te stalowe, najcięższe, skrócą drastycznie zasięg kosztem przebijalności, ale może uda się zoptymalizować oba parametry tymi pośrednimi.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: Ślubek »

Obawiam się że niczego nie zoptymalizujesz.

Przebijalność zależy od energii kinetycznej i twardości kulki.

Energii nie zwiększysz zauważalnie - przy niższej prędkości opory powietrza będą faktycznie niższe, ale nie będzie to jakoś szczególnie widoczne.

Twardość będzie większa, ale kosztem zasięgu.

Ale próbuj. Wiatrówki mają dawać fun. Jeśli strzelba da Ci radochę to spełni swoje zadanie. A jeśli się wciągniesz będziesz bogatszy o doświadczenie. :upp:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: kjedroska »

Chyba jednak źle pomierzyłeś tę prędkość wylotową. Przy podanej przez Ciebie powinno rozwalać płot ze stali :noniemoge:

No może nie płot ze stali, ale dla 0,25g kulki i 350 m/s enerfia wychodzi prawie 16J. Czyli z 5 m to rozwala butelkę bez problemu.
eeepiotr
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 687
Rejestracja: 2013-10-01, 20:06
Lokalizacja: Teraz 700m od Opola

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: eeepiotr »

Możliwe że mieli jednostkę stopy na sekundy - f/s -
ProSport , PP20
liberwig
Posty: 22
Rejestracja: 2020-09-29, 10:46

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: liberwig »

kjedroska pisze: 2020-12-15, 13:20 Chyba jednak źle pomierzyłeś tę prędkość wylotową. Przy podanej przez Ciebie powinno rozwalać płot ze stali :noniemoge:

No może nie płot ze stali, ale dla 0,25g kulki i 350 m/s enerfia wychodzi prawie 16J. Czyli z 5 m to rozwala butelkę bez problemu.
Ano - jak tak mówisz, to przyjrzałem się kulkom - oryginalne było tylko pudełko - zawartość już nie. Rzuciłem taką kulkę na wagę laboratoryjną - 0,11 g. To pewnie energia spada o połowę. Zebrałem się na odwagę i kolega strzelił mi z tej kulki w nogę z 10 metrów - przez dżinsy oczywiście - dość grube. Trafił w udo - poczułem coś jakby ukłucie szpilką, ale na skórze nie było żadnego śladu, może jakieś minimalne zaczerwienienie wielkości grosza, które zresztą znikło po godzinie. Choć zapewne trafienie w twarz - zwłaszcza w oko - raczej by tak przyjemne nie było. Gdybyśmy skrócili ten dystans o połowę, ból może byłby ciut większy i może skończyłoby się siniakiem.
Sprawdzimy, jak przyjdą mocniejsze kulki - zacznę od puszki oczywiście...
Hordish
Posty: 10
Rejestracja: 2020-12-15, 13:31

Re: Kulki stalowe zamiast plastikowych - warto?

Post autor: Hordish »

Podobno najlepsza do testów na przebijalność skóry jest golonka :D