Test śrutu Walther CPM-1

Moderator: Hiszpan63

Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Daniel880 »

Postanowiłem w weekend przetestować różne śruty w moim Waltherze CPM-1. Warunki testu były następujące. Pistolet w imadle, 10m od tarczy. Temperatura około 10*C. Prędkości nie mierzyłem, wcześniej była ustawiona na około 150m/s na HN SPORT.

Za każdym razem strzelałem PONAD czarne pole.
Do każdej tarczy oddawałem kolejno
-5 strzałów
-obrót tarczy o 90* w lewo
-5 strzałów
-obrót tarczy o 90* w lewo
-10 strzałów
-obrót tarczy o 90* w lewo
-5 strzałów
Z tego wynika, że przestrzeliny na górze, po prawej i po lewej to grupy 5-strzałowe, przestrzeliny na dole czarnego pola to grupa 10-strzałowa.

Testowane śruty to: HN ECON II, HN SPORT, HN LOGO SPORT, JSB TARGET, JSB MATCH LIGHT 4.49, JSB EXACT, KTK Grzybek, GAMO MATCH Czerwony. Pomiarów dokonałem tylko dla grupy 10 strzałów i zrobiłem to za pomocą programu TargetScan na androida. Parametr, który porównywałem to Max spread, czyli maksymalna odległość pomiędzy środkami przestrzelin. Dodatkowo zebrałem wszystko w tabelce:

Obrazek


JSB TARGET
Obrazek
Obrazek

HN SPORT
Obrazek
Obrazek

KTK Grzybek
Obrazek
Obrazek

JSB MATCH
Obrazek
Obrazek

JSB EXACT
Obrazek
Obrazek

HN ECON II
Obrazek
Obrazek

GAMO MATCH
Obrazek
Obrazek

HN LOGO SPORT
Obrazek
Obrazek


Do końca nie wiem co o tym myśleć i czy takie skupienie to dobry wynik. Z jednej strony wszystkie śruty oprócz LOGO SPORT i GAMO latają bardzo podobnie. Z drugiej strony żaden ze śrutów nie zrobił jakiegoś super wyniku w sensie "jedna dziura w rozmiarze śrutu". Do treningów lepsze skupienie mi nie potrzebne ale gdybym strzelał w zawodach to chciałbym mieć świadomość, że mam najlepszy śrut z możliwych:) Mam w planach kupić HN FINALE MATCH LIGHT czy to dobry pomysł, ewentualnie jaki inny śrut mógłbym sprawdzić?

P.S. Zamieściłem taki sam post na innym forum, mam nadzieje, że to nie jest problem :oops:
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Yurko »

Bardzo ciekawe. Mnie w Twoim teście zaskakuje tak duża różnica między HN.. i Logo SPORT. Poza tym, wychodzi na to, że ten nowy Econ wart jest swojej ceny. :D
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Ślubek »

Trzeba było już nie strzelać drugi raz tej dolnej grupy, chyba, że masz bardzo dokładne pozycjonowanie tarczy w kulochwycie.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Daniel880 »

Każda grupa była strzelana "na raz". 5+5+10+5 strzałów, co 90 stopni. Dodatkowo tarczę w kulochwycie mocowałem magnesami, tak aby na pewno nie miała szans się ruszyć :)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: marboc »

Ślubek pisze: 2020-02-17, 00:01 Trzeba było już nie strzelać drugi raz tej dolnej grupy, chyba, że masz bardzo dokładne pozycjonowanie tarczy w kulochwycie.
A w czym to przeszkadza?, chodzi przecież tylko o skupienie.
Dla mnie taki test to podstawa oczywiście po chrono. Teraz bym przestrzelał każdy z trzech górnych z listy przynajmniej na ppn 30 a najlepiej ppn 60. Wyjdzie wtedy szydło z worka ;) i ba tym bym poprzestal.
Orzynajmbuej do orwarcua następnego opakowania. Treningowo bym pozostał przy HN Sport
Warto zobaczyć jeszcze bardziej pistoletowe śruty RWS R10 4,49/0.45 lub Meisterkugeln 4.49/0.45 no i tak jak piszesz HN FM 4.5/0,51
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Ślubek »

A, skoro każda grupa była strzelana tylko raz, to znaczy, że źle zrozumiałem. Przepraszam.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Daniel880 »

Testowanie śrutu przy strzelaniu z wolnej ręki w moim przypadku nie ma sensu;p Potrafię strzelić jedną tarczę 85/100 a następną 93/100 :) HN Finale Match Light już do mnie idzie.
Dopóki nie będę strzelał regularnie > 95/100 to raczej nie będę zmieniał HN Sport / Econ na coś innego. W zawodach jednak chciałbym mieś możliwie najlepsze skupienie dlatego chciałbym gdzieś w szufladzie mieć śrut, który strzela w punkt:)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: marboc »

To nic, jak zrobisz powiedzmy w jeden dzien 30tkę albo 40tkę czy tam 60tkę i kolejne dni zrobisz to samo z następnym śrutem to dokończysz swoje dzieło ze świadomością zakończenia testu i wiedzą którym śrutem udało się Tobue zrobić najlepsze skupienie (MR) a nie pkty.

Co do śrutu to zrobiłem zdjęcia tego śrutu którego nie masz i porównałem do HN Sport..
Moim zdaniem różnica jest widoczna gołym okiem. QYS i RWS R10 na oko wyglądają podobnie, są jaśniejsze i mają bardziej gładkie czoło i cieńsze równe ścięcie. Im dalej w prawo to wygląda to gorzej nue mówiąc o wżerach na czole i ścięciach. Poza tym ciembuejsze szczególnie HN FM
.
Polish_20200217_113520171.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Daniel880 »

Przyszedł do mnie śrut HN Finale Match Light, postanowiłem sprawdzić go w imadle. Dwie serie po 10 strzałów ze śrutów HN ECON II, HN SPORT i HN FM. Wyniki poniżej. Już sam nie wiem czy to dobry wynik czy nie :( Gdyby to porównać do wyników z artykułu z linku: http://mavena-sport.com/wp-content/uplo ... y_mity.pdf to wyniki są porównywalne lub minimalnie słabsze. Z drugiej strony myślałem, że uda się tak dobrać śrut, że będzie strzelał w punkt. Jak gdzieś uda mi się kupić RWS R10 to postaram się również zrobić test:)

Jedna dziwna rzecz jest taka, że wysokość przestrzeliny dla HN ECON i SPORT jest porównywalna a HN FM jest niżej. Nie zgadza się to faktem, że HN FM i ECON są lżejsze i powinny dawać przestrzeliny wyżej od HN SPORT.

Obrazek
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: marboc »

Przy tej wadze, prędkości i dystansie różnicy zbytniej nie ma, przy RSS R10 będzie już trochę widoczna
Dla mnie z wyników MR numer 1 to HN Finale Match. Tak wykazuje imadło. Z ręki może być inaczej dlatego bardziej opieram się na ppn 60. Dla Steyra RWS Masterkugeln miał najlepszą piątke ale ppn 60 należało do RWS R10.
Z testu wynika też że nowy HN Excite potrafi zaskoczyć pozytywnie
Jeżeli nasz problem z pozyskaniem RWS R10 4.49/0.45 to z chęcią Ci podeślę.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Yurko »

... a myślałeś o przetestowaniu takiej nowości:
Obrazek

Bo ja właśnie sobie zamówiłem sobie puszkę i nie wiem czego się spodziewać. :D
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Daniel880 »

Myślałem;) ale poczytałem opinie ludzi z innego forum i ostatecznie nie kupiłem.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Test śrutu Walther CPM-1

Post autor: Yurko »

Też widziałem te miażdżące opinie, szczególnie o wersji "hobby". Teraz jednak zobaczyłem tego spiczastego (link do zdjęcia z drugiego forum):

Obrazek

i postanowiłem sam to sprawdzić...

(...)

Nie wiem, czy coś to znaczy, bo nie strzelałem z imadła. Olympia Pistol Match - 10 strzałów z dwóch rąk z kolimatorem (chyba trochę źle wyregulowanym):


Obrazek

Dla porównania w identycznych warunkach JSB Target:

Obrazek

Może to przypadek, ale jakąś różnicę widać...