Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: kjedroska »

Ciekawe jak strzelano te wyniki na mistrzostwach kilkadziesiąt lat temu. Mieli tylko CO2 i jakoś sobie z tym radzili. Co to za strzelnica na której temperatura waga się w ciągu kilku godzin o 4 stronie ???
Mnie w ciągu dnia w piwnicy temperatura waha się o 0,4 stopnia.
Zawsze podziwiam tych, co twierdzą że nie da się robić czegoś jak nie ma się najlepszego sprzętu. Waldner reklamuje rakietki do tenisa super hiper. Ale sam nimi nie gra. A mnie taka rakietka na dziada. On wygrałby ze mną nawet deską do mięsa.
Proponuję nauczyć się strzelać i nie twierdzić że nie da się takim sprzętem. Dla mnie do końca życia mój CP-3 będzie sprzętem, którego możliwości nie zdołam wykorzystać.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Trochę odbiegłeś od tematu. Tematem jest wpływ temperatury a nie umiejętność strzelania.
Kilkdziesiąt lat temu długo strzelano ze sprężyny (i tu możesz najlepiej sprawdzić swoje umiejętności), później krótko z wiadomych względów z CO2, następnie krótko z PCA no i znowu dość długo z PCP.
Wszystkie wymienione systemy są porównywalnie celne trzeba tylko umieć z nich strzelać. Rozwój napędów podyktowany był wyłącznie ergonomią.
Osobiście pominąłem poza krótkim epizodem system CO2, jakoś nie mam ochoty ciągle ważyć, mierzyć i sprawdzać czy tam klikać nie mówiąc o targaniu i trzymaniu butli w domu. Na wyposażenie strzelnicy dla nauki strzelania jak najbardziej, stała temperatura, relatywnie niskie koszty no i obsługa. Uzyskanie 381 punktów przy pomocy TAU 7 nie jest złym wynikiem ale mimo to z niego zrezygnowałem (i pewnie wiele innych osób) ze względu na ogromne zależności z nim związane.
To jednak nie oznacza ze nie interesuje mnie ten temat i zdolność utrzymania parametrów w zależności od temperatury a o to w tym temacie chodzi.
Jeżeli osiągasz swój zamierzony cel i uważasz że to Twoje maksymalne możliwościto nic nie zmieniaj.
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: kjedroska »

marboc pisze: 2020-02-07, 11:09 Trochę odbiegłeś od tematu. Tematem jest wpływ temperatury a nie umiejętność strzelania.
Szanowny kolego. Zauważyłem, jaki mamy temat na tapecie. Ty jednak nie zauważyłeś, że moja wypowiedź była polemiką z Twoimi wypowiedziami (i to nie tylko w tym temacie). Szanuję Cię jako entuzjastę i zapaleńca w temacie wiatrówek. Jednak pedagog z Ciebie żaden. Pamiętaj, że link w stopce jednak zobowiązuje. Twoje autorytatywne wypowiedzi też. Tymczasem drogi kolego to forum nie jest odwiedzane przez mistrzów świata. Tu zazwyczaj zaglądają ludzie którzy zaczynają poważną zabawę w strzelanie. A ty mówisz im, że muszą mieć sprzęt koniecznie Steyr i koniecznie śrut ważony. Reszta to szit i obciach. Jedni więc rezygnują na wstępie ze względów finansowych, drudzy kupują tego Moriniego. No bo przecież z tym Steyrem od razu staną się mistrzami województwa. I co ? I … strzelają gorzej, niż z poprzedniej sprężyny za dwie stówy (profesjonalny sprzęt zazwyczaj błędów nie wybacza). Więc najczęściej porzucają sport i przenoszą się na szachy. Pedagogicznie byłoby dać im postrzelać ze sprzętu, który do niedawna używano w światowych zawodach, a który jest relatywnie tani i zdecydowanie bardziej profesjonalny jak to coś za dwie stówy na naboje do syfonu.
Uwierz, że skorzystają bardziej, poduczą się i sami dojdą do tego, kiedy przerosną ten sprzęt. Sami dojdą do tego, że jedną z barier, która nie pozwala im przekroczyć tych 380 jest CO2 właśnie. Dla większości jednak nie nastąpi to nigdy.
Pamiętaj też, że o sprzęt trzeba dbać zawsze. Takie CO2 uczy każdego strzelca tego, aby dbać o sprzęt, sprawdzać nastawy. Stale i ciągle. Bo najgorzej uwierzyć, że sprzęt jest zawsze lepszy od strzelca. Jest tak – ale tylko w przypadku gdy jest w pełni sprawny (sprzęt).
Jeszcze raz proszę – wypowiadaj się z rozwagą. Dla wielu jesteś autorytetem, nauczycielem i osobą wyznaczającą ich drogę sportową.
Moderatora przepraszam za OT.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Wywołany do odpowiedzi odpowiadam.
Kolego kjedroska, mam wrażenie że pomyliłeś osoby. Temat dotyczy temperatury CO2 a w Twojej odpowiedzinue ma nawet słowa na ten temat.
W odpowiedzi na Twojego posta wyraziłem tylko SWOJE zdanie (zgodnie z dewizą tej strony i nie bardzo rozumiem ataku na moją osobę.
Zaczynałem od kbks i wz1970 i do dzisiaj je używam również w Lidze SKS (wz1970) używam wszystkich śrutów Mam też Steyra i co on winien że zrobiłem właśnie na nim swój rekord życiowy (nie krajowy i nie olimpijski).
Publikuję na swojej stronie ina tym forum swoją pracę i osiągnięcia nie po to żeby kogoś zdołować ale pokazac innym jakie są rodzaje i ich możliwości i od czego to zależyw skrócie mówiąc. Przykro mi że odbierasz to jako autorytatywne wypowiedzi. Nikogo do niczego nie NAMAWIAŁEM i nie namawiam każdy ma swój rozum i zrobi co uważa.
Przysłowiowej sprężyny za dwie stówy nie obrażaj bo zmierzam się z nabyciem Bemana P17 (HW 40) za 199zł żeby zobaczyć co on potrafi i zapewnne wcześniej zmierzę i zważę śrut. Oczywiście weźmie udział w Lidze SKS więc wyniki będą do analizy, zapraszam

Powrócę jeszcze do tematu źródłowego. Temperatura ma duże znaczenie zarówno dla wszystkich pistoletów i karabinów (w szczególności CO2) bo również same ją wytwarzają. Żałuje że w czasie posiadania TAU7 sam tego nie zrobiłem w pełnym zakresie łącznie z V m/s dlatego kolego Stek888 propozycję podrzucenia chrono uważam za aktualna. Zrobimy coś dla nauki (organoleptycznie)
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Daniel880 »

Miałem dzisiaj chwilę czasu i możliwości, więc postanowiłem zmierzyć jak zmienia się prędkość śrutu w zależności od temperatury kartusza dla mojego pistoletu. Ponieważ nie miałem zimnego pomieszczenia to wsadziłem kartusz do zamrażarki na kilka minut, przykręciłem do pistoletu i strzelałem. Strzały oddawałem co około minutę. Mierzyłem temperaturę kartusza i prędkość śrutu. Śrut to HN Sport. Pistolet Walther CPM1. To co udało mi się uzyskać można zaobserwować na wykresach poniżej. Na podstawie pierwszego wykresu można powiedzieć, że prędkość wylotowa zależy proporcjonalnie od temperatury i zmienia się o 1,39 m/s na każdy 1*C.
Bardzo ciekawy okazuje się wykres ostatni, przedstawia on teoretyczny opad śrutu w zależności od temperatury kartusza dla mojego pistoletu. Wychodzi z niego, że śrut powinien trafiać niżej o około 4,3 mm na każde 10*C różnicy temperatury.

Z moich analiz wynika również, że im prędkość śrutu w pistolecie jest ustawiona na wyższą wartość (powiedzmy około 150 m/s) to wpływ temperatury jest mniejszy, jeśli prędkość byłaby ustawiona w granicach 130 m/s to opad powinien zwiększać się o około 8 mm na każde 10*C, czyli bardzo podobnie do tego co przedstawił autor tematu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Super materiał, jestem pod wrażeniem. Przy okazji przypomniałem sobie że podczas testów sprawdzałem TAU 7 w jakim zakresie prędkości rozładowuje się kartusz i na ile starczy w miarę powtarzalnych strzałów. Niestety notatki mam w bliżej nieokreślonym miejscu ale mam zapisane zakresy.
50 strzałów w zakresie 3.0÷3.5 J
10 strzałów w zakresie 3.0÷2.5 J
Następne gwałtowny spadek w dół
Pistolet byl ustawiony na maks 3,5J, jak widać 50 strzałów ma dość dużą rozbierzność a były zrobione w tych samych warunkach temperaturowych i przy dobrym przeważonym, powtarzalnym śrucie.
Dla AP 60 różnica 5 J to przepaść. Niestety CO2 jak na mnie to ma za dużo ograniczeń. Zapewne w miarę dobrze sprawdzą się na strzelnicach.
Trochę więcej o teście TAU 7 jest na mojej stronie https://wiatrowkizbieracza.home.blog/4135-2/

Dodano po 16 minutach 36 sekundach:
Możesz zmierzyć temperature bezpośrednio przed i zaraz pi strzale? Następnie co 10s przez 1 minutę do następnego strzału? Interesuje mnie jaki jest spadek temperatury wynikający ze stezału i po jakim czasie temperatura wraca do poziomu wyjściowego. Ja strzelam w tempie około 30s, Ciekawe czy po tym czasie będzie taka sama
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Daniel880 »

Mam to w planach:) Ostatnio wkręciłem pistolet w imadło i testowałem skupienie, strzelałem w odstępach około 3-5s i kartusz był bardzo zimny. Myślę, że temperatura mogła spaść nawet do około 15*C. Przy strzelaniu co 30s wydaje się, że kartusz jest delikatnie zimny. Postaram się do końca tygodnia to sprawdzić:)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

No to fajnie.. Przy takim rozjechaniu temperatury która tutaj ma kluczową role to tarcza nasza :)
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Daniel880 »

Zrobiłem dzisiaj test. Przyczepiłem termometr do kartusza i oddałem 40 strzałów w odstępach dokładnie 30s. W pomieszczeniu było 20.5*C, pistolet stał nieruchomo na podłodze, rozdzielczość termometru to 0.062*C, pomiary zapisywane były co 2s.
Pierwszy wykres przedstawia zmianę temperatury kartusza. W czasie od 0 do 20 min oddawane były strzały. Od 20 minuty pistolet stał i ogrzewał się. Widać, że temperatura kartusza obniżyła się o 1*C i prawdopodobnie obniżyłaby się o kolejne ~0.3*C gdybym strzelał kolejne 20 strzałów.
Drugi wykres przedstawia jak zmieniłby się punkt trafienia podczas strzelanie uwzględniając mój poprzedni test prędkości w zależności od temperatury.

Podsumowując: Temperatura kartusza, a co za tym idzie, punkt trafienia zmienia się w czasie podczas strzelania konkurencji AP 40 i wynosi około 0.5mm :)

Mój pistolet stał jednak nieruchomo na podłodze. Podczas normalnej konkurencji powietrze opływa kartusz ogrzewając go, dodatkowo zauważyłem, że ja często chwytam za kartusz również go ogrzewając. Myślę, że wtedy spadek temperatury mógłby być jeszcze mniejszy.

Gdyby ktoś miał pomysł na jakieś ciekawe testy to jestem otwarty na propozycję. Gdyby ktoś chciał surowe dane to również chętnie udostępnie:)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Działasz ekspresowo i bardzo profesjonalnie.
Podsumowując, nie ma co się spieszyć a gdyby nawet to ten błąd i tak jest znikomy. Mieści sie w granicach tolerancji :) Dużo więcej można zepsuć nieodpowiednim śrutem ale to jyż jest inna bajka.
Ogromnie dziękuję za zaspokojenie mojej ciekawości. Dobry jesteś!
Pozdrawiam
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Rlyeh »

A pisałem, że nie ma problemu ;) Podejrzewam, że jeszcze kilka badań dowiodłoby tego samego. W każdym razie jesteś Daniel880 chyba pierwszym, który to wykazał.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Wiesz jak to jest, jak nie dostaniesz to nie uwierzysz. Żeby można było obrazowo podsumować temat to pozwolę sobie załączyć wyniki testów zrobione przez kolege kriz1 z forum-bron.pl (warto przeczytać cały post http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=34813)
W teście bierze udział legenda Steyra z lat 90tych pistolet CO2 model LP 1, Pozostałe to też legenda :)
Pozwoliłem sobie zaznaczyć na czerwono najlepsze wyniki

Dodano po 17 minutach 32 sekundach:
Z powyższego widać dlaczego dzisiaj pistolety matchowe CO2 traktuje się hako bardzo dobre dla początkujących i na strzelnice. Nie mniej jednak wszystkie trzy są bardzo dobre i nie do wykorzystania w pełni ich walorów przez znaczną większość strzelających.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Rlyeh »

Ano nie zgodzę się. Tutaj widać, jaki wpływ na V0 ma śrut. Ponieważ nie było badań temperatury, nie ma tego nawet co porównywać z tym, co Daniel880 zrobił, bo nie da się w nich wykazać żadnej zależności.
Tu mógłbym wrzucić swoje tarcze ze Steyra 88 i Hammerli Matcha, gdzie gdy testowałem śrut, to oddawałem średnio 1 strzał co 2 sekundy w stylu przeładuj, ognia. Strzał przez strzał (przy dobrym śrucie), jak to się miało do prędkości - nie wiem.
Daniel880
Posty: 29
Rejestracja: 2020-01-26, 23:41

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Daniel880 »

Nie jestem specjalistą w tym temacie ale wydaje mi się, że prędkość poniżej 100 m/s to dosyć niska prędkość.
Dodatkowo maksymalne wahania prędkości to w zaznaczonym na czerwono przypadku dla LP1 to 5,6 m/s. Jeśli spojrzy się na mój wykres "Zależność prędkości od czasu" to można zauważyć, że maksymalne wahania prędkości nawet przy zmieniającej się temperaturze nie są tak duże i według mnie mieszczą się poniżej 2 m/s a strzelałem śrutem HN Sport. Wydaje się, ze coś było nie tak z tym LP1.

Kilka dni temu ustawiałem prędkość i sprawdzałem skupienie, niestety wyrzuciłem tarczę a szkoda bo skupienie było dużo lepsze od tego przedstawionego na tarczy z wynikami Steyr LP1.

Spróbuję jutro zmierzyć prędkości dla mojego CPM1 a w weekend zrobić jakiś test skupienia:)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Jeżeli używałeś do testu HN Sport to powiem szczerze, że otrzymałeś wyjątkowe dobre parametry.
Każdy karabin/pistolet przestrzeliwuje przez różne śruty, kilka razy zdarzyło mi się trafić fajne opakowanie z dv01 ale standard to 3÷9. Najbardziej powtarzalnymi śrutami był RWS R10, Meisterkugeln i QYS, dv zakresie 0÷2, avg 1 m/s przy avg ~150 m/s
100m/s to faktycznie już mało i dv jest większe. Prawdę mówiąc w załączonej tabeli widzę dane nie odbiegające od moich dotychczasowych pomiarów różnego sprzętu..
Jutro powtórzę test śrutów dla STEYR evo 10 bo mi gdzieś się zapodziały. RWS R10 miał dv0 sv0 a reszty nie pamiętam. Zobaczymy jutro.
Steyra testowałem też robiąc ppn 60 i tak to wyszło, jak widać HN Sport nie wypadł najlepiej, powtarzalność miał bardzo kiepską
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.