Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Moderator: Hiszpan63

stek666
Posty: 128
Rejestracja: 2017-03-14, 21:41
Lokalizacja: Kowalowce

Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: stek666 »

Witam
Przeprowadziłem test mający pokazać jak zmienia się punkt trafienia w pistolecie na CO2 w zależności od temperatury.
Do testu użyłem pistoletu FWB C25, śrut H&N sport - skupienie śrutu widać na pierwszym zdjęciu. Odległość od tarczy 12m.
Pistolet nagrzany w temperaturze pokojowej zamontowałem w imadle na mojej strzelnicy na której była temperatura 5 stopni i w miarę ochładzania się pistoletu wykonywałem strzały.
Strzelałem serie po 5 strzałów przy temperaturze kartusza 20, 15, 10, i 5 stopni Celsjusza. ( z powodu ocieplenia klimatu mniej się nie dało :smutek: )

Jak widać na zdjęciach każde 5 stopni mniej przesuwało punkt trafienia 4mm w dół.

20stopni.jpg
15stopni.jpg
10stopni.jpg
5stopni.jpg
pomiar.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
bang bang
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Czyli 40tka nie do zrobienia :/
Ja miałem podobny problem z Tau 7 z butlą na zewnatrz podczas jesieni. Odpuściłem sobie CO2
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Rlyeh »

Tak z praktycznego punktu widzenia, ze zrobieniem 60 Pardinim K60 nie miałem problemu, ani też nie było go z Waltherem CPM-2. W Pardinim jest coś w stylu komory rozprężającej, Walthera już nie chciało mi się studiować, jednak na rzeczy może być położenie kartusza.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Tau 7 ma mały kartusz w rękojeści, ppn 60 to max z biedą 40 w stałych warunkach temperaturowych no i bez regulatora ciśnienia. W tak dużej różnicy temperatur 40tka niemożliwa.
stek666
Posty: 128
Rejestracja: 2017-03-14, 21:41
Lokalizacja: Kowalowce

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: stek666 »

W stałej temperaturze ciśnienie jest stałe. Wystarczy przed strzelaniem dać pistoletowi osiągnąć temperaturę otoczenia a punkt trafienia będzie stały
bang bang
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Filo »

To, że za każdym zbliżeniem do sprzętu trzeba zrobić poprawkę zerowania przyrządów traktuję jako niezbędną w tym przypadku "grę wstępną". :gwizdze:
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

stek666 pisze: 2020-02-05, 19:42 W stałej temperaturze ciśnienie jest stałe. Wystarczy przed strzelaniem dać pistoletowi osiągnąć temperaturę otoczenia a punkt trafienia będzie stały
Brzmi zachęcająco ale zawsze jest jakieś ale. Każdy pistolet czy karabin ma swoją charakterystyczną prędkość wylotowa w znacznym stopniu decydującą o jego celności i powtarzalności strzału. Napęd CO2 tego nie gwarantuje ponieważ przy różnych temperaturach ma różne prędkości wylotowe. Wszystko sobie ładnie ustawisz zgrasz na maksa w temperaturze 22°C pojedziesz na zawody tam będzie 18C i cała zabawa w łeb bierze, później zwala się na stres :sciana: Oczywiście trochę przesadziłem. Prawdą jednak jest że z tego tytułu tego rodzaju napęd nie jest zbyt lubiany poza ceną oczywiście :)

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
Filo pisze: 2020-02-05, 21:14 To, że za każdym zbliżeniem do sprzętu trzeba zrobić poprawkę zerowania przyrządów traktuję jako niezbędną w tym przypadku "grę wstępną". :gwizdze:
Gra wstępna jak kolega zauważył konieczna ale dużego efektu nie zapewni.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Ślubek »

marboc pisze: 2020-02-05, 22:13 Wszystko sobie ładnie ustawisz zgrasz na maksa w temperaturze 22°C pojedziesz na zawody tam będzie 18C i cała zabawa w łeb bierze, później zwala się na stres :sciana: Oczywiście trochę przesadziłem.
Ano, przesadziłeś. Różnica 4 stopni, to według Stek666 niecałe 4 mm różnicy. Tyle to można przeklikać po strzałach próbnych.
W sumie można by wyskalować pokrętło "pionowe" w stopniach celsjusza - tak, jak w FT skaluje się pokrętło paralaksy. :^)

Ale na serio: problem leży gdzie indziej - CO2 wypuszczany przez zawór, adiabatycznie schładza system. I to znacznie bardziej niż o te 4 stopnie. O ile w PCP zbiorniki są znacznie większe (mają więc większą pojemność cieplną, a więc i mniejsze schłodzenie po strzale), o tyle zbiornik FWB C25 duży nie jest. Bombiczka 12g w tanich wiatrówkach CO2 robi się po prostu zimna, a nawet potrafi się oszronić przy szybkim strzelaniu.

Problem jest również w sytuacji, gdy po wejściu w zimie na ciepłą strzelnicę zaczniemy strzelać zanim pędnik (również w PCP) się nagrzeje. Wpływ tego efektu na ś.p.t. jest zauważalny, dlatego staram się w zimie nie nabijać butli po treningu, tylko przed (zwiększenie ciśnienia w zbiorniku zwiększa jego temperaturę - przemiana izochoryczna).

No, ale miało być o CO2. :oops:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Przeklikasz czy nie przeklikasz zmieni się Tobie prędkość wylotowa i tym bym się bardziej przejmował bo w innej temoeraturze zawsze jest ten problem. Poza tym wydaje mi się, że wystrzał zawsze coś tam schładza po każdym strzale, ciśnienie się wyrównuje, pytanie jak długo i czy zdąży to zrobić przed następnym strzałem. W szybkostrzelnych to jest problem w ppn masz dość dużą przerwę między i pewnie to wystarcza.
Dla mnie najgorszym zjawiskiem jest zmiana parametru V strzału. Jak siejesz po całej tarczy to co to za różnica czy klik w tą czy w tamtą :chgw:
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Rlyeh »

Leży na dysku od lat to pomyślałem że wrzucę, może ktoś kiedyś też się będzie zastanawiał jak ja kiedyś.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

Materiał naukowy super ale bardziej obrazowa jest jest analiza kolegi stek666. Szkoda że nie zrobił przy tym wyników z chrono
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: Rlyeh »

Ja myślę, że jesteśmy w stanie go przekonać ;)
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

No to jak zrobimy coś w tym kierunku kolego Stok666? Masz chrono lub możliwość wypożyczenia?
stek666
Posty: 128
Rejestracja: 2017-03-14, 21:41
Lokalizacja: Kowalowce

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: stek666 »

Niestety chrono nie posiadam
bang bang
Awatar użytkownika
marboc
Posty: 565
Rejestracja: 2018-02-21, 09:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ temperatury na punkt trafienia w pistolecie na CO2

Post autor: marboc »

A jak za jakieś dwa tygodnie Tobie je podeślę?