Lupka 6-24x50 AOE Yingrui (No name)

Można wstawiać tutaj opisy i zdjęcia naszych lupek. Będzie jak znalazł dla nowych użytkowników.

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

supermen pisze: Rada dla wszystkich, jeśli:
- sprzęt wyczynowy - luneta markowa 3-9x40 z bocznym kołem regulacji paralaksy lub inne w zależności od konkurencji[/b]
Przepraszam że pytam ale byłeś na jakiś zawodach i obserwowałeś co tam ludzie posadzone mają na karabinkach?
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

supermen pisze:Rada dla wszystkich, jeśli:
- sprzęt PCP lub CO2 do rekreacji, strzelanie z podpórki, znakomicie prezentuje się na meblach - luneta no name 6-24x50
- sprzęt PCP lub CO2 do rekreacji, strzelanie z podpórki lub z ręki - luneta no name 3-9x40
- wiatrówki z dużym odrzutem, sprężynowe - luneta markowa 3-9x40
- sprzęt wyczynowy - luneta markowa 3-9x40 z bocznym kołem regulacji paralaksy lub inne w zależności od konkurencji[/b]
Dobrze że tego nie widziałem gdy zaczynałem przygodę z wiatrówkami, gdyż za bardzo do serca mógłbym sobie to wziąć!
Zawału bym się nabawił lub wzrok stracił! Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

To może Panowie inaczej ... Kolega przedstawił opis swojej lupki i bardzo fajnie , ale rzuca też dosyć kategoryczne stwierdzenia , zatem prosimy o multum argumentów do owej rady , łącznie z tym czemu owa jest kierowana do wszystkich .. :shock:

[ ]supermen napisał/a:
Rada dla wszystkich, jeśli:
- sprzęt PCP lub CO2 do rekreacji, strzelanie z podpórki, znakomicie prezentuje się na meblach - luneta no name 6-24x50
- sprzęt PCP lub CO2 do rekreacji, strzelanie z podpórki lub z ręki - luneta no name 3-9x40
- wiatrówki z dużym odrzutem, sprężynowe - luneta markowa 3-9x40
- sprzęt wyczynowy - luneta markowa 3-9x40 z bocznym kołem regulacji paralaksy lub inne w zależności od konkurencji[/b][/quote] ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
citmaster
Posty: 199
Rejestracja: 2010-03-21, 23:04
Lokalizacja: z Chin

Post autor: citmaster »

Rada jest jedna.. By to co robisz sprawiało CI przyjemność a nie podnosiło ciśnienia :mrgreen:
At 44 BP .177 & Leoś 4,5-14x50 SF
http://www.youtube.com/watch?v=K1t4pGxYG0o
Awatar użytkownika
supermen
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-18, 23:19
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: supermen »

citmaster pisze:Rada jest jedna.. By to co robisz sprawiało CI przyjemność a nie podnosiło ciśnienia :mrgreen:

Uprzejmie dziękuję szanownym kolegom za bardzo dużo wnoszące do wątku ich uwagi. Może zamiast się wymądrzać napiszecie jakieś kontrargumenty?

Moja intencją było znalezienie i opisanie parametrów lupki, najbardziej uniwersalnej biorąc pod uwagę parametry.
Argumenty za:
- dlaczego "powiększenie 3-9x" - bo uważam je za najbardziej uniwersalne dające komfort strzelania na odległości każde do 10 do 50 m
- dlaczego regulacja powiększenia? - bo przydaje się
- dlaczego lupka 40 mm? - bo biorąc pod uwagę rozmiar całej lunety i jasność obrazu ten rozmiar soczewki to złoty środek pomiędzy wagą a rozmiarami, 32 uważam za za małe, 50 mm za duże
- dlaczego "no name" lub "name" ?- bo jeśli ktoś strzela rekreacyjnie to po co przepłacać? 99 % używanego sprzętu na rynku to Gamo lub bazar Tasco i niech nikt nie mówi że tak nie jest. A jak ktoś ma kasę i potrzebę - wide zawody - to niech kupuje markowy sprzęt.

O czymś zapomniałem? Coś jest niejasne?
Qb78 + tłumik + 6-24x50
Crosman 1077
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Wszystko jasne tylko nie ma tak jak ci się wydaje złotego środka. Mo na przykład dość popularną żeby nie powiedzieć kultową lupą na zawodach jest leupold efr 3-9x33 czy np buris timberline 4,5 -14x32 i widzisz ni jak to się ma do twoich wytycznych. Z resztą inne przykłady też się nie sprawdzają bo lupa z powiększeniem 24 to oprócz tego że sporo kosztuje (mówię o takiej w której coś widać na tym powiększeniu) to jeszcze zupełnie do niczego powiększenie 24 nie jest potrzebne. Na odległościach wiatrówkowych to te 16x wystarczy z zapasem.
Poprostu kolego nie ma złotego środka, każdy używa to co lubi a jeśli poobserwujemy strzelców do okoła no to twoje wytyczne za nic się nie sprawdzają. To wszystko co napisałeś to są twoje preferencje i nic więcej. I nie ma się co denerwować. niektórzy koledzy tutaj strzelają już ładnych kilka lat i wiedzą co piszą, warto ich czasem posłuchać.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

supermen pisze:Może zamiast się wymądrzać napiszecie jakieś kontrargumenty?
... sam się prosisz ... :-?
supermen pisze:Moja intencją było znalezienie i opisanie parametrów lupki, najbardziej uniwersalnej biorąc pod uwagę parametry.
Celownik z parametrami typu 6-24x50 na pewno nie jest uniwersalny ... tylko wielki i ciężki ...
supermen pisze:- dlaczego "powiększenie 3-9x" - bo uważam je za najbardziej uniwersalne dające komfort strzelania na odległości każde do 10 do 50 m
... jak słusznie zauważył maximus , to tylko Twoje uważanie ... jednemu daje komfort x3 , drugiemu x6 , innemu x12 , a jeszcze innym x2 ... złotego środka nie ma ...
supermen pisze:- dlaczego regulacja powiększenia? - bo przydaje się
U większości strzelców celownik jest wyzerowany na jednym powiększeniu , które daje im max. komfort strzelania ... że o zawodach nie wspomnę , bo tam kręcić powiększeniem nie można , a w FT taki celownik odpada ...
supermen pisze:- dlaczego lupka 40 mm? - bo biorąc pod uwagę rozmiar całej lunety i jasność obrazu ten rozmiar soczewki to złoty środek pomiędzy wagą a rozmiarami, 32 uważam za za małe, 50 mm za duże
... to ponownie Twoje misianie ... jak słusznie zauważył Marcin nie ważne jaką średnicę ma obiektyw , ważne jakie ma soczewki , powłoki , a to decyduje ile światła przepuści. O rozmiarze i jasności mozna mówić przy porównaniu celowników tej samej klasy ...
supermen pisze:jeśli ktoś strzela rekreacyjnie to po co przepłacać? 99 % używanego sprzętu na rynku to Gamo lub bazar Tasco i niech nikt nie mówi że tak nie jest.
Ja Ci mówię , że tak nie jest ... dosyć popatrzeć na strzelców po forach , przyglądać się zawodom i zlotom strzeleckim , również spotkaniom nieformalnym , gdzie jest spory przegląd sprzetu optycznego. To , że internet zawalony jest ofertami bazartasco , nie oznacza , ze prawie wszyscy z niego korzystaja , bo na szczeście tak nie jest ...
supermen pisze:A jak ktoś ma kasę i potrzebę - wide zawody - to niech kupuje markowy sprzęt.
Nie trzeba mieć parcia na zawody , by chcieć korzystać ze sprzetu przez który coś widać ... :/ Już kilka postów wyżej , jeden z kolegów zauważył , że owo powiekszenie x24 w rzeczywistości wynosi x12-x14 i na pewno jest już mleko , co dyskwalifikuje ten celownik do FT/HFT i szeroko pojętej rekreacji jeśli nie strzela się max. x6 ...
supermen pisze:O czymś zapomniałem? Coś jest niejasne?
Zapomniałeś w opisie dodać , że wszystko to są Twoje i tylko Twoje odczucia i spostrzeżenia , a wtedy można by polemizować nad tym celownikiem i Twoją opinią , jako powiedzmy , zadowolonego użytkownika . Póki co , w kolejnych postach bzdur nawypisywałeś i jeszcze próbujesz obrażać tych co dążą do posiadania dobrego i wartościowego sprzętu , niekoniecznie startujac w zawodach.

supermen, Napisałem wcześniej , że zrobiłeś fajny opis celownika , który jako tani i ogólno dostepny może wprowadzać w strzeleckie hobby. Nadal się pod tym podpisuję , bo nie każdego stać na spore koszty wynikajace z hobby , a strzelać się chce ... :P ... ale Kolego poczytaj troszeczkę , pooglądaj , spotkaj się ze strzelcami i ... szybko dostrzeżesz różnicę ...
maximus pisze:I nie ma się co denerwować. niektórzy koledzy tutaj strzelają już ładnych kilka lat i wiedzą co piszą, warto ich czasem posłuchać.
Weź choć marcinowe słowa do głowy . Moje , skierowałem głównie do tych co będą czytać kiedyś - kiedyś celem nabycia wiedzy ...

.... coś jest niejasne ?? ... :evil:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

supermen pisze:jeśli ktoś strzela rekreacyjnie to po co przepłacać? 99 % używanego sprzętu na rynku to Gamo lub bazar Tasco i niech nikt nie mówi że tak nie jest.
Strzelałem z "bazar Tasco" bo taką lunetę dostałem w prezencie i mimo, że strzelam mega rekreacyjnie, kupiłem budżetową lupkę sprawdzonej firmy (info w stopce) i powiem Ci ,że od tego momentu "bazar Tasco" grzeje półkę w piwnicy.
Awatar użytkownika
marekpajer
Posty: 143
Rejestracja: 2010-07-14, 02:15
Lokalizacja: kraków

Post autor: marekpajer »

Ja strzelam tylko rekreacyjnie i mimo, że moja Hawke V2 na x16 czyli maxie nie mleczy, ma jasne szkła, to jest dla mnie jednak już do d..y, bo chcę wiecej :!
QB79 PCP ,AM850 PCP ,Cros3576, 2240, BMK19,30 i powiększająca się kolekcja CP
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

To czy mleczy czy nie to uwierz mi jest pojecie bardzo wzglednie. Pamietam jak kiedyś miałem lunetę BSA Platinum ( najwyższa seria bsa) i na zlocie Czarek zapytał czy moze przez nia looknąć. Słowa jego po spojrzeniu w to szkło brzmiały " Marcin ty wogóle widzisz coś w tej lunecie?" Pomyslałem sobie, cwaniaczek ma kasę i leupolda na karabinku to świruje mi tutaj. Dziś jak spojrzę w tę lunetę to mam wrażenie po jakimś czasie że mi gałka oczna eksploduje z wysiłku. A teraz do czego zmierzem. Jeśli nie mamy na stanie naprawdę dobrego szkła (nie chodzi o rzut oka na zawodach tylko konkretne postrzelanie) to słabe wydaje nam sie całkiem fajne. Tu poprostu trzeba mieć odniesienie. poza tym jakość celownika weryfikują nam dopiero sytuacje kidy musimy strzelac w ciężkich warunkach dla optyki, np do celi w ciemnych miejscach ukrytych itp. Na szczeście dla tych mniej zamożnych dobre szkło mozna mieć już za naprawde nie duże pieniądze.
Diablik + Waver v10 2-10x38
Awatar użytkownika
pablorudnik
Posty: 352
Rejestracja: 2011-02-01, 16:42
Lokalizacja: Zwierzyniec

Post autor: pablorudnik »

tregarth pisze:kupiłem budżetową lupkę sprawdzonej firmy (info w stopce)
Też takiej lupki stałem się właścicielem,siedzi na sharpie i powiem za te pieniążki jest git.
:) FWB 300s U + Leapers 3-9x40 TF2 :)
Awatar użytkownika
supermen
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-18, 23:19
Lokalizacja: Z lasu

Spacer w prawo kontynuacja

Post autor: supermen »

witam,
wczoraj postrzelałem jeszcze parę kolejek - po 10 strzałów - z tej testowanej lupki (6-24x50) na początku kontynuowała spacer w prawą stronę, parę klików pokrętłem w lewo trzeba było jeszcze przestawić, po paru kolejkach jednak się uspokoiła i nareszcie można było powtarzalnie postrzelać.

Skupienie na 15 metrach z QB78 Deluxe bez tuningu było wielkości 2-złotówki, co uważam za OK (oczywiście z podpórki na bipodzie).

Mój mały synek 7 letni skosił parę bombiczek po CO2 z tej odległości tym sprzętem :mrgreen:

Mam nadzieję że to zero w końcu się uspokoiło, potestuję przy okazji i jeszcze napiszę.
Qb78 + tłumik + 6-24x50
Crosman 1077
Awatar użytkownika
supermen
Posty: 9
Rejestracja: 2011-06-18, 23:19
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: supermen »

pablorudnik pisze:
tregarth pisze:kupiłem budżetową lupkę sprawdzonej firmy (info w stopce)
Też takiej lupki stałem się właścicielem,siedzi na sharpie i powiem za te pieniążki jest git.
Więc jednak moje rady co do wyboru się sprawdzają, bo kolega kupił 3-12x42, a ja radziłem coś koło tego. Jeżeli impuls do kupna nastąpił po przeczytaniu tego postu, ot niezmiernie mi miło. :D

A propos AO i AOE w opisach lupek - dla mniej zorientowanych AO to chyba regulacja paralaksy (ostrości obrazu względem krzyża celowniczego), a AOE - to samo tylko z podświetleniem krzyża (taki bajerek)
Qb78 + tłumik + 6-24x50
Crosman 1077
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

supermen pisze:A propos AO i AOE w opisach lupek - dla mniej zorientowanych AO to chyba regulacja paralaksy (ostrości obrazu względem krzyża celowniczego), a AOE - to samo tylko z podświetleniem krzyża (taki bajerek)
Z tą paralaksą to do końca nie jest tak.
AO to nic innego jak "adjustable objective" i raczej działa jak regulacja ostrości nie korekta błędu paralaksy
A tzw boczna paralaksa SF to z ang. "side focus" i tu tłumaczenie jest bardziej trafne i dokładne "boczna regulacja ostrości".

Może ktoś bardziej w temacie rozwinie temat "o co tak właściwie z tą paralaksą biega" i sprostuje to co napisałem, jeśli gdzieś błąd popełniłem.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
tregarth
Posty: 1204
Rejestracja: 2009-07-29, 16:01
Lokalizacja: Piła

Post autor: tregarth »

supermen pisze:Więc jednak moje rady co do wyboru się sprawdzają, bo kolega kupił 3-12x42, a ja radziłem coś koło tego. Jeżeli impuls do kupna nastąpił po przeczytaniu tego postu, ot niezmiernie mi miło.
No niestety muszę Cię rozczarować , lupkę kupiłem duuużo wcześniej http://www.nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=3305

A mój post miał tylko potwierdzić, że kupowanie najtańszych lupek No-Name nie ma sensu (bo jak pisałem takową dostałem i była kiepska, nawet bardzo).
W zamian za to kupiłem 3 razy droższą (ale określaną jako budżetową bo lokuje się w kategorii najtańszych) ale za to sprawdzonej firmy Delta Optical.

W TASCO zero wędrowało jak u Ciebie mimo że, siedziała na QB78 czyli nie było kopania.
Założyłem nową DOE i zero po ustawieniu stoi jak stało. Co więcej, nawet jak zdejmuję lunetę, bo coś tam muszę poprawić w systemie, i przykręcę ją z powrotem w tym samym miejscu, zwykle zero jest już prawie ustawione. Kilka klików albo i wcale wystarcza , żeby było dobrze.

Oczywiście popieram Twoją chęć pomagania niedoświadczonym wiatrówkowiczom i chwała Ci za to.