Śrut BBs.

Wszystko co dotyczy wiatrówek CO2

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
And
Posty: 101
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Śrut BBs.

Post autor: And »

Jako, że mam trochę pukawek na śrut stalowy BBs zainteresowałem się tematem. Śrut jako, że stalowy potrafi niebezpiecznie rykoszetować. Mam w planie zakup Bajkal Makarowa. Oryginał znaczy z fabryki w Rosji. Posiada on pomimo, że na śrut BB gwintowaną lufę. Po co, dlaczego nie mam pojęcia.W każdym razie na pewno po zastosowaniu śrutu stalowego w krótkim czasie po gwincie nie będzie śladu. Takie przynajmniej moje zdanie. Znalazłem taki śrut ołowiany i dla utwardzenia miedziowany. Miedź na pewno bardziej miękka od stali. Śrut H&N Smart Shot 910144000H8 4,5 mm. Dość drogawy ale Makarow też tani nie jest. Przepuściłem dzisiaj go przez Walthera PPK. I co? Faktycznie ołów. Nie rykoszetuje. Celniejszy od stalowego. Wygląda na bardziej precyzyjniej wykonany. Mam koreańskiego Makarowa z lufą gwintowaną. Prawie w ogóle nie strzelany. Zobaczę jak w nim będzie się spisywał. Być może nie nie odkryłem Ameryki ale nie miałem pojęcia, że takowy śrut istnieje.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3701
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Śrut BBs.

Post autor: Ślubek »

Problem ze śrutem kulistym (BB) jest taki, że ma on nieskończenie wiele osi symetrii. Po opuszczeniu lufy może się obracać wokół dowolnej z nich. Efekt Magnusa powoduje odchylenie od toru lotu obracającego się obiektu, więc losowa oś obrotu daje nam losowe odchylenie od punktu celowania.

Nadkalibrowa kulka ołowiana wcina się w gwint lufy, więc oś obrotu jest zazwyczaj równoległa do kierunku lotu - dzięki temu lot się stabilizuje a odchylenia są niewielkie. Ma to jednak znaczenie w strzelaniu, powiedzmy, bardziej precyzyjnym. Obawiam się jednak, że repliki blow-back jak np. Twój Makarow CO2 trudno nazwać pistoletami precyzyjnymi, więc to, czy lufa jest gwintowana, czy nie, ma znaczenie jedynie marketingowe.

Z replik strzela się dla funu, nie dla wyników - na Twoim miejscu bym się nie przejmował zużyciem gwintu i jego wpływem na celność pistoletu.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
And
Posty: 101
Rejestracja: 2023-06-25, 21:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Śrut BBs.

Post autor: And »

Tak. Repliki traktuję całkowicie rekreacyjnie. Śrut stalowy często daje niebezpieczne rykoszety. Stąd moje zainteresowanie miedziowanym śrutem ołowianym.
Basista bluesowy, rockowy i jazzowy. Strzelec wiatrowy byle jaki.