Optyka PCP Diana

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Optyka PCP Diana

Post autor: b3tomek »

Szukam optyki do PCP Diana Stormrider, możecie coś polecić ? Mam jedna na oku tj. Walther zf 4-12x50
co myślicie ??
eeepiotr
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 687
Rejestracja: 2013-10-01, 20:06
Lokalizacja: Teraz 700m od Opola

Re: Optyka PCP Diana

Post autor: eeepiotr »

Możesz rozpocząć od
Walthera 6x42 przyzwoita jakość cena i waga
ProSport , PP20
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optyka PCP Diana

Post autor: Yurko »

Miałem tego Walthera 4-12x50 i byłem bardzo rozczarowany jakością jego obrazu. Nawet go wymieniałem, bo myślałem że dostałem felerny egzemplarz, ale drugi egzemplarz był praktycznie taki sam. A poza tym, to straszny klamot - jak na taką lekką wiatróweczkę. Tzn. w sensie ciężaru. Na pewno jest solidny ;) i na sprężynowej wiatrówce, to by pewnie miało jakieś znaczenie.

Jak dla mnie, jeśli trzymać się tych parametrów powiększenia i mniej więcej ceny, to lepszym wyborem byłby Hawke 4-12X40 AO. Ma ładny obraz, duży zakres regulacji na wieżach i jest lżejszy o 1/3.

Obrazek

https://www.hawkeoptics.com/vantage-4-1 ... l-dot.html

Sklepowa cena ok 400zł https://www.militaria.pl/hawke/luneta_c ... p53417.xml

A tutaj mój przykład dobrania lunety tylko pod względem "zgrabności" (pistolet) :

Obrazek
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2871
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Re: Optyka PCP Diana

Post autor: Filo »

b3tomek pisze: 2021-04-21, 20:00 Szukam optyki do PCP Diana Stormrider, możecie coś polecić ? Mam jedna na oku tj. Walther zf 4-12x50
co myślicie ??
Im większa średnica obiektywu, tym większy ciężar lunetki i wyższa wysokość montażu, co nie musi Ci pasować po przytuleniu się do baki. Po za tym, powstaje pytanie, czy zamierzasz strzelać o zmroku, bo obiektyw 50 mm to dużo światła w okularze, ale duża przesada przy dziennym użytkowaniu.
b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Re: Optyka PCP Diana

Post autor: b3tomek »

Dość ciekawie wyglądaje te Twoje "Sprzety" jaki model optyki na czarnym karabinku ?
Poczytałem trochę o Hawk i wychodzi że dobry sprzęt, natknąłem sie też na Leapers 3-9x32 UTG.

Czy ma ktoś porównanie względem Hawk 4-12x40 AO ?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 901
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optyka PCP Diana

Post autor: Yurko »

Co do lunety na czarnym pistolecie z dołączoną kolbą, to muszę się przyznać do zakupu podróbki Leupold-a VX-3i 1.5-5x20 z Aliexpress-u. Nie bardzo wiem czym różni się od oryginału poza tym, że zamiast kosztować 2000 zł kosztowała 200 i że wbrew nazwie "duplex" ma siatkę celowniczą która wygląda zupełnie jak "mildot". Oczywiście nie ma regulacji AO. "Ostry" obraz na największym powiększeniu "5x" jest od ok 20 metrów wzwyż. Te podróbki czasami są też sprzedawane pod nazwą "Liu Pou" (lub jakoś podobnie) ale wtedy kosztują o ok 50 zł więcej... ;)

Leapers-a 3-9x32 UTG miałem na wiatrówce sprężynowej i teraz bawią się nią dzieci. Leapers-y są dosyć ciężkie, nawet, gdy wyglądają na lżejszą wagę.Przeciętny obraz, w zasadzie odpowiadający jakościowo amerykańskiej cenie ok 80-90$. Warto je było może kupować, gdy były po 350 zł i potrzeba było czegoś co w razie potrzeby będzie można użyć zamiast młotka, a później znowu zamontować na czymś do strzelania. Ale na wiatrówce z napędem PCP, czy CO2 nie ma specjalnie racji bytu. Osobiście w Leapers-ach nie podoba mi się ich "klaustrofobiczność" czyli wrażenie jakby patrzyło się prze kawałek rury... Inna sprawą jest to, że na rynku jest dużo podróbek, szczególnie nie produkowanych już oficjalnie modeli. Piszę "oficjalnie" bo niektórzy twierdzą, że to robi ten sam chiński wytwórca, tylko już bez amerykańskiej kontroli jakości wykonania i czasami z pewnymi "poprawkami" obniżającymi koszty... :/

Hawke oczywiście jest fajniejszy, lżejszy, ma ładny obraz... Tego modelu nie miałem. Zamiast niego przez pewien czas używałem jego "wiatrówkowy" odpowiednik Airmax 4-12x40 AO

Obrazek https://www.hawkeoptics.com/airmax-4-12x40-amx.html

Ta lunetka jest niby bardziej kompaktowa, ale też trochę cięższa z powodu siatki wytrawianej w szkle zamiast blaszanej. Poza tym jest droższa, ale poza tym to chyba są identyczne jakościowo wyroby. W Hawke-ach z wytrawianymi krzyżami trochę zniechęcające jest, że w niektórych wersjach* krzyże są na prawdę bardzo cienkie. Bardzo dobre dla ludzi ze świetnym wzrokiem... ;)

* U Hawke można się natknąć na modele lunet z siatką wyskalowaną dla różnych powiększeń, nie koniecznie tych maksymalnych osiąganych przez dany model. Warto zwracać na to uwagę - szczególnie przy zakupie przez internet...