Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Witam Wszystkich!

Potrzebuje pomocy w wyborze wiatrówki. Jednak na wstępie przedstawię swoje stanowisko:
Jestem byłym żołnierzem a dokładnie strzelcem wyborowym. Specjalizuję się w strzelectwie długodystansowym i posiadam kilka swoich zabawek centralnego zapłonu. Muszę jednak zainwestować w coś z czym będę mógł postrzelać co kilka dni na ranchu, czy podczas innego wyjazdu na terenie zielonym itp. Karabinka który będzie mógł spokojnie siedzieć cały czas w samochodzie będąc cały czas ,,pod ręką''.

Zaznaczam od razu że moja wiedza o wiatrówka bazuje na teorii oraz bardzo małej praktyce. Moja wiedza oraz doświadczenie strzeleckie kształtowały się przez lata strzelania z broni PALNEJ. Wiem mniej więcej jakie są realia, jednak wiem że to możliwe, więc najlepiej jakby z karabinku można było strzelać w cele sylwetkowe na osi 300m


Preferuje przede wszystkim strzelanie typowo precyzyjne dlatego od karabinku wymagam:

1-Wszelkich możliwych regulacji(Spust, baka, dystanser kolby)
2-Konstrukcji jak najbardziej zbliżonych do realnej broni (Remington700, Mc-Millan Tac338)
3-szyn RIS (Górna na lunetę, Dolna na dwójnóg, 2-boczne na laser czy dalmierz laserowy/iluminator podczerwieni
4-Zasięg(Minimum 150metrów w linii prostej)
5-Przeładowanie za pomocą zamku 4-taktowego

Polecono mi w różnych sklepach oraz przez znajomych na dzień dzisiejszy :

1-Karabinek Walther 1250 Dominator FT
2-Wiatrówka PCP Hatsan AT44-10 RG LW 4,5 mm z regulatorem
3-Karabinek PCP Walther Reign RM8 Limited Diabolo 4,5 mm
4-Firma Diana Niestety nie zznalazłem niczego w pl, co odpowiadało by moim kryteriom.
5-Polecono mi jeszcze karabinki firmy daystate, niestety nie znalazłem nigdzie dostępnego.

Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie !
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Ślubek »

Obawiam się że aby strzelać na odległość 300 m wiatrówka musi strzelać kalibrem 6.35 mm albo i 9 mm. A to są wiatrówki FAC będące bronią pneumatyczną, podlegające rejestracji, z których można strzelać tylko na strzelnicy.
Wiatrówki podlimitowe to raczej zasięg max 100 m. Ale to naprawdę maks. Realnie da się trafiać do 50 - 80 metrów.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Rozumiem, w takim razie jakie są najmocniejsze wiatrówki dostępne na rynku mające te 16.9 jula ;) ?

Ps: Może coś innego niż PCP?
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Yurko »

Moim zdaniem wychodzisz z błędnych założeń. Nie możesz liczyć na to, że wiatrówka będzie przypominać w działaniu broń palną. Jeśli nawet będzie upodobniona wizualnie do czegoś wojskowego, to tym bardziej, będzie to jakiś wyrób tylko zabawkowy. Dobre wiatrówki to jednak coś innego. Jeśli prawidłowo działać, czyli być celne, nie mogą czegoś za bardzo naśladować. Chociaż można pójść na pewien kompromis, np. sposób przeładowania:

Obrazek

Ale w takiej wiatrówce skok dźwigni nie jest ani trochę zbliżony do długości łuski naboju NATO ;)

Nie będę się rozpisywał. Uważam, że lepiej kupić sobie coś fajnego, co przede wszystkim będzie fajnie strzelać. Nawet coś z pogranicza sprzętu wyczynowego, ale nie podróbkę, czy "ersatz".

Popatrz sobie na te strony:

https://www.air-arms.co.uk/

https://www.weihrauch-sport.de/pressluft

https://bsaguns.co.uk/#

Co do wiatrówek PCP, to charakteryzują się też tym, że względnie łatwo je wyregulować. Normalnie, przy limicie 17J fabryczne wiatrówki trzymają ok 1-1,5J zapasu, tzn rzadko na prawdę mają powyżej 16J. Może nie każda firma dobrze tego strzeże, pewnie nie Hatsan, ale chodzi o to, że różne śruty, o różnej masie i twardości dają różne wyniki. Nie mogąc skontrolować wszystkich łatwiej jest zostawić sobie margines. Tak, że gdybym miał Ci polecić model, o którym wiem, że może mieć energię niebezpiecznie bliską limitu (czy nawet go przekraczać) to na pewno będzie to kiepski sprzęt jakiejś "podrzędnej" firmy...

Obrazek
Awatar użytkownika
kjedroska
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 864
Rejestracja: 2016-10-02, 09:18
Lokalizacja: Pszów

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: kjedroska »

TaurusAlba pisze: 2021-03-27, 01:11 Rozumiem, w takim razie jakie są najmocniejsze wiatrówki dostępne na rynku mające te 16.9 jula ;) ?

Ps: Może coś innego niż PCP?
Rozumiem, że określenie "mocne" odnosi się do "siły rażenia". Niestety, każda wiatrówka (i każdy inny przyrząd do strzelania) na dokładnie taką samą siłą rażenia, jeżeli ma taką samą energię. Czyli każda wiatrówka mająca te 17J (a w zasadzie pocisk z niej wystrzeliwany) będzie tak samo mocna.
Jeżeli D zaś chodzi ci o trwałość, to szukaj wśród firm niemieckich i angielskich. Jak się wreszcie zdecydujesz, czy sprężyna, czy PCP, to można pogadać o konkretnych modelach
TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Przemyslalem sprawę. Na pewno PCP Kaliber 4,5./5.5. Najważniejszy jest dla mnie zasięg. Będę strzelał w cele sylwetkowe.

Ps: kolega z US polecił mi coś takiego.(Zaznaczył też że może mi to kupić i przesłać kurierem do PL) Potwierdza trafienie w cel 15/15cm z 215m zmierzone laserem. . Ktoś przerabiał ten sprzęt.? Link: https://utahairguns.com/fx-impact-mkii- ... escription
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Yurko »

To się uparłeś! ;) Jeśli zamierzasz strzelać gdziekolwiek poza strzelnicą z wiatrówki o parametrach odpowiednich do takich strzałów jak opowiadasz, to lepiej niech Ci ten kolega tej wiatrówki nie przysyła. Lepiej Ty pojedź do tej wiatrówki, bo póki co, jeszcze nie mamy aż tak wolnego kraju... ;)
Awatar użytkownika
Grossus
Posty: 401
Rejestracja: 2009-03-21, 23:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Grossus »

Witam,

Z FXem jest tego typu problem, że one są robione pod większe energie.

Dane ze strony producenta:
4,5 (.177): 24 J • 18 ft/lbs
5,5 (.22): 41 J • 30 ft/lbs
6,35 (.25): 65 J • 47 ft/lbs
7,62 (.30): 105 J • 77 ft/lbs
9,00 (.35): 197 J • 145 ft/lbs

Czy egzemplarze wypuszczone na nasz rynek są zdławione fabrycznie, czy trzeba robić to we własnym zakresie to nie wiem.
Jak to drugie, to trzeba znaleźć jakiegoś magika by ten temat ogarnął. Do tego dochodzi jakość tego zdławienia i związane z tym konsekwencje.

Z jednej strony rozumiem wymóg zbliżonego wyglądu do broni centralnego zapłonu, ale w świecie wiatrówek zazwyczaj są to modele co najwyżej średniej jakości i niespełniające pozostałych wymogów co do energii i skupienia.

Ja bym proponował rzucić okiem z czego strzela czołówka w konkurencjach FT/HFT. Czy to w Polsce, czy w innych krajach zazwyczaj są to ludzie co przerobili nieco sprzętów i doszli do podobnych wniosków. Jest tam bardzo niewielka liczba modeli i jeszcze mniejsza producentów, a FXów jest jak na lekarstwo.

https://www.whfta.org/results.html#/
https://www.ukahft.org/2019-manufacturers-table.html#/

Nie twierdzę, że jest to jedyne wyjście i inne wiatrówki są gorsze. Praktycznie wszystkie wiatrówki z początku listy są tuningowane na 10 sposobów i czasami mocno odbiegają od fabrycznej konfiguracji. Tym nie mniej jest to jakiś sposób szukania dobrej jakości, bo przecież z g**** bata nie ukręcisz.

Przy lekkim śrucie i limicie 17J pocisk wytraca energię i niewielkie podmuchy wiatru potrafią mocno go znieść z celu. Strzelanie na 100m jest realne, ale przy bezwietrznej pogodzie.
http://www.wsststrzelec.pl/
"A teraz szybko zanim dotrze do nas że to bez sensu" - Król Julian
TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Rozumiem, w takim razie pozostaje mi szycie z tego co mam. Jakie karabinki PCP polecicie? Proszę o konkretne modele. Osada może być z Drewna bądź PCV. Ważne żeby miał długą lufę i żebym mógł strzelać jak najdalej jest to możliwe. Pozdrawiam.

Ps: Co z karabinkami które mi polecono? Ktoś się wypowie?



1-Karabinek Walther 1250 Dominator FT (Aktualnie najbardziej mi się podoba)
2-Wiatrówka PCP Hatsan AT44-10 RG LW 4,5 mm z regulatorem
3-Karabinek PCP Walther Reign RM8 Limited Diabolo 4,5 mm
4-Firma Diana Niestety nie zznalazłem niczego w pl, co odpowiadało by moim kryteriom.
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Yurko »

Wiesz, umknęła mi jedna kwestia. Nie zauważyłem, byś określił jakoś swoje ograniczenia finansowe. Czy je masz, czy możesz hulać. Jeśli tak, to po co kupować jakiegoś "Dominatora" z Umarex-u

Obrazek

... który z prawdziwego Walthera LG300

Obrazek

...ma tylko kartusz? A jeśli już Walther, dlaczego nie jakiś nowy?

https://carl-walther.com/sport/products/airrifles

Obrazek
TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Budżet nie jest problemem. Problemem są tylko moje wymagania :)
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Yurko »

I upierasz się przy przeładowaniu "czterotaktowym" ?

Coś takiego Ci się nie podoba?
Obrazek Steyr LG110 High Power
TaurusAlba
Posty: 7
Rejestracja: 2021-03-19, 20:56

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: TaurusAlba »

Ciekawie wygląda, dwójnóg też jakoś założę.
Merrowing
Posty: 2
Rejestracja: 2021-05-30, 10:59

Re: Karabinek PCP dla byłego strzelca wyborowego

Post autor: Merrowing »

Doczytaj UOBiE, to nie takie proste z karabinkami powyżej 17j... Jak wszystko z ubojką w sumie.

Znalazłeś coś co spełniło Twoje wymagania?