Butla z osprzęten do PCP

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Butla z osprzęten do PCP

Post autor: b3tomek »

Witam, chciałbym zakupić osprzęt do PCP Diana Stormrider. Potrzebuje butle plus przelotkę jeśli dobrze przeczytałem na forum.
No i oczywiście chciałbym sie poradzić odnośnie samego użytkowania jakieś proady ???
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: Ślubek »

Główna zasada to zachowanie bezpieczeństwa - świeżo napełniona butla ma znacznie wyższe ciśnienie niż ciśnienie robocze zbiornika w wiatrówce.

Podczas napełniania należy więc zwrócić uwagę na to, by nie przekraczać ciśnienia kartusza. Co prawda nie jest to tak, że przekroczysz i od razu będzie BUM! ale po kilku - kilkunastu takich napełnieniach struktura metalu kartusza może utracić wytrzymałość. Mogą tego nie wytrzymać również uszczelki.
Dlatego im wolniej napełniasz kartusz, tym lepiej, bo masz więcej czasu na zakręcenie zaworu. A i szybsze napełnianie powoduje mocniejsze grzanie się powietrza w kartuszu (mniej ciepła oddawane jest na zewnątrz) - i mniej go wtedy wchodzi.

No i z butlą należy obchodzić się jak z jajkiem - nie rzucać, przechowywać w pokrowcu, nie zostawiać w lecie w nagrzanym samochodzie.

Pamiętaj również, że na gwinty przetoczki pod ciśnieniem działają bardzo duże siły. Powinna mieć specjalny zawór do odpowietrzania przed odłączeniem.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: b3tomek »

Wielkie dzięki 👍 bardzo dobry opis. Jeśli chodzi o sprzęt jaki sie zaopatrzyc? Butla 4 czy może 6 L. No i z tego co widzę to są 200 i 300 bat i więcej?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: Ślubek »

Moim skromnym zdaniem im większa butla tym lepiej. Większą butlę rzadziej będziesz napełniał, co wiąże się z wyprawą do punktu napełniania.
Jest oczywiście cięższa, ale to już sam musisz ocenić, czy to dla Ciebie jest duży minus.

Ciśnienie 450 bar to ciśnienie testowe - nigdy nie należy do takiego ciśnienia butli napełniać. Zresztą, nikt Ci tyle nie nabije.

W 6l butli napełnionej do 200 bar mieści się 6l * 200= 1200 litrów powietrza. W butli 300 bar - 6l * 300 = 1800 litrów. Jeżeli więc nawet znajdziesz gdzieś tanią butlę 200 bar, to nie warto.

Tym bardziej, że kartusze w wiatrówkach przeznaczone są do nabijania do 200 bar. Kartusza nie nabijesz do ciśnienia wyższego niż w butli. Jeśli więc będzie w niej tylko 200 bar, kartusza nie nabijesz do pełni. Oczywiście, w zależności od konstrukcji, wiatrówki mogą działać nawet na niższym ciśnieniu, ale oznacza to mniej strzałów z jednego napełnienia.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: b3tomek »

Polecasz wiec kupić butle 6 L 300 Bar ? Ile z pełnego zbiornika możę być użyć witrówki ? Jak zakupiłem swoją Diana to miała nabity zbiornik do 200 bar była to górna zielona granica, czy można bić max, czyli poza zielone pole ?
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: Ślubek »

Przetoczka powinna mieć manometr - nie przekraczaj 200 bar w kartuszu.

Ile razy można nabić? Napisałem, jak policzyć ile powietrza zmieści się w butli. Tak samo policzysz ile powietrza mieści się w kartuszu. Dzielisz jedno przez drugie, pamiętając, że powietrze przejdzie tylko ze zbiornika o większym ciśnieniu do zbiornika o niższym. Nie nabijesz kartusza do 200 bar, jeśli w butli zostało Ci 180 bar.

Na przykład - jeśli założysz, że dobijasz kartusz maks. do 200 bar, to użytecznego powietrza w butli dobijanej do 300 bar masz Vbutli*(300-200). Przy butli 6l to 6l * 100 = 600 litrów. Jeśli zakres ciśnień w kartuszu przyjmiesz 80-200 bar, to użytecznego powietrza w kartuszu masz 120 * Vkartusza. Dzielisz jedno przez drugie i otrzymujesz liczbę napełnień.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: b3tomek »

patrzac na ceny całego osprzętu do napełnia tak sobie pomyślałem że może jednak lepeij zainwestować w pompkę do pompowania.
Zwłaszcza żę brak czsu ogranicza puki co użytkowanie sprzetu..
W taki wypadku mógłbyś coś doradzić ? w jaki sprzet celować, jest ich dość sporo i rozbierzność cenowa też niczego sobie.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: Ślubek »

b3tomek pisze: 2021-04-01, 11:38 patrzac na ceny całego osprzętu do napełniania tak sobie pomyślałem że może jednak lepiej zainwestować w pompkę do pompowania.
Nie wiem, czy lepiej.

Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Pompka uniezależnia Cię od dostaw powietrza. Ale jednak trzeba się trochę zmęczyć zanim się zacznie strzelać. Z tego powodu ja np. nigdy nie rozważałem zakupu pompki, więc nie powiem Ci, którą pompkę wybrać.

Są jednak tacy (również na tym Forum), którzy uważają, że to jest rozwiązanie lepsze. Są również tacy, którzy osiągają lepsze wyniki po wysiłku.

Wybierz sam, to w końcu Twoje pieniądze. I to Tobie strzelanie ma sprawiać frajdę. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
b3tomek
Posty: 12
Rejestracja: 2019-04-14, 21:27
Lokalizacja: janow

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: b3tomek »

jeszcze raz dzieki za cenne porady :upp: Przemyśle i wezme za i przeciw. Pomiedzy czasie może ktoś wpadnie do tematu i wypowie sie na temat pompek :? jaki zestaw posiadasz możesz sie pochwalić ?
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Re: Butla z osprzęten do PCP

Post autor: Ślubek »

Mam kupioną w Cekausie butlę 6l z przetoczką. Jednak leży sobie w piwnicy i czeka na gorsze czasy - w miarę regularnie korzystam z bemowskiej strzelnicy pneumatycznej Legii i tam nabijam w miarę potrzeby kartusze.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."