Problem z celnością wiatrówki

Wszystkie typy wiatrówek sprężynowych

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

poroszek9
Posty: 4
Rejestracja: 2021-03-31, 22:02

Problem z celnością wiatrówki

Post autor: poroszek9 »

Witam
Jakiś czas temu stałem się posiadaczem wiatrówki NORICA HAWK GRS ELEGANCE 4,5MM + LUNETA CELOWNICZA NORICA 3-9X40 AO MAGNUM. Ogólnie jestem z niej bardzo zadowolony tzn. regularnie trafiam w spinera, metalowego żołnierzyka i tarczę. Zastanawia mnie jednak to, że pomimo wielu strzałów w środek tarczy udało mi się trafić tylko raz. Wiem, że jest to karabinek sprężynowy więc celność na pewno nie będzie taka jak w karabinkach PCP lub CO2. Wiem również, że lunetę trzeba "wyzerować" co też chciałem uczynić i tu zaczęły się problemy. Wiatrówkę miałem opartą na stole, pozycja była siedząca i zacząłem celować w sam środek. Na odległość 10m udało mi się ustawić lunetę tak, że strzelałem praktycznie za każdym razem w środek tarczy. Po przestawieniu celu na 15m po mimo regulacji wiatrówka strzelała praktycznie losowo (regulacja coś poprawiała ale na pewno nie było takiego efekty jak na 10m) i na 20 i ostatecznie 24m to samo. Co może być tego przyczyną? Jest to moja pierwsza wiatrówka więc moje umiejętności na pewno mają na to jakiś wpływ ale raczej nie aż taki. Proszę o pomoc.

Śrut z jakiego strzelałem:
4,5 MM NORICA HOLLOW POINT
4,5 MM NORICA JUMBO EXTRA HEAVY
4,5 MM NORICA POINTED
4,5 MM NORICA MATCH
Dodam jeszcze, że celność dwóch ostatnich śrutów była najlepsze z całej czwórki. Z Hollow point i jumbo miałem problemy żeby trafić w cokolwiek .



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Posty: 904
Rejestracja: 2019-05-26, 17:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z celnością wiatrówki

Post autor: Yurko »

Dobrze że zwróciłeś uwagę na śrut. Z tego co wiem (albo mi się wydaje) te dwa pierwsze śruty to przepakowany Umarex Mosquito i Cobra a dwa następne to jakieś Apolo. To może nie jest najgorzej, ale chyba większość strzelców ich za bardzo sobie nie ceni.

Jest kilka takich rzeczy: Pierwsza, którą wszyscy powtarzają, że nie podobno nie ma idealnego śrutu który by był dobry w każdej lufie więc trzeba samemu dla każdego karabinka znaleźć ten idealny. Druga jest taka, że niektóre śruty są niezbyt celne w każdej lufie i nie można na ich podstawie oceniać, czy jakiś karabinek jest dobry czy nie. Trzecią ważną rzeczą jest to, że kilka marek i typów śrutu jest wyraźnie lepsza w większości wiatrówek i to od nich warto zacząć dobieranie czegoś dla siebie...

Najlepszych efektów na 25m możesz oczekiwać na którymś z tych śrutów:

JSB Exact

Obrazek

H&N Field Target Trophy

Obrazek

niektórzy sobie też chwalą tańszego Crosman-a Domed (ten na obrazku jest trochę cięższy ale są dwie kategorie wagowe tej odmiany 0,51g oraz 0,68g )

Obrazek

Poza tym na 10 metrów bardzo ekonomicznym (15zł) śrutem jest H&N Excite ECON :mrgreen: :

Obrazek