Śrut stalowy BB a lufa gwintowana

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

javiki
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 624
Rejestracja: 2016-01-22, 11:06
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: javiki »

Ale nadal ta dyskusja niewiele wnosi :) Bo gdybamy ze 5 bruzd jest do BBs- trzeba by mieć dane większej ilości luf z różnych wiatrówek, do tego może jakieś badania firm - skąd to się wzięło? Bo może to jest tak ze ktos tak zrobił bo mu sie omsknęło...i juz.
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=692 i tu widać w C2100 -chyba 12 bruzd. Więc może ilośc bruzd wynika z długości lufy a nie stosowanego śrutu?
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Jeśli pistolet kosztuje poniżej 1 zł dziennie, to może dajcie sobie spokój z głupimi rozważaniami :/
Wiele razy już tu pisano, że każde hobby kosztuje i albo z tym się pogodzimy, albo będziemy Polaczkami, narzekajacymi na wszystko i wszędzie :cholera:
...a jak chcecie do niego pchać nawet małe kamyczki, to pchajcie :yyy:

...czy cale życie wpieprzacie kartofle z omastą, bo to tanie i narzekacie, że nie smakuje jak łosoś :noniemoge:
javiki
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 624
Rejestracja: 2016-01-22, 11:06
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: javiki »

Robercie -ale ja tylko sobie szukam. Bo zaciekawił mnie ten temat-a nie ma realnych danych. Ta moja zabawka c2100 jest produkowana od 1983 roku- więc teoretycznie sa szanse na znalezienie jakiś danych -typu wystrzeliłem 50tyś bBs a celność na śrucie się nie zmieniła-do tego gwint zuzył się o 0,05cala ( bo to w US były sprzedawane). Tyle ze tego nie ma.
Te BBs to sa zabawki -i tak je trzeba traktować. Ale skoro już temat się pojawią i okazuje się że każdy będzie twierdził że jego zdaniem BBs zniszczy gwint -a danych na to nie ma.. to może wcale nie niszczy?
Wielu z Was strzela już lata. I z reguły nie tym samym sprzętem. Watpie by ktos miał 1 wiatrówkę którą oddał 100tyś strzałow-te o których myślę to raczej tyle nie wytrzymają...Więc gdybanie jest tylko takie dla mnie -dla potwierdzenia słusznej moim zdaniem tezy.
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

javiki pisze:i okazuje się że każdy będzie twierdził że jego zdaniem BBs zniszczy gwint -a danych na to nie ma.. to może wcale nie niszczy?
Niszczy.

1. Lufa wykonana jest z miękkiej stali - jak nie wierzysz, spróbuj, czy da się zarysować, choćby scyzorykiem. Da się - mi udało się zarysować lufę C1760 blaszką mocującą szczerbinę, podczas jej zdejmowania. Do czyszczenia luf nie używa się stalowych wyciorów, bo zostawiają rysy, etc.
2. Kulki podkalibrowe (4,46 mm) przelatując przez lufę nie mają szans nie odbić się od jej wnętrza choćby kilkukrotnie. W gwintowanej lufie uderzają więc w krawędzie gwintu. Uszkodzenia mają charakter chaotyczny, toteż ich wpływ na ruch następnej kulki będzie losowy.
3. Diabolo kalibrowe (4,5 mm) z zasady mają się wrzynać w gwint uszczelniając go - jak nie wierzysz, zobacz jak wygląda sukienka śrutu wystrzelonego z gwintowanej lufy (strzel np. w powierzchnię wody w wiadrze, jeśli nie masz żelatyny balistycznej)
4. Z p.3 wynika, że i kulki w kalibrze 4,5 mm będą wrzynać się w gwint. Chyba, że będą twardsze od ołowiu, to wtedy kulka będzie gwint walcowała. W technologii wytwarzania taką obróbkę nazywa się przepychaniem nagniatającym - stosuje się do zmniejszania chropowatości otworów. BTW, ołów, mimo że miękki, też zużywa lufę, tylko że jest to zużycie niezauważalne gołym okiem.

Danych nie znajdziesz, bo zapewne nikt nie widział sensu sprawdzania pomysłu, który na pierwszy rzut oka wygląda na niezbyt mądry [1].
Oczywiście, możesz być pierwszy, ale Nobla za to nie dostaniesz. Co najwyżej IgNobla. :^)

[1] "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajdzie się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi." A. Einstein.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Temat istotnie może być ciekawy, jako rozważania teoretyczne, bo istnieje technika wygładzania powierzchni zwana śrutowaniem. Taka odmiana piaskowania. Po pierwsze czyści, a po drugie utwardza powierzchnię, przez jej wielopunktowe kucie na zimno. W przypadku lufy nie pozostaje bez wpływu na jej kaliber. To jedna strona zagadnienia. Druga strona to aerodynamika. Kiedy byłem mały bawiliśmy się z kolegami piłeczką ping-pongową i słomką do napojów. Gdy dmuchało się przez słomkę pionowo do góry w strumieniu powietrza można było zawiesić piłeczkę i opływające powietrze trzymało ją tam tak długo, na ile wystarczyło płuc. Oczywiście waga piłeczki w porównaniu do jej wielkości była minimalna, ale też i ciśnienie, a co za tym idzie prędkość powietrza były niewielkie. Przez to tylko pionowy strumień powietrza musiał być równoważony grawitacją niepozwalającą piłeczce odlecieć . W lufie ciśnienie i prędkość przepływu jest setki (tysiące?) razy większa. Inny jest też stosunek wielkości do wagi kulki BBs, ale zjawisko fizyczne działa podobnie. Zamiast grawitacji pojawia się bezwładność kulki. Jej podkalibrowa średnica zapewnia przedmuch gazu, który tworzy tunel aerodynamiczny, utrzymujący kulkę w "bezpiecznej" odległości od ścianek lufy. Sprawność układu jest tym większa, im większa jest różnica między prędkością gazu w szczelinie, a prędkością kulki. Wraz ze wzrostem prędkości śrutu i spadkiem ciśnienia, czyli prędkości gazu zmniejsza się siła nośna "tunelu aerodynamicznego" w lufie. Pojawiają się turbulencje, a grawitacja przyciąga kulkę do ściany lufy, powodując toczenie i mikrouderzenia przypominające śrutowanie. Lufy wiatrówek, zwłaszcza budżetowych nie są utwardzane fabrycznie, więc poddają się "obróbce" w czasie strzelania. Pytanie - w jakim czasie pojawią się pierwsze deformacje, mające wpływ na celność? Bo że się pojawią nie ulega wątpliwości. Lufy gładkie, z racji geometrii styku z kulką o nieznacznie mniejszej średnicy ulegną "wybiciu" najpóźniej. W lufach gwintowanych powierzchnia styku z kulką ulega zmniejszeniu. Zależne to jest od wielkości pół i bruzd. Jeżeli lufa ma szerokie pola i wąskie bruzdy, to powierzchnia styku nadal będzie na tyle duża, że wybijanie trwać będzie długo. Jeżeli jednak pola będą wąskie a bruzdy szerokie, to powierzchnia styku ulegnie znacznemu zmniejszeniu, czyli stanie się bardziej punktowa, więc proces wybijania stanie się efektywniejszy.

Ponieważ różnice prędkości gazu i kulki mają krytyczny wpływ na skuteczność poduszki stabilizującej kulkę BBs w przewodzie lufy, jasnym staje się, że długość lufy również ma znaczenie. W zbyt długiej lufie siły nośne zanikną całkowicie i kulka wskutek toczenia po ściance zacznie wpadać w wibracje, które przyspieszą proces dewastowania. Dla tego w replikach CO2 lufy mają kilka średnic. Skoro wygląd repliki wymusza długość, a fizyka mówi "już nie". koniec kanału rozwierca się, przez co ściany lufy odsuwają się od rozpędzonej kulki, która dalej leci już tylko własną inercją.

Skomplikowanie układu fizycznego jest oczywiście większe, bo na jego równowagę na wpływ i czynnik drgań przenoszących się z ręki strzelca na lufę, oraz każda siła, która wprowadzi jakikolwiek trudny do skompensowania przez aerodynamikę wektor odchylony od wzdłużnej osi lufy.

Ufff...

:yyy:
Ostatnio zmieniony 2016-03-02, 12:23 przez mc_iek, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

O ja cię..... :shock: Chłopaki - normalnie szacun!!! :P
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

I wszystko jasne :D
Od dziś do P.T. Kamratów: Ślubek i mc_iek zaczynam zwracać się Mistrzu Rafale i Mistrzu Macieju.

"Wykład" Mistrza Macieja jest rewelacyjny pod względem formy i zastosowanych porównań. Jakby ilustracje dołożyć, to mamy gotową monografię "BBs-ową" :mrgreen:

Chylę czoła, WIELKI SZACUN :!
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Gebi pisze:(...) "Wykład" Mistrza Macieja jest rewelacyjny pod względem formy i zastosowanych porównań. Jakby ilustracje dołożyć, to mamy gotową monografię "BBs-ową" :mrgreen:

Chylę czoła, WIELKI SZACUN :!
E tam... Ja tylko nie wagarowałem z lekcji fizyki...

:komp:
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
javiki
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 624
Rejestracja: 2016-01-22, 11:06
Lokalizacja: Brzesko

Post autor: javiki »

Temat się rozwija.
Niestety w wielu miejscach można to wyczytać. I wszyscy twierdzący że bbs niszczą gwint-mają zapewne rację. Z logiki tak to wynika. Natomiast brak mi po prostu praktycznego potwierdzenia. Szukałem na filmikach youtube i innych portalach. Tu prawdopodobnie moje nędzne podejście do języków obcych owocuje brakiem wyników.
Jedną z przyczyn braku takich danych jest zapewne cena tych zabawek. Oraz to że większość ludzi wystrzeliwuje ograniczoną ilość kulek rocznie. Jeśli przyjąć że taka wiatrówka wypluje w ciągu roku 20 tyś śrutów - co w takim pistoleciku da 333 bombiczki na CO2 - to prawdopodobnie prędzej sama wiatrówka się popsuje niż te gwinty wyzerują :) No i cena śrutu i co2 będzie wyższa niż samej wiatrówki :)
Szukałem też jakiegoś filmiku z tuneli aerodynamicznych, bądź przepływów powietrza w lufie wokół bbs -ale nie idzie mi to.
Bo jeśli by było tak jak pisze mc_iek -co tez ja sam wnioskuję poprzez teorię a nie praktyczne zauważenie- że kuleczka leci w osłonie powietrza-to ona może wcale się nie stykać z gwintem. I moze nie mieć żadnego wpływu na zuzycie-przynajmniej do pewnego czasu do kiedy ta poduszka występuje. I wtedy jedynym elementem zużywającym gwint byłby śrut diabolo-a bbs nie miałby nic do gwintu. Oczywiście dopóki ciśnienie byłoby odpowiednie do szczeliny -czyli wytworzenia się tej poduszki.
Ale nadal to teoretyzowanie -w dobrym kierunku-ale teoretyzowanie. Może jednak ktoś na coś wpadnie przypadkiem i podzieli się :)
W dzisiejszych czasach nawet samodzielne zrobienie takich badań by nie było wielkim problemem. Przeźroczysta lufa, widoczny gaz, szybka kamera. I strzelamy :)
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

Wykonanie takich testów jest niewspółmiernie bardziej kosztowne, niż wartość praktyczna wyników.

Bruzdy w lufie gwintowanej mogą wprowadzić zaburzenie układu aerodynamicznego, czyli wprowadzić turbulencje. Poza tym zmniejszają "szczelność" układu wprowadzając dodatkowe przedmuchy.

W przypadku strzelania śrutem ołowianym, wrzynającym się w gwint, długość kanału lufy jest mniej krytyczna, bo dopóki ciśnienie wypychające będzie w stanie przewyższyć siłę oporu tarcia i wzrastającego ciśnienia przed śrutem będzie się on rozpędzał, co wpłynie tylko na ego chronomianiaków i odległość destrukcyjną puszek i flaszek. W przypadku stalowego BBs-a wystąpi wszystko to, co opisałem i pewnie jeszcze kilka innych perturbacji.
Ostatnio zmieniony 2016-03-02, 12:50 przez mc_iek, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

javiki pisze:Bo jeśli by było tak jak pisze mc_iek -co tez ja sam wnioskuję poprzez teorię a nie praktyczne zauważenie- że kuleczka leci w osłonie powietrza-to ona może wcale się nie stykać z gwintem. I moze nie mieć żadnego wpływu na zuzycie-przynajmniej do pewnego czasu do kiedy ta poduszka występuje.
Zakładasz tym samym idealny: środek ciężkości i sferyczność (kulistość) BBs-a oraz idealne, centralne, osiowe wniknięcie kuleczki do lufy.

Mistrza Macieja należy zacytować:
mc_iek pisze:Wykonanie takich testów jest niewspółmiernie bardziej kosztowne, niż wartość praktyczna wyników.
:lol:
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Niewyobrażalnie przynudzacie, chyba, że chcecie utwierdzić się w swojej elokwencji.
Awatar użytkownika
mc_iek
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 876
Rejestracja: 2015-10-07, 09:46
Lokalizacja: Kępa Niemojewska

Post autor: mc_iek »

green_thunder pisze:Niewyobrażalnie przynudzacie, chyba, że chcecie utwierdzić się w swojej elokwencji.
Niewyobrażalnie chcemy!

:P
Gdy patrzę na niektórych ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo boże, to cieszę się, że moimi praprzodkami były małpy...
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3688
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

mc_iek pisze:Niewyobrażalnie chcemy!

:P
:mrgreen:
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Gargulec
Posty: 56
Rejestracja: 2016-02-23, 18:46
Lokalizacja: CENTRUM

Post autor: Gargulec »

Wprawdzie o tym jest już w innym temacie,ale skoro kontynuacja trwa to i ja się przyłącze i choć nie lubię powtarzać tego samego to jednak widzę,że muszę. Nie rozumiem trochę tej fizyki,aerodynamiki itp. Panowie po co to wszystko? dyskusja staje się wtedy akademicka i trudno zrozumiała a przecież sami producenci dają Nam jasno do zrozumienia,że sam pocisk stalowy niszczy lufę koniec kropka!
Dlatego też śrut stalowy osadzany jest w teflonie a kulka stalowa jest miedziowana :sciana: chyba to nie jest takie skomplikowane??? dalej w lufach niegwintowanych a większość replik takie posiada możemy sobie wkładach każdy rodzaj kulek bb natomiast już w takich rewolwerach jak Cros 3576 Vigilante kierując się logiką już nie,dlatego dano Nam możliwość wybierania do tego celu kulek miedziowanych i ja zawsze przestrzegałem tego ii może dlatego mój Cros 3576 i to ten przeznaczony niby tylko do ołowiu po trzech latach absolutnie nie stracił na celności dziękuję za uwagę!