luneta na tx 200

Moderator: Hiszpan63

fantazja555
Posty: 156
Rejestracja: 2014-08-28, 17:13
Lokalizacja: gacki

luneta na tx 200

Post autor: fantazja555 »

Witam szanowne grono strzeleckie od jakiegoś czasu mam w zamiarze nabyć lepszą lunetę na mego tx200 . Ale im więcej czytam tym bardziej się nie mogę zdecydować . Proszę mili koledzy podpowiedzcie mi coś , mieliście różne (macaliście to i owo :roll: ) . Cena powiedzmy do 700zł ale jeśli coś naprawdę było by godne mogłabym poczekać i coś dołożyć .
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Najbardziej znany celownik , najbardziej odpowiadający większości wymagań na ten karabinek , to Delta Tytanium 4-16x42 AO MD . Bywają też z krzyżem 30/30 czy jakoś tak . Wszelkie pozostałe modele na ogół są przyrównywane do tego celownika . Np. Vortex Crossfire 3-12x40 AO z siatką BDC ... miałem i było chyba lepiej niż z Deltą . Swoją drogą 700 zł to taki przeciętny budżet i niewiele jest używanych celowników w tej cenie o dostatecznych parametrach by wykorzystać możliwości TX-a . Polować trzeba również na Burrisa T . Mały , pancerny celownik o niewielkim błędzie paralaxy.
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Hmmm...mam ja cuś fajnego, ale nie za taką kasę i jeszcze nie wiem czy sprzedawać, czy trzymać na drugie PCP... :roll:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
fantazja555
Posty: 156
Rejestracja: 2014-08-28, 17:13
Lokalizacja: gacki

Post autor: fantazja555 »

Oj Piotruś powiedz co tam masz zachomikowane ? :mrgreen: Przemku dziękuję za poradę naprawdę :D :D :D :D :D
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Mam Nitrexa z podpisu, nówka - trzy razy używana, z zakrywkami i nowiutkim montażem średnim SM od Przemka. Lupa super, leciutka i niewielka, krzyż triplex cienki. Obraz z bajki, ale bez AO. Paralaksa prawie żadna. ;)
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Walend
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1160
Rejestracja: 2007-10-05, 06:59
Lokalizacja: Sulejówek

Post autor: Walend »

Od siebie mogę polecić Burris Fullfield II: fajny obraz, zgrabny. Jedyna wada to brak AO. Jeśli trafisz w tej kwocie to fajny jest Timberline - nieco mniejszy, ma AO. Sam za jakiś zapoluję na takiego ;)
FWB 300 "Palemka"
FWB 600 + Burris Timberline 4.5-14x32
Remington 1858 Uberti .44
Ruger Mk2 Target .22
CZ P10C 9x19
zbisz41
Posty: 1061
Rejestracja: 2015-11-20, 12:52
Lokalizacja: Stare Tarnowice

Post autor: zbisz41 »

Przepraszam ze wchodzę w temat ale tylko jedna kwestia :
z tego co tu widzę to nie ma co marzyć o dobrej lunecie poniżej 1000 PLN ?
Cayin
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 217
Rejestracja: 2015-06-19, 19:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cayin »

zbisz41 pisze:Przepraszam ze wchodzę w temat ale tylko jedna kwestia :
z tego co tu widzę to nie ma co marzyć o dobrej lunecie poniżej 1000 PLN ?
Dobrej ? hmmm … tu chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Według mnie strasznie trudno zdefiniować to pojęcie.
Używałem DOC’a i było fajnie, używam przeszło dwukrotnie droższego DOT’a (nawiasem mówiąc droższego niż mój karabinek) i jest dużo fajniej.
Po wystrzeleniu kilku tysięcy śrutów z każdej z ww. lunet w mojej ocenie DOT za dwukrotnie wyższą cenę niż DOC jest jakościowo więcej niż dwukrotnie lepszy i dał szybką i bardzo istotną poprawę wyników.
Średnica celu w który mogę trafiać powtarzalnie po zmianie lunety zmniejszyła się więcej niż dwukrotnie. Pewnie część z tego efektu dał trening ale w mojej ocenie po zamontowaniu DOT’a skuteczność zwiększyła mi się skokowo więc … warto było.
Miałem też okazję pozerkać przez lunetę nie za 1000 tylko za nieco ponad 10 000 … i cóż ? a no pewnie, że fajniejsza i jakościowo na pewno lepsza od DOT’a i pewnie gdybym taką miał też wpłynęłaby dodatnio na wyniki ale o ile w stosunku do DOT’a ?, w warunkach w jakich strzelam czyli działkowo na ok. 30 m i przy moich umiejętnościach może o 5 czy 10 % … zresztą jak to mi kiedyś jeden z kolegów napisał „otworu mniejszego niż 4,5 mm i tak nie zrobisz”, więc dla mnie nie ma to sensu, natomiast dla zawodnika 1 czy 2 % może być różnicą na skalę medalu, więc chyba to jest tak, że każdy musi sam określić granicę powyżej której nakłady będą niewspółmiernie wysokie w stosunku do potencjalnych zysków.
hw97k+ DOT 4-16 AO
Zoraki hp-01 ultra
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

zbisz41 pisze:z tego co tu widzę to nie ma co marzyć o dobrej lunecie poniżej 1000 PLN ?
To zależy, co masz na myśli pisząc "dobrej". Ja od kilku lat używam Hawke Sport 4x32 (z M. za jakieś 200zł), z krzyżem 30x30. Siedziała na Crosmanie 1760, siedziała na Diabliku, teraz czasami sadzam ją na sprężynowym LGV. Fakt, na większe dystanse powiększenie 4x może być za małe, ale do 25 m na obraz nie można narzekać. Dodam jeszcze łatwą możliwość przefokusowania (po odkręceniu pierścienia zabezpieczającego obiektyw) i mam całkiem niezłą lupkę do rekreacji. A i do tarczy na 25 m też się nieźle nadaje.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Kiedyś, dawno temu przez dwa lata strzelałem przy pomocy Precision Point 3-9x12 osadzonej na BSA Lightning XL i był to doskonały zestaw. Cena nie gra żadnej roli, bo strzelać, to trza umić...
Oczywiście, lunety wyczynowe, olimpijskie są doskonałe, ale mówimy o półce, na którą sięgamy :P
Obrazek
Obrazek
...zawody na I Zlocie w Jorze Wielkiej k. Mikołajek. Mazury...ze wspomnianym zestawem...nogą kołka dotykam, stąd taka dziwna postawa...
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

green_thunder pisze:... Precision Point 3-9x12...
...He...x12....jak się przez to patrzy? :mrgreen:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
mironTG
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1041
Rejestracja: 2013-07-22, 21:48
Lokalizacja: Zebrzydowice

Post autor: mironTG »

DOT fajna sprawa, jak pisze Robert "strzelać to trza umić" sam mam smaczysko na DOT-a, obecnie mam Lepersika na HW. W szafie AGS, Busznelek i jakieś Tasko cy cuś, ze wszystkimi jakoś się strzelało ale jak do tej pory Lepersik UTG i Busznelek najlepiej sobie radziły. Twierdzą że DOT, więc szukaj DOT-a, jak pisałem sam mam chęć go zakupić.
Strzelam bo lubię :-) AR 50 PCP.

( Celuj w księżyc- jeśli nie trafisz, trafisz między gwiazdy )
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Ja sobie też lepersika zostawiłem i pp owszem też.
Z mniejszego karabinka różne osoby strzelają i w razie czego mniej będzie mi go żal. :)
Z resztą najgorszy ten pp nie jest.

Jak piszą koledzy. Na kłopoty... DOT.
Byle nie ten z grubaśnym krzyżem.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Cortez pisze:
green_thunder pisze:... Precision Point 3-9x12...
...He...x12....jak się przez to patrzy? :mrgreen:
Oj tam, oj tam. Robertowi się pomyliło - miał na myśli 3-12x42 ;)
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...patrzy się jak na zdjęciu powyżej :P ...błąd w opisie, to nie błąd merytoryczny...