Wiatrówki FAC

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Wiatrówki FAC

Post autor: wonski »

Postanowiłem poszukać wiatrówek FAC z czystej ciekawości. Na początek co to jest FAC - F.A.C. (ang. Fire Arms Certificate) jest standartem wymyślonym w Anglii i oznacza wiatrówki przekraczające energię 12 ft (foot pounds). To jednostka anglosaska - 1 fp/lbs = 1,3558 Joula. W Polsce wartość tego limitu jest bardzo podobna i wynosi 17J (dżuli). Nie tak łatwo stać się legalnym posiadaczem takiej maszynki "Aby zakupić taką wiatrówkę należy zgłosić sie do komendy miejskiej lub wojewódzkiej i dokonać badań lekarskich, psychologicznych i psychiatrycznych, a także przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Z tymi badaniami oraz fakturą zakupu wiatrówki i wnioskiem udajemy się na komendę. Czas jaki może upłynąć od zakupu wiatrówki do zarejestrowania tej broni jest ściśle określony przez przepisy i wynosi 5 dni. Energia wiatrówki powinna być wyraźnie i jednoznacznie określona przy opisie, na pudełku, czy też w instrukcji obsługi karabinka. Szczególnie ważne jest jednoznaczne określenie energii wylotowej pocisku w przypadku właśnie wiatrówek FAC. W świetle prawa wiatrówki "FAC-owe" traktowane są jako broń i tego typu ograniczenia są konieczne. Wbrew pozorom nie zawsze zwiększenie energii wiatrówki jest jednoznaczne ze wzrostem celności." Poniżej kilka karabinków FAC, które z powodzeniem można nabyć w Polsce i szatan 240J nie dostępny w polskich sklepach.

WIATRÓWKI DOSTĘPNE W POLSKICH SKLEPACH
Karabinek PCP DAYSTATE Air Ranger 100 J kal.6,35 mm - Ek = 100 Jouli
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek PCP BMK-50 kal. 4,5 mm - Ek = 26 J
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek PCP DAYSTATE MK3 RT 31 J kal. 5,5 mm - Ek = 31 J
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek PCP DAYSTATE MK3 Sports 40 J 5,5mm - elektroniczny mechanizm spustowy
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek PCP LOGUN S-16 kal. 5,5 mm FAC - 42 J - Ek = 42 Jouli
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek PCP LOGUN SOLO FAC 38 J kal. 5,5 mm - Energia 40 Jouli .
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek THEOBEN CRUSADER kal. 5,5 mm - 27 J
Obrazek
Wiatrówka - Karabinek THEOBEN ELIMINATOR z tłumikiem kal. 5,5 mm - 38 J - najsilniejszy karabinek pneumatyczny w systemie klasycznie łamanej lufy Obrazek
NIE DOSTĘPNE W POLSKICH SKLEPACH
Career Dragon Slayer Air Rifle 50 Caliber Big Bore by ShinSung-240J

Obrazek
Career Ultra 9mm-200J

Obrazek
Predom-Łucznik kl. 188
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

"Aby zakupić taką wiatrówkę należy zgłosić sie do komendy miejskiej lub wojewódzkiej i dokonać badań...
No nie, kolejność jest u nas trochę inna.

1) Czaisz się na sprzęt.
2) Liczysz, ile dóbr konsumpcyjnych byś za to miał... ;)
3) Zdecydowałeś się, idziesz macać sprzęt.
4) Zdecydowałeś się.
5) Robisz wszelkie potrzebne badania, dopiero potem bierzesz wyciąg o niekaralności.
6) Zadowolony z siebie idziesz do sklepu i wykładasz pieniądze.
7) Biegusiem! na komendę.

Na zarejestrowanie broni mamy 5 dni. Powinna być to formalność, ale oczywiście nie jest. Dlatego lepiej robić to w tej kolejności. Jest też tematyczny wątek na iwebie.

Używanie broni pneumatycznej tez jest problematyczne. Na zawody nie pojedziesz. Na strzelnicy na 50 m... słabo. Ale na szczeście są okazje, żeby się wykazać, jak np. tutaj koledzy kombinują.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

Ja strzelam na ogródku z 27 metrów bo na 50 mam krzak na linii ognia :P więc ja tam wiatrówki FAC nie potrzebuje po prostu z ciekawości oglądałem ile mają żulów itd.
Predom-Łucznik kl. 188
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Jakbyś miał nawet 150 m, to i tak byś nie mógł ;p
Ja z kolei powoli przymierzam się do jakiejś, ale ani nie wiem kiedy, ani co. Więc też z ciekawości sobie różne rzeczy czytam i oglądam.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

ale chcesz coś z FAC czy do 17J ?
Predom-Łucznik kl. 188
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

FAC.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

PCP DAYSTATE MK3 czytałem że porządna maszyna
Predom-Łucznik kl. 188
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

No ja też czytałem, ale póki co wszystko ze mną w porządku, poza tym musiałbym na to pracować dość długo. Jak Daystate, to zawodniczo, a Daystate FAC raczej do niczego sensownego się nie nadaje (poza strzelnicą). I to jest właśnie problem z bronią pneumatyczną ogółem.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

no to co jest twoim facowym faworytem? nad czym najbardziej myślisz ?
Predom-Łucznik kl. 188
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Logun Solo albo Eagle. W obu nie pasuje mi kaliber, a Eagle ma dodatkowo dość ekstremalne drewno. Od dłuższego czasu przyglądam się tym markom, prawie nikt tego nie ma, cena jako taka, opinie dość różne, i jeszcze na dodatek Eagle nie jest już produkowany w Polsce.
Awatar użytkownika
wonski
Posty: 257
Rejestracja: 2008-03-14, 08:58
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: wonski »

No niestety firma Logun ostatecznie zakończyła współpracę z Fabryką Broni w Radomiu. :(
Predom-Łucznik kl. 188
KWP
Posty: 653
Rejestracja: 2008-08-06, 01:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: KWP »

Znalazłem człowieka, który ściąga wiatrówki (m. in. te dwa ostatnie potwory). Jest tylko jeden szkopuł. Facet chce około 3000-3500 za sprzęt, a w ofercie sklepu w Ameryce cena oscyluje w okolicach 650 USD. Podaję to oczywiście jako ciekawostkę.
Pozdrawiam
KWP
PS. Ciekawe ile żuli ma pistolet (np. 1911)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Ble, ble, ble...
Awatar użytkownika
indian
Posty: 114
Rejestracja: 2007-11-07, 16:13
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: indian »

A ja mam FACa :P i jestem zadowolony,sprzęt zarejetrowany.Czaję się jeszcze na jednego ale tym razem PCP.
Co do strzelania na strzelnicy to 50m trochę nijakie jest, czasami walneło by się dalej.
Ale naszczęście mam 10 hektarów pola ;)
Old Indian Never Die
Szymon081090
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-26, 19:17
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Szymon081090 »

Panowie mam rozumieć iż jeżeli było się karanym nawet za niewielki czyn, oznacza że nie można kupić, posiadać Wiatrówki FAC???