Jakiś celownik ...

Moderator: Hiszpan63

Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Jakiś celownik ...

Post autor: Nestor2204 »

Witam ! Jak koledzy wiedzą na Harnasia lupki albo kolimatora się nie da posadzić by długo wytrzymała (te do 300 zł :x ) Więc chwytam się wszystkich pomysłów by choć trochę polepszyć celowanie na kopiącej sprężynie i znalazłem coś takiego :
-Celownik przeziernikowy
-Celownik Laserowy
-Diopter
Proszę o podanie różnic, jak się z tego strzela, z czym to się je, i czy ktoś miał.
No i czy harnaś zaraz tego nie rozsypie. BTW. czasem nawet od wstrząsu śrubki stopera się luzują :/
Ostatnio zmieniony 2015-11-02, 14:45 przez Nestor2204, łącznie zmieniany 2 razy.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Może zmień kolejność i zacznij od ucywilizowania karabinka - będzie łatwiej... :roll:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Diopter jest jednym z dwóch (oprócz muszki tunelowej) elementów celownika przeziernikowego.

To, jaki celownik chcesz posadzić na karabinku zależy głównie od tego, do jakich celów i na jakie odległości chcesz strzelać. Zarówno celownik przeziernikowy, jak i laserowy nadają się do strzelania na odległości ok. 10m. Dalej się oczywiście tez da, tylko cel staje się coraz mniej widoczny.

Osobiście, z dwóch powyższych, wybrałbym zdecydowanie przeziernik. Raz, że można z nim startować w zawodach (a więc warto się przyzwyczaić), dwa, że nie wymaga zasilania (baterii, która może się rozładować).

Poza tym uważam, iż Kartagina powinna zostać... znaczy... eee... karabinek warto ucywilizować. :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Kiedyś się ucywilizuje nie mowie ze nie, ale ten temat nie tu, kropka ;) .
No właśnie kolega mówi że przeziernik, ale niektórzy na diopter mówią przeziernik, więc umówmy się że nazywamy rzeczy po imieniu :D
A dystanse to umówmy się że tak 20-50 będę strzelał do różnych celów. Może ktoś za znajomiony omówi różnice między poszczególnymi i jak to się ma w praktyce :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Różnice między tymi, co pokazałeś na zdjęciach są dwie*) - po pierwsze średnica otworu przeziernika, po drugie - wysokość nad montażem. Pierwszy jest do bojowej broni palnej, drugi do karabinków wyczynowych - może być palna, ale przede wszystkim tańsza pneumatyczna. Tańsza, bo jest to akurat diopter z najniższej półki, z dość kiepskimi klikami i nie za dobrze opisaną podziałką.

*) nie liczę konstrukcji ani przeznaczenia na inne szyny montażowe.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

Czyli do wiatrówki bardziej sprawdzi się ten do wyczynowych ?
Bo do bojowej broni nie wymaga się celności, choć wydaje mi się że ten bojowy przeziernik ma gorszą celność niż standardowa szczerbinka, a może się mylę.
Kolega Ślubek strzelał z któregoś ? :)
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Tak, lepszy będzie ten drugi.
Z dwóch przyczyn - po pierwsze nie wiem, czy masz w Hatsanie szynę Weaver (standard w broni bojowej) - czy 11mm (standard w wiatrówkach). Podejrzewam, że 11mm. Po drugie - duża wysokość otworu przeziernika nie wpływa korzystnie na celność, nie mówiąc już o tym, że nie widzę na zdjęciu regulacji pionowej.
Drugi jest tanim rozwiązaniem, w sam raz na strzelanie rekreacyjne i wstęp do wyczynowego, na etapie, na którym nie trzeba kolorowych, regulowanych blend ani regulacji 20 klików na MOA :^)

Tak, ten z dolnego zdjęcia mam na Crosmanie 1760, na Waltherze LGV mam podobny, Walthera.
Z broni bojowej (Kałasznikow) strzelałem ze zwykłej szczerbinki - nie miałem możliwości zmiany na przeziernik, bo to nie była moja broń. :^) Ale, ogólnie rzecz ujmując - celownikiem przeziernikowym wygodniej się celuje, choć poprzez ograniczenie pola widzenia nadaje się on bardziej do strzelania statycznego - przez szczerbinkę więcej widać. Stąd większy otwór w "przezierniku bojowym" i mniejszy obszar zasłaniany przez obudowę.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

No to dzięki za poradę, może ktoś jeszcze przyłączy swoje spostrzeżenia :> . Tak poza tym to wiatrówki łamane to raczej tylko strzelanie statyczne, tak mi się wydaje. Jeśli już mam brać ten diopter to kolejne pytania się nasuwają, czy standardowa tunelowa muszka będzie okey czy muszę kupić inna i zdjąć co jest od nowości, co będzie się wiązało z jej zepsuciem a tego nie chce. Harnaś nie rozwali dioptera ?
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Nestor2204 pisze:czy standardowa tunelowa muszka będzie okey czy muszę kupić
Będzie OK. Jedyne, co może się okazać, to niedopasowanie wysokości muszki tunelowej i przeziernika - aby poprawnie celować z C1760 musiałem mu założyć na lufę nakładkę z wyfrezowaną szyną 11mm, bo kości montażowe Crosmana były za wysokie i nie dało się wyzerować dioptera. Kupiłem nawet podwyższenie szyny montażowej, ale wtedy były z kolei za niskie. :^/

PS. Ten prosty diopter to kawał metalu z dziurką - tam nie ma za bardzo czego rozwalić.
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Ślubek pisze:tam nie ma za bardzo czego rozwalić.
... rozwalić nie , ale notorycznie przestawiać już tak . To tani i niespecjalnie , precyzyjnie wykonany element . O ile na CZ200 było zawsze ok , to już nawey na Slawciach 631 nie zawsze zdawał egzamin niezawodności . Robiłem takie zestawy dla szkół i wiem , że zdarza się nie trzymać nastawów . Na Hatsanie pudełkowym , to więcej niż pewne , nie mówiąc o fakcie , że pojedyncza śruba dociskowa nie zapewni pewności mocowania na Harnasiu.
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Nestor2204
Posty: 72
Rejestracja: 2015-01-14, 17:17
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Post autor: Nestor2204 »

No dobra wychodzi na to czy tak czy siak musze uspokoić tą plujke...

http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=8514
Hatsan Striker Edge 4,5mm:
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?p=135276#135276

Crosman 2240 4.5 mm dopieszczony przez M.J