Sprężarka do PCP

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Sprężarka do PCP

Post autor: Filo »

Nie napotkałem na Forum postu na interesujący mnie temat , a mianowicie , czy ktoś używa sprężarki do napełniania PCP zamiast butli bądź ręcznej pompki ? W necie są opisy amatorskich konstrukcji jednak wolał bym uzyskać opinię użytkownika . Sam dysponuję na działce dużą sprężarką która może dawać ciśnienie jako pierwszy stopień , ale do niej trzeba by podłączyć dwu lub trzystopniową sprężarkę tłokową , bez zbiornika , by osiągnąć
te 250 bar . Przydałaby się sprężarka bez zbiornika , lub z butlą 300 bar - 1L , jako zbiornik , zbudowana wyłącznie w celu ładowania PCP z gniazda samochodowego lub sieciowego 220 V , bo prawie zawsze są one dostępne . Ta 1L mogła by służyć jak " turystyczna " do wyjścia w plener .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Chcesz naładować butlę do 250 bar z gniazda samochodowego??? :shock: Nierealne!!!
Nie wiem, czy widziałeś kiedykolwiek sprężarkę w sklepie nurkowym?

edit: Nabicie butli do 300 bar jest śmiesznie tanie w wyspecjalizowanych punktach.

Idealne rozwiązanie: butla "matka" 6-7l/300 bar + mała w teren (1-2l/300 bar) + przetoczka.
Oczywiście są koszty - ale nie trzeba dymać pompką, często odwiedzać nurków, ani kombinować z samoróbkami pod dużym ciśnieniem.... :idea:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Cortez pisze:Nie wiem, czy widziałeś kiedykolwiek sprężarkę w sklepie nurkowym?
Co innego ładować popularną butlę 6 l , a co innego pojedynczy kartusz . Misiam , że jeżeli da się kartusz napompować ręczną pompką w 15 minut , to dlaczego ma się nie dać silnikiem z baterii samochodowej ? Przy odpowiednio małej średnicy tłoczka ręcznej pompki i zablokowanym wylocie , 200 - 250 bar uzyskujemy pod tłoczkiem jednym jej naciśnięciem . Problem się pojawia gdy chcesz mieć powietrza o tym ciśnieniu odpowiednio dużo i trzeba " dupnąć " w pompkę 250 - 300 razy . Pytanie , czy po takim maratonie akumulator zechciał by jeszcze współpracować z rozrusznikiem , żeby wrócić ze strzelnicy do domu :> . Wydaje się zresztą , że akumulator nie miał by nic przeciwko oddawaniu energii przy pracującym silniku i ciągłym doładowywaniu .
Awatar użytkownika
Ślubek
Administrator
Posty: 3698
Rejestracja: 2014-06-06, 08:37
Lokalizacja: Janówek Pierwszy

Post autor: Ślubek »

Zależy jak dużym samochodem Filo jeździ. :^)

Chociaż te naprawdę duże mają własne kompresory.

ATSD zastanawiałem się, czy nie dorobić do butli nurkowej przelotki na wąż do napełniania kół w samochodzie. W razie złapania gumy podłączamy butlę, pssssyk i jedziemy dalej.
Oczywiście, o ile nie puściliśmy pełnego ciśnienia 300bar "w oponę" :^)
"My od lat już gawędzimy o Maryni
i to nawet, szczerze mówiąc, nie o całej..."
Awatar użytkownika
Michał
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2652
Rejestracja: 2009-08-25, 13:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Michał »

HW97 .177,Remington Summit .177,Lov2 .177,C 2240 .177-Walther 2x20,Colt 1911,Hatsan 135 .22,CP1-M .177,CP1 .177,SPA p10 .22
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Ślubek pisze:ATSD zastanawiałem się, czy nie dorobić do butli nurkowej przelotki na wąż do napełniania kół w samochodzie.
W rajdowym motocyklu Matchless 350GL z mojego rocznika ( 1949 ) , miałem butlę z powietrzem do szybkiego pompowania opon , bo wówczas , w zakresie umiejetności rajdowca podczas rajdu należało zrobienie przy nim , samodzielnie , wszystkigo co niezbędne by ruszyć dalej .
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Cortez pisze:edit: Nabicie butli do 300 bar jest śmiesznie tanie w wyspecjalizowanych punktach.
Jeśli nie mieszkasz w Bieszczadach i nie napełniasz butli w Krośnie :D . Jak zsumujesz koszty to tanio już nie będzie :P . Widziałem na YouTube jak do ręcznej pompki gościu doczepił układ korbowy i z przerwami na ostygnięcie , dmuchał karabinek prądem z gniazdka . Na pewno sprzęt wyszedł taniej niż 1000 dolców .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Oczywiście...1K USD za pompkę - to idiotyzm! Tyle daje się za dobre PCP...
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Bigkaliber.pl

Post autor: Bigkaliber.pl »

Oczywiście...1K USD za pompkę - to idiotyzm! Tyle daje się za dobre PCP...
Dokładnie.

Moim zdaniem nie ma co kombinować i najlepiej kupić jakiegoś Safera np. http://bigkaliber.pl/index.php?p1478,bu ... napelniona i do tego przetoczka http://bigkaliber.pl/index.php?p841,zes ... -do-300bar

Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale na pewno bardzo wygodne, butla waży tylko 2,8 kg.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Jak dla mnie rozwiązanie jest za proste , bo ja bardziej " dłubiący " jestem niż strzelający :) . Dlatego , jeśli uda mi się zbudować sprężarkę za 1000 zł , bo wężyk przetoczki i tak trzeba nabyć , to ją zrobię dla samego robienia :P . Zakup czegokolwiek jest wyjściem awaryjnym , jak mi weny twórczej zabraknie , lub coś innego mnie zajmie . Taki to los emeryta , żeby czas wypełnić i do monopolowego nie ciągło (!) :D .
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

...a nie wydaje się Wam, że pieprzycie jak potłuczeni :roll: ..gdyby to miało jakikolwiek sens, albo uzasadnienie, to leżałyby te kompresory na półkach i prosiły o zakup...śrut też odlewać spróbujecie ?..

...a ten kompresor to taniej będzie, tak ?..koszt ok. 1000 zł, dodatkowo zużycie paliwa przez samochód na postoju, smrodzenie normalnie strzelającym, kombinowanie filtrów do powietrza, pozostawianie pustego :shock: systemu w karabinie...same profity...
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Robercik....spoko. Widać, że jeszcze nikt kartusza nie opróżnił do zera. Ja nigdy od 6 lat nie "zeszłem" poniżej 110 bar i "czymie" jak cholera.... :P

P.S. Tylko trza wiedzieć, ile dany model wytrzymie. Mój przy 95 bar w kartuszu zaczyna wariować....i na nic regulator.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

green_thunder pisze:dodatkowo zużycie paliwa przez samochód na postoju, smrodzenie normalnie strzelającym,
Szansa na to smrodzenie nie jest wielka , bo to raczej idea , a pomysłów w miesiącu miewam kilka , ale wykonań o wiele , wiele , mniej :> . Raczej bym się koncentrował na sprężarce zasilanej z gniazdka do bezpośredniego napełniania kartusza i ewentualnie najmniejszej butli .
witeg
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1288
Rejestracja: 2008-05-28, 14:18
Lokalizacja: okolice W-wy

Post autor: witeg »

Jak rozumiem Filo myśli o czymś takim
https://www.youtube.com/watch?v=_Vg_4KqMbk8
https://www.youtube.com/watch?v=w-QPl4RZNTM
https://www.youtube.com/watch?v=XYP3Mxg-R5A
albo
https://www.youtube.com/watch?v=FlH1lVmGosk

Koszt zależy od tego za ile kupi się pompkę do PCP , co się ma u siebie w magazynie przydasiów i jakie ma się możliwości warsztatowe.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

witeg pisze:Koszt zależy od tego za ile kupi się pompkę do PCP , co się ma u siebie w magazynie przydasiów i jakie ma się możliwości warsztatowe.
Witek do mnie kiedyś zajrzał , więc wie , że podstawowe warunki warsztatowe mam .