czy luneta bez AO będzie dobrz do strzelania rekreacyjnego

Moderator: Hiszpan63

robek
Posty: 15
Rejestracja: 2008-02-25, 07:38
Lokalizacja: jedrzejow

czy luneta bez AO będzie dobrz do strzelania rekreacyjnego

Post autor: robek »

dokładnie chodzi mi czy doc który nie ma AO będzie dobry do strzelania co chwilę na innym dystansie
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Wszystko zależy jakie to dystanse. Najgorzej jest w skrajnościach np: 8 metr i 50 metr. Zależy jak też AO jest ustawione fabrycznie. Dalej niech wypowiedzą się użytkownicy takiej lunetki.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

Z reguły przyjęte jest, że do rekreacji lepiej się sprawdza lupka z AO .
Przy różnych odległościach bez AO oczka się bardziej męczą. A to ma być jak sama nazwa wskazuje przyjemność. Więc moim zdaniem jeśli bez regulacji paralaksy/ostrości to tylko do HFT, reszta zastosowań tylko z AO,
pozdrawiam, Cezar
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

Inna sprawa, że przy lupach z regulacją powiększenia większość z nich ostrzy ładnie na małych odległościach przy zmniejszonych powiększeniach. Podaj o który model DOC'a chodzi, wtedy będzie łatwiej odnieść się do twojego pytania.

Pozdrawiam
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
robek
Posty: 15
Rejestracja: 2008-02-25, 07:38
Lokalizacja: jedrzejow

Post autor: robek »

dzięki za szybki odzew , a chodzi mi o doc 3-9x40

[ Dodano: 2008-03-25, 17:22 ]
dzięki za szybki odzew chodziło mi dokładnie o doc 3-9x40, a tak na marginesie to jak się sprawuje twój pp 3-12x42 AO i na jakim sisdzi montażu
Awatar użytkownika
onichimor
Posty: 608
Rejestracja: 2007-10-08, 11:07
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: onichimor »

DOC powinien się dobrze sprawdzić. W tej cenie ma bardzo dobrą optykę i krzyż. Niezła głębia ostrości, jasny, kontrastowy obraz, dobrze ostrzy na dystansy wiatrówkowe. Jedno co może psuć obraz tej lupki to większa awaryjność egzemplarzy z ostatnich serii (wady montażowe w postaci np. wyłażących uszczelek). Ale od czego jest 3 letnia gwarancja - trafi się źle złożony to naprawią albo wymienią i trzy lata spokoju... Co do PP to żyje i sprawuje się w rekreacji nienajgorzej. Chińska budżetówka - ale żywotna. U mnie siedzi jeszcze na seryjnym montażu, który trzyma się jakoś. Jeżeli zastanawiasz się między tymi dwoma lupami, to teraz ja wolałbym DOC'a. Gdy kupowałem PP, DOC'e kosztowały jeszcze ponad 4 stówki i mało było wiadomo o tych lupkach. Teraz wiadomo więcej, ceny spadły i różnica w pieniążkach między nią i PP, który kupowałem wtedy jako rozwiązanie tymczasowe, jest już nieduża.

Pozdrawiam
HW-80ksd + DOT 4-16x42AO, QB78 Deluxe - UKRADZIONY PRZEZ MACIEJA BAJKOWSKIEGO Z PSEUDO SERWISU WIARUS, Crosman 1077 + Leapers Mini 4x32, a Swawolna uber alles!
Awatar użytkownika
Wierzbin
Posty: 64
Rejestracja: 2008-02-24, 22:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Wierzbin »

Jak luneta nie ma AO, to głębię ostrości możesz sobie regulować powiększeniem. Jak chcesz większą głębię to zmniejszasz zoom i na odwrót. Można też przefokusować, jednak najczęściej wiąże się to z utratą zera.
Dwie gasrurki i dwa szkiełka.
szambi
Posty: 26
Rejestracja: 2008-03-04, 23:04
Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz

Post autor: szambi »

Wierzbin pisze:Jak luneta nie ma AO, to głębię ostrości możesz sobie regulować powiększeniem. Jak chcesz większą głębię to zmniejszasz zoom i na odwrót. Można też przefokusować, jednak najczęściej wiąże się to z utratą zera.
Czyli pozostaje tylko AO, proste i niezawodne rozwiązanie problemu ostrzenia lupki na (prawie) dowolnym dystansie ;) .
Schambinator + Nikko 10-50x60
robek
Posty: 15
Rejestracja: 2008-02-25, 07:38
Lokalizacja: jedrzejow

czy luneta bez ao

Post autor: robek »

dzięki za wyostrzenie tematu.