Glina

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

mosi
Posty: 14
Rejestracja: 2014-04-19, 00:24
Lokalizacja: Poznań

Glina

Post autor: mosi »

Witam,
dorzucam fotki z strzelania do gliny, super zabawa polecam

żeby było w miarę miarodajne i powtarzalne strzelałem z 7 m, temp około 4-5 st C kal. 5,5 crosman 2240 z przedłużoną lufą i zamkiem od M.J (świetna robota)

Obrazek

oraz tłumikiem handmade
Obrazek

srut gamo pro match 5.5

Obrazek

Obrazek

gamo expander 5.5

Obrazek

Obrazek

crosman premire hollow point 5,5
Obrazek

Obrazek

crosman prenier ultra magnum
Obrazek

Obrazek

to tyle z kal. 5.5 mam nadzieje ze sie podobało
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Niezłe! Obrazek
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

Warto by jeszcze zaznaczyć wlot i wylot na zdjęciach ;) - domyślam się, że na pierwszym planie jest wlot. Dla laików (jakim jestem) przydatne byłoby określenie jakie czoło ma dany śrut.
Pouczające, bardzo obrazowo.
W_Pawel
Posty: 108
Rejestracja: 2014-10-11, 19:07
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post autor: W_Pawel »

Szerszy jest wylot. Rany wlotowe zawsze są mniejsze.
GAMO PR-45, Kandar CP1, Remington Summit
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

W_Pawel,
Hmm... w przypadku gliny trudno mówić o ranach. Skoro jednak o nich wspomniałeś, to niestety nie do końca masz rację. Przy klasycznych (konwencjonalnych: w sensie Konwencji Haskich i Genewskich) pociskach, amunicji i broni uznanej za "humanitarną", najczęściej jest tak, jak napisałeś. Ale: tylko najczęściej. Standardowo stosowana amunicja obecnie w NATO w karabinkach bojowych, rzadko pozostawia takie efektowne tunele w żywym organizmie. Tu nie miejsce na wykłady z chirurgii polowej. Do niedawna (domyślnie: obecnie) prowadzenie klasycznego konfliktu zbrojnego zakładało wyeliminowanie przeciwnika nie poprzez jego zabicie, ale zadanie jak największych strat sanitarnych. Ze strategicznego punktu widzenia jest to korzystniejsze bezapelacyjnie. Taktyczne uzasadnienia i korzyści w konkretnych sytuacjach też są spore stosując takie podejście.
P.S.
Dziś zdecydowanie rzadziej spotyka się się rany wylotowe u żołnierzy strzelających do siebie, a będących w regularnych formacjach.
mosi
Posty: 14
Rejestracja: 2014-04-19, 00:24
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mosi »

Na zdjęciach kolejno widoczne są wlot i przekrój. Dziury wylotowe nie są imponujące to po prostu dziurki wielkości śrucin, (dlatego nie występują na powyższych zdjęciach no trosze większe ale nieznacznie. Nad fotkami są podpisy jaki śrut był używany. Jak widać na przekroju możliwe że dziury wylotowe były większe jeśli bryła gliny byłby węższa (sprawdzę to zrobię kolejny test :mrgreen: )
mosi
Posty: 14
Rejestracja: 2014-04-19, 00:24
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mosi »

Część 2, wczoraj już mi się nie chciało ładować fotek ale po kal. 5.5 pora na 4,5 :)
warunki te same inne śruty inna wiatrówka a mianowicie gamo cfx 4,5 bez przeróbek.

Obrazek


Obrazek

Obrazek

śrut crosman premier hollow point 4,5
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie na wszystkich zdjęciach widać ale wszystkie śruty przebijały glinę jedynym wyjątkiem jest gamo red fire. Z góry srorki za rozmazanie i niewyraźne obrazy następnym razem się poprawię.
Oczywiście zdjęcia umieszczone są w kolejności rodzaj śrutu, otwór wlotowy, przekrój (część wlotowa od przodu)
dodam jeszcze ze glinę kupiłem za jakieś 6-7 zl w sklepie z art biurowymi leży obok plasteliny ;)
mam nadzieje co jakiś czas uzupełniać galerie dziur w glinie śrutami, które uważane są za wynalazki.
Ostatnio zmieniony 2014-11-21, 17:10 przez mosi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

mosi
Fajnie, bo sam zainteresowany jestem eksperymentalną amunicją w kalibrze 4,5mm.
W tym lotki, śruty "brudzące" i być może "wybuchowe" - te ostatnie w ostatniej kolejności.
mosi
Posty: 14
Rejestracja: 2014-04-19, 00:24
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mosi »

Gebi
Śrut wybuchowy miałem szału nie robi, miałem paczkę takiego ruskiego w czerwonym płaszczu. W środku pestki znajduje się niewielka kulka, która po trafieniu w twardszy cel ( wkład od znicza) penertuje go. Plastikowa osłona wkładu, jak dobrze pamiętam, była bardziej rozerwania niż jak od śrutu gamo pro magnum jednak mała stalowa kuleczka nie wbijała się w świecę tak głęboko jak normalny śrut. pamiętam też ze nie wszystkie śruty wybuchały część nawet nie trafiła w cel (około 20m). takie małe pytanko jaki to jest śrut burzący i co można nim zburzyć?
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

mosi Pojęcia nie mam :shock:
Nawet nie spotkałem się z takim określeniem.
W_Pawel
Posty: 108
Rejestracja: 2014-10-11, 19:07
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post autor: W_Pawel »

Ja kupiłem eksperymentalnie śrut hukowo-błyskowy. Nawet fajny efekt. Taki odpustowy. Ale drogie to.
GAMO PR-45, Kandar CP1, Remington Summit
W_Pawel
Posty: 108
Rejestracja: 2014-10-11, 19:07
Lokalizacja: Warszawa Ursynów

Post autor: W_Pawel »

P.S.
Dziwi mnie efekt na tej glinie. Normalny ołowiany pocisk robi małą dziurę wlotową, duże spustoszenia wewnątrz i większą wylotową. Tutaj jest odwrotnie.
GAMO PR-45, Kandar CP1, Remington Summit
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

W_Pawel,
Dlatego napisałem, że to pouczające jest.
Wytłumaczenie jest czysto fizyczne. Zwróć uwagę na to jakie efekty powodują poszczególne rodzaje śrutów (ich przednie części).
Potem wykonaj tzw. eksperyment myślowy (pomyślany).

EDIT:
Dziwi mnie efekt na tej glinie. Normalny ołowiany pocisk robi małą dziurę wlotową, duże spustoszenia wewnątrz i większą wylotową. Tutaj jest odwrotnie.
- czy aby na pewno?
Glina to nie żywy organizm. Co do tego się chyba zgodzimy, nieprawdaż?
Tu odpowiedź jest prosta: czasowa jama pulsacyjna.

P.S. Wyobraź sobie lot śrutu w tunelu aerodynamicznym. To podpowiedź.
Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 765
Rejestracja: 2013-03-28, 11:37
Lokalizacja: Pcim / Myślenice

Post autor: blucas »

P.S. Wyobraź sobie lot śrutu w tunelu aerodynamicznym. To podpowiedź
No nie zupełnie...
W tunelu będziesz miał jedynie obraz oporu powietrza przy stałej prędkości pocisku. Za "tunel" w tym przypadku trzeba brać maksymalną średnicę fali.
W glinie zmniejszenie otworu spowodowane jest wytraceniem prędkości - im mniejsza prędkość tym tunel bardziej się zwęża.
Tam gdzie śrut robił najmniejsze dziury wylotowe musiał wypadać a nie wylatywac z gliny (nie wiele zabrakło do jego zatrzymania).
C.3576, Ka.CaP-1 - jeszcze się robi
Awatar użytkownika
Gebi
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1492
Rejestracja: 2014-07-10, 16:40
Lokalizacja: na zachód od Wisły

Post autor: Gebi »

blucas,
Miałem na myśli czoło fali uderzeniowej sprężanego powietrza w momencie uderzenia śrutu w glinę. Jej "kształt" i energię kinetyczną z jaką dany rodzaj śrutu weń ląduje.
Co do ruchu śrutu w glinie masz absolutną rację. Z tego, co pamiętam ze szkoły :/