Ruchomy cel

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

cyngiel
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-28, 18:28
Lokalizacja: Radom

Ruchomy cel

Post autor: cyngiel »

Jakiś czas temu urządziłem strzelnicę na strychu. Dwa tory, tarczolinociągi napędzane budżetowymi wiertarkami z marketu, kulochwyty zamocowane na stałe w odl. 20m i stawiane, powiedzmy półautomatycznie, na 10 metrze od strzelca. Mimo takich udogodnień zwykle każde spotkanie na strzelnicy kończy się na celowaniu do spinerów i dziurawieniu puszek. Zakupione niedawno cele biathlonowe nie bardzo sprawdzają się, bo zbyt lekka ich konstrukcja powoduje, że uderzenie śrutu bardzo blisko krążka powoduje i tak jego położenie.
Pomyślałem więc, że aby choć trochę urozmaicić sobie doznania strzeleckie zainstalować na strzelnicy cele ruchome.
Ogólnie rzecz biorąc chodzi o przesuwające się poziomo z lewej do prawe lub prawej do lewej cele (np. wymienne krążki średnicy 10, 15, 20 mm lub figurki mniej więcej tej wielkości). Wszystko to musiałoby być zamontowane na napędzanej elektrycznie prowadnicy, (szynie, taśmie), cele automatycznie stawiane po trafieniu.
Bardzo ogólną koncepcję mam w głowie, ale może ktoś robił już coś takiego lub widział podobne ustrojstwo. Będę wdzięczny za każdy pomysł, schemat czy podpowiedź. Dobrze byłoby, gdyby całość była takich gabarytów, by można było to przewieźć w bagażniku na działkę.
(Gdzieś tu na forum widziałem filmik z takim właśnie mechanizmem produkcji chyba Gamo, ale za czorta nie mogę go odszukać.)
XKaroll
Posty: 417
Rejestracja: 2013-02-15, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: XKaroll »

Gamo Hunter 440 + DOC 3-9x40
Crosman 2240 custom + BSA S4x32
Dan Wesson 8
Start 2
cyngiel
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-28, 18:28
Lokalizacja: Radom

Post autor: cyngiel »

Tak! Chodzi dokładnie o taką maszynerię. Gdyby nie ta zaporowa cena to nie zawracałbym sobie głowy z majsterkowaniem.
Awatar użytkownika
DZIKIslupsk
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1180
Rejestracja: 2010-05-11, 18:16
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: DZIKIslupsk »

Ja też teraz kombinuję nad zrobieniem mechanizmu do strzelania "dzika w przebiegu" jeśli chciałbyś by "dzik" jeździł cały czas tak jak w tym gamo pokombinuj z kolejką elektryczną wystarczy opancerzyć i dokleić uchwyt na tarczę. Widziałem ostatnio taką kolejkę za 20zł pobawisz się w modernizację i w godzinę będziesz miał gotową zabawę. Ja natomiast kombinuję nad strzelaniem na skład i ja swoja konstrukcję oprę, albo na małych silniczkach elektrycznych, albo na samochodziku na ster. Na razie jestem w fazie tworzenia jak dokładnie wymyślę i wykonam dam znać.
Pozdrawiam: Mateusz
Bo zaczyna się zabawa...
CZ 550 Ebony Edition + Swarovski Z4i 2,5-10x56
ZH 304 + Zeiss 2,5-10x52
Iż 12
cyngiel
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-28, 18:28
Lokalizacja: Radom

Post autor: cyngiel »

DIKIslupsk mapisał


Widziałem ostatnio taką kolejkę za 20zł pobawisz się w modernizację i w godzinę będziesz miał gotową zabawę.
Myślę, że zabawkowa kolejka może być zdmuchnięta przy pocelowaniu. Wózek z celem powinien ważyć ok. kilograma, żeby to wszystko było w miarę stabilne, a zabawkowa konstrukcja ma sporo za małą moc, żeby poruszać taką masę. Ale w Twoim pomyśle widzę bardzo proste rozwiązanie. Trzeba tylko dobrać odpowiednie parametry silnika, mały modelarski ma moc w granicach 0,5-2,0 W, a tu potrzeba co najmniej 10-15 W (tak myślę) - może jakiś silniczek od sprzętu AGD plus odpowiednie przełożenie.
Awatar użytkownika
blucas
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 765
Rejestracja: 2013-03-28, 11:37
Lokalizacja: Pcim / Myślenice

Post autor: blucas »

Tory (jeśli będą) trzeba by umieścić nad podstawą, tak aby była przestrzeń na ewentualny śrut. ;)
C.3576, Ka.CaP-1 - jeszcze się robi
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

A gdyby do przesuwu tego celu (dzika) wykorzystać dwie zębatki, prowadnicę i łańcuch rowerowy. Jedna zębatka na motoreduktor i pod niego podłączyć jakiś silniczek. Kilka sylwetek samego dzika zamocować na ogniwach (łącznikach) łańcucha: mogą kręcić się w kółko bez końca. Długość łańcucha dowolna :)
Pzdr
Daystate MK3 FT-R
XKaroll
Posty: 417
Rejestracja: 2013-02-15, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: XKaroll »

Jacek ma chyba najlepszy pomysł ;) Konstrukcja bardzo prosta, dodałbym jeszcze tylko osłonę z jakiejś blachy aby tych figurek jadących "pod spodem" nie było widać.
Jedynym minusem będzie konieczność smarowania łańcucha.
Gamo Hunter 440 + DOC 3-9x40
Crosman 2240 custom + BSA S4x32
Dan Wesson 8
Start 2
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Łańcuch wystarczy raz nasmarować smarem płynnym motocyklowym i starczy na długi czas użytkowania. Całość można zamocować na grubej i szerokiej desce. Zamiast dzika można zamocować na łańcuchu grube szpile z zadziorem, żeby można było nabić np. piłeczki lub owoce :)
Daystate MK3 FT-R
XKaroll
Posty: 417
Rejestracja: 2013-02-15, 21:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: XKaroll »

Chyba pójdę coś pokombinować jak będe miał czas , strasznie kuszący pomysł :P
Gamo Hunter 440 + DOC 3-9x40
Crosman 2240 custom + BSA S4x32
Dan Wesson 8
Start 2
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Karolu, dla chcącego nie ma nic trudnego :). Powodzenia w projekcie. Pzdr
Daystate MK3 FT-R
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Łańcuch poziomo musi podtrzymywać prowadnica z płaskownika o szerokości wewnętrznego ogniwa.
Pzdr
Daystate MK3 FT-R
cyngiel
Posty: 9
Rejestracja: 2014-01-28, 18:28
Lokalizacja: Radom

Post autor: cyngiel »

A co ze stawianiem przewróconych, trafionych "dziczków"? Jak cokolwiek stabilnie przymocować do ogniwa łańcucha-mały wymiar ogniwek, stal, do której trudno cokolwiek przylutować, przyspawać czy przykleić. Czarno to widzę.
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

Silne karabinki wymagają zastosowania blachy grubości co najmniej 3 mm . W moim kupnym kulochwycie 14x14 mm dołożyłem wkładkę z blachy 3 mm , a miejsca stałego ostrzału są wypukłe jakby obrabiał je blacharz .
Awatar użytkownika
Jacentus
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 1201
Rejestracja: 2013-06-16, 10:16
Lokalizacja: z Gór Sowich

Post autor: Jacentus »

Na wszystko jest sposób, na stawianie dziczków też :P. Jak łańcuch rowerowy za drobny można użyć motocyklowego
Daystate MK3 FT-R