PRZYGOTOWANIE LUNETY DO PRZESTRZELANIA

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

PRZYGOTOWANIE LUNETY DO PRZESTRZELANIA

Post autor: Filo »

Od sierpnia 2013 , gdy zająłem się wiatrówkami , miałem okazję kupić czwartą już lunetę / Delta Optical Entry 6x42 / z korekcją dioptrii pokrętłem na okularze . Korekcja polega na wyostrzaniu obrazu krzyża w okularze w zależności od wady wzroku . Problem nie całkiem ostrego krzyża pojawiał się już wcześniej w niskobudżetowych lunetach 4x28 kupionych w zestawie z tanimi wiatrówkami i okazuje się , że każda / chyba / luneta posiada możliwość przeregulowania okularu chociaż nie ma na niej odpowiednich oznaczeń . Wystarczy zluzować plastikową przeciwnakrętkę i obracając okularem wyostrzyć obraz krzyża . To nasunęło mi myśl o sprawdzeniu ostrości obrazu celu w moich lunetach . W tym celu odkręciłem znajdujący się z przodu pierścień blokujący soczewki obiektywu i pokręcając gwintowaną tuleją soczewek wyostrzyłem obraz widoczny w okularze . Oczywiście nakręcając pierścień blokujący należy uważać by nie zmienić ustawień . Wygląda na to, że przy dużej różnicy w odległości od celu może wystąpić konieczność doregulowania obrazu celu .
I pomyśleć , że pomimo czytania literatury , instrukcji obsługi i przeglądania różnych forów nigdzie nie natrafiłem na te informacje .
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Coś mi się zdaje, że chyba właśnie przefokusowałeś lupkę...albo za mało browaru przyswoiłem. :shock:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Cortez pisze:Coś mi się zdaje, że chyba właśnie przefokusowałeś lupkę...albo za mało browaru przyswoiłem. :shock:
...jedni wywalają otwarte drzwi, inni browca mają za mało, jesze inni nie wyostrzą powyżej 17 m, ale szpilkę przy stopach znajdą :mrgreen: ..ja tam wolę po staremu, pokręcając "paralaksą"...
Awatar użytkownika
Filo
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 2877
Rejestracja: 2013-11-24, 09:49
Lokalizacja: Warszawa-Bielany

Post autor: Filo »

green_thunder pisze:
Cortez pisze:Coś mi się zdaje, że chyba właśnie przefokusowałeś lupkę...albo za mało browaru przyswoiłem. :shock:
...jedni wywalają otwarte drzwi, inni browca mają za mało, jesze inni nie wyostrzą powyżej 17 m, ale szpilkę przy stopach znajdą :mrgreen: ..ja tam wolę po staremu, pokręcając "paralaksą"...
Właśnie przystępnie wyjaśniłeś do czego służy regulacja paralaksy . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Cortez dobrze pisze, przefuksowałeś lunetę. Twoja lupka nie ma regulacji paralaksy, tylko fabrycznie ustawioną stałą ostrość, Ty po prostu przestawiłeś ten punkt ostrości, może nie punkt, a obszar.
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.