Otwarte a luneta

Szeroko i niezobowiązująco pojęte strzelectwo rekreacyjne

Moderatorzy: Hiszpan63, SlaweQ

Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Otwarte a luneta

Post autor: Apetizer »

W związku z faktem iż w dniu dzisiejszym nie miałem możliwości swoją osobą uświetnić cotygodniowego spotkania na Bemowie, postanowiłem trochę postrzelać w zaciszu przydomowego ogrodu z nowej zabawki jaką jest BMK 19. Karabinek wyposażony w tradycyjne przyrządy celownicze jeszcze bez Tru-glo Za cel obrałem bambusowe patyczki do szaszłyków powbijane w odległości od 5 do 8 metrów od rubieży otwarcia ognia. Zainspirowany przez kolegę Hiszpana postanowiłem na każdy z patyczków przeznaczyć po jednym śrucie. Patyczków było 12, tyle tez oddałem też strzałów. Pozostało 5 patyczków. czyli skuteczność trochę lepsza niż 50%. Ocalałe patyczki postanowiłem "wykończyć" przy pomocy Diany34 na której jest osadzony Blog 4-16X50AOE. Ustawiłem najmniejsze powiększenie ( zwykle strzelam X8), AO przestawiłem na 20 (obraz mimo to nadal nie był zbyt ostry) i oddałem 5 strzałów, potem kolejne 5 i znowu 5. Efekt był taki że 5 patyczków stało jak je wbiłem. Wynik ten raczej nie jest to wina złego wyzerowania lupki, gdyż z tego zestawu bez większych problemów eliminuje kapselki na 20-25 m. Nie sadzę żeby był to problem moich słabych umiejętności gdyż na zasadzie prawdopodobieństwa na tych 15 strzałów trafił bym choć raz. Chętnie posłucham waszych sugestii w tym temacie.
Zastanawiam się czy punkt trafienia może się przesunąć wraz ze zmianą powiększenia i zmianą AO? A może jest to kwestia błędu paralaksy, który w tym modelu podobno jest wielki? Tylko czy w takim bądź razie nie odczuwał bym tego przy strzelaniu do kapselków na te dwadzieścia parę metrów?
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
AdamWawa
Posty: 2231
Rejestracja: 2011-04-14, 07:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AdamWawa »

Punkt trafienia może się przestawić wraz ze zmianą powiększenia.
Zoraki HP 01, Sharp Tiger, IŻ 61 carbon design + M/S ...
---Przepraszam za swoje skandaliczne zachowanie na Bemowie i obiecuję, że to się więcej nie powtórzy.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Są niestety modele którym przy kręceniu AO przestawia się punkt trafienia :/
Nie wiem jak z Blogiem, ale znam osobiście przypadek jednego Lightstrema.

Najlepiej sprawdzić to na papierze.
Trzeba było testowo ustawić tarczkę koło patyczka i strzelić kilka razy.
Wiedziałbyś gdzie układają się przestrzeliny.

Piszesz że skręciłeś go na 20 (yardów/metrów?), a patyczki były ustawione 5-9 metrów.
Nie da się więcej zjechać pierścieniem AO? Jeśli tak to skręć go mocniej i znów postrzelaj do papieru.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Zdecydowanie obstawiam koszmarny błąd paralaksy :idea: I w Dianie i BMK baka jest raczej pod otwarte , więc składanie się z optyką jest mocno intuicyjne .. do tego "niebotyczne" powiększenie x4 (wiem , wiem ... mniej już się nie da :P ) toż to panoramę można podziwiać , a nie cel na 5-8 metrze ... :mrgreen: Schow ta lupa i patrz blisko :! ... przez otwarte ... Będzie przyjemniej i celniej ... :D
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Absolutnie pola raksa :! Miałem dokładnie tę lupkę z siatką "donica" i wiem coś o tym....Na 25m x10 robiłem jedną dziurę z PCP i strącałem zapałki...ale bliżej masakra. :|
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
LukasFur
Posty: 50
Rejestracja: 2013-05-13, 12:58
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: LukasFur »

Ja to nie mam pojęcia :D ale umieściłbym papier za patyczniem jak napisał Sławek i wyjdzie szydło z worka
CZ-200 S Hunter + Vortex CrossFire II 4-12x40 AO BDC, HATSAN 125
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

LukasFur pisze:Ja to nie mam pojęcia :D
He...nałóż qrde jakąś tanią lupę - to pojmiesz.... :mrgreen:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

Problem się wyjaśnił. Dzisiaj dopiero sobie uświadomiłem ze po przedostatnim strzelaniu zdemontowałem lunetę i montaż w celu przesunięcia lupki do tyłu w celu lepszego wyważenia karabinka. Z tą dość dużą lupką bardzo ciążył na lufę.
Dzisiejsze strzelanie do tarczki pokazało że przestrzeliny układają się niżej i po prawo, tak więc czeka mnie zerowanie. Po wyzerowaniu lupki spróbuje ponownie z tymi patyczkami, więc się okaże co z tą paralaksą.
Dziękuje za sugestię.
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Cortez pisze:z siatką "donica"

:shock:
...mnie to figi przypomina :P
Awatar użytkownika
rafalsb
Posty: 22
Rejestracja: 2013-06-10, 16:34
Lokalizacja: Toruń

Post autor: rafalsb »

A ja nie wiem, czemu mam tak, zarówno na optyku 4x (stały) ja i na lunecie 4-16 zoom , ze na bliskie odległości ok 3-10 metrów śrut londuje ( ląduje ) mi po prawej stronie zawsze.

A na dalsze odległości -ok 30 m. grzybek 10,2 graina trafia równo , a jak zmienię go na ostry śrut-lżejszy - to leci tez w prawo.


O co tu chodzi?

rafał

edit :
chodzi o to, że jak się naciśnie Alt, to staje się cud - pojawiają się polskie znaki :)
Ostatnio zmieniony 2013-06-14, 09:42 przez rafalsb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

rafalsb pisze:O co tu chodzi?
... chodzi o błąd paralaksy i balistykę różnych śrutów :! ... również o to , że masz zacząć pisać po polsku , bo za chwilę będziesz tylko czytał :idea:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
rafalsb
Posty: 22
Rejestracja: 2013-06-10, 16:34
Lokalizacja: Toruń

Post autor: rafalsb »

Hiszpan63 pisze:
rafalsb pisze:O co tu chodzi?
... chodzi o błąd paralaksy i balistykę różnych śrutów :! ... również o to , że masz zacząć pisać po polsku , bo za chwilę będziesz tylko czytał :idea:
Na prawdę to, aż tak razi?:) Nie znam zwyczajów Panujących na tym forum, ale może to i dobrze, że panuje jakaś restrykcja dotycząca tego aspektu piśmiennictwa.

Więc jak się tego pozbyć, żeby strzelać równo na bliskich odległościach? Mam tą lunetę

http://www.militaria.pl/center_point_op ... ml?cat=335

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

rafalsb pisze:Nie znam zwyczajów Panujących na tym forum
Myślę, że używanie poprawnej polszczyzny jest zawsze i wszędzie w dobrym tonie :)
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

rafalsb pisze:Na prawdę to, aż tak razi?:) Nie znam zwyczajów Panujących na tym forum, ale może to i dobrze, że panuje jakaś restrykcja dotycząca tego aspektu piśmiennictwa.
... zarejestrowałeś się , zaakceptowałeś regulamin :! , więc powinieneś go przeczytać :idea: . Stosowanie się do polskiej , prawidłowej pisowni , to również oznaka szacunku dla pozostałych użytkowników jak i obrazek , który sobie wystawiasz . .... kropka ...
rafalsb pisze:Więc jak się tego pozbyć, żeby strzelać równo na bliskich odległościach? Mam tą lunetę
... Na początek wyzeruj na 15 , 20 m , na powiększeniu jakie Ci najbardziej odpowiada , z AO ustawionym na 25y . Takie ustawienie pozwoli w miarę ostro widzieć dystans 10-50m . I nic już więcej nie kręć , tylko składaj się do strzału za każdym razem tak samo , a wyniki przyjdą same .... najgorsze jest pierwsze 5000 strzałów ... potem , to już kaszka .. :P W tym celowniku (jak i w wielu w tej klasie ) wraz ze zmianą nastawień zmienia się punkt trafiania :idea: ... może być to niewielki błąd lub też spora różnica . Korekta AO również nie będzie super dokładna , a sam błąd paralaksy występuje tak czy siak . I spokojnie , jednostajnie ciągnij za spust ... w osi karabinka ... :P
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
rafalsb
Posty: 22
Rejestracja: 2013-06-10, 16:34
Lokalizacja: Toruń

Post autor: rafalsb »

Hiszpan63 pisze:... Na początek wyzeruj na 15 , 20 m , na powiększeniu jakie Ci najbardziej odpowiada , z AO ustawionym na 25y . Takie ustawienie pozwoli w miarę ostro widzieć dystans 10-50m . I nic już więcej nie kręć , tylko składaj się do strzału za każdym razem tak samo , a wyniki przyjdą same .... najgorsze jest pierwsze 5000 strzałów ... potem , to już kaszka .. :P W tym celowniku (jak i w wielu w tej klasie ) wraz ze zmianą nastawień zmienia się punkt trafiania :idea: ... może być to niewielki błąd lub też spora różnica . Korekta AO również nie będzie super dokładna , a sam błąd paralaksy występuje tak czy siak . I spokojnie , jednostajnie ciągnij za spust ... w osi karabinka ... :P
1) Wyzeruj tzn. ustawić punkt padania śrutu na środku krzyża tak? Wybacz za podstawowe pytania.

2) AO? - oprócz zooma mam pokrętło bodajże ostrości krzyża i ostrości obrazu. Które to? Chyba obrazu co?

3) Jak to nic więcej nie kręcić? Chcesz powiedzieć, ze na każdym dystansie strzelać z jednego ustawienia lunety? Chyba, że coś źle zrozumiałem. Ja przeważnie strzelam na zoomie 16x i punk padania śrutu mam ustawiony na ok 30 m, bo na filmie koltera gość tak polecał. Czy to ma duże znaczenie, gdzie ustawiony jest punk padania?

Jeśli chodzi o technikę to myślę, że nie jest źle. Wystrzeliłem już z 15000 śrutów.
Gamo Big Cat 1250 + Luneta Center Point Adventure 4-16x 40 AO Mil-Dot