Rozważanie o śrucie Tomitex

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Rozważanie o śrucie Tomitex

Post autor: Rlyeh »

Oczywiście wiem o tym, że gatunek śrutu ma wpływ na samopoczucie strzelca i karabinka, ale:

Obrazek

Kolejno pod numerem

1) dwa strzały z Tomitexa
2) dwa strzały z Oztay Diabolo Orjinal Havali Sacma Sivri 4,5 mm (szpic molet)
3) trzy strzały (te w środku) z Finale Match 4,5 mm karabinowy (te na polu 1 pkt to Tomitex, ale nie o nie chodzi)

9 m, leżąca, Zomz 4x.

Zagadnienie: jakim cudem ten durny Oztay ma tak duży rozrzut na tak małej odległości? Skłonny jestem przyjąć takie różnice na 15 - 20 m, ale 9? Mógłby ktoś z was spróbować sieknąć dwoma różnymi gatunkami śrutu z pozycji leżącej do tarczy? Najlepiej posiadacz Hatsana :)

Ilość strzałów podyktowana była ilością posiadanego śrutu, a raczej już jego brakiem. Z każdego pudełka zostawiałem sobie po parę sztuk żeby kiedyś większy test skupienia zrobić, ale w miarę upływu czasu zasoby jakoś wyparowywały :P Dlatego nie należy patrzeć na to jak na test skupienia.
Ostatnio zmieniony 2008-04-12, 19:30 przez Rlyeh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Ja dostałem z Harnasiem paczkę śrutu Otazay, z 15 metrów to rzadko kiedy udawało mi się trafić w tarczę 14x14cm. Z Crosmana Pointed trafiałem za każdym razem w tarczę. Nie mówię o celności gdyż były to początki wiatrowania :D Otazaya wydałem koledze do chinki.

PS. Darek miałeś chyba zrobić kiedyś test skupienia śrutów.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

Oztay jest/może być

-podkalibrowy - nie równo wylata z lufy.
-niecentrycznie wyważony - zamiast kręcić się z grubsza w osi lotu, zatacza coraz szersze okręgi.
-krzywy tak, że nawet wirowanie mu nie pomoże, a co dopiero pseudo wirowanie.
-niezrównoważony - może mieć duże różnice w wadze i wyżej wspomnianych cechach. Każdy jest inny więc każdy lata inaczej
-do dupy
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

A ja nie wiedząc co to jest za śrut kupiłem 10 paczek razem z wiatrówką, mówię wam celniej rzucałem kamieniami :mrgreen: :mrgreen:
guntuning.com
Awatar użytkownika
jarn
Administrator
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-10-28, 22:20
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: jarn »

Zdaje się że główki Otazaya są krzywe do kielichów. Może uda mi się zrobić mini test mam 4 rodzaje śrutów i PCP.
AA EV2 + EB10x42
Awatar użytkownika
asterix
Posty: 515
Rejestracja: 2007-12-28, 22:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: asterix »

znalazłem tylko 2 tarcze.
Dystans 10m,pozycja siedząca z podpórką.Karabinek FWB 300S.
Pierwsza tarcza-śrut Exact 4,51 -10 strzałów
Obrazek

Druga tarcza -śrut Diabolo Master 4,5 -10 strzałów
Obrazek
Troszkę sprzętu dmuchanego,troszkę dymiącego.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Witam.
Dorzucę swoje trzy tarcze, strzelane z Dianki.
Dystans 7m, lupka (brak otwartych).
Po kolei H&N DS (x7), Tomitex DS (x10), Exact 4,50 (x5).

Obrazek Obrazek Obrazek

Wiedziałem, że Dinka jest wybredna, ale żeby do tego stopnia :?

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
siedlan
Posty: 23
Rejestracja: 2008-01-15, 22:18
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: siedlan »

W sumie dobrze wiedzieć :)
Sprzęt: Diana 75
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Wiele osób zwala winę za swoje strzeleckie wyniki na śrut po przejściach - że pudełko ze śrutem upadło i się trochę powyginał, że lekko krzywy kielich, że jakieś nadlewki zostały po produkcji, itd, itp.
Korzystając z faktu, że mój domowy kulochwyt zakończył swój żywot, wybrałem z niego 10 śrucin(nie mam pojęcia z której wiatrówki nimi niegdyś strzelałem, ani ile miesięcy temu)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na zdjęciach tego dokładnie nie widać, ale nie ma wśród nich śruciny w stanie pudełkowym(są też z innych puszek - niektóre są zaśniedziałe, a niektóre jeszcze się błyszczą).

Karabin LGR, 10 metrów, stosunkowo ciemno jak na diopter:
1 seria, 5 strzałów(ten odskok w prawo, jest z mojej winy)
Obrazek

2 seria, 5 strzałów(4 trafione w dziurkę na dole, 1 w tą na górze)
Obrazek

Wyniki w normie, nie przebierałem tarcz - strzeliłem tylko te dwie, niektóre śruciny trzeba było wciskać na siłę do portu ładowania, inne praktycznie wypadały z lufy.
Na niedużych dystansach nie widać większych różnic, możliwe, że wraz z większą odległoścą, powiększał by sie też rozrzut, lecz nie mam obecnie gdzie tego sprawdzić w praktyce :)
Awatar użytkownika
Maruda
Posty: 1197
Rejestracja: 2007-10-06, 17:12
Lokalizacja: Józefów

Post autor: Maruda »

Jako że ostatnio cierpię na niedobór śrutu, w te pędy pobiegłem do piwnicy.
Kulochwyt mam zrobiony z metalowego pudełka w którym są dwa rzędy starych pism komputerowych. Wysypałem z niego całą stertę śrutu i dało się coś wybrać.
Z Jeżyka śrut 0.54 g nawet wciskany na siłę lata całkiem dobrze. Natomiast do Harnasia 14 J, śrut kal 5.5 mm, waga 0.85g jest tak zdeformowany, że nijak nieszło go wepchnąć do lufy.
Awatar użytkownika
Cezar
Posty: 2095
Rejestracja: 2007-10-02, 18:56
Lokalizacja: z powrotem

Post autor: Cezar »

No ładnie :) I to jest obalenie mitu o jakości śrutu związanego z wynikami...
Chociaż, jak piszesz nie wiadomo jak to się ma do większej odległości. Wydaje mi się, że im dalej tym rozrzut jednak wzrasta. Ale na 10m, bomba :D
dla siebie żyjesz dniem dzisiejszym, dla swoich bliskich-każdym kolejnym...

żyj , a nie istniej
PS+GS
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

W moim kulochwycie też się deformowały, dlatego zamiast papieru, używam strzepów materiału i styropianu - sposób dla oszczędnych strzelców :mrgreen:

Na powyżej 20 metrów pudełkowy Tomitex lata coraz słabiej, więc taki z pewnością latałby ciut gorzej, ale założę się, że nie byłoby "aż" takich odskoków :)

No i jedna wymówka mniej dla uczestników Zimowej Ligi :P
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Tyle że np. ja mam kulochwyt z wkładem papierowym, i śruty z niego nie nadają się totalnie do recyclingu. Próbowałem, punkt trafienia jest absolutnie losowy (szczególnie jak się strzela miękkimi - Exact, H&N) - szkoda mi kafelków w łazience ;p
bjudas
Posty: 258
Rejestracja: 2007-11-14, 17:27
Lokalizacja: Ostrołęka

Post autor: bjudas »

Recykling może się nie udawać, sam też stosuję zasadę - 1 śrucina to i tylko 1 strzał, ale lekka deformacja śrutu nie ma jednak, aż tak dużego wpływu na wynik (oczywiście na niedużych dystansach) :)
Awatar użytkownika
kain11
Posty: 15
Rejestracja: 2008-02-06, 10:28
Lokalizacja: Oława

Post autor: kain11 »

:lol: zamówiłem w aero bron EXACT 4.51i premier super point dostałem exact 4.5 ale jest ok ,za to crosman 4,5 trudno załadować ,wręcz wchodzi na siłę :shock: o co tu chodzi?
Ostatnio zmieniony 2008-02-20, 15:34 przez kain11, łącznie zmieniany 1 raz.
HW97K +mod Hogan- BSA SWEET 17 6-18x40
AA S410 -5gen 4-16x50 MIL-DO