Steyr LG110 FT / LG100 FT ; Nikko Stirling 10-50x60 BigNikko

Wszystko co dotyczy wiatrówek PCP

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 83
Rejestracja: 2012-01-21, 19:39
Lokalizacja: Poznań

Steyr LG110 FT / LG100 FT ; Nikko Stirling 10-50x60 BigNikko

Post autor: Marecki »

Sprawa niby prosta, ale nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji :(
Otóż interesuje mnie ile bruzd ma lufa Steyr'a ?
Chodzi o model LG 110 FT
oraz o LG 100 FT (stary/ nowy)

W przypadku LG 100 FT wiem że były dwie lufy - nowsza miała więcej bruzd .
Może też ktoś się orientuje w którym roku nastąpiła zmiana ?

I jeszcze pytanie odnośnie
Nikko Stirling Diamond Sportsman 10-50x60 MIL DOT (Big Nikko)
na jakim powiększeniu ta luneta ma TrueMildota ?
Pozdrawiam
Marek
Łucznik wz.70 > Diana 20 > HW97K > CZ200S > GSG92 > Winchester - Walther Lever Action Steel Finish > CZ200S > LG110FT
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Zapytaj Emhyriona - ma taki zestaw. :idea:
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

Cortez pisze:Zapytaj Emhyriona - ma taki zestaw. :idea:
Nie mam bladego pojęcia, bo póki karabin strzela celnie nie ma dla mnie znaczenia czy tam są jakieś bruzdy.
Podobnie z BigNikko. Istota strzelania FT polega na tym, że zeruje się lunetę przed strzałem według pomiaru odległości i przelicznika metry/kliki. Dlatego nie ma dla mnie ŻADNEGO znaczenia, czy tam są doty, sroty czy inne pierdoloty, bo i tak celuję środkiem krzyża, nie odkładam poprawek, co najwyżej na wiatr, ale to też nie według dotów...
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Co do bruzd w lufie Steyra to musiałbyś napisać do Witboja lub Młynka.
Kilkanaście sztuk przez ich ręce przeszło i być może odnotowali te różnice.

Co do tego co napisał Paweł to ma rację.
Po to masz możliwość kręcenia górną wieżą aby zawsze strzelać środkiem.

Są małe odstępstwa i jak dobrze pamiętam z zawodów w Krakowie BartekDJC strzela na poprawki.
Ja sam na początku zanim mogłem się porządnie przestrzelać i pokręcić, strzelałem na poprawki :roll:
Teraz wykorzystuję boczne ramiona do poprawek na wiatr, przy x20 jedna kropka to pół Mildota.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
witboj
Posty: 123
Rejestracja: 2008-04-15, 13:20
Lokalizacja: Łódź

Post autor: witboj »

Niestety nie wiem ile bruzd ma stara lufa Anschutza zdaje się - pisz do Jka albo GC11. Nowa ma 12. Stara była tylko w LG100 i łatwo ją poznać - ma wypustkę od dołu na mocowanie zamkniętych nawet w wersji FT.

Jest jeszcze najnowsza lufa - dłuższa ale nie widziałem na żywo.
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 83
Rejestracja: 2012-01-21, 19:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

.
.
Dla wszystkich dzięki za odpowiedzi :)
Emhyrion pisze: celuję środkiem krzyża, nie odkładam poprawek, co najwyżej na wiatr, ale to też nie według dotów...
SlaweQ pisze: Teraz wykorzystuję boczne ramiona do poprawek na wiatr, przy x20 jedna kropka to pół Mildota.
Czy dobrze się domyślam że TrueMildot będzie na x10 ?

Napiszcie słówko jak robicie poprawki na wiatr ?
Pozdrawiam
Marek
Łucznik wz.70 > Diana 20 > HW97K > CZ200S > GSG92 > Winchester - Walther Lever Action Steel Finish > CZ200S > LG110FT
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

W Waltherze FT true mildot jest tak jak piszesz na x10

Co do poprawek na wiatr.
Po domierzeniu figurki i wprowadzeniu ustawień górną wieżą, w warunkach idealny celujesz krzyżem w środek KZ-ki.
Kiedy są podmuchy wiatru prawo/lewo przesuwasz krzyż na celu i można wtedy wykorzystać kropki na krzyżu.
Dużo samozaparcia wymaga wyjechanie krzyżem po za obrys figurki, na dalszych dystansach, a czasem tak trzeba :P

Przy wietrze od tyłu lub od czoła, śrut potrafi być wyniesiony do góry lub przyduszony do ziemi.
Tu przydaje się doświadczenie ze strzelania w różnych warunkach wietrzno-pogodowych.

Ja się cały czas uczę i efekty są różne, albo '0' albo '1' :roll:

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
Emhyrion
Posty: 288
Rejestracja: 2009-01-09, 10:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Emhyrion »

SlaweQ pisze:Ja się cały czas uczę i efekty są różne, albo '0' albo '1' :roll:
Jednym słowem działasz precyzyjnie, jak komputer :)

WYDAJE MI SIĘ, że w BN mildot też jest wyskalowany na x10. Ale nie sprawdzam tego, co więcej - w ogóle nie strzelam na takim powiększeniu, tylko dużo większych, zwykle na x50
Stojaki i przy wietrze na x30
Poprawki na wiatr - staram się ocenić siłę wiatru i strzelam "na centymetry obok" figurki. Przy takich powiększeniach nie ma z tym problemu. Z kolei trudniej się pomylić, bo pamiętam mniej więcej ile centymetrów będzie na iluś tam metrach przy takim czy innym wietrze, natomiast strzelając na różnych powiększeniach miałbym problem z odmierzaniem dotami.
________________________________________
http://fotoplastikon-emhyrion.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 83
Rejestracja: 2012-01-21, 19:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

SlaweQ pisze: Dużo samozaparcia wymaga wyjechanie krzyżem po za obrys figurki, na dalszych dystansach, a czasem tak trzeba :P
Emhyrion pisze: Poprawki na wiatr - staram się ocenić siłę wiatru i strzelam "na centymetry obok" figurki.
Ja przyznaję że nie mam w ogóle doświadczenia z poprawkami na wiatr i po przeczytaniu tego jestem nieco zaskoczony.
Myślałem że poprawki w zależności od dystansu i siły wiatru wynoszą powiedzmy od 1-4 cm,
a z tego co piszecie to może być znacznie więcej .
SlaweQ pisze: Przy wietrze od tyłu lub od czoła, śrut potrafi być wyniesiony do góry lub przyduszony do ziemi.
Właśnie o garść takich porad proszę :)
Emhyrion pisze: pamiętam mniej więcej ile centymetrów będzie na iluś tam metrach przy takim czy innym wietrze
Mógłbyś zdradzić trochę szczegółów z Twojej strzeleckiej kuchni.
Napisz jakie robisz poprawki, na jakim dystansie, przy jakim wietrze ?
Oczywiście nie chodzi o jakąś dokładną tabelkę ( choć oczywiście było by miło :) ),
ale o takie ogólne przedstawienie tematu i kilka przykładów na różnych odległościach .
Pozdrawiam
Marek
Łucznik wz.70 > Diana 20 > HW97K > CZ200S > GSG92 > Winchester - Walther Lever Action Steel Finish > CZ200S > LG110FT
Awatar użytkownika
blind1
Posty: 361
Rejestracja: 2011-04-16, 17:32
Lokalizacja: Nowodwory

Post autor: blind1 »

Marecki pisze:Myślałem że poprawki w zależności od dystansu i siły wiatru wynoszą powiedzmy od 1-4 cm,
a z tego co piszecie to może być znacznie więcej .
Nie chcę Pawłowi wchodzić w słowo ale dodam coś od siebie choć nie równam się doświadczeniem.
Nikt nie poda Ci żadnego wzoru na poprawki na wiatr bo to jest najmniej przewidywalny czynnik tego naszego całego strzelania. Na domiar tego bardzo często się zdarza że przy dalekich celach na całej trajektorii śrutu kierunek wiatru i siła może się kilkukrotnie zmieniać.
Tylko trening, obserwacja i właściwe wyciąganie wniosków, no i jeszcze odrobinę szczęścia bo może się zdarzyć że właściwie wszystko oszacujesz a gdy naciśniesz spust wiatr nagle ucichnie.
Pamiętam jak w zeszłym roku strzelałem na zawodach na Forcie Radiowo i przy silnym wietrze do celu umieszczonego na odległości 40-41m celowałem około 10cm za figurkę - na szczęście padła. ;)
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 83
Rejestracja: 2012-01-21, 19:39
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marecki »

Jak już pisałem nie chodzi o jakąś szczegółową tabelkę,
tylko o 3-4 konkretne przykłady tak żeby można się było zorientować w temacie :)
Pozdrawiam
Marek
Łucznik wz.70 > Diana 20 > HW97K > CZ200S > GSG92 > Winchester - Walther Lever Action Steel Finish > CZ200S > LG110FT
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
blind1 pisze:Pamiętam jak w zeszłym roku strzelałem na zawodach na Forcie Radiowo...
To tam była "wariacka" figurka (pod koniec toru) strzelana poprzez budynek :?
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
AndrzejLysy
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 187
Rejestracja: 2008-11-09, 16:26
Lokalizacja: Warszawa/Bielany

Post autor: AndrzejLysy »

Starszy_Pan pisze:OT:
blind1 pisze:Pamiętam jak w zeszłym roku strzelałem na zawodach na Forcie Radiowo...
To tam była "wariacka" figurka (pod koniec toru) strzelana poprzez budynek :?
Tak Mireczku, osobiście ją tam umieściłem :P
Pozdrawiam- Andrzej
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

Napisałem "wariacka" bo z jednej strony chałupy wiało w jedną stronę a po przeciwnej w drugą :)
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
maximus
Posty: 2628
Rejestracja: 2007-10-19, 16:25
Lokalizacja: Poznań

Post autor: maximus »

Endriu, pisz lepiej co z MP u was, kiedy jakieś konkrety?
Diablik + Waver v10 2-10x38