Czok, gdzie go szukać?

Tu dajemy porady i oczekujemy odpowiedzi na pytania

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Czok, gdzie go szukać?

Post autor: donkihot »

Więc jak w tytule, zwracam się z zapytaniem do kolegów: gdzie jest to przewężenie w moim Waltherrku?
Ostatnio strzelałem z przecieraków nasączonych w PKB, i po czyszczeniu lufy zaglądałem do niej od przodu i od tyłu (jak bym mógł zajrzał bym i z boku :D ) i nic nie widziałem?
A może Niemcy zapomnieli zrobić?
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Nie jesteś w stanie , gołym okiem zobaczyć przewężenia ... Czok z reguły zaczyna się około 3 -2,5 cm od wylotu lufy i bardzo łagodnie przechodzi we właściwy przewód lufy ( lub jak kto woli odwrotnie) To przewężenie nie ma progu , więc nie zobaczysz w którym miejscu się zaczyna ...

Śrucik podkalibrowy i patykiem przepchnąć przez lufę spokojnym , ale jednostajnym ruchem . Opór przy wylocie ... czok jest . Brak oporu ... czoka nie ma ....
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Post autor: Rlyeh »

Na wylocie lufy, jeśli jest. Spoglądając pod światło może udałoby się to zauważyć. Czok nie jest obowiązkowy, z tego co wiem. A co się stało?
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Hiszpan63 pisze:Śrucik podkalibrowy i patykiem przepchnąć przez lufę spokojnym , ale jednostajnym ruchem . Opór przy wylocie ... czok jest . Brak oporu ... czoka nie ma ....
Nie mam podkalibrowego, ale jak będę w Cekausie to poproszę Michała o 2-3 szt. do sprawdzenia.
Dziękuję za wyjaśnienie i podpowiedź jak to sprawdzić, bo na oko to tylko widziałem dziurę (czyli przewód lufy) i " jasny gwint" :mrgreen:
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

donkihot pisze:widziałem dziurę (czyli przewód lufy) i " jasny gwint"
To miałeś "pokręcone widoki" i "światełko w tunelu" ... nie każdemu dane zobaczyć ... nie każdemu ... :mrgreen: :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Rlyeh pisze:A co się stało?
Nic, tak się wpatrywałem czy w lufie nie ma jakiś uszkodzeń typu korozja albo śladów po wyciorze, i przypomniałem sobie że czytając dane techniczne niektórych karabinków widziałem wpis "lufa czokowana" i zastanowiło mnie czy mój też ma ten patent.
Hiszpan63 pisze:To miałeś "pokręcone widoki" i "światełko w tunelu" ... nie każdemu dane zobaczyć ... nie każdemu ... :mrgreen: :mrgreen:
Przemek, uspokój się bo zaraz zamykam sklepik i nie wiem czy pęcherz wytrzyma zanim dojadę do domu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez donkihot, łącznie zmieniany 1 raz.
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

... Obrazek ...... Obrazek .
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Czok z reguły zaczyna się około 3 -2,5 cm od wylotu lufy i bardzo łagodnie przechodzi we właściwy przewód lufy
No i dlatego znawcy rzemiosła ucinają to co najlepsze i zakładają w to miejsce tłumik. :mrgreen:
guntuning.com
Awatar użytkownika
Grossus
Posty: 401
Rejestracja: 2009-03-21, 23:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Grossus »

Tak sie zastanawiam, po co w wiatrowce czok? Czok powstal do broni srutowej, tam poprawia skupienie wiazki srutu. Jednak odradza sie stosowanie breneki do luf czokowanych. Aby poprawic celnosc brenek z luf gladkich wymyslono paradoks, czyli gwint toz przed koncem lufy. Tutaj poprawia sie skupienie breneka, ale pogarsza srutem. Dlatego moje pytanie, macie gdzies naukowo i przykladowo podane ze czok polepsza skupienie w wiatrowkach na diabolo? Zaslyszane opowiesci wsadzam miedzy bajki o czerwonym kapturku i spiacej krolewnie. ;)
http://www.wsststrzelec.pl/
"A teraz szybko zanim dotrze do nas że to bez sensu" - Król Julian
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Grossus pisze:macie gdzies naukowo i przykladowo podane ze czok polepsza skupienie w wiatrowkach na diabolo?
Naukowo nie ... trzeba by mailować do np. Walthera ...

Przykładowo ??
W zasadzie o czokach w wiatrówkach mówi się przy okazji luf tzw. matchowych. Co za tym idzie , mówimy o karabinkach /pistoletach niskoenergetycznych. Przeznaczonych do dziurawienia tarczy . Tym samym czok w lufach takiego sprzętu , służy maksymalnemu wykorzystaniu energii sprężonego powietrza i dopasowaniu rozdętej sukienki śrutu do średnicy lufy i gwintu. Podobnie rzecz ma się przy lufach poligonalnych.
Zwróćcie uwagę , że na ogół nikt nie ciacha luf sprzętów matchowych . Śruty matchowe w większości są z twardego stopu ołowiu. O dziwo , zwłaszcza w pistoletach , najlepiej latają podkalibry 4,48 i 4,49 mm . Pistolety osiągają też , na takim kalibrze , najlepszą sprawność energetyczną. Czok służy tu jako/ niejako za "dopasowywacza" by prawidłowo "spuchnięty" śrut , trafił w elegancką koronę i ... w idealnych warunkach trafiał w to samo miejsce .

W każdym innym karbinku , jest możliwe , że niczemu nie służy lub być może wręcz przeszkadza. Jednak samo jego posiadanie , dla wielu , poprawia samopoczucie , że firma zadbała o każdy szczegół ... taki efekt placebo ...

Mój były Ruger (kopia Diany34) miał czok :! ... nie ciąłem lufy i karabin strzelał jak należy. W Gamo Pr45 również mam czokowaną lufe na odcinku około 20 mm. Walthera LGR jeszcze nie "wziernikowałem" ... :mrgreen:
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Grossus
Posty: 401
Rejestracja: 2009-03-21, 23:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Grossus »

Nie twierdze, ze nie masz racji. Bron palna i wiatrowki to dwie rozne sprawy, jak scigacze i rowery. Inne predkosci, inne ksztalty naboi, inne materialy. Po prostu myslalem ze znacie jakies takie dane testowe, czytelnie porownujace lufy zwykle i czokowane. Ja niestety czlowiek slabej wiary, bez ladnego wzoru z jakas całką sie nie obejdzie. ;)
http://www.wsststrzelec.pl/
"A teraz szybko zanim dotrze do nas że to bez sensu" - Król Julian
Awatar użytkownika
Cortez
Posty: 2099
Rejestracja: 2009-09-18, 10:11
Lokalizacja: Mokotów/Sadyba

Post autor: Cortez »

Eeee, na e-tawernie była cała dyskusja na ten temat. I tak wyszło na to, że nie wiadomo co i jak. Jadnak osobiście jestem za czokiem. Dlaczego? Dlatego.
Daystate Merlyn S + Nitrex 3-9x42/SS 10x42
Awatar użytkownika
januszmariusz
Posty: 2667
Rejestracja: 2008-07-07, 11:34
Lokalizacja: Przemyśl/Żurawica

Post autor: januszmariusz »

Hiszpan63 pisze:
Grossus pisze:macie gdzies naukowo i przykladowo podane ze czok polepsza skupienie w wiatrowkach na diabolo?
Naukowo nie ... trzeba by mailować do np. Walthera ...

Przykładowo ??
W zasadzie o czokach w wiatrówkach mówi się przy okazji luf tzw. matchowych. Co za tym idzie , mówimy o karabinkach /pistoletach niskoenergetycznych. Przeznaczonych do dziurawienia tarczy . Tym samym czok w lufach takiego sprzętu , służy maksymalnemu wykorzystaniu energii sprężonego powietrza i dopasowaniu rozdętej sukienki śrutu do średnicy lufy i gwintu. Podobnie rzecz ma się przy lufach poligonalnych.
Zwróćcie uwagę , że na ogół nikt nie ciacha luf sprzętów matchowych . Śruty matchowe w większości są z twardego stopu ołowiu. O dziwo , zwłaszcza w pistoletach , najlepiej latają podkalibry 4,48 i 4,49 mm . Pistolety osiągają też , na takim kalibrze , najlepszą sprawność energetyczną. Czok służy tu jako/ niejako za "dopasowywacza" by prawidłowo "spuchnięty" śrut , trafił w elegancką koronę i ... w idealnych warunkach trafiał w to samo miejsce .

W każdym innym karbinku , jest możliwe , że niczemu nie służy lub być może wręcz przeszkadza. Jednak samo jego posiadanie , dla wielu , poprawia samopoczucie , że firma zadbała o każdy szczegół ... taki efekt placebo ...

Mój były Ruger (kopia Diany34) miał czok :! ... nie ciąłem lufy i karabin strzelał jak należy. W Gamo Pr45 również mam czokowaną lufe na odcinku około 20 mm. Walthera LGR jeszcze nie "wziernikowałem" ... :mrgreen:
Sory ,ale lepszego i w tak prosty sposób przekazanego wywodu nie znajdziecie w żadnym podręczniku dotyczącym tego zagadnienia .
A dla Ciebie Przemek szacun Obrazek
pozdrawiam Janusz
Crosman C1K77+PP 4x32 AO - Iż-38 klasic. B2 po remoncie i ma się dobrze
Nowy nabytek TYTAN GS-750 + Kandar 3-9x40
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

Grossus pisze:Nie twierdze, ze nie masz racji. Bron palna i wiatrowki to dwie rozne sprawy, jak scigacze i rowery. Inne predkosci, inne ksztalty naboi, inne materialy. Po prostu myslalem ze znacie jakies takie dane testowe, czytelnie porownujace lufy zwykle i czokowane. Ja niestety czlowiek slabej wiary, bez ladnego wzoru z jakas całką sie nie obejdzie. ;)
A wiesz o co prosisz ?? :shock: Jak kupisz kilka Waltherów , Fwb , Twinmasterów (jednego z poligonalną i z gwintowaną) jakiegoś Steyera i Pardiniego , to zrobimy pomiary , a potem urżniemy lufy o 4 cm i pomierzymy ponownie ....

Kolego ... jaki wzór i na co ?? Kto przy zdrowych zmysłach uciapie swoją doskonałą czokowaną lufę ... a i jesteś w stanie podać wszystkie możliwe zmienne :? ( rodzaj , waga , stop , opory śrutu użytego do testu) , sprawność mechaniczna sprzętu ( a wiec minimum dwa egzemplarze każdego modelu celem porównania) ?? :idea: Wzor dałoby się z tego sklecić , ale tylko dla poszczególnego egzemplarza. W sumie ... bez sensu i celu. A na dokładkę bez możliwości skatalogowania :idea: ... każdy kolejny egzemplarz miałby inne parametry ... być może w granicach błędu , ale zawsze ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
daras
-#Złoty Dobromir
-#Złoty Dobromir
Posty: 5295
Rejestracja: 2007-10-01, 22:04
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: daras »

Kto przy zdrowych zmysłach uciapie swoją doskonałą czokowaną lufę

Przemek takich asów jest mnóstwo, zapytaj Senia albo Hogana to Ci potwierdzą. :mrgreen:
guntuning.com