Chińskie produkty wiatrówkowe. Warto czy nie?

Wszystko co dotyczy naszych dmuchawek

Moderatorzy: daras, Hiszpan63, forestkorsze

Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Chińskie produkty wiatrówkowe. Warto czy nie?

Post autor: JesperKyd »

Jako obrońca chińszczyzny, (mianowany obrońcą przez Maximusa) zdecydowałem się popełnić ten tekst dla zaczynających przygodę z wiatrówkami. Starzy wyjadacze też może się czegoś dowiedzą przy okazji, gdyż większość ludzi i tak nie wnika skąd pochodzi chińszczyzna i z czym się to je. :)


A więc lecimy...

Chińskie produkty wiatrówkowe.

Panuje wśród nas opinia o raczej niskiej jakości materiałów oraz wykonania.
W dużej mierze jest to słuszna opinia. Lecz czy wszystkie można osądzać tak samo?
I czy nie warto wydać na nie pieniędzy?
Moje zdanie jest nieco inne, gdyż ludzie mają różne cele i priorytety co do posiadania wiatrówki.
Dla większości którzy strzelają tylko okazyjnie, 3 razy w roku wydanie pieniędzy na prawdziwy markowy sprzęt nie ma sensu.
I w tym właśnie miejscu lukę wypełniają produkty z Chin.
Oczywiście dla ambitniejszych strzelców bez zasobnego portfela też się coś znajdzie.
A nawet dla tych co częściej strzelają, chcą coś lepszego od „bazarówek” a nie chcą wydać więcej pieniążków coś też mam. :)

Chińskie wiatrówki podzielić można na 3 kategorie jakości i pochodzenia, gdyż te znane na naszym
rynku produkowane są w trzech fabrykach.


Nr 1

Za najgorsze pod każdym względem produkty odpowiada SPA (Shaoxing Snowpeak Air Gun Factory).
Odpowiada za najgorszy chłam na rynku w największych ilościach, czyli wszelkiej maści B-x.
B1, B2, B3 w różnych „odmianach” -1, -2, -3 … W kraju znane także jako Lider, Magnum, Norconia i inne.
Obrazek

Jest to sprzęt absolutnie nie godny polecenia a tym bardziej zakupu!



Nr 2

Fabryka SAG (Shanghai Airgun Factory, znany także jako Industry Brand) produkuje już znacznie lepsze wiatrówki, które znajdują nabywców i bawią właścicieli. Sprzęt w miarę tani (jeśli nie markowany) i dosyć trwały. Niektóre produkty z pewną nieśmiałością można polecić niedzielnym strzelcom, którzy chcą wydać niedużą sumę.
SAG odpowiedzialny jest za popularne wiatrówki serii QB. np. QB-18, QB-36, QB-57, QB-78, AR2078. QB-78 posiada nawet spore grono zadowolonych użytkowników.
Niektóre sprzedawane są i znane pod nazwą HAMMERLI Hunter Force, które to charakteryzują się zbyt wysoką ceną. Zdecydowanie nie polecane pod tą ładną nazwą.
Obrazek

Nr 3

Trzecia fabryka to już zdecydowanie wyższa chińska półka, produkująca już całkiem sprawne, fajne i w miarę niezawodne karabinki. Oczywiście trafiają się kruczki, lecz każdemu producentowi zdarzają się podknięcia. Użytkowałem kilka modeli tej firmy i mogę je z czystym sumieniem polecić.
A więc producentem najlepszych chinek jest BAM (Wuxi Bam Co., Ltd).
Firma oferuje wiatrówki w świecie znane jako BAM xx, na wyspach (GB) jako SMK a w naszym kraju jako BMK . Najpopularniejsze to BMK 19, 20 i jego odmiany, 30, 40, 50.
Cechą charakterystyczną tych karabinków jest to że przypominają wyglądem jak i budową inne markowe produkty. Gamo, HW, Diana, AirArms, Daystate.
Najlepsze moim zdaniem to BAM 30 i „flagowy” BAM 40, który użytkuję i szybko w obce ręce nie oddam. :) Największą wadą tych ostatnich jest fakt że są już trudno dostępne jako nowe. O używane też jest trudno, co naprawdę dobrze świadczy o tych karabinkach.
Obrazek


Na koniec mała ciekawostka. Wiartówkę B3 produkują wszystkie wymienione fabryki. W BAM jako B4. Ciekawe na czyjej licencji. :)


Wiatrówki z Chin nie są przeznaczone dla profesjonalnych strzelców, lecz amatorów hobbystów takich jak ja, którzy to uwielbiają strzelectwo i nie przykładają wagi do posiadania markowych sprzętów. Chociaż taka BMK 40 potrafi zadziwić i zawstydzić posiadaczy markowego sprzętu strzelającego. :)
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
sp7
Posty: 266
Rejestracja: 2011-05-14, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sp7 »

Panie Dziejku, zawsze żem tak myślał i robił, a jeszcze bezczelny, głośno o tym mówił. :lol:
Bardzo to w pewnych znanych środowiskach nie mile widziane - zgadnijcie dla czego ? :roll:
Tak że Panie Dziejku, ryzykant z Pana, ryzykant.
A nie można to było po bożemu napisać : ;)
Ale najlepiej to doskładać i kupić .....
motto tak mądre, że aż ukraść je koledze musiałem:
"Jeśli broń zabija, to długopisy robią błędy ortograficzne"
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

sp7 pisze:zgadnijcie dla czego ?
Ja nie wiem. Zresztą nie doszukiwał bym się tu żadnych konspiracji, lóż, sprzysiężeń i środowisk - po prostu ludzie nie mają zaufania do chińskich produktów. Słusznie czy nie - to inna rzecz.

Zresztą piszcie co chcecie a ja i tak:
- za 200-300 złotych wolał bym Iż'a-38
- za 300-500 haenela 312 (jako drugą wiatrówkę 311)
- za 500-800 FWB300
:P
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
SlaweQ
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3599
Rejestracja: 2007-10-08, 09:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

Danielu wielkie dzięki za powyższy tekst :D

Sam rozkładałem na części Lidera44 i próbowałem go poprawiać :/
Z tych co wymieniłeś podoba mi się BMK-a 12 i BMK-a 40



Heńku to nie jest niepoprawnść polityczna, tylko napisanie prawdy, że do strzelania niedzielno/grilowego
powyższe produkty są w zupełności wystarczające.

Także jeszcze raz Danielu chwała Ci za to :D

P.S.
Piotruś co do cen które wymieniłeś, to trzeba mieć fuksa, żeby trafić wartościowy towar w tej kwocie. S.

Uczę się strzelać od nowa 8-)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Pewnie powtórzę po innych, ale w tym temacie to myślę że powinna się pojawić taka sentencja: "Jak ktoś się zastanawia nad zakupem pierwszej wiatrówki i sam nie wie czy będzie strzelał czy ta myśl to tylko potrzeba chwili i może się okazać że po wystrzeleniu pierwszej paczki śrutu karabinek trafi do szafy czy na strych to B-coś tam będzie najlepszym wyborem, bo nie wielkie pieniądze i nie wielka szkoda że wydane i nie używane." Piszę takie słowa z własnego doświadczenia bo, sam kupiłem B3 i był to zakup zupełnie nie przemyślany (po prostu zobaczyłem że właściciel zaprzyjaźnionego sklepu wędkarskiego rozszerzył ofertę o karabinki w śmiesznie niskiej cenie, a u mnie odezwały się wspomnienia z dzieciństwa) Strzelałem co dziennie przez prawie dwa i po małych modyfikacjach (wymiana sprężyny i prowadnicy na markową) karabinek strzela do dziś. Fakt że jest to "siewnik" i teraz służy jako ozdoba na ścianie, dał mi pojęcie o tym czy będę strzelał dalej i jakie strzelectwo pociąga mnie najbardziej. U mnie padło na strzelectwo tarczowe i następnym krokiem był zakup karabinka który pozwoli mi dalej bawić się i rozwijać w tym kierunku. (zabrzmiało może troszkę pompatycznie, ale złapałem bakcyla i tak to czuję)
Nie żałuję zakupu Chinola bo śmigał praktycznie bez awaryjnie i wypluł kilka tysięcy śrutu, czego nie mogę powiedzieć o Waltcherze, bo po wystrzeleniu kilkuset peletek zaległ w serwisie i już od kilku tygodni ten stan się utrzymuje.
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

SlaweQ pisze:Piotruś co do cen które wymieniłeś, to trzeba mieć fuksa, żeby trafić wartościowy towar w tej kwocie. S.
...albo cierpliwość.

Faktem jest, że chinka chince nierówna i dobrze, że taki tekst się pojawił...
...np. Sławkowa (Quasi) BMK40 to celny i przyjemny karabinek, tyle że to chińska wyższa półka.

Faktem też jest, że niektórzy użytwknicy chinek cierpią na syndrom oblężonej twierdzy.
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
Awatar użytkownika
Starszy_Pan
Posty: 3996
Rejestracja: 2008-11-07, 23:22
Lokalizacja: Warszawa Śródmieście

Post autor: Starszy_Pan »

OT:
A mój Sharp :?
Sharp 1210+Barska 3-12x40AO; Iż61 CPR2*+CCCP; Iż 61 CPR1 + kolimator, Gamo Compact; Iż38
*/ CPR=CustomPabloRudnik
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Starszy_Pan pisze:OT:
A mój Sharp :?
Pisałem tekst na szybko i już dosyć późno było...
Chciałem dodać info o jeszcze kilku chinkach, lecz nie mogę już edytować posta.
:idea: Gdzieś czytałem że sharpik robiony był w Indonezji :! :?

PS. Ciesze się że nie pojechaliście ze mną jak z heretykiem jakimś. :)
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Arnie
Posty: 250
Rejestracja: 2009-01-06, 17:02
Lokalizacja: Warszawa-Włochy

Post autor: Arnie »

To wypadałoby dodac grupę nr4

JIANSHE
http://www.jianshe-emei.com/en/product.shtml
STRZELECKA GRUPA SIEKIERKI
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Arnie pisze:To wypadałoby dodac grupę nr4

JIANSHE
http://www.jianshe-emei.com/en/product.shtml
Wiem, wiem. Sam to odkryłem. :) http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php ... c&start=45

Tylko że ...
nikt tego w naszym kraju na oczy nie widział.
Z polskim podejściem do chińszczyzny wątpię aby ktoś zaryzykował import.
A szkoda.
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
green_thunder
Posty: 6035
Rejestracja: 2007-11-06, 19:44
Lokalizacja: z Mokotowa

Post autor: green_thunder »

Dobre, proste, żołnierskie słowa, Danielu :mrgreen:
Faktem jest, że żaden sharpik, ani CO2-qubeta mnie nie zawiodła, a 1. grupa to wiadomo...
Awatar użytkownika
Kombat69
-#Brązowy Dobromir
-#Brązowy Dobromir
Posty: 485
Rejestracja: 2009-02-21, 21:52
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Kombat69 »

Czołem.
No odważny post poczyniłeś :) .
Sharpa ciężko było by w taki sposób klasyfikować, brak "konkurencji" ze względu na napęd , poza tym piszemy o typowych chińskich produktach, gdzie jednoznacznie sharpa zakwalifikować nie można.
Jakiś czas temu podobnie jak Ty Danielu starałem się usilnie sklasyfikować karabinki dające kupę radości i nie koniecznie spełniające ambicje strzeleckie . Było to podczas tworzenia Sharp Ligi . Ale taka klasyfikacja mijała się z celem, było zbyt dużo znaków zapytania , więc w porozumieniu ze Sławkiem (SławeQ) określiliśmy - (uważam że dosyć trafnie) tą grupę jako "Karabinki Rekreacyjne".
Czy chłopaka radośnie strzelającego z B1 do tarcz czy puszek nie można przyrównać do "wyjadacza" z wypasionym sprzętem jeżdżącego od zawodów do zawodów, czy też "strzelca niedzielnego" który raz dwa razy w tygodniu wyciągnie z pokrowca swoją BSA, HW, AA, etc... i radośnie podziurawi troszkę tarczek czy podzwoni spinerkiem ...
Nie nie można ich przyrównywać...
Ba, powiem więcej, należy się ich postawić w jednym szeregu i nie wyróżniać...
Każdy z nich (Nas) jest strzelcem , na swoje siły, na swoja miarę , na swoje chęci, czy możliwości .

Kochani, łączy nas Pasja, a nie dzieli sprzęt!!

Pozdrawiam Serdecznie!
Obecnie na stanie:
HW95k by' Hogan + SMOP25C + DOC
HW50S by' Hogan + AG-25M412 + DOC
HW30S by' Hogan + PP 4x32 AO
Norica Sport :)
Iż 38 Bakielit +drewno :)
Diana mod.3
Record LP-77 "Żyw"
Browning Buck Mark URX
Awatar użytkownika
JesperKyd
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 3004
Rejestracja: 2010-01-09, 11:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: JesperKyd »

Kombat69 pisze:Każdy z nich (Nas) jest strzelcem , na swoje siły, na swoja miarę , na swoje chęci, czy możliwości .

Kochani, łączy nas Pasja, a nie dzieli sprzęt!!

Pozdrawiam Serdecznie!
Święte słowa!
Szkoda że niektórzy tego zrozumieć nie mogą.
Niedawno poruszyłem ten temat, lecz spotkał się ze stanowczym oporem Maximusa.
http://nasze-wiatrowki.pl/viewtopic.php?t=5120&start=30
Na szczęście nas strzelców rekreacyjnych jest więcej i wiemy o co w tym wszystkim biega i cieszymy się z tego co lubimy i czerpiemy dużo przyjemności.
Pozwolę sobie zacytować.

[scroll]Kochani, łączy nas Pasja, a nie dzieli sprzęt!! [/scroll]
BMK40 by Hogan + Hawke Vantage 4-12x40 & BMK20 by JesperKyd + PP 3-12x42AO & MP61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn... :)
Awatar użytkownika
Ur.
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 4997
Rejestracja: 2007-10-01, 23:11
Lokalizacja: ...znowu YelonkY

Post autor: Ur. »

JesperKyd pisze:Szkoda że niektórzy tego zrozumieć nie mogą.
... sam zdajesz się do końca tego nie rozumieć.
JesperKyd pisze:czekam na wyzwanie na pojedynek przez snoba strzelca z miesięcznym stażem i super sprzętem za tysiaki
Kombat69 & JesperKyd pisze:Kochani, łączy nas Pasja, a nie dzieli sprzęt!!
Ano!
... z warzyw najbardziej lubię tytoń.
januszrg
Posty: 716
Rejestracja: 2011-02-12, 12:09
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: januszrg »

Kombat69 pisze: Kochani, łączy nas Pasja, a nie dzieli sprzęt!!
I tego się trzymajmy.