Ochronniki sluchu 3M/Peltor

Moderator: Hiszpan63

Rlyeh
Posty: 7226
Rejestracja: 2007-10-04, 23:47

Ochronniki sluchu 3M/Peltor

Post autor: Rlyeh »

Firma 3M zasponsorowała ostatnio klubowi MKS Dragon Chełm różnego rodzaju ochronniki słuchu i wzroku. Nie byłbym sobą, gdybym nie uznał za stosowne wszystkiego wypróbować a o wrażeniach napisać. Tu od razu uwaga: wrażenia są subiektywne a testy z oczywistych względów syntetyczne - ale się pod nimi podpisuję, dokładnie tak to działa.

Przedmiot naszych dzisiejszych zainteresowań przedstawiony jest na poniższych zdjęciach:


[center]Obrazek

Obrazek[/center]
Zdjęcie pierwsze: na dole nauszniki Bull's Eye I, lewa góra: Optime II, prawa - Optime III. Zdjęcie drugie: po lewej Ultrafit, po prawej Superfit 36.
Nie ma wśród nich Ultrafit X - zwyczajnie zapomniałem im zrobić zdjęcie. W każdym razie wyglądają tak: str. 26.

Parametry tłumienia ujęte są w tabeli poniżej. Mean = tłumienie średnie, Stand = odchylenie standardowe, APV = przyjęta ochrona.

[center]Obrazek[/center]
Najpierw może organoleptyka.
Bull's Eye I - najpopularniejsze, najmniejsze, najlżejsze, dość ciasne na głowie. Konstrukcja pozwala na złożenie ich w taki sposób, że z nauszników robi się coś takiego:

[center]Obrazek[/center]
Dobre do pneumatyków i bocznego zapłonu. Centralny raczej nie, ale też zależy, jaki kaliber. Nie utrudniają komunikacji.

Optime II - wyższy standard tłumienia. W tych można strzelać centralny. Konstrukcja nie pozwala na złożenie. Mi leżą na głowie lepiej niż Bull's Eye.

Optime III - najwyższy standard. Tłumią naprawdę dobrze. Nie utrudniają komunikacji, o ile wypowiadane słowa są wyraźne a nie "wymruczane" pod nosem.

Ultrafit i Ultrafit X - wykonane z czegoś pomiędzy gąbką a gumą. Dość delikatne tworzywo ale dobrze się prezentuje jeśli chodzi o żywotność (wkładki są wielorazowe).

Superfit 36 - a to jest naprawdę zacny sprzęt, chociaż niepozorny. Materiał to coś w stylu bardzo drobnej gąbki. Żeby zaaplikować, trzeba poskręcać je chwilę w palcach. Materiał zmniejsza wtedy swoją objętość. Rozprężając się, dopasowuje się do niuansów kanału słuchowego, efektem czego jest naprawdę bardzo dobre tłumienie. Przy aplikowaniu trzeba pamiętać o tym, żeby przez chwilę przytrzymać je w miejscu. Ten model to mój faworyt w kategorii "ergonomiczność".

Tyle tytułem opisu.
W roli testu wystąpi dzisiaj plik dźwiękowy. Kolejność próbek:

1) próbka referencyjna - Ultrafit
2) próbka referencyjna - Optime III
3) próbka referencyjna - Optime II
4) próbka referencyjna - Bull's Eye I
5) próbka referencyjna - UltrafitX
6) próbka referencyjna - Superfit

Zapis jest miejscami lekko przesterowany, czego zresztą można było się spodziewać - mikrofon wymiękał. Celem kalibracji należy ustawić głośność na głośnikach w taki sposób, by słowo przed przeładowaniem było słyszalne i zrozumiałe. Wypowiadane było normalnym tonem głosu. Uwaga: mimo że w miejscach największego natężenia ciśnienia akustycznego "para poszła w gwizdek", czyli w przesterowanie, proszę nie słuchać tego na słuchawkach.
Awatar użytkownika
pablorudnik
Posty: 352
Rejestracja: 2011-02-01, 16:42
Lokalizacja: Zwierzyniec

Post autor: pablorudnik »

Wyżej wymieniony sprzęt ochronny,używam na co dzień w pracy,najbardziej preferuję (oczywiście w pracy) tzw. stopery wykonane z pianki z pamięcią kształtu,dają efekt wytłumienia na poziomie słuchawek Optime II (które też mam na stanie).Stopery też róznią się takim parametrem,jak gęstość gąbki (zależnie od koloru).Jedne bardziej szczelnie wypełniają przewód słuchowy (nie których to drażni i używają właśnie słuchawek),im jaśniejszy kolor tym pianka ma mniejszą gęstość i co za tym idzie przepuszcza do ucha więcej decybeli.A tak w ogóle to pracuję w branży meblarskiej,operuję narzędziami które,przy pracy generują dzwięk zbliżony do,strzałów z broni krótkiej ,długiej,a nawet automatycznej (porównanie mam we wojsku byłem :mrgreen: ).
:) FWB 300s U + Leapers 3-9x40 TF2 :)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 604
Rejestracja: 2011-01-20, 11:20
Lokalizacja: Radzymin

Post autor: donkihot »

Super test, gratuluję. ;) Szkoda tylko że te aktywne są takie drogie. :cry:
Non mitterent iustus ledo, in es est ingenti.
Nie strzelać tylko trafiać, sztuka to przeogromna.