Zerowanie PP 3-12X42

Moderator: Hiszpan63

Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Zerowanie PP 3-12X42

Post autor: Apetizer »

Panowie i Panie ( koledzy i koleżanki ) proszę o pomoc w wyzerowaniu lunetki jak w tytule.
Usadowiłem ją na moim nowym nabytku Hw 95 przy pomocy montażu E59.
Wcześniej lunetka siedziała na Slavi 634 i zero było na 20 metrze poniżej tej odległości mierzyłem górnymi dotami natomiast powyżej 20m górnymi slavia miała jakieś 10-11 J.
Pierwsze strzelanie z nowego karabinka na 5m ze zbliżeniem x3 (z uwagi na deszcz taki krótki dystans) Musiałem przeklikać prawie 10cm w górę i 10cm w prawo. (czy to w którymś z karabinków była lufa bądź szyna nieosiowo??) Dobra jest zero na tym dystansie. Czas sprawdzić jak jest ze zbliżeniem x8(docelowa wartość) na dystansie 10m- wszystkie przestrzeliny jakeś 6-8cm zbyt wysoko, poziom idealnie klikam w dół i zeruje na ten dystans. Zero idealne, na próbę strzelam na tym dystansie do patyczka po chupa-chupsie, padł po pierwszym strzale. Dzisiaj strzelam do kapselków na + - 12 -15m kilka pierwszych strzałów chybionych - okazuje się ze muszę celować drugim górnym dotem, wtedy kapselki odlatują jeden po drugim.
Skąd taka rozbieżność przy niewielkiej bądź co bądź różnicy odległości.?
Jak ustawić lunetę żeby zero mieć na powiedzmy 20m , powyżej tej odległości celować dolnymi dotami a poniżej górnymi.
Wg sprzedającego Hw ma jakieś 13-14J
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
stiven22
Posty: 209
Rejestracja: 2011-01-06, 13:09
Lokalizacja: Wilkowuje

Post autor: stiven22 »

Moim zdaniem na krótkich dystansach to normalne z uwagi na to że patrząc przez lupkie widzisz w linij prostej pocisk leci "parabolą"( powiedzmy) a dodatkowo luneta jest nad lufą.

Teoretycznie i w praktyce tor lotu śrutu przecina się z krzyżem w dwóch punktach powiedzmy gdy leci do góry względem lunety a później gdy opada.

Mam nadzieje że rozumiesz mój bełkot :mrgreen: (ja nie) he he

Moja rada wyzeruj lupkie na 20m a potem sprawdź ma 10m i na 30m jak celować.

Jeśli się mylę to usunąć wypociny
Air Arms s410f 4,5 mm +BKL 237 + Hawke varmint II 4-16x44 AO Mil Dot
Quasi68

Post autor: Quasi68 »

Darek! bez nerw! :)
Poprawki na tak małej odległości zmieniają się niemal z każdym decymetrem :)
Postaraj się wytrzymać do niedzieli, na Bemowie damy radę ustawić lupkę a co najważniejsze oglądnąć Twój Nowy Nabytek :)
Może ktoś z kolegów podeśle Ci Chairguna.. taki program wyznaczający tor lotu śrutu w zależnośści od energii. Pozwala też zobaczyć, jakie poprawki trzeba brać na dotach strzelając do celów na różnych odległościach.
PS. Przy tak małych odległościach ważne są nawet wysokość montażu na jakim jest lupka posadzona :)
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

Quasi68 pisze:Postaraj się wytrzymać do niedzieli,
łatwo powiedzieć, ja po nocach spać nie mogę na myśl zę w niedziele będzie padać :D
Quasi68 pisze:Poprawki na tak małej odległości zmieniają się niemal z każdym decymetrem :)
No tak ale w Slavi tak dużych róznic nie było, a przy mocniejszym karabinku krzywa powinna być bardziej płaska.
No i interesuje mnie to 10 cm w poziomie między Slavią a Hw przy odległości 5m to bardzo duża odchyłka.
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
stiven22
Posty: 209
Rejestracja: 2011-01-06, 13:09
Lokalizacja: Wilkowuje

Post autor: stiven22 »

Wydaje mi się że odchylenie masz z powodu mocy karabinka 3 joule to już sporo
Air Arms s410f 4,5 mm +BKL 237 + Hawke varmint II 4-16x44 AO Mil Dot
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

stiven22 pisze:Wydaje mi się że odchylenie masz z powodu mocy karabinka 3 joule to już sporo
Napewno nie w poziomie
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 213
Rejestracja: 2010-07-06, 10:40
Lokalizacja: zza winkla

Post autor: slavek_t »

W poziomie na 5m odchylenie może być spowodowane błędami paralaksy.
Podobno właśnie na bliskich odległościach ten błąd jest największy.
Masz inny karabinek, inaczej się składasz i przestrzeliny idą w inne miejsce.
Takie moje misianie :P
Góra dół oczywiście to dobrze jak Ci się wyżej ukłaają, bo to raczej by znaczyło, ze karabinek mocniejszy i lufa nie klapnięta.
Gdzieś kiedyś czytałem, że Slavie "patrzą w dół", nie wiem ile w tym prawdy ale tu by się mogło zgadzać.
Tak czy inaczej wyzerować to trzeba ale na 15 m moim zdaniem, to drugie zero będziesz miał na 25-30 m.
wspomniany chairgun
http://www.hawkeoptics.com/global/chairgun/index.php
http://liga.thx.pl/body_chairgun.inc&me ... _pliki.inc
Proszę kontaktować się tylko na mail: slavek_t@interia.pl
Nie wchodzę na forum Darasa i nie odpisuję na PW
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

Dzięki Sławek
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

N ie ma powodów do niepokoju.
Niezmiernie rzadko zdarza się, że uda się przełożyć lupkę z montażem na inną wiatrówkę bez regulacji.
Zresetuj pamięć o Slavi, ustaw sobie wszystko od nowa i hajda na puszeczki i kapselki.
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ściepnik
Ściepnik
Posty: 7972
Rejestracja: 2009-06-28, 15:45
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS

Post autor: Hiszpan63 »

goliard pisze:Zresetuj pamięć o Slavi, ustaw sobie wszystko od nowa i hajda na puszeczki i kapselki.
Otóż tak właśnie ... za dużo myśli , za dużo teorii ... reset ...
Jak Pan Bóg dali, to i z kija wypali....
HWunderGnom70 .Lady Daisy BUCK . Strzelanie trzeba lubić , ale trafiać , to trzeba się nauczyć ... Karabin trafia sam :! ... często nie tam , gdzie celujemy :lol: ;)
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

No tak , tylko cały czas mnie męczy że prawdopodobnie ustawiam drugie zero ( czym dalej tym wyżej) a nie wiem jak ustawic tak żebym nie musiał na na bliższych odległościach celować dolnymi dotami , a na większych górnymi. Bo to takie "angielskie" jest (czytaj odwrotne)
Ps Juz nic nie piszę o Slavi ( choć na zawsze pozostanie w mej pamięci) :lol:
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII
Awatar użytkownika
slavek_t
Posty: 213
Rejestracja: 2010-07-06, 10:40
Lokalizacja: zza winkla

Post autor: slavek_t »

Odpal chairguna, wprowadź wartości (energia, śrut) i zobaczysz jak wypada parabola lotu śruta.
Jeśli chcesz mieć jedno zero to musisz wyzerować na ok 23 m.
Dokładnie to zobaczysz na wykresie - najwyższy punkt paraboli - wtedy wszystkie inne (tak dalsze jak i bliższe) odległości będą się układać poniżej krzyża.
Pobaw się programem a dostaniesz odpowiedzi na swoje pytania.
Przynajmniej w przybliżeniu bo zakładasz energię 14 j a w praktyce może się okazać, ze masz 14,5, wtedy parabola Ci się przesunie.
Zresztą, powpisuj różne wartości i zobacz jak się tor lotu będzie zmieniał :D
Proszę kontaktować się tylko na mail: slavek_t@interia.pl
Nie wchodzę na forum Darasa i nie odpisuję na PW
Awatar użytkownika
pablorudnik
Posty: 352
Rejestracja: 2011-02-01, 16:42
Lokalizacja: Zwierzyniec

Post autor: pablorudnik »

Ja wczoraj zerowałem Leapersa 3-9x40 na dystansie 25m,karabinek Fwb 300 mało żulowy,na tym dystansie widzę w lupce jak śrut dosłownie penetruje buteleczkę po pifku.Co samego zera na 25m,to strzelając na 15-17m celuję górnym dotem,na 33m (max dł. podwórka) trafienie układa się miedzy środkiem krzyża a dolnym dotem.Co do rozrzutu w poziomie,to u siebie też zauważyłem spore odchyłki,ale to jak Sławek napisał,nowy karabinek i trzeba się z nim trochę ostrzelać,wyrobić powtarzalność chwytu i itp.
:) FWB 300s U + Leapers 3-9x40 TF2 :)
Awatar użytkownika
goliard
Posty: 825
Rejestracja: 2008-03-03, 07:33
Lokalizacja: Łomża

Post autor: goliard »

Ustaw Pan zero na 25m i będzie OK, malutkie przewyższenie, prawie niezauważalne.
Walisz kapselki od 10 do 30 m w zakresie jednego dota pod krzyżem.
Awatar użytkownika
Apetizer
Posty: 484
Rejestracja: 2010-07-25, 21:01
Lokalizacja: Stare Babice

Post autor: Apetizer »

Przemek, w sobotę idź spac od razu po głównym wydaniu wiadomości, bo w niedziele będziesz budzony jak tylko się rozwidni. :lol:
Piotrek, Ty to się nawet nie kładź do łózka- niewarto.
Bycie nieuzbrojonym pociąga za sobą wiele złych rzeczy, w tym powszechna pogardę - Niccolo Machiavelli
Było lub jest:
Lider B1, Hatsan85,Hatsan90,Slavia634,Hw95,Diana34, Slavia630, BMK19,Slavia 630, Hw30mII